Skocz do zawartości

Uszkodzenie mechaniczne przez automatyczną kalibracje amplitunera denon x2700h


Expnedite

Recommended Posts

Witam, w marcu tego roku zakupiłem cały zestaw kina domowego: Denon x2700h, Monitor audio Bronze 6G: 500, FX,W10 i moje nieszczęsne C150. Po podłączeniu i rozmieszczeniu całego zestawu skorzystałem z automatycznej kalibracji która jest możliwa w tym amplitunerze, oczywiście robiłem wszystko zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi z amplitunera. Jakieś dwa tygodnie podczas oglądania usłyszałem drażniące trzeszczenie dobiegające z głośnika centralnego, niestety po ściągnieciu osłonki z głośnika zobaczyłem że jeden z ''przetworników wybuch''(Nie jestem pewny czy dobrze opisuje usterkę). Dodam że żaden inny głośnik/kolumna nie została uszkodzona czy też nie posiada żadnych śladów uszkodzeń. 
Pytanie kluczowe, czy można tu powiedzieć że ten głośnik nie powinien się znajdować w tym zestawie (np. ponieważ jest za słaby)? C150.thumb.jpg.f22e8a023d3c853c9920f8a683b82368.jpg

C150 v1.jpg

C150 v2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to może wyglądać tak jak dziecko podeszło i kopnęło, no ale to jest nie możliwe. Napisałem do serwisu z zapytaniem skąd się wzięła dana usterka i oni mi odpisali coś takiego: 

Serwis:   kalibracja mogła być zrobiona nieprawidłowo. Automatyczne kalibracje w tego typu amplitunerach zdarzają się być nieprecyzyjne

Mi się niestety nie chce w to wierzyć że automatyczna kalibracja zrobiła coś takiego.... 

Dodatkowo dodam że Amplituner ma blokadę do podgłośnienia max 80 (sam ustawiłem), więc myśl że leciała muzyka podgłośniona na 100 tez odpada  

Edytowano przez Expnedite
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten jeden głośnik (ten co nie jest całkiem wybuchnięty wygląda jakby siła zadziałała od zewnątrz do wewnątrz).
Tak te wgniecenia przynajmniej wyglądają.
ALe patrząc na pasmo przenoszenia te 40Hz to faktycznie lekko ryzykowne.

Pasmo przenoszenia (-6 dB) 83 - 25 000 Hz (pole wolne), 66-30 000 Hz (w pokoju)


 

Edytowano przez eMBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, TomekN napisał:

Poziom cross overa nie powinen mieć znaczenia - głośnik zagra to co umie, ale wysłać można mu przecież całe pasmo.

Ma znaczenie. Głośnik nie zagra, ale membrana będzie latać jak głupia.

6 minut temu, TomekN napisał:

Czy nie tak robi większość wzmacniaczy np. stereo?

Technicznie, to nie jest problem wzmacniacza że nisko schodzi, tylko kolumny która nie jest w stanie nisko zejść z dźwiękiem.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

Technicznie, to nie jest problem wzmacniacza że nisko schodzi, tylko kolumny która nie jest w stanie nisko zejść z dźwiękiem.

Czyli jak podłączę swoje KEFy HTS-3001SE (które grają od 70Hz) do wzmacniacza stereo, to wybuchną?
Pytanie jest retoryczne, bo nigdy na wzmacniaczu stereo mi nie wybuchły.

PS. Mam jeszcze kilka innych głośników, np. CA Minx Min 12 - grają od 150Hz. Też nigdy nie wybuchły

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale to wygląda jakby było wciśnięte od zewnątrz a nie wybuchnięte od wewnątrz.
 

2 godziny temu, Expnedite napisał:

Jakieś dwa tygodnie podczas oglądania usłyszałem drażniące trzeszczenie dobiegające z głośnika centralnego, niestety po ściągnieciu osłonki z głośnika zobaczyłem że jeden z ''przetworników wybuch'

Jest opcja, że coś mogło się wydarzyć (fizycznie) przed tym ostatnim odsłuchem kiedy usłyszałeś te drażniące dźwięki?

