Skocz do zawartości

Pierwsze "prawdziwe" audio


erazel

Recommended Posts

dzień dobry, 

Obecnie użytkuję głośniki aktywne microlab solo 6c, mają już 13 lat, swego czasu były uznawane za dobre w swojej kategorii cenowej, myślę że przyszedł czas na zmiany i zakup podstawowego zestawu audio złożonego ze wzmacniacza i kolumn. 

Taki plan mam od dobrych 2 lat, wtedy byłem nastawiony na yamaha rn-602 oraz test 561. Byłem przygotowany na 4k, a dziś taki zestaw kosztuje 7k, nie wiem kiedy ceny sprzętu audio tak poszły w górę, ale chyba muszę pójść na kompromis  i na początek poszukać czegoś o podobnym muzykalnym i uniwersalnym brzmieniu ale za trochę mniejsze pieniądze. Zestaw będzie podłączony do TV, najlepiej optykiem i użytkowany do wszystkiego tj. muzyka głównie z serwisów streamingowych, filmy, konsola. 

Całe pomieszczenie ma ok 27m (lecz sam wydzielony salon ok 20m), więc zastanawiam się zarówno nad kolumnami podłogowymi jak i podstawkowymi. Nie ukrywam, że podłogówki będą miały trochę ciasno ok 10-15 cm odległości od ścian i szafki Rtv, nie wiem czy nie będą się dusić. Optymalne byłyby podstawkowe ale czy zagrają tak dobrze w takim pomieszczeniu jak podłogowe? Jeśli podłogowe to raczej z tych mniejszych, max 20-21 cm szerokości. 

Brzmienie muzykalne, raczej równe/cieplejsze ale z dobrze zaakcentowanym i nisko schodzącym dołem. Bardzo ważne aby rozwijały skrzydła na niskich poziomach głośności. Raczej nie będą mocno rozkręcane, mieszkanie w bloku i w dodatku z małym dzieckiem rządzi się swoimi prawami ; )

Wzmacniacze nad którymi myślałem to z nowych(tak wiem, że to niska półka): onkyo tx-8220(plus za optyka) oraz Pioneer sx-10ae(brak optyka) oraz Cambridge Audio AXA 25(brak optyka).

Z kolumn podstawkowych uwagę przykuły audio monitor Bronze 100 oraz kef q350, zastanawiam czy znajdę podstawki z niskim dołem?

Z podłogówek wygrywają pylony Pearl 25, czytam o nich w samych superlatywach i kosztują jakieś śmieszne pieniądze (najtańsze z zestawienia) można parę znaleźć za 1300 pln. Jak one będą grały w porównaniu do wyżej wymienionych podstawek? 

Czy wyprowadzając sygnał z TV po optyku do wzmacniacza bez złącza toslink, stosując konwerter tracimy coś na jakości? konwerterów jest masa od kilkudziesięciu do kilkuset pln czy ma znaczenie jaki konwerter kupię?

W grę wchodzi sprzęt nowy (o co trudno) jak i używany. Używanych wzmacniaczy/ amplitunerów jest masa pewnie można upolować okazję, jakie warte uwagi starsze klocki są godne zainteresowania?

Plus dla wzmacniacza/ ampli będzie BT ale nie jest to wymóg. 

Poniżej rzut pomieszczenia, umiejscowienie głośników zaznaczone czerwonymi polami.

Będę wdzięczny za porady.328506533_Zrzutekranu2022-11-19o21_21_27.thumb.png.b2998e86dae60f97c52545102288414e.png

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz rozwijać skrzydla przy niskich poziomach głośności to nie możesz patrzec na coś takiego jak AXA35 Onkyo 82220 czy ten Pioneer.

Nie mam nic do tych produktów. ale nie zagrają tak jak chcesz przy niższych poziomach.

W tej cenie to będzie problem.

KEF Q 350 ok. Bronze 100 spoko. Ale inna elekronika.

Do Bronze dobrał bym starszego Denona

Do KEF starsza Yamahę albo wyższe uzywane modele Cambridge.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakt, miałem przez chwilę tego pioneera jako amplifikaję stereo i przyznam się, że jeśli chodzi o dolne rejestry to wypadała gorzej niż kino domowe(Yamaha seria rx-v4xx ustawione w stereo z wyłączonym subem) Amplituner przeleżał u mnie może miesiąc i szybko go sprzedałem dalej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Jak chcesz rozwijać skrzydla przy niskich poziomach głośności to nie możesz patrzec na coś takiego jak AXA35 Onkyo 82220 czy ten Pioneer.

