Skocz do zawartości

HEGEL H95 / H120 + kolumny, pomieszczenie odsłuchowe, kable - prośba o opinię i wskazanie kierunków poszukiwań


BunF

Recommended Posts

Jeżeli ktoś nie czytał wstępu, to na wszelki wypadek chciałbym przypomnieć, że:

NIE szukam zestawu audio do komputera.

Szukam NOWEGO zestawu stereo (integra z DAC + kolumny) w budżecie ok. 16 tys., który w pokazanych na zdjęciach warunkach zapewni mi odsłuch z możliwie najwyższą w tym budżecie jakością. Jeżeli uzasadnione byłoby delikatne zwiększenie tej kwoty, to jest to do rozważenia.

Chyba, że lepszy efekt przyniosłoby oddzielenie wzmacniacza od DAC?

Z chęcią przyjmę wszelkie sugestie. Wtedy 16 tys. byłoby na wzmacniacz + kolumny, a na DAC dodatkowa kwota, choć wolałbym się zmieścić w 16 tys. z DAC.

Z drugiej strony, jeżeli dojdziecie do wniosku, że np. zaproponowany sprzęt (kwota potrzebna na jego zakup) da już znikomy zysk w jakości brzmienia, to proszę także o tego typu uwagi.

JESZCZE RAZ PODKREŚLAM - JESTEM CAŁKOWICIE ŚWIADOM TEGO, ŻE OSTATECZNIE BĘDĄ DECYDOWAŁY TYLKO I WYŁĄCZNIE MOJE OSOBISTE USZY NA PODSTAWIE ODSŁUCHU WYBRANEGO SPRZĘTU W DOMU, a Wasze sugestie i porady z wdzięcznością przyjmę jako wskazanie kierunku do poszukiwań, a nie wybór sprzętu za mnie.

Bez Was ani rusz!!!  i już 😎

 

Promyk nadziei, który zajrzał nareszcie do czarnej du... dziury, z której dzięki Waszym postom 😎 od piątku wieczora nie mogę się wygrzebać, wniosły uwagi @lpomis i @Kraft który ma bardzo podobne do moich warunki odsłuchu.

 1749315315_Kraftzaudio_com.png.e323ebcd8d000edd04e649d27d2ca98b.png

400812579_Pokj2standy.thumb.JPG.427b187ae72a7289738988600ad41499.JPG

KEF LS50 Meta, jak już pisałem na początku pasowały mi brzmieniowo, nie pasował mi jednak wyglądem. Teraz mając na uwadze to, że mogłyby zagrać w moim ustawieniu, zaczęły mi się coraz bardziej podobać 😎 i w otoczeniu kompa ich designe powinien się sprawdzić.

Proponowane w tym ustawieniu Dali Menuet i KEF LS50 Meta z tego co mi wiadomo grają dość odmiennie, Dali zdaje się dużo cieplej.

Mając na uwadze to, że H95/H120 gra dość liniowo, które mogłyby być lepszym wyborem?

Pomieszczenie jest małe (9m2), odległość od kolumn 140 cm. Z tego powodu muzyka będzie puszczana zazwyczaj na małych poziomach wzmocnienia. W związku z tym należałoby zapewnić odpowiednią dynamikę sygnału już przy małych wzmocnieniach. Czy zestawienie H95/H120 + KEF LS50 Meta lub Dali Menuet spełni ten warunek? Czy Hegel spełni ten warunek?

 

A może lepszym rozwiązaniem byłby np. zestaw Vincent SV-237MKII lub Vincent SV-228 + ATC SCM7 (te kolumny są chyba trudne do wysterowania ale u mnie z racji budowy może mogłyby się sprawdzić) + NuPrime DAC-9SE lub Topping D90 MQA? Pamiętając oczywiście o warunkach odsłuchu. Ale to już spora rewolucja, także finansowa. Wolałbym pozostać przy integrze z DAC ale bardzo zależy mi na jakości dźwięku. Jeżeli dałoby to odpowiedni efekt, to warto się zastanowić. Czy warto w moich warunkach odsłuchu rozważać taki kierunek, czy będzie to jedynie strata kasy?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, marcinmarcin napisał:

Wiesz co to są monitory studyjne? A szczególnie te bliskiego pola? Bo po tym co piszesz  wnioskuję że nie zgłębiłeś tematu... 