 

image.png.e2bf3d837b63df8ed7715a4a8c2f1297.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekN Zorganizuj sobie ścieżkę dźwiękową z częstotliwościami poniżej 70Hz i zaobserwuj jak się ten głośnik w KEFach zachowuje. Podkręć gałkę wzmacniacza i nie ściszaj jak będą dziwne dźwięki, tak ma być 🤣

Głośnik możesz uszkodzić przez zbyt wysoki poziom sygnału, uszkodzenie fizyczne, zużycie fizyczne i przez błędną konfigurację systemu. Przytoczę cytat"

"To skutek błędnego odcięcia pasma sygnału do poszczególnych dróg które doprowadza do odkształcenia się pierwotnego sygnału w przetworniku. Efektem tego może być bardzo zaawansowane uszkodzenie termiczne lub mechanicznie głośnika. Jeżeli np.: nie odetniemy pasma doprowadzonego do głośników niskotonowych – ich membrana może się rozpaść. Wynika to z faktu, że w częstotliwości rezonansowej głośnika membrana pracuje z bardzo dużymi wychyleniami jednocześnie produkując znikome ciśnienie akustyczne."

Zakładam że MA kolegi @Expnedite właśnie tak dokonało żywota.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ładnie uszkodziło - czegoś takiego dawno nie widziałem. Bardziej jednak widziałbym przeciążenie głośnika czy te podanie na niego składowej stałej. Rezonans może być ale to gdzieś poniżej 100hz. Czy taki sygnał podano jak testowy?

Termiczne uszkodzenie przez podanie zbyt szerokiego pasma - tak ale bardziej w głośniku wysoko i średniowtonowym. Dla głośnika niskotonowego to nie ma większego znaczenia - wielkość membrany oraz możliwość przetwornika "od dołu" skutecznie ograniczy pasmo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, eMBe napisał:

Może się mylę ale to wygląda jakby było wciśnięte od zewnątrz a nie wybuchnięte od wewnątrz.
 

Jest opcja, że coś mogło się wydarzyć (fizycznie) przed tym ostatnim odsłuchem kiedy usłyszałeś te drażniące dźwięki?

Wądpie w to ponieważ cały czas osłona była na głośniku, a nikt jej nie ściągał bo nie miał po co. 

 

 

13 minut temu, Kubakk napisał:

Czy te uszkodzenia objawiły się autorowi wątku naocznie ? Widziałeś jak rozrywa membrany ? ;) 

Niestety nie byłem tego świadkiem naocznym, jedynie po fakcie usłyszałem że zaczyna cos trzeszczeć. Dopiero po tym pościągałem osłony z głośników aby zobaczyc który trzeszczy

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, elektron6 napisał:

 Rezonans może być ale to gdzieś poniżej 100hz. Czy taki sygnał podano jak testowy?

Nie rozumiem pytania, sygnał testowy to rozumiem że chodzi o sygnał przy kalibracji głośników? Jeśli chodzi o to, to tak. 
A tak po za tym na kinie domowym jest wykorzystywany netflix i spotify.

To teraz miał bym tak trochę głupie pytanie, czyli do nikogo nie mogę się przyczepić o to że ten głośnik tak skończył? tzn za wadliwy głośnik (Do producenta/serwisu), źle dobrany głośnik przez sklep itd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Expnedite napisał:

To teraz miał bym tak trochę głupie pytanie, czyli do nikogo nie mogę się przyczepić o to że ten głośnik tak skończył?

To nie jest głupie pytanie? I warto na chwile tu zatrzymać 🤔

Myślę ze kluczowe jest posiadanie dowodu że to nie jest np. Mechaniczne wgniecenie. 🤔

To tak na początek by wogóle zacząć rozmawiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Expnedite napisał:

Serwis:   kalibracja mogła być zrobiona nieprawidłowo. Automatyczne kalibracje w tego typu amplitunerach zdarzają się być nieprecyzyjne

Mi się niestety nie chce w to wierzyć że automatyczna kalibracja zrobiła coś takiego.... 

Masz to na "papierze" czy też przez telefon rozmową to było?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...