Nie mam nic do tych produktów. ale nie zagrają tak jak chcesz przy niższych poziomach.

W tej cenie to będzie problem.

KEF Q 350 ok. Bronze 100 spoko. Ale inna elekronika.

Do Bronze dobrał bym starszego Denona

Do KEF starsza Yamahę albo wyższe uzywane modele Cambridge.

Piotr

Piotrze, a możesz podać konkretne modele używanych wzmaków do KEFa? Yamaha nie będzie zbyt jasna ?

zastanawiam się jak zagrają takie q350 w odniesieniu to podłogówek typu Pearl 25. Czy to podobny poziom grania, czy jednak pylony ze względu na większe pudło zagrają zdecydowanie lepiej? Chętnie przeprowadził bym odsłuch ale nie nalazłem w Krakowie miejsca gdzie można dostać wszystkie wytypowane modele. 

12 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Pakt, miałem przez chwilę tego pioneera jako amplifikaję stereo i przyznam się, że jeśli chodzi o dolne rejestry to wypadała gorzej niż kino domowe(Yamaha seria rx-v4xx ustawione w stereo z wyłączonym subem) Amplituner przeleżał u mnie może miesiąc i szybko go sprzedałem dalej :)

masz na myśli Pioneer sx-10ae?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, erazel napisał:

Piotrze, a możesz podać konkretne modele używanych wzmaków do KEFa? Yamaha nie będzie zbyt jasna ?

KEF to kolumna ciemna. Ja dobieram do niej jasne wzmacniacze ale co kto lubi.

AX 500/ AX 700 na przykład. Stare ae bardzo dobre wzmaki.

Jak nie chcesz tak jaśniej to może Denon 560 / 860. Albo Sony z linii ES to coś pośrodku.

Moim zdaniem KEF Q 350 to lepsze kolumny. Pylony sa wieksze ale to i tak małe podłogówki.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, erazel napisał:

masz na myśli Pioneer sx-10ae?

Tak dokładnie go mam na myśli :)

Niby mocowo ciągnie mocniejsze kolumny bas był oczywiście jednak taki hmm brakowało mu tego mięska i w moim odczuciu grał źle. Była to jedyna opcja amplitunera stereo od Pionka, wcześniej miałem kilka amplitunerów kina domowego i i brak basu tłumaczyłem sobie inną charakterystyką sprzętu. Potem Amplituner kina domowego Pioneera zamieniłem na Yamahę ( budżetowy model ) i dla mnie osobiście pokasowała wszystkie poprzednie pioneery. A amplituner stereo Pionnera zamieniłem na Denona i tu też była ogromna zmiana na plus. ( w między czasie jak czekałem na denona podpiąłem jakiś tary wzmacniacz pioneera, który leżał bóg wie ile na strychu i nawet on brzmiał wyraźnie lepiej od tych nowych pioneerów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mamy w bardzo dobrej cenie kolumny Polk Audio TSx440T z podkreślonymi skrajami pasma, gdzie niskie tony są jest obecne od najniższych poziomów głośności i spokojnie wypełnią Twoje pomieszczenie dźwiękiem . Z mniejszych kolumn z bardziej wyważonym graniem, z mniej obszernym dołem pasma z lepszą jego kontrolą RTi A5. Do nich poleciłbym poszukać używany wzmacniacz abyś zmieścił się w wyznaczonej kwocie np. Exposure 1010 + DAC, Magnat MR780, czy Cambridge Audio AXR100.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W mojej ocenie w trudniejszych warunkach odsłuchowych lepiej sprawdziłyby się monitory. Zaproponowałbym połączenie KEF Q350 z Taga Harmony HTR1000CD. Taga Harmony to mały wzmacniacz hybrydowy, wręcz mini wieża o bardzo dużym potencjale. Uzyskasz brzmienie muzykalne z bliższą średnicą oraz świetny, głęboki dół. 

