Skocz do zawartości

"Niski" subwoofer


Teszty

Recommended Posts

Poszukuję nowego subwoofera do max ok. 2500-3000zł ponieważ stary umarł. Subwoofer w 90% do filmów, powierzchnia powiedzmy 20-30m2 ale ciężko określić bo całe dolne piętro 90m2 jest otwarte.

Niestety najbardziej limituje mnie "stolik" pod telewizorem pod którym subwoofer musi się znajdować. Stolik ma w pełni otwarty przód i tył. Maksymalna wysokość subwoofera który zmieściłby się pod stolikiem to 37cm, głębokość 45cm, z luzem ok 1-2cm.

Stary sub to Loewe Individual 1 8", był ok. jednak chciałbym w miarę możliwość przejść na 10" lub więcej.

 

Subwoofery które sprawdzałem:

  • Heco Aurora Sub 30A - ok. 1600zł - wysokość 45cm więc za wysoki jednak kładąc go na boku by się zmieścił bo szerokość ma tylko 35cm, nie wiem tylko czy były by jakiekolwiek problemy z ułożeniem suba na boku
  • Magnat Signature SUB 530A - ok. 2200zł - wysokość 48, na boku 36cm
  • Dali Sub E-12 F - ok. 3000zł, wysokość na styk 37cm
  • Klipsch R-100SW - ok 1400zł - wysokość 37cm, na boku 32cm
  • Wilson SUB-10/SUB-12 - wysokość 32cm/38cm
  • Monitor Audio Monitor MRW-10
  • Triangle Tales 340
  • Dali Sub E-9 F

 

Pod subwoofer który bym dał na boku podłożyłbym oczywiście z 5mm jakiegoś podkładu gumowego. Być może dobrym rozwiązaniem byłby sub podobny do tego Loewe, szeroki i głęboki skierowany w dół, jednak takiego żadnego nie znalazłem.

Najbardziej chyba mi się widzi Heco/Magnat na boku lub taki Wilson ale wyczytałem że Wilsony buczą. Ewentualnie Dali też na boku z otworem skierowanym na bok ale to już mocno odbiega od przewidzianego ustawienia.

Nie wiem też czy akustycznie pod takim stolikiem 10"/12" to nie będzie za dużo i nie lepiej zostać przy 8"/9", np taki E-9F.

 

Proszę o sugestie bo ciężko mi wybrać subwoofer 10"/12" przy takim limicie przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawianie na boku subwoofera to jakbyś TV ustawił do góry nogami - czemu nie, przecież tez zagra. Faktycznie subwoofer na 20-30m2 to co innego niż na 90m2. Rozumiem, że wcześniej kupiony subwoofer jakoś się sprawdził, ale jak chcesz zmienić to powinieneś postawić na subwoofer np. Rel  z serii HT1003.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Teszty a ja Ci powiem, byś zamiast jeden dobrego, kupił sobie kilka małych. Jest nawet o tym temat na forum:

 

@S4Home @Q21 to jest też lekcja marketingu dla was. Często klienci nie mają gdzie zmieścić dużych subwooferów ale mniejsze modele już tak. Zatem możecie im zaproponować takie rozwiązanie. Ekonomicznie wyjdzie pewnie bardzo podobnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Teszty napisał:

Proszę o sugestie bo ciężko mi wybrać subwoofer 10"/12" przy takim limicie przestrzeni.

A coś takiego jak np. tSTX Quant 300S + drugi do tego w innym miejscu? Położysz go na "plecach", chyba, że szerokość też Cię ogranicza. Albo w ogóle w dwóch innych miejscach, jest dość wąski na pionowo ;)

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, nie spodziewałem się takiego odzewu :)

3 godziny temu, maciek72 napisał:

Jajca :)

Taka powierzchnia i problem z miejscem dla suba :):):)

No niestety dom był projektowany z wszystkimi meblami na zamówienie i sprzętem pod wymiar, czasem ciężko przez to dopasować coś nowego.

3 godziny temu, S4Home napisał:

Czy ten sub stoi na szafce. Czy na podłodze?

Taki mały sub na 90m? Tam można by 2 giganty zastosować.

Z tych co zaproponwoałeś Dali E12

Suba bokiem nie dawaj.

Możesz pokazać jak to stoi?

