Skocz do zawartości

Zestaw stereo do małego pokoju.


Arturro007

Recommended Posts

Witam :)

Jak w tytule, od kilku tygodni poszukuję idealnego dla mnie rozwiązania stereo do zestawu audio video. Przejrzałem już chyba wszystkie wątki ale nadal nie potrafię się zdecydować czy wolę dokupić kolumny aktywne czy wzmacniacz + kolumny pasywne.

Liczę, że ktoś podpowie mi które rozwiązanie w mojej sytuacji i budżecie jest bardziej optymalne dla mnie. 

Zastosowanie: 30% filmy a 70% muzyka. Bardzo ważny dla mnie jest streaming (Deezer, radio) i odtwarzanie CD (posiadam kolekcję płyt). Zależy mi też na w miarę wygodnym dostępie do lokalnego radia (fm czy internet).

W chwili obecnej do telewizora (Samsung smart) podłączam poprzez BT aktywne monitory (Illoud micro) do filmów a jak chcę posłuchać muzyki to przez optyka i DAC-a po kablu puszczam muzykę na monitory. Nie jest to najlepsze rozwiązanie bo nie posiadam regulacji głośności w pilocie i za każdym razem muszę podchodzić do monitorów czy DAC-a. Sama jakość steremingu z telewizora wydaje się być w porządku ale nie mam porównania - znam się dobrze tylko na sprzętach audio portable (grajki, słuchawki itd.)

Słucham głównie rocka i metalu. Zależy mi na dobrze zbudowanej scenie i niezłej separacji, ważne aby wokal nie był wycofany i w lini basowej coś się działo i bas potrafił zejść nisko ale nadmiaru tego pasma nie potrzebuję.

Liczę też na  większą muzykalność względem monitorów. Lubię je grają świetnie ale brakuje często tego czegoś ;)

Mój budżet jest ok 2000-3500 zł, mogę go też podnieść ale nie wiem czy zauważę większą różnicę w małym pokoju.

Pokój ma 11 metrów kwadratowych i zaledwie 2.4 m po przekątnej po której stoi sprzęt.

 

Długo czytałem i cały czas do głowy przychodzą mi dwie opcje: 

 

1) Telewizor + kolumny aktywne + odtwarzacz DVD/CD jako transport?

Myślałem nad kolumnami:

Magnat 3a -- chwalone na forum, chyba mój faworyt. Posiadają HDMI ARC ale brak im streamingu więc za każdym razem musiałbym włączać telewizor jak chcę posłuchać radia ew. radio z telefonu po BT? nie wiem jak z jakością takiego radia względem internetowego???

Audio Pro A26 -- Sam nie wiem co o nich myśleć, posiadają streaming, radio internetowe z pilota, można je stawiać przy ścianie ale opinie w internecie są różne.

KEF LSX, Klipsch FIVE -- droższe kolumny niż zakładam ale mają chyba wszystko czego oczekuję w tym szybkie radio internetowe z pilota.

 

2) Telewizor + amplituner sieciowy + głośniki

Do głowy przychodzą mi głównie trzy urządzenia:

Taga harmony htr-1000cd v.2 -- Sprzęt wszystkomający jak dla mnie, jest radio FM, CD, optyk + wejścia AUX i  słuchawkowe z przodu.

Cambridge Audio One CD-RX30 -- Jak Taga nie wiem czy warto dopłacać? firma dobra, chyba mój faworyt w tej opcji.

Loxie A30 -- Bez radia i CD, trzeba jeszcze wymienić listwę zasilającą bo Loxie jest podobno czuły na szumy z sieci ale mogę go kupić za 500zł od znajomego;)

Na kolumnach pasywnych się nie znam więc nie podawałem ich do zestawienia - dopytam po ew. wyborze.

 

Jedna ważna uwaga! może w dalszej przyszłości zmienię pokój na większy do 20 metrów kwadratowych więc chcę aby kolumny aktywne czy amplitunery dały radę go nagłośnić. Liczę się wtedy z wymianą kolumn pasywnych ale to kiedyś ;)

 

Poniżej zdjęcie mojego pokoju i ustawienie mebli. Podstawki 23/23 cm.

