Skocz do zawartości

Nowy amplituner zamiast marantz sr6015.


kuba111

Recommended Posts

Który amplituner będzie dla mnie odpowiedni?

Marantz 6015 był niezły, ale inżynierowie wykastrowali go z niskiego basu. Miałem wrażenie, że dźwięk suba w filmach też był łagodniejszy.

Chciałbym amplituner z mocniejszym basem, troszkę cieplejszy od marantza i żeby wysokie tony nie były natarczywe 7.1, lub 9.1

Cena do 7400 zł

moje typy:

- NAD T758 V3i - ma dirac, czy trzeba go osobno dokupić czy jest już w cenie?

- Onkyo TX-RZ840

- Denon x3700h już niestety nie do kupienia

- Yamaha RX-A2A

- może jakiś pioneer?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Za jakość basu w subwooferze odpowiada przede wszystkim sam subwoofer i jego ustawienie

Co do suba to moja prywatna opinia (ale jak obcina bas na frontach to dlaczego miałby nie robić tego w subie? Jaby sub grał w 100% po swojemu to nie byłoby jakiejś "dziury" w dźwięku?)

Dopiero po zakupie wertowałem fora polskie i zagraniczne, o 6015 i jest to bardzo popularna opinia, że bas jest wykastrowany.

Robiłem najróżniejsze fikołki z rozbudowanym equalizerem ale najwyżej dostałem nieprzyjemne buczenie. Dowiedziałem się, że Marantz 2 oczka wyżej tak już nie ma...

1 godzinę temu, Butler napisał:

A z czym go porównujesz?

z bardzo niskim modelem denona 650h

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem wcześniej by 6015 miał bas wykastrowany. Ale... Marantz sam w sobie jest dość neutralnym sprzętem, pośród konkurencji chyba najmniej przejaskrawia barwą przez co często jest opisywany jako nieefekciarski. Ma to wielu zwolenników, ale też wiele osób tego nie akceptuje i jest zawiedziona. Ale że wymięka dla Ciebie przy 650H? Rety... :D

Braciszek Denon nie do dostania, może poczekaj chwilę na X3800, mają się pojawić przed końcem roku. Denon trochę bardziej czaruje skrajami pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Butler napisał:

 Ma to wielu zwolenników, ale też wiele osób tego nie akceptuje i jest zawiedziona. Ale że wymięka dla Ciebie przy 650H? Rety... :D

Zgadzam się, że takie granie marantza może mieć wielu zwolenników, góra, średnica, szczegóły, dynamika, potężna scena niszczy słabego denona. Mimo tej wady marantz oczywiście jest zwycięzcą ale brakuje mu najniższego dołu, w tym jedynym aspekcie denon jest lepszy.

Tu nie chodzi o brak mocy, takie strojenie. Nowsze modele marantza (jak mój) mają zamiast czipów AKM jakieś gorsze, ponieważ spłonęła fabryka i zabrakło czipów. Naprawdę nie chcę mi się wierzyć, że to wina tego - po wertowaniu internetu stwierdzam, że po prostu ten model jest zrobiony pod takie gusta a nie inne. Dla mocnego brzmienia firma zrobiła denona 3700.

Model 6015 jest wciąż łatwo dostępny szeroko w europie, natomiast klon denona  już nie, zapomnij (chyba, że zapłacisz w dużą górką) - to chyba o czymś znaczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kolega @kuba111 zdecydowanie przekreślił już możliwości Marantz-a 6015 i jeżeli ma takie odczucia nic na to nie poradzimy. Jednak pozwolę sobie zauważyć, że już dwukrotnie padło pytanie o model subwoofera oraz zestaw kolumn z jakimi współpracuje, na które nie ma odpowiedzi. Z własnego doświadczenia wiem, że w porównaniu do Onkyo to zupełnie inna "szkoła" kreowania dźwięku i efektów. Miałem Onkyo 686 które współpracowało z zestawem TAGA 606 i robiło dobrą robotę (jak na tej klasy głośniki), niestety amplituner uległ uszkodzeniu podczas burzy i nie był do uratowania. Ze względu na "posuchę" (2021 rok) na rynku zdecydowałem się na używanego Marantz-a 5013 i bardzo się zdziwiłem "brakiem basu" względem poprzednika, zmiana frontów na Klipsch RF82 odwróciła sprawę o 180 stopni. Natomiast problem ten występował w trybie Direct gdy słuchałem muzyki, w kinie subwoofer pracuje normalnie. I powiem że różnica w kinie jest raczej w dynamice i żywiołowości czy efektowności przekazu w porównaniu do poprzednika na korzyść Onkyo. Marantz jest po prostu łagodniejszy, ale na pewno nie jest to brak basu, szczególnie po korekcji Audyssey i uruchomieniu Dynamic EQ. Reasumując jeżeli szukasz efektownego amplitunera kina Onkyo może być strzałem w 10, ale faktycznie lepiej iść w nowszy model z DL. No i jak zawsze powtarzam - odsłuch, czyli umówić się, posłuchać, ewentualnie wpłacić kaucję i zabrać sprzęt do domu żeby sprawdzić jak zagra u Ciebie. Bo mam wrażenie że Marantz-a przed zakupem nie słuchałeś i teraz jesteś zawiedziony.

