Skocz do zawartości

wzmacniacz-kolumny


tauzenik2305

Recommended Posts

Tutaj masz taki temat.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma jednej odpowiedzi. Trzeba to wyważyć.

Słaby wzmacniacz przy głośniejszym słuchaniu generuje zniekształcenia, które uszkodzić mogą nawet super mocne kolumny.

Mocny wzmacniacz przy słabszych kolumnach może uszkodzić głośniki wysokotonwe w czasie głośnego odsłuchu.

Wsystko zależy od użytkownika. Jeśli będziesz słuchał z głową to nic sprzętom nie grozi.

Tym niemniej jednak lepiej mieć "za mocny" wzmacniacz. Ze względu na jakośc grania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki uszkodzeniu ulegają poszczególne głośniki z powodów;

Głośnik wysokotonowy i średniotonowy; długotrwałe zasilania przetworników sygnałem przesterowanym co powoduje przegrzanie cewek (co ważne tego przesterowania tak łatwo nie usłyszysz). Tutaj rozwiązaniem jest wzmacniacz o odpowiednim zapasie mocy. Dostarczenie krótkotrwałego impulsu o bardzo dużej amplitudzie i w konsekwencji spalenie cewki. Taką sytuację mamy podczas odłączania okablowania sygnałowego od preampu, utraty masy, sprzężenie systemów na przykład mikrofon/głośnik. Nieuzasadniona przebudowa zwrotnicy - zmniejszenie dolnej częstotliwościowi granicznej zwrotnic=przegrzanie cewek.

Głośnik niskotonowy - długotrwałe zasilania przetworników zbyt dużą mocą - co ważne nie jest tak łatwo uszkodzić głośnik niskotonowy - to będzie słychać dużymi zniekształceniami, charczeniem etc. Jeśli w porę nie zareagujemy to cewkę przegrzejemy czy też uszkodzimy zawieszania membrany. Krótkotrwałe podanie impulsu o dużym piku - sprzężenie, odłączenie okablowania. Tutaj oczywiście częściej uszkodzi się wysokotonowiec.

Wybierając mniejsze zło - wybrałbym wzmacniacz o większej mocy w stosunku do zestawów głośnikowych.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja dopiero rozpoczynam przygodę z muzyką. Mam zestaw ampli Denon dra 800h i kolumny Teufel ultima 40. Słucham w 90% muzyki rockowej, metalowej i czasem lubię, jak jestem sam w domu, posłuchać głośniej 70-75 na potencjometrze. Nie mam porównania do innych kolumn i wzmacniaczy, gdyż na dobrą sprawę to mój pierwszy zestaw i dopiero uczę się tematu. Chciałbym kupic kolumny większej mocy do tego ampli i zastanawiam się czy jest sens?

9 godzin temu, 1Ender napisał:

Mocniejszy wzmacniacz, słabsze kolumny.

I jeszcze jedno. Kolumny nie mają mocy.

Pozdrawiam

Będę pamiętał 🙂 Pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tauzenik2305 napisał:

i czasem lubię, jak jestem sam w domu, posłuchać głośniej 70-75 na potencjometrze.

U mnie przy takim poziomie chyba by się mury kruszyły. 😜

Nie udało mi się wyjść wyżej niż 40 (w skali od 0 do 100). Najczęściej słucham ok. 20, a i tak jest dość głośno. 🙃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tauzenik2305 napisał:

Mam zestaw ampli Denon dra 800h i kolumny Teufel ultima 40. Słucham w 90% muzyki rockowej, metalowej i czasem lubię, jak jestem sam w domu, posłuchać głośniej 70-75 na potencjometrze. Chciałbym kupic kolumny większej mocy do tego ampli i zastanawiam się czy jest sens?

Nie ma sensu, bo jak przesterujesz kolumny to spalisz głośniki wysokotonowe. Trzeba pomyśleć najpierw o wydajniejszym wzmacniaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Wymiana kolumn ze względu na moc nie ma sensu.

Ale jeśli te Teufele grają u Ciebie krócej niż producent daje na zwrot to je oddaj i weź coś lepszego.

Heco, Polk, QAcustic, Magnat, Melodika itp

Piotr

Nie miałem możliwości porównania do żadnych innych kolumn pod względem muzycznym. Za to pod względem wizualnym, wzornictwa no niesamowicie mi się podobają

1 minutę temu, tauzenik2305 napisał:

Nie miałem możliwości porównania do żadnych innych kolumn pod względem muzycznym. Za to pod względem wizualnym, wzornictwa no niesamowicie mi się podobają

Widzę że masz pojęcie, wiem że ryzykownym jest radzić się co do modeli kolumn, bo to kwestia gustów, ale zaryzykuję i zapytam. Do ampli Denon dra 800h jakie kolumny byś polecił w cenie do 4 tyś za parę? Pokój ok 22m2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Dnia 12.03.2022 o 20:05, terracan1929 napisał:

Tutaj masz taki temat.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma jednej odpowiedzi. Trzeba to wyważyć.

Słaby wzmacniacz przy głośniejszym słuchaniu generuje zniekształcenia, które uszkodzić mogą nawet super mocne kolumny.

Mocny wzmacniacz przy słabszych kolumnach może uszkodzić głośniki wysokotonwe w czasie głośnego odsłuchu.

Wsystko zależy od użytkownika. Jeśli będziesz słuchał z głową to nic sprzętom nie grozi.

Tym niemniej jednak lepiej mieć "za mocny" wzmacniacz. Ze względu na jakośc grania.

 

Dzięki za odpowiedź... o to mi chodziło. Mieszkam sam, i lubię "podkręcić" do 60-65 i mieć na uwadze jakość odsłuchiwanego utworu. Słucham najczęściej na TIDALu

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2022 o 07:35, tauzenik2305 napisał:

Cześć. Ja dopiero rozpoczynam przygodę z muzyką. Mam zestaw ampli Denon dra 800h i kolumny Teufel ultima 40. Słucham w 90% muzyki rockowej, metalowej i czasem lubię, jak jestem sam w domu, posłuchać głośniej 70-75 na potencjometrze. Nie mam porównania do innych kolumn i wzmacniaczy, gdyż na dobrą sprawę to mój pierwszy zestaw i dopiero uczę się tematu. Chciałbym kupic kolumny większej mocy do tego ampli i zastanawiam się czy jest sens?

Będę pamiętał 🙂 Pozdro

Boże 70, 75%??? Ja mam ultimy z Yamaha as301 i tez lubie słuchać glosno nawet bardzo ale u mnie to max 50% I pół bloku marudzi. Pokoj 22m2. Co z tym Denonem?

 

Edytowano przez Artur Charicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...