Drugi raz już się o to pytasz. Ja staram się czytać ze zrozumieniem, choć moja wiedza w porównaniu z Twoją jest pewnie żadna, dlatego zadaję pytania i stąd mogą wynikać różne nieścisłości,... a czy Ty uważasz, że zaproponowane Dali Menuet i KEF LS50 Meta są monitorami bliskiego pola?

Edytowano przez BunF
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, BunF napisał:

uważasz, że zaproponowane Dali Menuet i KEF LS50 Meta są monitorami bliskiego pola?

https://sklep-muzyczny.com.pl/141-monitory-aktywne

Piszę o studyjnych aktywnych, przeznaczonych dla muzyków. Lepszy też stosunek ceny do jakości. 

I założenie pracy z bliższej odległości niż kolumny hifi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodam nieśmiało iż tego typu konstrukcje z rynku pro, z powodzeniem mogą stawać do boju nawet z segmentem high-end stereo. W koncu high-end to nie tylko estetyka ale dążenie do jak najrowniejszy i wiarygodny przekaz. Rynek pro wlasnie tym się cechuje, nawet pojawiają sie wizualnie znośne konstrukcje (widocznie ktoś wkoncu "zajarzył" że na "tym" słuchają "na kwadracie") ;)

Ps: w w/w monitorach pro, jest wbudowany wzmacniacz "perfekcyjnie" dopasowany/dostrojony do obudowy i przetworników. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.09.2022 o 20:59, Chyba Miro 84 napisał:

Bedzie emitowany mniej wiecej z tego samego punktu co reszta pasma. Nie rozumim zatem co masz na mysli pisząc "zdąży rozejść się" 🤔

ale każde pasmo rozchodzi się w innym czasie. Bas jest tego idealnym przykładem. Z krótkiej odległości będzie go zwyczajnie brakować, dopiero z dalszej odległości będzie pełniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, BunF napisał:

Bo do Vincentów z dodatkami nikt się nie odniósł.

Czyli że jednak propozycja "skosztowania" segmentu pro nie wchodzi w grę? Skoro upierasz się przy w/w?

 

 

7 minut temu, BunF napisał:

Wystarczy, że ja się martwię, Wy już nie musicie 😎

Ja się martwię że "czegoś nie wiem" tzn wiem że wiem, ale....  no prosiłbym o rozwinięcie tego...

 

54 minuty temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

każde pasmo rozchodzi się w innym czasie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli że jednak propozycja "skosztowania" segmentu pro nie wchodzi w grę? Skoro upierasz się przy w/w?

Ja się martwię że "czegoś nie wiem" tzn wiem że wiem, ale....  no prosiłbym o rozwinięcie tego...

Wchodzi, dlaczego nie. Nie wiem jednak jak odnieść konkretne modele kolumn aktywnych i jakie to by były (biorąc pod uwagę moje ustawienie sprzętu), tak żeby odzwierciedlały poziomi/klasę wzmacniaczy typu integra, np. Hegla H95/H120 + KEF LS50 Meta lub ELAC VELA BS403. Brak takich porównań/zestawień. A wrzucenie linka do działu Monitory aktywne w sklepie internetowym jak to ktoś zrobił, to raczej słaba pomoc.

Nie zależy mi na analizie, jak przy realizacji dźwięku i np. stwierdzeniu, że muza która na H95/H120 + KEF LS50 Meta lub ELAC VELA BS403 brzmi dobrze, szczególnie starsze realizacje, na monitorach studyjnych zabrzmi słabo, bo realizacja była taka sobie. To ma być granie, które sprawi przyjemność, nawet przy długich odsłuchach, a nie praca w studio.

Nie upieram się. W grę wchodzi każda propozycja, dzięki której uzyskam jak najlepszą jakość muzyki, stąd moje poboczne przemyślenia dotyczące innego sprzętu niż Hegel.