IMG_20220629_124935.jpg

IMG_20220629_124945.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Myślę że jeśli posiadasz płyty cd to najlepszą opcją będzie ta z Tagą. Pokoj jest mały i po co zwiększać ilość sprzętu do oddzielnego odtwarzacza cd. Zresztą ma dobre opinie. Druga sprawa to akustyka. Masz puste ściany, nie posiadasz dywanu ani zasłon. To pogorszy jakość dźwięku więc pomyśl o tym bo wydasz kasę na dobre głośniki a efektu może nie być. Głośniki ktoś inny Ci pomoże wybrać bo mało wiem o podstawowych. One będą stały na tych standach co są na biurku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej wielkości pokoju pod muzykę i filmy polecam sprawdzone kolumny Borea BR03, ale w wersji Active BT. Kolumny te mają lekko pokreśloną górę pasma, niskie tony są trochę mocniej podbite od wersji pasywnej. Pomimo tego średnica dalej jest rozdzielcza, czysta i naturalna, nie zostaje przytłumiona przez resztę pasma. A kolumny te spokojnie dadzą sobie radę w pomieszczeniu 20m2, dodatkowo mają wyjście do podłączenia subwoofera. Duża zaletą jest też regulacja zakresu niskich i wysokich tonów, więc delikatnie można zawsze trochę dostroić brzmienie pod swoje wymagania.

Do porównania polecam też sprawdzenie Klipsch The Fives, niskie tony też podbite, ale nie są tak zwarte, bardziej zaokrąglone jak w Triangle (też mogą podobać, kwestia preferencji), też mają dedykowane wyjście do podłączenia subwoofera. Średnica lekko wypchnięta, góra nie tak czytelna i wyrazista jak w Trianglach. Na plus wejście HDMI, jeżeli potrzebne.

Zapraszam na odsłuch do naszego salonu na miejscu mamy oba modele i można porównać ich brzmienie.

Kolumny posiadają wejścia cyfrowe, więc na początek zawsze możesz wykorzystać nawet DVD jako transport, ewentualnie z używanych CD Pioneer PD-30AE lub Onkyo-7030.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym pomieszczeniu możesz się zastanowić nad ewentualnie zestawem Taga HTR-1000CD, do tego KEF Q350 i sprawa załatwiona. Siedzisz dość blisko miejsca, w którym stoją kolumny, a te kolumny potrafią zbudować fajną scenę nawet z bliska. Później jak się przesiądziesz do większego pomieszczenia to spokojnie sobie taki zestaw poradzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - bardzo pomogły.

Nie byłem zdecydowany co do kierunku poszukiwań ale zdecydowanie opcje Taga HTR-1000CD czy Cambridge Audio One (CD-RX30) lepiej m pasują bo mam radio i CD pod ręką na szybko jak to w wieży 🙂

@Artur Charicki Pokój dopiero po remoncie, jeszcze pracuję nad pólkami/zdjęciami i inną dekoracją. Jeśli dywan i korek/mata na ścianie wpłynie znacząco na akustykę takiego pokoju to je powieszę??

Mam w chwili obecnej tylko dwa pytania:

1- Czy lepiej dopłacić Do tego Cambridge Audio One (bardziej mi się podoba bo znam markę) czy pozostać przy tym Taga Harmony?? Może jest podobny amplituner którego warto wsiąść pod uwagę??

2- Jakie nieduże i tańsze kolumny dobrze się spisują z w.w. sprzętami?? potrzebna dobra średnica, niewycofany wokal i niskoschodzący precyzyjny bas bez buły. Jak jeszcze zagrają czysto i wyraźnie przy niskiej głośności to będę usatysfakcjonowany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Myślę, że Taga jest bardzo dobrym wyborem ,grający bardzo muzykalnie z dociążonym basem .
Dobrze się zgrywają z Heco Aurora 300 lub ewentualnie kolumny Dali Oberon 1.

