Skocz do zawartości

Jaki nowy lub używany odtwarzacz CD kupić?


Grzesiek202

Recommended Posts

Chciałbym zadać pytanie jak w temacie. Co mogę kupić w budżecie 3 tys. za nowy, lub 2 tys. za używany? Czy odtwarzacze mają jakieś charakterystyczne a zarazem istotne parametry na które trzeba zwrócić uwagę? Co jest istotne podczas zakupu używanego odtwarzacza CD? Co sądzicie o odtwarzaczach Atolla?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z istotniejszych elementów jest transport, oraz kość DAC (jeżeli chodzi o technikalia), ale najważniejszym parametrem pozwalających wybrać to wymarzone urządzenie jest jego brzmienie :) Atoll to bardzo dobre odtwarzacze, ale musiałbyś napisać do jakiego systemu ma być ten CD i jakiego brzmienia się spodziewasz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Jednym z istotniejszych elementów jest transport

Wybaczcie, ale nie bardzo rozumiem to stwierdzenie. Jeśli we wzmacniaczu mam tylko wejścia analogowe, to oczekuję, że CD podłączę do niego przez kable RCA. Mylę się? O jaki transport chodzi?

Nigdy nie miałem "prawdziwego" odtwarzacza CD. Jak na razie sądzę, że takie urządzenia nie dodają nic od siebie. W każdym razie OK. Ma nie gubić detali.

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Laser, aczkolwiek nie ma jak tego sprawdzić. Może pochodzi długo albo szybko padnie, także trochę loteria czy trafisz na egzemplarz mocno wyeksploatowany.

Też czytałem, że laser ma swoją żywotność. Ktoś pokusi się o jakieś szacunki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transport też jest używany jako (trochę kolokwialnie i branżowo) określenie na mechanizm, który jest odpowiedzialny również za odtwarzanie płyty (np Sony KSS213, czy Sanyo SF-P101N, czy Philips z serii CDM itd), więc przepraszam, ale rzeczywiście się może trochę niejasno wypowiedziałem. A jakie masz pozostałe elementy toru audio? Bo być może pójście w jedną markę będzie najlepszą opcją, aby zachować obecne brzmienie. 

Odtwarzacz podłączając do swojego wzmacniacza analogowo będzie miał wpływ o tyle, że to jego przetwornik cyfrowo analogowy będzie decydował o jakości brzmienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny temat bo niestety głowice laserowe używane w obecnych modelach CD nie grzeszą długowiecznością - z tego co obserwuję tak po 3-4 latach użytkowania odtwarzacza często zaczynają się problemy... a jak nie laser to zatrze się silnik napędu płyty i tak dalej. Często to oczywiście nie jest zawsze ale raczej nie odważyłbym się wydania kilku tyś zł na nowe CD. Kiepski biznes. O nowy oryginalny laser co raz trudnej a i koszta są nie małe. Wstawianie chińczyka może i tańsze ale to chwilowa pociecha...

Stare dobre napędy były wykonywane jakby w technice wojskowej i tam lasery wytrzymują 20-30 lat albo i wieczność (seria CDM), Dodatkowo mamy laser umieszczony w polu magnetycznych co nie jest bez znaczenia. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup używanego odtwarzacza z wyjściem optycznym i dokupienie zewnętrznego przetwornika DAC.

Polecam odtwarzacze Marantz z lat 90- tych na głowicy CDM4/19 - laser w polu magnetycznym , trwały i w razie "w" jeszcze dostępny za normalne pieniądze. Jeśli odpowiada nam dziwek przetworników TDA154x to można kupić i sam odtwarzacz np. CD63 czy też  CD67 i też będzie ok

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, elektron6 napisał:

Polecam odtwarzacze Marantz z lat 90- tych na głowicy CDM4/19 - laser w polu magnetycznym , trwały i w razie "w" jeszcze dostępny za normalne pieniądze. Jeśli odpowiada nam dziwek przetworników TDA154x to można kupić i sam odtwarzacz np. CD63 czy też  CD67 i też będzie ok

Nie wiem czy założyć nowy wątek, czy tu trochę off-topu pociągnąć. Ale może autorowi przyda się ta dyskusja. Sam się zastanawiam nad takim "dziadkiem" właśnie z laserem w polu a przede wszystkim kręci mnie DAC na drabinkach R2R czyli TDA1541, TDA 1543 czy któreś PCM. Słuchałem niedawno DACa DIY właśnie na R2R i powiem, że może nie atakuje tak precyzją jak sigma-delta, ale brzmienie ma taką fajną aurę. I takie cedeki, właśnie jak wspomniane Marantze czy od groma Philipsów i Grundigów na przetworniku TDA zaczynam brać pod uwagę, ale trochę nie mam doświadczenia które są udane, wybitne a które to marketówka. Polecisz jakieś modele? Naprawdę psie pieniądze to teraz kosztuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Grzesiek202 napisał:

Czuj się jak u siebie 😉. Rzeczywiście, naczytałem się sporo dobrego o tych starszych konstrukcjach. Mimo wszystko, jestem zielony w temacie.

https://najlepszeodtwarzacze.pl/R2R-NOS-DAC.php

Koniecznie sobie to przeczytaj. Fajnie opisane różnice między starymi przetwornikami typu R2R , o których pisałem (TDA, PCM) a współczesnymi które teraz wszędzie królują. Myślę że to otworzy Ci oczy trochę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, elektron6 napisał:

Trudny temat bo niestety głowice laserowe używane w obecnych modelach CD nie grzeszą długowiecznością - z tego co obserwuję tak po 3-4 latach użytkowania odtwarzacza często zaczynają się problemy...

Nie wiem jak w obecnych ale mój marantz cd6004 nawet nie wiem ile ma już lat? Z 8 chyba. Codziennie kreci płytami po kilka godzin i.... nic! Śmiga aż miło i nie wiesza się. 

Ps: tak wogóle to mój zestaw pm i cd servisu jeszcze nie widział!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić nowy odtwarzacz to moim zdaniem Cambidge Audio AXC35 albo transport CXC. nie wiem jaki masz wzmacniacz.

Transport polega na tym że on nie ma wyjścia analogowego. Musisz go podłączyć jeszcze do przetwornika. Osobnego lub takiego wbudowanego we wzmacniacz.

Denon 600 i 900 fajnie brzmiały ale podstawie modele Denona miały problemy z szufladami czasem.

Faktycznie Marantz CD serii6 były trwalsze. Tam z kolei różnie działało złącze USB.

Z używanych faktycznie starsze modele Marantza oraz Teac. Kupując używany warto sprawdzić czy ma do dostania nowy laser.

Piotr 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - dzięki! Wasza wiedza o starszym sprzęcie jest bezcenna. Ja muszę jeszcze postudiować temat. Nie ukrywam, że do tej pory było mi zupełnie nie po drodze z takimi urządzeniami, bo wizja awarii, braku gwarancji i po prostu frycowego dość skutecznie odstrasza.

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Jeśli chcesz kupić nowy odtwarzacz to moim zdaniem Cambidge Audio AXC35 albo transport CXC. nie wiem jaki masz wzmacniacz.

Transport polega na tym że on nie ma wyjścia analogowego. Musisz go podłączyć jeszcze do przetwornika. Osobnego lub takiego wbudowanego we wzmacniacz.

Jestem na etapie (po raz kolejny :)) wyboru wzmacniacza. Skłaniam się ku Atollowi 200.

Czyli rozumiem, że jeśli kupię tylko transport CD, to wepnę go kablem optycznym do Bluesounda, a z niego analogowo do wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...