Skocz do zawartości

Zestaw kina do nowego pomieszczenia 5.1.2


Mark97

Recommended Posts

Te niebieskie pasują tutaj wyłącznie w dwóch przypadkach.

a) W systemie 9.1 referencyjnie na wyskości 1,2m od podłogi.

Podstawowy układ 5.1 to taki z bocznym surround. Dla 7.1 dokładasz do tego tylne surround. Przy 9.1 dochodzą przednie surround. Taka kolejność rozwijania systemu.

b) W systemie x.x.4 (i bardziej zaawansowanych) jako przedni Atmos przy suficie.

Realnie mógłbyś zrobić 3.1.4, czyli bez surround ale z dwoma Atmosami, ale nie widziałem jeszcze takiej konfiguracji :D Ale nie mówię że by była zła, u Ciebie by wyszła. Ja by się dało tylny surround dać jak pisałem wyżej to 4.1.4 ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o surround to warunkowo ok, tak czy siak postaraj się je zamontować najbardziej symetrycznie jak się da 1,2-1,5m od podłogi.

Co do Atmos... Jeśli chcesz dwa (czyli 5.1.2), to montujesz je trochę inaczej. Zaplanuj je by były niemal nad Tobą, lekko z przodu, można powiedzieć że nad kolanami. Przy czterech atmosach dwa daje się 45 stopni z przodu, a dwa 45 stopni do tyłu. Rozstaw na boki zbliżony do kolumn frontowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem ten układ byłby już prawie perfecto? Co prawda jeden surround będzie 40cm bliżej niż drugi, ale to chyba uda się poprawić na amplitunerze?

ATMOSy oczywiście miałoby być w osi, zaznaczyło mi się troche źle w programie. 

tak_.thumb.png.f6fa1f2be1f6acf93c08c47bfc404374.png

Edytowano przez Mark97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mark97 napisał:

Czyli jak rozumiem ten układ byłby już prawie perfecto?

tak_.thumb.png.f6fa1f2be1f6acf93c08c47bfc404374.png

Nie 😛 widze ze kolega bardzo leniwy. Druga para atmos powinna byc pomiedzy niebieskimi surroundami a oparciem kanapy. Dokladnie tam gdzie narysowales legende. Surround ma byc ostatnia, najdalej wysunieta para glosnikow. Siedzac na sofie masz slyszec efekt nad glowa a nie 2m dalej przy wigilijnym stole.

Edytowano przez 60d
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mark97 Układ jaki wrzuciłeś to w miarę poprawne 5.1.4 powinny być około 45 stopni przed i za słuchaczem (planujesz rozszerzyć pomysł?), jeżeli 5.1.2 to „zielone” atmosy albo nad kanapą, albo tuż przed w stronę TV w ilości 2 sztuki po jednej kanał L i R

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 60d napisał:

Nie 😛 widze ze kolega bardzo leniwy. Druga para atmos powinna byc pomiedzy niebieskimi surroundami a oparciem kanapy. Dokladnie tam gdzie narysowales legende. Surround ma byc ostatnia, najdalej wysunieta para glosnikow. Siedzac na sofie masz slyszec efekt nad glowa a nie 2m dalej przy wigilijnym stole.

Bzdura. Surround w układzie 5.1.4 jest po bokach delikatnie za odsłuchem, referencyjnie 90-120 stopnie od osi. Jeśli są cztery atmosy to dwa 45 stopni z przodu, a dwa 45 stopni z tyłu i raczej będą dalej na nami. Tak w sumie to im wyższy sufit tym dalej co wynika ze zwykłej geometrii. Ale uwaga, jeśli system 5.1.4 to potrzebny amplituner na 9 kanałów. Robi się drogo...

Dopiero w układzie 7.1.4 tylne surround będą RACZEJ dalej niż tylne atmosy, ale to też jest bardzo umownie, ja je mam jeden nas drugim.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2022 o 13:06, Mark97 napisał:

Nie ma, odezwij się na PW, daj do siebie kontakt to wyślę Ci filmik z opisem ;)

Poszło

Dnia 21.10.2022 o 23:11, Mark97 napisał:

No z tego co mi wiadomo to plan na ATMOS był tak, że będzie grał z tych dipoli RP-402S.

To nie Atmos

Dnia 22.10.2022 o 11:46, Mark97 napisał:

Wprowadziłem małe zamieszanie, myślałem o czymś takim. To na czarno to jest podciągnięta zabudowa z GK.

Untitled-1.png.918c5da17d770a866015854465dec7e9.png

Dla kogo grają te 402s? jako tył wtedy?

 

Dnia 22.10.2022 o 17:01, Mark97 napisał:

A gdybym dał zamiast niebieskiego (RP-402S) coś pod sufit np. RP-500SA a tył zostawił w zabudowie GK tak jak pisałem powyżej?