Z aktywnych kolumn polecam Klipsch The Fives ,dosyć dynamiczne granie ,także ciepłe grające i mocne granie jak na taką wielkość kolumn.

Bas jest uwypuklony ,dynamiczne brzmiące monitory.
Ewentualnie zapraszam do kontaktu z salonem ,zawsze pomożemy z wyborem sprzętu.



Pozdrawiam.
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzwoniłem dzisiaj w sprawie przesłuchania sprzętu i w jednym zaprzyjaźnionym sklepie znajomy w ogóle zaproponował mi inne rozwiązanie.

Wg niego nie warto brać Tagi czy jakiegokolwiek zestawu wszystko w jednym z CD tylko lepiej postawić na pojedyncze klocki. Łatwiej mi będzie dobrać w przyszłości odpowiednie CD i nie będzie problemu z jego ew naprawą o ile to będzie lepszy sprzęt. Zaproponował mi też konkretnie zakup Amplitunera Onkyo 8220 + odpowiednich kolumn do niego.

Nie powiem taki Amplituner może się u mnie sprawdzić, cena jak najbardziej do przyjęcia ale czy naprawdę to będzie klasa dźwięku 2x lepsza od Tagi?? Chciałbym coś na lata i jestem w stanie dołożyć do dobrego systemu. CD czy streamery nie są aż tak istotne dla mnie - to sprzęty które częściej się wymienia i łatwo je zastąpić a amp jest sercem systemu.

 

Znajomy polecił mi też jako alternatywę dla tego Onkyo kolumny aktywne Klipsch the Fives więc muszę je koniecznie odsłuchać bo wypłynęły już kilka razy :)

 

Poproszę o krótką charakterystykę tych Magnatów 3a z samej ciekawości. Pojawiają się często w wątkach ale nie ma żadnych informacji o charakterystyce ich dźwięku. Cena 2000zł jest zachęcająca a grają podobno lepiej od tych Audio Pro A26.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możliwość wyboru, ze wszystkich amplitunerów wybierz czysty, goły wzmacniacz, bez bajerów. Do tego streamer i dac. Takie rozwiązanie wg mnie jest najkorzystniejszą opcją. W niektórych starszych modelach, skończy się wsparcie. W nowszych z czasem też, jak wejdzie nowy model. Przy powyższym masz problem z głowy.

Kolumny aktywne tak, po przesłuchaniu, a do tego przedwzmacniacz.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio pro aktywne to przeciętne kolumny w swojej cenie.

Faktycznie zarówno Klipsch jak i Magnat z modeli aktywnych grają po prostu ciekawiej. Bardziej wciągają w muzyke.

Ale ja także jestem zdania że rozdzielenie systemu jest lepsza opcją.

Ile masz płyt CD, jak często będziesz z nich korzystał?

8220 to faktycznie ciekawy model do wyboru. Nie drogi a grający całkiem dobrze. Dalej masz pomijane często a jednak wciąż fajne Cambridge AXA 25 i 35 oraz bardzo udane i fajnie wyceniane amplitunery AXR 85 i 100. Także NAD 316 będzie w gronie tych tańszych a fajnych wzmacniaczy.

Z tym że na razie ,na pierwsze ogień skup się na wyborze kolumn. Tutaj coś jest obecnie faworytem?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Audio pro aktywne to przeciętne kolumny w swojej cenie.

Faktycznie zarówno Klipsch jak i Magnat z modeli aktywnych grają po prostu ciekawiej. Bardziej wciągają w muzyke.

Ale ja także jestem zdania że rozdzielenie systemu jest lepsza opcją.

Ile masz płyt CD, jak często będziesz z nich korzystał?

8220 to faktycznie ciekawy model do wyboru. Nie drogi a grający całkiem dobrze. Dalej masz pomijane często a jednak wciąż fajne Cambridge AXA 25 i 35 oraz bardzo udane i fajnie wyceniane amplitunery AXR 85 i 100. Także NAD 316 będzie w gronie tych tańszych a fajnych wzmacniaczy.