Z pełnowymiarowych wzmacniaczy miałbyś świetnego Cambridge Audio AXR100 ale w tym przypadku idziemy do góry z ceną. Brzmienie dociążone z łagodniejszą górą. Tutaj Świetnie sprawdziłyby się JMR Lucia ale cena zestawu będzie zdecydowanie wyższa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.11.2022 o 17:05, Q21 napisał:

Cześć,
W mojej ocenie w trudniejszych warunkach odsłuchowych lepiej sprawdziłyby się monitory. Zaproponowałbym połączenie KEF Q350 z Taga Harmony HTR1000CD. Taga Harmony to mały wzmacniacz hybrydowy, wręcz mini wieża o bardzo dużym potencjale. Uzyskasz brzmienie muzykalne z bliższą średnicą oraz świetny, głęboki dół. 

Z pełnowymiarowych wzmacniaczy miałbyś świetnego Cambridge Audio AXR100 ale w tym przypadku idziemy do góry z ceną. Brzmienie dociążone z łagodniejszą górą. Tutaj Świetnie sprawdziłyby się JMR Lucia ale cena zestawu będzie zdecydowanie wyższa. 

Do tej pory nie zwracałem uwagi na produkty Taga, ale czytając kilka opinii na temat poleconego przez Ciebie HTR1000CD uważam że właśnie czegoś takiego szukałem. Niewysoka cena, funkcjonalność, wejście cyfrowe. Pojawiają się jednak komentarze, że 75w mocy wyjściowej to mit, i bardziej mu do 20-25w ... Nie potrzebuje jednak CD, czy pozostałe wzmacniacze Taga typu HTA-600b grają podobnie? Czy ta konstrukcja faktycznie "kosi" dźwiękowo budżetową konkurencję do 1500-2000pln?

CA AXR100 faktycznie trochę ponad budżet, a jak jego niższe wersje typu Axa25 i 35 w stosunku do Taga?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, erazel napisał:

Do tej pory nie zwracałem uwagi na produkty Taga, ale czytając kilka opinii na temat poleconego przez Ciebie HTR1000CD uważam że właśnie czegoś takiego szukałem. Niewysoka cena, funkcjonalność, wejście cyfrowe.

Sam używam Taga Harmony HTR1000CD V2 w połączeniu z Heco Aurora 300 oraz Wiim Mini i uważam, że na moje potrzeby jest to akurat. Miałem do tego sub Jamo ale zamieniłem na sub Heco i jest ogień. Po przesiadce ze starego Techniksa i Altusów nie chciałem wierzyć, że tak mały sprzęt może tak fajnie zagrać.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, erazel napisał:

a jak jego niższe wersje typu Axa25 i 35 w stosunku do Taga?

Graja znacznie bardziej analitycznie. Dokładnie. Do specyficznych kolumn.

https://nautilus2.pl/amplitunery-stereofoniczne/19241-cambridge-audio-axr100-przewod-optyczny-15m-gratis-5055300418104.html?gclid=CjwKCAiAyfybBhBKEiwAgtB7fkf9qvu1V6vAopP7tuA55YKYyHjbkgca7wAEozcokMViflE8GYNqXxoCIewQAvD_BwE

Tu masz teraz taniej niż AXR 85 i po problemie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.11.2022 o 07:49, Piotr Sonido napisał:

fajna oferta, coraz bardziej się nad nim zastanawiam zwłaszcza w tej cenie. Zauważalna różnica w jakości z Taga htr1000?

I jeśli ten AXR100 to kef q350 czy MA bronze 100?

 

Teraz dodatkowo pytania laika.

Obydwa wzmacniacze mają BT, czy do okazjonalnego strimowania muzyki z maca lub telefonu wystarczy moduł BT czy warto dokupić osobny odtwarzacz sieciowy?

Obecnie mam podłączony aktywny zestaw pod złącze słuchawkowe, kolumny ustawione na 70% mocy i pilotem z TV zmieniam poziom głośności, czy przy podłączeniu optykiem zestawu wzmak + pasywne podstawki sterowanie dźwiękiem będzie podobne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, erazel napisał:

Obydwa wzmacniacze mają BT, czy do okazjonalnego strimowania muzyki z maca lub telefonu wystarczy moduł BT czy warto dokupić osobny odtwarzacz sieciowy?