Pod sufit? To jest Dolby Pro Logic II z a nie Atmos

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwone - Fronty 2x Klipsch RP-260F - OK

żółty - Center Klipsch RP-504C - OK

zielone - Atmos. Może być np. 4x Klipsch PRO-16RC w suficie. Symetrycznie przed i za Tobą. - OK 

niebieski - Surround RP-402S na wysokości 1,2m od podłogi. Nie jest to idealne miejsce, ale nie masz innej opcji. Ale będzie ok, nie przesadzajmy. - Warunkowo

fioletowy - Subwoofer. 2x SVS SB-2000 PRO :D - OK

tak_.thumb.png.f6fa1f2be1f6acf93c08c47bfc404374.png.de9e09fae1b5bb4f932974ba69ee11a6.png

SR6015 mając 9 kanałów zasilania poradzi sobie z tą specyfikacją 5.2.4.

Jeśli kiedykolwiek chciałbyś rozwinąć system tak, by było "po bożemu" to pamiętaj że ten amp może i ma "tylko" 9 końcówek, ale dekoduje 11. Oznacza to iż mógłbyś w przyszłości dokupić dwie dodatkowe końcówki mocy (albo wzmacniacz z tzw. "main in") i rozwiniesz system do 7.2.4.

Wówczas konfigurujesz zwykłe surround w miejscu różowych pozycji, a niebieskie to będą tylne surround.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, 60d napisał:

@Butler Kolego, ja Ciebie nie rozumiem. Najpierw mnie opieprzyłeś, ze gadam bzdury,

Aj tam od razu opieprzyłem ;)

16 godzin temu, 60d napisał:

Druga para atmos powinna byc pomiedzy niebieskimi surroundami a oparciem kanapy. Dokladnie tam gdzie narysowales legende. Surround ma byc ostatnia, najdalej wysunieta para glosnikow. Siedzac na sofie masz slyszec efekt nad glowa a nie 2m dalej przy wigilijnym stole.

Tylny Atmos tam gdzie legenda to zdecydowanie za blisko, byłby niemal nad głową a musi być z tyłu. Układ Atmosa x.x.4 nie polega zastosowaniu głośników nad głową, a jednej pary z przodu i drugiej pary z tyłu. To o tyle kłopotliwe że mając x.x.2 (nad głową) nie jesteśmy kompatybilni przy próbie rozszerzenia na x.x.4. Dopiero x.x.6 wykorzystuje wszystkie trzy rzędy (przód, środek, tył) nad głową.

23 minuty temu, 60d napisał:

Naprawdę, przeczytaj mój poprzedni post jeszcze raz ze zrozumieniem..

Mimo to i tak sorki, muszę popracować nad formą, nie jestem tutaj przecież alfą i omegą czy mentorem by tak się odzywać. Wiesz, słowo pisane ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

czerwone - Fronty 2x Klipsch RP-260F - OK

żółty - Center Klipsch RP-504C - OK

zielone - Atmos. Może być np. 4x Klipsch PRO-16RC w suficie. Symetrycznie przed i za Tobą. - OK 

niebieski - Surround RP-402S na wysokości 1,2m od podłogi. Nie jest to idealne miejsce, ale nie masz innej opcji. Ale będzie ok, nie przesadzajmy. - Warunkowo

fioletowy - Subwoofer. 2x SVS SB-2000 PRO :D - OK

tak_.thumb.png.f6fa1f2be1f6acf93c08c47bfc404374.png.de9e09fae1b5bb4f932974ba69ee11a6.png

SR6015 mając 9 kanałów zasilania poradzi sobie z tą specyfikacją 5.2.4.

Jeśli kiedykolwiek chciałbyś rozwinąć system tak, by było "po bożemu" to pamiętaj że ten amp może i ma "tylko" 9 końcówek, ale dekoduje 11. Oznacza to iż mógłbyś w przyszłości dokupić dwie dodatkowe końcówki mocy (albo wzmacniacz z tzw. "main in") i rozwiniesz system do 7.2.4.

Wówczas konfigurujesz zwykłe surround w miejscu różowych pozycji, a niebieskie to będą tylne surround.

 

Dzięki wielkie za rozrysowanie. Wszystko jest dla mnie jasne, tylko jest jeden mały problem, nie jestem w stanie zainstalować tam głośników instalacyjnych ATMOS, jeżeli dam RP-500SA to będzie kupa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mark97 napisał:

nie jestem w stanie zainstalować tam głośników instalacyjnych ATMOS, jeżeli dam RP-500SA to będzie kupa?

Nie, nie będzie kupa. Ale postaraj się zamontować je we właściwym miejscu i skierować w stronę odsłuchu. Chodzi mi o coś takiego.

edit. Szkoda że się jeszcze bardziej nie pochylają, ale jest chociaż tyle. Dobre głośniki instalacyjne mają membrany na wychylnych osiach, niektóre są wręcz zaprojektowane pod kątem jak Klipsch PRO-180RPC LCR.