Z tym że na razie ,na pierwsze ogień skup się na wyborze kolumn. Tutaj coś jest obecnie faworytem?

Piotr

 

Płyt mam ponad setkę i dochodzą nowe. 

Słucham ich zależnie od pogody;) zwykle Deezer hi-fi czy radio mi wystarcza ale jak mam wolne to lubię posłuchać z płyty. Nie wiem czemu ale taki Deezer trochę rozprasza bo klika się dalej, przełącza albumy. Z CD słucham jednak całego albumu i poznaję go lepiej, nie obchodzą mnie problemy z internetem no i co też ważne lubię też same okładki ich grafikę.

Nie mam ciśnienia w sprawie napędu CD - myślę, że i DVD rozwiąże sprawę przynajmniej chwilowo.

 

Nie nie mam wybranych głośników - myślałem najpierw nad zakupem amplitunera a potem kolumn. Przeczytałem, że amplitunery z tej samej klasy grają bardzo podobnie i ciężko z marszu wychwycić różnicę a kolumny "robią robotę" i najwięcej modelują.

Trochę tak jak ze sprzętem słuchawkowym w którym siedzę od lat, jak trafię na mocnego neutralnego DAPa który zapewnia trochę dynamiki to jestem ustawiony na lata i jedynym problemem są słuchawki.

 

Hmm już tyle przeczytałem rozmaitych opinii, że sam nie wiem co wybrać??

W pierwszej kolejności przesłucham tego Magnata 3a i Klipsch the Fives bo tak będzie najłatwiej bez szukania synergii.

 

Jak nie to dalej będę myślał nad tym Onkyo 8220 ew. jakimś podobnym sprzętem ale koniecznie z wejściem optycznym. Wraca też temat kombo Cambridge Audio one - cały czas się podoba i podobno jest fajnie zestrojone. Zgrywa się dobrze z wieloma kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że kolumny najbardziej wpływają na dzwięk. Później akustyka, albo i na równi. Ale to nie znaczy że każde kolumny podłączysz do każdego wzmacniacza. Fizycznie pewnie i tak. Ale nie musi ci się to podobać.

Masz sporo płyt więc to faktycznie jest ci potrzebne.

Cambridge audio ONE wychodzi ze sprzedaży więc w jego przypadku musiał byś się pospieszyć i odsłuchać póki jeszcze ktoś go ma.

Daj znać po swoich odsłuchach.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko tutaj zależy od tego z jakimi kolumnami będzie on połączony. Jak połączysz go z cieplejszymi kolumnami, ale z dynamicznym i punktowym basem to jak najbardziej będzie to dobre rozwiązanie, bo będzie szybkość i energia potrzebna w muzyce rock, czy metal (szczególnie przy podwójnej stopie). Tutaj musiałbyś to parować np. z Focal ARIA 906, ewentualnie tańszą opcją, czyli KEF Q350. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.07.2022 o 18:12, J4Z napisał:

W czym są najlepsze? W łupaniu basem? 

Audio Pro są w tym samym przedziale cenowym co Magnaty i grają strasznie płytko. Magnaty jak się obniży bas to brzmią przyzwoicie jak na cenę. Z kolei Klipsche the Fives to dla mnie jedno wielkie rozczarowanie, zwłaszcza przy ich cenie. Już lepiej kupić mały wzmacniacz i kolumny, a jakość będzie o niebo lepsza niż w Klipschach the Fives, od których już the Sixes brzmią lepiej. 
Wybrałabym wzmaka i kolumny, gdyż cenowo wygląda to lepiej i zawsze można coś zmienić, w przypadku kolumn aktywnych trzeba zmieniać całość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Wszystko tutaj zależy od tego z jakimi kolumnami będzie on połączony. Jak połączysz go z cieplejszymi kolumnami, ale z dynamicznym i punktowym basem to jak najbardziej będzie to dobre rozwiązanie, bo będzie szybkość i energia potrzebna w muzyce rock, czy metal (szczególnie przy podwójnej stopie). Tutaj musiałbyś to parować np. z Focal ARIA 906, ewentualnie tańszą opcją, czyli KEF Q350. 