Co tu rozwijać odnośnie martwienia - po prostu od tego wszystkiego czacha mnie już na... dymi 😎 i co chwil wracam do pkt. wyjścia, a tu jeszcze dyskusja zaczyna się rozwijać odnośnie rozchodzenia pasm i zaraz będzie jeden wielki off... jeżeli można to w tej sprawie nie ciągnijcie dalej, bo raczej nic to do mojego tematu nie wniesie. Z góry dziękuję.

Edytowano przez BunF
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, BunF napisał:

Nie zależy mi na analizie, jak przy realizacji dźwięku i np. stwierdzeniu, że muza która na H95/H120 + KEF LS50 Meta lub ELAC VELA BS403 brzmi dobrze, szczególnie starsze realizacje, na monitorach studyjnych zabrzmi słabo, bo realizacja była taka sobie. To ma być granie, które sprawi przyjemność, nawet przy długich odsłuchach, a nie praca w studio.

No to zmartwię Cię jeszcze bardziej - starsza muza i ogólnie kiepskie realizacje brzmią naprawdę podle na Heglach. Lekko, bez życia, zero w tym muzykalności i klimatu tamtych lat. Dźwięk bez żadnych emocji. Dla mnie kapele pokroju Pink Floyd, Black Sabbath, Rush są totalnie wyjałowione na tym wzmacniaczach. Kiedyś jeden z forumowiczów zapytał mnie - "Hegel do rocka?". Miał rację. 3/4 albumów do wyrzucenia. Mimo, że w pierwszych chwilach wydaje się wszystko okej, krótki odsłuch może nawet pozytywnie zaskoczyć. Po dłuższej chwili zdajesz sobie sprawę, że coś tu jest cholera nie tak! Ktoś wyjałowił dźwięk z muzyki. I nie uratują tego nawet mega nasycone i muzykalne kolumienki. Ale żeby nie było. Ma to też swoje plusy. Są gatunki i nagrania w których ta sterylność spisuje się na medal.

Przy okazji pytanie do @Top Hi-Fi & Video Design - czy sprzedawane przez Was Hegle H95 mają już zmienione, metalowe fronty i przeszły kolejne zmiany konstrukcyjne, które WPŁYWAJĄ na brzmienie i sprawiają, że grają inaczej niż wcześniejsze rewizje? Czy przetworniki w nich nadal bazują na kościach AKM?

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lpomis napisał:

No to zmartwię Cię jeszcze bardziej - starsza muza i ogólnie kiepskie realizacje brzmią naprawdę podle na Heglach. Lekko, bez życia, zero w tym muzykalności i klimatu tamtych lat. Dźwięk bez żadnych emocji. Dla mnie kapele pokroju Pink Floyd, Black Sabbath, Rush są totalnie wyjałowione na tym wzmacniaczach. Kiedyś jeden z forumowiczów zapytał mnie - "Hegel do rocka?". Miał rację. 3/4 albumów do wyrzucenia. Mimo, że w pierwszych chwilach wydaje się wszystko okej, krótki odsłuch może nawet pozytywnie zaskoczyć. Po dłuższej chwili zdajesz sobie sprawę, że coś tu jest cholera nie tak! Ktoś wyjałowił dźwięk z muzyki. I nie uratują tego nawet mega nasycone i muzykalne kolumienki. Ale żeby nie było. Ma to też swoje plusy. Są gatunki i nagrania w których ta sterylność spisuje się na medal.

Jak nie idzie, to po całości.

Mając to na uwadze, które ze wzmacniaczy lub kolumn aktywnych, warto byłoby wypróbować?