4 godziny temu, kuba111 napisał:

Co do suba to moja prywatna opinia (ale jak obcina bas na frontach to dlaczego miałby nie robić tego w subie? Jaby sub grał w 100% po swojemu to nie byłoby jakiejś "dziury" w dźwięku?)

jakie masz wyniki po kalibracji?, jakie masz fronty, jakie masz odcięcie frontów i jak masz ustawiony kanał LFE - powinno być 120Hz. Fronty (i resztę głośników) obcina się na 80Hz po to aby wszystko co poniżej "wysłać" do subwoofwera i uzyskać lepszy efekt niskich tonów, więc co miałby amplituner w nim obcinać? Jak masz ustawione odcięcie na samym subwooferze? Czy tej "dziury" nie robi pomieszczenie?, skoro po korekcji buczy i dudni? Rozumiem że na 650H nie ma tego zjawiska. Może diabeł tkwi w szczegółach, Marantz ma duże możliwości korygowania różnych parametrów jak np. Loudness, który ja u siebie akurat wyłączyłem bo jest o wiele lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, tomek72 napisał:

Moim zdaniem kolega @kuba111 zdecydowanie przekreślił już możliwości Marantz-a 6015 i jeżeli ma takie odczucia nic na to nie poradzimy. Jednak pozwolę sobie zauważyć, że już dwukrotnie padło pytanie o model subwoofera oraz zestaw kolumn z jakimi współpracuje, na które nie ma odpowiedzi.

basu, szczególnie po korekcji Audyssey i uruchomieniu Dynamic EQ.

  Loudness, który ja u siebie akurat wyłączyłem bo jest o wiele lepiej.

Tak jest, amplituner został odesłany, szczerze po wertowaniu wątków o tym amplitunerze i odpowiedziach osób mających porównanie z wieloma amplitunerami wniosek był bardzo szybki i taki sam i nawet nie chcę o tym dyskutować. Bardziej mi zależy, na poleceniu modeli którymi powinieniem się zainteresować.

Szczerze w tym wypadku kolumny (tannoy 7.4) i sub dla mnie nie mają znaczenia, jeśli słaby denon który ma 50% mniejszy zasilacz górował z basem (wcale nie był świetny! po prostu głębszy mocniejszy na samym dole) to znaczy, że tak zaprojektowano marantza.

Generalnie menu, ustawienia, pilot taki sam, podobne ustawienia + bawiłem się aplikacją audysseya na tel no i nie byłem w stanie wykrzesać niskiego basu. Wierzę, że tak jak piszesz po podpięciu kolumn klipsch słynących z mocnego uderzenia z byłoby lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kuba111 napisał:

Tak jest, amplituner został odesłany, szczerze po wertowaniu wątków o tym amplitunerze i odpowiedziach osób mających porównanie z wieloma amplitunerami wniosek był bardzo szybki i taki sam i nawet nie chcę o tym dyskutować. Bardziej mi zależy, na poleceniu modeli którymi powinieniem się zainteresować.

Kilka niezłych "typów" już sobie wyznaczyłeś, moim zdaniem najlepiej byłoby każdego z nich posłuchać, nie opierać się tylko na opiniach w sieci, każdy z nas ma swoje preferencje. Ja w każdym razie za jakiś czas pewnie "rozwiodę" się z Marantzem 🤫 na korzyść Onkyo 😀

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Marantz też nie spasował. I co ciekawe kiedyś przed pandemią bywały na niego dobre pormocję. Miałem na testy w domu Yamahe 1070 i Model 7013 chyba wtedy. Ale z drugim wyświetlaczem pod klapką. I szczerze sam bbyłem zdziwiony Yamaha mi bardziej podeszła. Właśnie ten bas i dźwięk przestrzenny.

Marantz na 7 kanałach grał jak Yamaha na 5. Dzwiek jest swobodniejszy bardziej rozdzielczy.

Onkyo RZ50 to dobry trop. chcoiaż jak iał się pojawić to miał ksoztowac już nie pamiętam ale 6-7K a już jest 10 :/

Albo Yamaha.

Warto polować na 1080 albo A4A. A2A to model niższy.

Albo AVR5 od Arcama?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast jestem zachwycony, basu mi nie brakuje Subwoofer aktywny Dali E-12F pięknie to wszystko napędza. To bezapelacyjnie najlepszy amplituner jaki grał w moim domu. Nie mam także porównania co do innych konfiguracji. Od lat posiadam głośniki dali i dobieram do nich odpowiedni sprzęt. Tak z ciekawości jest jakaś godna alternatywa dla głośników dali? Jak dla mnie te głośniki całkiem dobrze sprawdzają się do kina i do  muzyki.