Czy to lepsza klasa sprzętu jak wspominana Taga harmony htr-1000cd v.2?? 

Nie jestem pewien dynamiki CA, mało konkretnych recenzji na forach krajowych i zagranicznych.

CA od początku bardziej mnie się podobał, ma więcej złącz i nie jest na lampach - z doświadczenia lampy potrzebują czasu na starcie i wypalają się.

Heco Aurora 300 i Elac Debut B6.2 nie sprawdzą się? zbyt wolne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Udało się wygospodarować trochę miejsca. Czy taki Pioneer SX-N30AE i klony będzie wyraźnym przeskokiem względem np. Marantza melody 612 czy Yamahy 670??

Są też wersje slim o jeszcze większej uniwersalności ale już słabsze pod względem SQ jak np: Onkyo tx-l20D. Nie wiem jak je sklasyfikować pod względem jakości dźwięku?? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.07.2022 o 16:09, Triss napisał:

Nawet nie myśl o Klipsch the Fives, według mnie już Magnaty są lepsze. Audio Pro... grają strasznie płytko. Ostatnio szukałam kolumn aktywnych do PC i koniec końców nic mnie nie zachwyciło, ale Magnaty są najlepsze z tego wszystkiego. 

Najlepsze to klipsch sixes :) audiopro totalna porażka w swojej cenie , naprawdę jakosc/cena to tragedia . Edifier mk2000 super czysty dźwięk , wg.mnie nie ma lepszych kolumn aktywnych w cenie tych edifierow i sporo wyżej , jedyny minus to brak sub outa . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, robotnik napisał:

Najlepsze to klipsch sixes :) audiopro totalna porażka w swojej cenie , naprawdę jakosc/cena to tragedia . Edifier mk2000 super czysty dźwięk , wg.mnie nie ma lepszych kolumn aktywnych w cenie tych edifierow i sporo wyżej , jedyny minus to brak sub outa . 

Oglądałem je ale fizycznie odpadły, duże i nie pasują do moich standów. Odpuściłem sobie kolumny aktywne i pozostanę przy temacie amplitunera + CD ew. czegoś w typie Marantz Melody 612. Teraz chcę posłuchać Onkyo 8050, SX-n30AE, może Magnat 750. Chcę mieć dobrą średnicę i odrobinkę ciekawego basu który potrafi zejść niżej jak go potrzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok trochę podzwoniłem, pojeździłem po sklepach i tak:

- Cambridge Audio One, znalazłem tylko w jednym sklepie ale obsługa wiedziała lepiej czego klient szuka... wyszedłem po chwili. Możliwy tylko zakup online w innych sklepach.

- Yamaha Pianocraft 670, nie ma szans aby ją odsłuchać.

- Cambridge AXR 100, trochę za duży na moje skromne potrzeby.

 

Ostatecznie trafiłem do fajnego sklepu gdzie mogłem odsłuchać Pioneer SX-N30AE z Indiane Line Tesli 261, Q Accustic 3030i i Triangle Borea BR03.

- Indiane Line Tesli 261, trochę zamulony dźwięk jak dla mnie - nie pasowały mi generalnie.

- Q Accoustic 3030i, spisały się znacznie lepiej, generalnie lubię ten styl grania, bas ok ale nie podobały mi się damskie wokale w symphonic metal - były odrobinę przygaszone i wycofane.