Edytowano przez BunF
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Mnie się nie słuchaj. Jakbym wiedział to bym sobie taki kupił :)

A na serio. Wypożycz Heńka, sprawdź u siebie. Może przypasuje. W ogóle powinieneś czegoś posłuchać, mieć jakiś punkt odniesienia. Bo na razie to tylko wszyscy tutaj gdybamy, a nie wiemy jak takie klamoty sprawdzą się w Twoim pokoju i takim a nie innym ustawieniu. Jakby co to Top w Poznaniu i Białymstoku chętnie wyśle Ci demo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, lpomis napisał:

Nie wiem. Mnie się nie słuchaj. Jakbym wiedział to bym sobie taki kupił :)

A na serio. Wypożycz Heńka, sprawdź u siebie. Może przypasuje. W ogóle powinieneś czegoś posłuchać, mieć jakiś punkt odniesienia. Bo na razie to tylko wszyscy tutaj gdybamy, a nie wiemy jak takie klamoty sprawdzą się w Twoim pokoju i takim a nie innym ustawieniu. Jakby co to Top w Poznaniu i Białymstoku chętnie wyśle Ci demo :)

Kilku słuchałem w salonie, napisałem jakich w pierwszym poście i wytypowałem wstępnie H95/H120. Choć słuchałem go krótko, to pierwsze wrażenie ze słuchanych sprzętów było najlepsze.

No ale skoro Heniek, jak napisałeś z własnych doświadczeń, po dłuższym słuchaniu nie sprawdza się przy tej muzie, to miejsce odsłuchu nie będzie miało na to pewnie większego wpływu.

Słuchać będę to wiadomo ale musiałbym jakoś zawęzić sprzęt do odsłuchu, a tu wygląda na to, że z Heńkiem to niewypał.

Na razie z podstawkowych pasywnych (przy moim ustawieniu kolumn) byłyby do odsłuchu KEF LS50 Meta, Dali Menuet i ewentualnie ATC SCM7. Tylko mając na uwadze Twoje spostrzeżenia dot. Heńka, w kierunku  jakiego wzmacniacza pójść?

Edytowano przez BunF
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, BunF napisał:

Wystarczy, że ja się martwię, Wy już nie musicie 😎 Może jeszcze jakieś sprzętowe propozycje? Bo do Vincentów z dodatkami nikt się nie odniósł.

Ale tych propozycji masz już trochę.

Zasugerowałem abyś odwiedził inny salon sprawdzał kolejny sprzęt i najważniejsze zaczął testować w domu.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lpomis napisał:

No to zmartwię Cię jeszcze bardziej - starsza muza i ogólnie kiepskie realizacje brzmią naprawdę podle na Heglach. Lekko, bez życia, zero w tym muzykalności i klimatu tamtych lat. Dźwięk bez żadnych emocji. Dla mnie kapele pokroju Pink Floyd, Black Sabbath, Rush są totalnie wyjałowione na tym wzmacniaczach. Kiedyś jeden z forumowiczów zapytał mnie - "Hegel do rocka?". Miał rację. 3/4 albumów do wyrzucenia. Mimo, że w pierwszych chwilach wydaje się wszystko okej, krótki odsłuch może nawet pozytywnie zaskoczyć. Po dłuższej chwili zdajesz sobie sprawę, że coś tu jest cholera nie tak! Ktoś wyjałowił dźwięk z muzyki. I nie uratują tego nawet mega nasycone i muzykalne kolumienki. Ale żeby nie było. Ma to też swoje plusy. Są gatunki i nagrania w których ta sterylność spisuje się na medal.

Przy okazji pytanie do @Top Hi-Fi & Video Design - czy sprzedawane przez Was Hegle H95 mają już zmienione, metalowe fronty i przeszły kolejne zmiany konstrukcyjne, które WPŁYWAJĄ na brzmienie i sprawiają, że grają inaczej niż wcześniejsze rewizje? Czy przetworniki w nich nadal bazują na kościach AKM?

Czekamy teraz na nowe dostawy, więc w nich powinny już dojechać te urządzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Czekamy teraz na nowe dostawy, więc w nich powinny już dojechać te urządzenia. 

Osłuchajcie je dobrze. Ewidentnie coś się zmieniło. Miałem u siebie właśnie H95 z nowego wypustu - dystrybucja zagraniczna. Front - zupełnie inny, metalowy. Wizualnie wygląda lepiej, praktycznie nie do odróżnienia z modelem H120. Lekko przyciemnione tworzywo (sepiowate) na wyświetlaczu. Inne kondensatory, wydaje się, że płyta główna i jedna z taśm w środku uległa modyfikacji. Brzmienie - inne. Zdecydowanie mocniejsza wyższa średnica, wręcz lekko natarczywa. Poluzowany, bombastyczny bas, z taką poduchą powietrzną. Inaczej ustawiona skala głośności - gain. Jakiś przebierany Hegel.