Piotr

Oczywiście na podłodze.

Ok. 90m2 ma cały parter, na salon jest powiedzmy wydzielone ok 20-30m2 jednak nie jest to zamknięty z 4 stron pokój.

Wygląda to mniej więcej tak:

Designer_2022-03-04_11-01-20.thumb.png.a518a4386eee38b3a6eb742150f8ac01.png

Telewizor powieszony jest na ściance która jest taką wysepką na środku "salonu", pod telewizorem jest ten stolik, pod stolikiem był sub.

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Stawianie na boku subwoofera to jakbyś TV ustawił do góry nogami - czemu nie, przecież tez zagra. Faktycznie subwoofer na 20-30m2 to co innego niż na 90m2. Rozumiem, że wcześniej kupiony subwoofer jakoś się sprawdził, ale jak chcesz zmienić to powinieneś postawić na subwoofer np. Rel  z serii HT1003.

Też z takiego założenia wyszedłem że ułożenie bokiem nie powinno sprawiać dużych problemów, oczywiście zależy od budowy suba.

Tak bardziej chodzi o te 20-30m2, poprzedni jakoś tam dawał radę.

Tego REL też w sumie brałem pod uwagę ale bałem się że przez to że jest zamknięty może sobie nie poradzić przy takim pół otwartym salonie.

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

@Teszty a ja Ci powiem, byś zamiast jeden dobrego, kupił sobie kilka małych. Jest nawet o tym temat na forum:

 

@S4Home @Q21 to jest też lekcja marketingu dla was. Często klienci nie mają gdzie zmieścić dużych subwooferów ale mniejsze modele już tak. Zatem możecie im zaproponować takie rozwiązanie. Ekonomicznie wyjdzie pewnie bardzo podobnie.

W sumie nie brałem takiej możliwości pod uwagę. Jednak chyba jedyną możliwością było by ustawienie jednego suba po lewej a drugiego po prawej stronie pod "stolikiem" jak na obrazku wyżej. Przez to że jest to wolno stojąca wysepka nie mam za bardzo możliwości postawienia drugiego w dalszej odległości.

 

1 godzinę temu, no_i_fajnie napisał:

A coś takiego jak np. tSTX Quant 300S + drugi do tego w innym miejscu? Położysz go na "plecach", chyba, że szerokość też Cię ogranicza. Albo w ogóle w dwóch innych miejscach, jest dość wąski na pionowo ;)

Mogło by to być fajne rozwiązanie ale tak jak wyżej, mógłbym takie dwa postawić jedynie ok 1.5m obok siebie pod tym stolikiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Teszty napisał:

W sumie nie brałem takiej możliwości pod uwagę. Jednak chyba jedyną możliwością było by ustawienie jednego suba po lewej a drugiego po prawej stronie pod "stolikiem" jak na obrazku wyżej. Przez to że jest to wolno stojąca wysepka nie mam za bardzo możliwości postawienia drugiego w dalszej odległości.

a w rogach?

Daj rzut pomieszczenia z góry.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Teszty napisał:

W sumie nie brałem takiej możliwości pod uwagę. Jednak chyba jedyną możliwością było by ustawienie jednego suba po lewej a drugiego po prawej stronie pod "stolikiem" jak na obrazku wyżej. Przez to że jest to wolno stojąca wysepka nie mam za bardzo możliwości postawienia drugiego w dalszej odległości.

No i dokładnie.

Teraz to widac.

Bierzesz 2x REL HT 1003 i jest git.

Bo rozumiem że 1205 nie wejdzie.

Będzie to grało na prawdę dobrze.

Zapraszam po ofertę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lolekdrugi napisał:

a w rogach?

Daj rzut pomieszczenia z góry.

 

Nie ma szans dać w innym miejscu tego sub bo bym musiał kable ciągnąc przez środek pokoju.

Z góry w bardzo dużym uproszczeniu wygląda to tak: (wszystko szare to ściany, reszta jest pół lub całkiem otwarta, TV wisi na pół ścianie wysokość ok 200cm, ten "pasek" pomiędzy schodami a prawą ścianą ma ok 20-30m2 licząc w dół od TV)

Designer_2022-03-04_17-47-22.thumb.png.25b783271e276fef610b795a65fda233.png

6 godzin temu, S4Home napisał:

No i dokładnie.