1112230542_x.x.4-3.thumb.PNG.899a8b00494a7fb5994ef2c209b7eb56.PNG

1424263556_x.x.4-2.thumb.PNG.98db5ff54701e849fee1435433f7fea1.PNG

852912390_x.x.4-1.thumb.PNG.061b979698b642134b5703c8ce6959a1.PNG

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nice, jeszcze raz wielkie dzięki jeszcze mam dwa pytanka.

1. Czy jest sens schodzić niżej (klasa głośników) jeżeli chodzi o ATMOS? Myślałem o Klipsch R-40SA, wychodzi ~1600 zł na komplecie taniej, dlatego rozważam.
2. Czy ewentualnie gdybym dwa głośniki wsadził w sufit czyli zastosował PRO-16-RC (jako tył) to przód mogę zastosować RP-500SA?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler Testowałeś może różne kolumny Atmos? Jak uważasz? Warto wziąć coś lepszego, czy raczej nie ma sensu? Jestem ciekawy, jakby wyszło porównanie takich tradycyjnych kolumn Atmos vs standardowe kolumny podstawkowe, na przykład JBL SCL-5 vs 705P, 708P. Wizualnie wiadomo, SCL będzie wyglądać lepiej, bardziej "kinowo".

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mark97 napisał:

1. Czy jest sens schodzić niżej (klasa głośników) jeżeli chodzi o ATMOS? Myślałem o Klipsch R-40SA, wychodzi ~1600 zł na komplecie taniej, dlatego rozważam.

Hmm... Kwestia gdzie je znajdziesz i w jakiej cenie. Zobacz np. u Q21, https://www.q21.pl/klipsch-rp-500sa.html i https://www.q21.pl/klipsch-r-40sa.html. Osobiście wolałbym dopłacić do większych, ale obie opcje tak naprawdę nie będą złe. Jeśli budżet masz napięty to weź te mniejsze i kup lepszego suba /suby. Jak kasa się przelewa i żona nie oponuje to bierz większe :) A... I przed kupnem je obejrzyj. Wymiarami mogą zaskoczyć ;)

9 minut temu, Mark97 napisał:

2. Czy ewentualnie gdybym dwa głośniki wsadził w sufit czyli zastosował PRO-16-RC (jako tył) to przód mogę zastosować RP-500SA?

Trudne pytanie :) Nie takie cuda tu ludzie robili i było dobrze. Staraj się nie mieszać serii R z RP, ale jak coś Ci wybitnie pasuje konstrukcyjnie to Twój wybór. Nie będzie to złe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Hmm... Kwestia gdzie je znajdziesz i w jakiej cenie. Zobacz np. u Q21, https://www.q21.pl/klipsch-rp-500sa.html i https://www.q21.pl/klipsch-r-40sa.html. Osobiście wolałbym dopłacić do większych, ale obie opcje tak naprawdę nie będą złe. Jeśli budżet masz napięty to weź te mniejsze i kup lepszego suba /suby.

No właśnie kwestia tego, że tutaj wychodzi 4800, mi sie udało znaleźć 4x R-40SA. Czyli jakby porównać do tych z Q21 to wychodzi nawet ~2000 taniej.
image.thumb.png.d47bdc23de5e4b2f443944e1dc0adae5.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Adi777 napisał:

@Butler Testowałeś może różne kolumny Atmos? Jak uważasz? Warto wziąć coś lepszego, czy raczej nie ma sensu? Jestem ciekawy, jakby wyszło porównanie takich tradycyjnych kolumn Atmos vs standardowe kolumny podstawkowe, na przykład JBL SCL-5 vs 705P, 708P. Wizualnie wiadomo, SCL będzie wyglądać lepiej, bardziej "kinowo".

Trochę OT jedziesz... Co Ty chcesz porównać? Sufitowy JBL SCL-5 do studyjnego aktywnego monitora bliskiego pola JBL 708P ? One mają zupełnie inne przeznaczenie, aż tak profesjonalnych zabawek porównawczo nie miałem przyjemności próbować. SCL-5 widziałem tylko jak montują, z problemami zresztą bo odległości między stelażem w suficie były mniejsze niż otwór montażowy. Zwróciłem uwagę na bardzo masywne i trwałe stalowe klipsy mocujące - w kontekście montażu swojego systemu. W Klipschu są plastikowe i ze wstydem przyznam że dwa w THX-502-L połamałem i musiałem sobie trochę Mamutem pomóc. Tylko gdzie Klipsch a gdzie ten JBL... Inna klasa. 6000zł za jeden Atmos ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Butler napisał:

6000zł za jeden Atmos ;)

Raczej 11000 zł ;)

24 minuty temu, Butler napisał:

Trochę OT jedziesz... Co Ty chcesz porównać? Sufitowy JBL SCL-5 do studyjnego aktywnego monitora bliskiego pola JBL 708P ? One mają zupełnie inne przeznaczenie, aż tak profesjonalnych zabawek porównawczo nie miałem przyjemności próbować.

To znaczy tak, przeznaczenie może inne, ale przecież ludzie montują takie kolumny na suficie, nie tylko typowe Atmosowe, jak SCL-5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...