Edytowano przez Artur Mądry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur Mądry napisał:

Ja natomiast jestem zachwycony, basu mi nie brakuje Subwoofer aktywny Dali E-12F pięknie to wszystko napędza.

to też zależy od gustu muzycznego,dźwiękowego i samych głośników.

U mnie na tym marantzie fantastycznie brzmiało Rage Against The Machine - Born Of A Broken Man

a Two Feet - Love is a Bitch słabiutko

Sam Smith - Writing on The Wall fajnie, ale trochę za jasno, na dali pewnie byłoby cieplej

8 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Albo Yamaha.

Warto polować na 1080 albo A4A. A2A to model niższy.

Albo AVR5 od Arcama?

Piotr

Jeśli forumowicze się dorzucą to jak najbardziej może być arcam :)

teraz to myślę o nowym denonie x3800h, ma się pojawić na dniach. Mogłem Cię posłuchać i szybciej zdecydować się na 3700 to bym go dorwał za 6600 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe powiem, żeby basem jakoś specjalnie siało u mnie. Ale mam wrażenie, że to kwestia nagrania, lub kwestia filmu. Np. Cassandra Wilson nuci sobie cichutko a kontrabas (chyba) przesyca aż powietrze (Tidal hifi). Z filmami też jest różnie - niektóre mają mało basu, inne "dają czadu". To, co ja trochę zarzucam temu Marantzowi to za duży spokój przy niskoch poziomach głośności, jakby trochę za grzeczny był. Ale myślę o innym wzmaku do frontów. U mnie to lata z Fyne Audio 501 i REL HT1003. No ale co kto lubi, to prawda. Nie pokochali się 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Arek_B napisał:

NIe powiem, żeby basem jakoś specjalnie siało u mnie. Ale mam wrażenie, że to kwestia nagrania, lub kwestia filmu. Z filmami też jest różnie - niektóre mają mało basu, inne "dają czadu".

Jak dla mnie to jak jest dużo basu jako całokształt to można odczuć, że daje czadu, jak jest dużo niskiego basu to marantz 6015 to sobie wygładza

Mamy podobnie grające kolumny (moje gorsze)

po miesiącu testów dla mnie to tak wyglądało

marantz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



7 godzin temu, Arek_B napisał:




Cóż... jeszcze tego nie ustawiłem






to ustaw. Te systemy mają za zadanie kompensować pewne zmiany w dźwięku w momencie gdy zmniejszasz głośność.




 





3 godziny temu, seba3002 napisał:




A co ma amplituner do basu z suba 🥴






to, że to amplituner decyduje jaka fala dźwiękowa zostanie przekazana do subwoofera którego wzmacniacz ja potem wykorzysta aby napędzić przetwornik. Jeżeli zatem amplituner zadecyduje by odciąć pewne częstotliwości to subwoofer ich nie odegra bo w sygnale ich po prostu nie będzie.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.09.2022 o 12:15, Artur Mądry napisał:

ak z ciekawości jest jakaś godna alternatywa dla głośników dali? Jak dla mnie te głośniki całkiem dobrze sprawdzają się do kina i do  muzyki.

Całkiem sporo

Dnia 30.09.2022 o 16:12, kuba111 napisał:

teraz to myślę o nowym denonie x3800h, ma się pojawić na dniach. Mogłem Cię posłuchać i szybciej zdecydować się na 3700 to bym go dorwał za 6600 zł

No tylko jego cena ma byćjakaś mega zaporowa chyba.

17 godzin temu, Arek_B napisał:

Cóż... jeszcze tego nie ustawiłem 😉

No to taka podstawa troche.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Ale amplituner chyba sam o tym nie zadecyduje ...

Trochę jednak tak.

Gdyż do niego także jest kalibracja i do niego także jest później wypadkowa która mozna zmieniać.

obraz.thumb.png.06888061879baa026ad08888f6c5ca57.png

Zdjęcie z sieci. auddysey.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



9 godzin temu, seba3002 napisał:




Ale amplituner chyba sam o tym nie zadecyduje ...






decyduje. Systemy korekty akustyki pomieszczenia takie jak AccuEQ, ARC, Audyssey, Dirac czy YPAO z założenia korygują całe pasmo częstotliwości. Oczywiście to zależy od tego jaką wersję masz tego systemu. Np W Dirac dopiero DLBC robi robotę co nie znaczy, że bez DLBC korekty nie ma. Jest tylko nie w takim stopniu.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lolekdrugi napisał:

 

 


decyduje. Systemy korekty akustyki pomieszczenia takie jak AccuEQ, ARC, Audyssey, Dirac czy YPAO z założenia korygują całe pasmo częstotliwości. Oczywiście to zależy od tego jaką wersję masz tego systemu. Np W Dirac dopiero DLBC robi robotę co nie znaczy, że bez DLBC korekty nie ma. Jest tylko nie w takim stopniu.

 

 

Ale chyba najpierw ten system trzeba "odpalić", albo chociaż użyć gotowych ustawień. Sam amp, swojemu właścicielowi nie narzuca, jakie nastawienia mają u niego "grać".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...