- Triangle Borea BR03. Na samym początku byłem na nie bo góra odrobinę zbyt ostra ale z lepszym plikiem (mastering) i po zmianie kabli głośnikowych spodobały się. Dość zrównoważone i bezpieczne granie, fajnie się wyrabiały, instrumenty brzmiały naturalnie. Mógłbym się tylko odrobinkę przyczepić do mniejszej ilości niskoschodzącego basu (raczej zbyt kontrolowany?). W wielu kawałkach były wszystkie jego pasma - kotły ładnie i naturalnie brzmiały. Sprzedający poinformował, że to kolumny prosto z pudełka więc ten bas się trochę zmieni podobnie jak i góra.

 

Ten zestaw podobał się - jestem raczej na tak. Muszę tylko załatwić CD.

 

Jedyna alternatywy która mi jeszcze przychodzą do głowy to:

- Triangle Borea BR03 ale aktywne, @rms.pl wspominał na początku, że posiadają więcej basu. Jest taniej ale minus to funkcjonalność bo ten Pionieer jest fajny (streaming, radio FM/DAB).

- Amplituner Magnat 750, HDMI ARC, więcej wyjść ale brak streamingu - cena ze streamerem wyjdzie ta sama. Nie wiem czy warto??

- Zakup tego Pianocrafta 670 w ciemno z fabrycznymi głośnikami i test czego nie lubię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Triangle BR03 w połączeniu z amplitunerem Magnat MR 750 będzie miało łagodniejszą górę pasma i doda brzmieniu ocieplenie, ale nie będzie to granie zamulone i wolne, góra na rozdzielczości też nie ucierpi, ale będzie bardziej płynna.

Z przystępnych cenowo streamerów polecam też od Traingle sprawdzony AIO C.

A odtwarzacz CD do jakiej kwoty szukasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rms.pl napisał:

Triangle BR03 w połączeniu z amplitunerem Magnat MR 750 będzie miało łagodniejszą górę pasma i doda brzmieniu ocieplenie, ale nie będzie to granie zamulone i wolne, góra na rozdzielczości też nie ucierpi, ale będzie bardziej płynna.

Z przystępnych cenowo streamerów polecam też od Traingle sprawdzony AIO C.

A odtwarzacz CD do jakiej kwoty szukasz?

Góra pasma w poprawnym Flac i po zmianie kabli była jak najbardziej do przyjęcia.

Generalnie obawiam się trochę basu w Trianglach - był dobry i fajnie się spisywał jak była potrzeba ale sprawiał wrażenie trochę zbyt kontrolowanego. Wygrzanie zapewne poprawi jego ilość, może grać też bardziej ciepło ale kontrola może zostać. Przypomniałem sobie słuchawki Final Audio Sonorus IV - grały prawie identycznie z podobnym basem ale w dłuższym odsłuchu nudziły.

 Q Accoustic 3030i sprawiały wrażenie tańszych i mniej detalicznych. Bas był trochę poszarpany ale ogólnie barwa się podobała i były weselsze, gdyby nie te wycofane osłodzone wokale to może bym je wziął.

CD jak najtańszy. Lubię płyty i ich okładki, mam sporą kolekcję i chciałbym móc ich używać. Alternatywą jest dysk NAS ale to dla mnie nowość, cała moja kolekcja jest zgrana do plików ALAC.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wrażenie w BR03 mogło być spowodowane, tak jak piszesz brakiem tzw. wygrzania, zwłaszcza zawieszenie głośników wymagają aby pograły chociaż z 20 godzin na różnych poziomach głośności, aby się rozruszały. Ogólnie bas z tych kolumn zakwalifikowałbym jako wypośrodkowany, ani twardy, ani miękki. Spytaj salon, w którym odsłuchiwałeś kolumny może wypożyczy Tobie kolumny do sprawdzenia w Twoim pomieszczeniu.

Z niedrogich odtwarzaczy  polecam CD Onkyo C-7030 lub Pioneer PD-30AE, solidnie wykonane, cicho pracują, brak problemów z odczytem płyt, nawet średnio porysowanych. W przyszłości nawet jak kupisz lepszego DAC to śmiało możesz je zostawić jako transport CD do wysyłania sygnału cyfrowego do zewnętrznego DAC, bardzo dobrze sprawują się także w tej funkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...