Teraz to widac.

Bierzesz 2x REL HT 1003 i jest git.

Bo rozumiem że 1205 nie wejdzie.

Będzie to grało na prawdę dobrze.

Zapraszam po ofertę.

Piotr

Uff, no 2x HT/1003 to było elegancko ale każdy wychodzi ok 2700zł, będę miał taką opcję na uwadze ale dwóch naraz raczej bym nie brał tylko najpierw jeden i ewentualnie jeżeli będzie potrzebny to kiedyś drugi.

1205 by wszedł na styk (37,5cm) ale musiałbym odkręcić stopki albo dać bokiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Teszty napisał:

Uff, no 2x HT/1003 to było elegancko ale każdy wychodzi ok 2700zł, będę miał taką opcję na uwadze ale dwóch naraz raczej bym nie brał tylko najpierw jeden i ewentualnie jeżeli będzie potrzebny to kiedyś drugi.

1205 by wszedł na styk (37,5cm) ale musiałbym odkręcić stopki albo dać bokiem.

to szukaj mniejszego/tańszego suba.

 

Zerkam na ten rzut i jedyna opcja to iśc w prawo od TV ale jak znam życie nie masz jak.

 

Jest jeszcze inna opcja. Możesz sobie kupić taki zestaw:

https://www.svsound.com/blogs/subwoofer-setup-and-tuning/how-to-set-up-a-wireless-subwoofer

i wtedy subwoofer stawiasz gdzie chcesz bez kombinowania z kablami. Oczywiście podniesie to cenę no ale jak nie ma wyjścia.

Tutaj testy urządzonka.

Niestety opóźnienie wynosi: 19.25 ms ale coś za coś.
 

Edytowano przez RoRo
Usunąłem zdublowany cytat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2022 o 11:06, S4Home napisał:

Kurcze z tego co pamiętam to one się odkręcają ale mogę to sprawdzić. 

Wtedy lepiej 1205. Swoją drogą super sub!

Piotr

Na filmach i zdjęciach widziałem śruby na stopkach więc powinno się dać, podobno jeszcze razem z subem w kartonie są też jakieś inne mniejsze gumowe stopki na wymianę.

Zrobiłem sobie szablon i jeżeli wymiar 376mm bez stopek na stronie REL jest poprawny to wejdzie mi 1205 z ok 10mm luzem. Tylko zakładam że nie brali pod uwagę w tym wymiarze tego plexi z logo REL na górze suba.

HT1003 bez problemu wchodzi na stopkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz pewność, że miejsce pod szafką jest optymalne ze względu na fale stojące? Subwoofer to nie telewizor, który stawia się tak, żeby było go widać, tylko tak, żeby pomieszczenie było wypełnione dźwiękiem, Rozprzestrzenianie się dźwięku o niskich częstotliwościach w małym pomieszczeniu odbywa się nie przez fale dźwiękowe, tylko fale stojące, które zwiększają i zmniejszają ciśnienie powietrza.

Niestety, ale nijak tego nie przeskoczysz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.03.2022 o 11:03, yahoo111 napisał:

A jaką masz pewność, że miejsce pod szafką jest optymalne ze względu na fale stojące? Subwoofer to nie telewizor, który stawia się tak, żeby było go widać, tylko tak, żeby pomieszczenie było wypełnione dźwiękiem, Rozprzestrzenianie się dźwięku o niskich częstotliwościach w małym pomieszczeniu odbywa się nie przez fale dźwiękowe, tylko fale stojące, które zwiększają i zmniejszają ciśnienie powietrza.

Niestety, ale nijak tego nie przeskoczysz.

Optymalne na pewno nie jest, ale innego miejsca niestety nie mam. Ze starym subem jakiegoś większego problemu w sumie nie było.

Dnia 10.03.2022 o 07:53, S4Home napisał:

No mozna by go zabudować ale ja bym się w to nie bawił. Skoro inne wchodza. Może po prostu nie wyjśc jak trzeba.

Teszty, jakieś ruchy poczynione?

Piotr

Tak, będę raczej brał HT1205, wejdzie na styk. Kiedy to jeszcze nie wiem bo cena trochę wyższa niż planowałem.

Także dzięki wszystkim za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...