/edit
Aha, zrobili coś jeszcze z trafem. To pierwszy Hegel który nie brumi! Nic, zero, absolutna cisza.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kaczadupa napisał:

Wojtek, sprawdzałeś może na stronie Hegla czy piszą coś o najnowszej rewizji 

Nie ma. Oni nie udostępniają takich informacji. Podobnie było z H190 kiedy dostał drugi transformator i przebudowaną sekcję zasilania. Jedyne miejsce gdzie można było o tym przeczytać to firmware change log i osobne zmiany dla wersji z i bez dodatkowego trafa. Można to zobaczyć chociażby tutaj - https://support.hegel.com/product-articles/firmware-h190#version-p5107-29

"*Issue only present in non-standby versions of the H190"

Kurde. Dla mnie brak powtarzalności w audio sprzętach to jakaś zmora. No kurczę, wypożyczasz piec, jest super, kupujesz drugi egzemplarz i okazuje się, że gra inaczej bo jest z innej partii i coś już w nim zmienili. No ja pierdzielę.

9 minut temu, kaczadupa napisał:

A nowy H95 występuje w białym kolorku?

Niestety nie.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lpomis napisał:

Osłuchajcie je dobrze. Ewidentnie coś się zmieniło. Miałem u siebie właśnie H95 z nowego wypustu - dystrybucja zagraniczna. Front - zupełnie inny, metalowy. Wizualnie wygląda lepiej, praktycznie nie do odróżnienia z modelem H120. Lekko przyciemnione tworzywo (sepiowate) na wyświetlaczu. Inne kondensatory, wydaje się, że płyta główna i jedna z taśm w środku uległa modyfikacji. Brzmienie - inne. Zdecydowanie mocniejsza wyższa średnica, wręcz lekko natarczywa. Poluzowany, bombastyczny bas, z taką poduchą powietrzną. Inaczej ustawiona skala głośności - gain. Jakiś przebierany Hegel.

/edit
Aha, zrobili coś jeszcze z trafem. To pierwszy Hegel który nie brumi! Nic, zero, absolutna cisza.

Zmienili model w trakcie produkcji?

Miał to samo oznaczenie?

żadnego mikro dopisku V2 z tyłu?

7 godzin temu, lpomis napisał:

Kurde. Dla mnie brak powtarzalności w audio sprzętach to jakaś zmora. No kurczę, wypożyczasz piec, jest super, kupujesz drugi egzemplarz i okazuje się, że gra inaczej bo jest z innej partii i coś już w nim zmienili. No ja pierdzielę.

Powiem Ci że przez wiele lat spotkałem się ze zmianą produkcji ( miejsca) w trakcie życia  produktu. Ale takie zmiany....

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.09.2022 o 07:15, Piotr Sonido napisał:

Zmienili model w trakcie produkcji?

Miał to samo oznaczenie?

Oznaczenie bez zmian. Żadnego dopisku V2 itp. To nie jest pierwszy taki numer z Heglem. Na Audiostereo jest obszerna dyskusja o tym jak z czasem zmieniło się brzmienie starszego H80. Widać mamy powtórkę z rozrywki w przypadku H95. Ale nie chcę tutaj wyrokować jedynie na podstawie własnych doświadczeń. Przydałyby się też inne źródła co do tego. Sprawa jest jednak świeża i podejrzewam sytuacja wyklaruje się w ciągu najbliższych tygodni/miesięcy.

Ale żeby nie było. Takie rzeczy się zdarzają. Zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze audio manufaktury. Nawet kiedyś założyłem o tym temat.

https://forum.audio.com.pl/topic/86999-wpływ-powtarzalności-produkcji-na-brzmienie-w-sprzęcie-audio/

Temat jest dla mnie dość złożony, a pamięć audio zawodna.

@BunF - chodzą słuchy, że wypożyczyłeś jakieś fajne zabawki z Topa. Pochwal się :)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...