Ja do Tagi dokupiłem Wiim mini gdyż przez bt jakość dźwięku wg mnie była słabsza i do tego głośność dużo, dużo niższa. Musiałem dużo bardziej podkręcać głośność by grać na poziomie płyt cd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.11.2022 o 19:42, erazel napisał:

fajna oferta, coraz bardziej się nad nim zastanawiam zwłaszcza w tej cenie. Zauważalna różnica w jakości z Taga htr1000?

Pewnie że tak

Dnia 26.11.2022 o 19:42, erazel napisał:

I jeśli ten AXR100 to kef q350 czy MA bronze 100?

Jak AXR to KEF

Zalezy co masz na myśli mówiąc okazjonalnego.

Czasem przy piwku z kolegą wystarczy.

Do słuchania muzyki na codzień przydał by się streamer. Wiim mini na przykład.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Pewnie że tak

Jak AXR to KEF

Piotr

Z jednej strony zrozumiałe, ze tak wszędzie chwalony axr100 będzie lepszy, ale z drugiej pojawia się sporo opinii zwłaszcza na tym forum, że produkty pokroju taga htr1000, topping mx3 czy smsl mogą konkurować jakością ze wzmacniaczami za pare tysięcy, kosztując połowę ich ceny. Ale axr100 będzie chyba bardziej przyszłościowy. 
btw, słuchałem porównania axr100 z magnatem 780 i ten drugi przemawia do mnie bardziej. Ale aż tak budżetu chyba nie będę naginał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast dalej będę polecał kolumny podłogowe, ponieważ jak będą używane głównie przy niskich poziomach głośności i ma bas ma być od najniższych poziomów głośności, to żeby nie było z monitorami sytuacji, że zaraz będzie poszukiwany do nich subwoofer. Oczywiście najlepiej przetestować kolumny w danym pomieszczeniu jak zagrają, po względem łatwości ustawienia z Polk bardzie polecam RTiA5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rms.pl napisał:

Ja natomiast dalej będę polecał kolumny podłogowe, ponieważ jak będą używane głównie przy niskich poziomach głośności i ma bas ma być od najniższych poziomów głośności, to żeby nie było z monitorami sytuacji, że zaraz będzie poszukiwany do nich subwoofer. Oczywiście najlepiej przetestować kolumny w danym pomieszczeniu jak zagrają, po względem łatwości ustawienia z Polk bardzie polecam RTiA5.

Brałem Twoją opinię pod uwagę, nadal ją biorę, ale po prawej stronie pomiędzy szafką Rtv a ścianą mam tylko 20-22 cm miejsca, podłogówki mogą się tam udusić. Jedynie jakieś wąskie melodiki bl30, ale one z kolei mają 5 calowe niskotonowe membrany. Najprawdopodobniej wezmę podstawki, mam więcej możliwości na ich ustawienie. A jeśli nie spełnią oczekiwań to je zwrócę, ewentualnie opyle na olx i zamówię podłogówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wysunąć z wnęki na czas słuchania. 

Natomiast słuchając "w tle do kotleta" moga stać tam w wnece. Pogrubiony wówczas bas nawet pomaga przy nizszych poziomach głośności

Ps: przy niższych poziomach mamy deficyt basu (fizjologia słuchu), wiec ten "zgniły kompromis" jest Nam "na rękę". :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No bo to kompletnie inne amplitunery. Z jakimi kolumnami?

Do Magnata ja z kolei polecam żywsze kolumny.

Piotr

Dywagacje na temat różnic pomiędzy axr100 a mr780 musimy zostawić na inny czas ponieważ dokonałem już zakupu axr100. Potrzebuje jeszcze dobrać kolumny. Już byłem zdecydowany na bronze 100 ale polecono mi zastanowić się nad Dynavoice Definition DM-6 lub klipach 600m. Co o nich myślicie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koniecznie mają być podstawkowe to dodatkowo polecę Triangle BR03, nie grają tak liniowo jak KEF Q350 w górze pasma, górą jest bardziej pokreślona, przez co bardziej żywa, z drugiej strony nie tak mocno jak w Klipsch. Najlepiej jakbyś wybrał się do salonu i porównał te style grania, aby przekonać się samemu co najbardziej spodoba się Tobie . Tak jak napisał @Piotr Sonido do AXR 100 raczej częściej wybiera są kolumny bez mocno podbitej góry, ponieważ przy dłuższych odsłuchach mogą męczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...