Skocz do zawartości

Wymiana igły- dylemat


Recommended Posts

@leonII jak znam życie masz obecnie taką :

https://www.tophifi.pl/gramofony/akcesoria-gramofonowe/audio-technica-at-vmn95e.html?gclid=CjwKCAiAprGRBhBgEiwANJEY7P3K8A-iPJIP_U2kcEM8qWOLp8RFFrgvD7UtF9e_SEy6Bz5iLX9vfxoCamcQAvD_BwE

Czy usłyszysz zmianę ? Na to pytanie Ci nie odpowiem. Z doświadczenia wiem , że większą różnicę w dźwięku daje zmiana wkładki niż igły. Ale nauka kosztuje , w Twoim przypadku 800 zł. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenę znam. W salonie TOP HI-FI zaproponowano mi podmianę igły ponieważ Audio Technica daje taką możliwość na starej wkładce , bez całych ceregieli z ustawianiem. Wystarczy zmienić nacisk odpowiednio do wybranej igły. Tylko czy na pewno zrobi to różnicę ...?

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim-nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, leonII napisał:

bez całych ceregieli z ustawianiem.

A kalibrowałeś gramofon po zakupię ?

36 minut temu, leonII napisał:

Tylko czy na pewno zrobi to różnicę ...?

Na to pytanie nikt Ci nie odpowie. Zmieniłem ostatnio igłę z eliptycznej na shibatę we wkładce ADC i jak na razie stara mi się bardziej podoba :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie przejście ze szlifu eliptycznego na liniowy dało lepsze wyrównanie pasma ( VM95E jednak podbijała basy), polepszyło szczegółowość dźwięku, ale ja mam teraz VM95ML, to też liniowy, ale o jeszcze większej powierzchni styku pionowej rowka D1...

jeżeli masz fabrycznie skalibrowana wkładkę VM95E to nie powinno być kłopotu po wymianie igły na SH, może jednak pojawić się pewne przesterowanie  pod koniec odtwarzania strony płyty, wtedy trzeba to delikatnie skorygować,

u mnie na początku ML zaczęła przeskakiwać, ale później to ustało, niemniej należy mieć na uwadze, że słabsze/porysowane płyty mogą się tak zachowywać po wymianie igły,

im masz cieplejszy/ciemniejszy tor, to tym większe różnice zauważysz w ilości szczegółów nagrań po wymianie na SH...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tomek4446 napisał:

A kalibrowałeś gramofon po zakupię ?

Po zakupie ustawilem tylko odpowiedni nacisk

7 godzin temu, MarcKrawczyk napisał:

jak dla mnie przejście ze szlifu eliptycznego na liniowy dało lepsze wyrównanie pasma ( VM95E jednak podbijała basy), polepszyło szczegółowość dźwięku, ale ja mam teraz VM95ML, to też liniowy, ale o jeszcze większej powierzchni styku pionowej rowka D1...

jeżeli masz fabrycznie skalibrowana wkładkę VM95E to nie powinno być kłopotu po wymianie igły na SH, może jednak pojawić się pewne przesterowanie  pod koniec odtwarzania strony płyty, wtedy trzeba to delikatnie skorygować,

u mnie na początku ML zaczęła przeskakiwać, ale później to ustało, niemniej należy mieć na uwadze, że słabsze/porysowane płyty mogą się tak zachowywać po wymianie igły,

im masz cieplejszy/ciemniejszy tor, to tym większe różnice zauważysz w ilości szczegółów nagrań po wymianie na SH...

Dzięki za konkretną odpowiedź. A czy ewentualna kalibracja to coś bardzo skomplikowanego? Podpowiesz jak to zrobić? Z góry dziękuję :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MDMA66 napisał:

Szkoda ze salon zaproponował zmianę igły a nie zapytał czy wogole została przeprowadzona kalibracja. Takie mamy czasy

Z tego co wiem to kalibracja do wkładki dolączonej do gramofonu jest robiona fabrycznie. Salon poinformował, że trzeba wyważyć ramię i ustawić odpowiedni nacisk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, leonII napisał:

Z tego co wiem to kalibracja do wkładki dolączonej do gramofonu jest robiona fabrycznie.

A ja z tego co wiem kalibrację przeprowadza się po każdorazowym transporcie gramofonu :) Bo skąd wiesz czy jest dobrze ? Czy antyscating się nie rozregulował ? Czy siła nacisku jest odpowiednia ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Moim zdaniem kalibracja gramofonu do jakiejkolwiek wkladki z Shibata wymaga wiecej wiedzy i doswiadczenia. W innym przypadku mozemy nie wykorzystac potencjalu i mozliwosci. Nie mowie o slyszalnych roznicach. Wiec jesli nie mozna porzadnie skalibrowac gramofonu to mozna byc zawiedzionym i rozpowszechniac negatywne opinie o tym szlifie co nie jest prawda ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...