Skocz do zawartości

Niedrogi DAC + PC jako streamer?


Pajto02

Recommended Posts

Witajcie,

nadszedł chyba ten czas, że chciałbym na własnej skórze zobaczyć jak to jest z tym streamingiem w praktyce. Do tej pory byłem wierny płytom CD, jednak przyszedł mi do głowy pomysł. W związku z tym, że w tym samym pokoju znajduje się zestaw stereo i komputer, czy miałoby sens sprawić sobie prezent na Święta i dokupić DAC pod USB i z komputera stworzyć niejako streamer? Istnieje też druga opcja, czyli jakiś niedrogi streamer typu Wiim Mini. Jeśli jednak wariant nr 1 ma według Was sens, jaki DAC polecilibyście przetestować w kwocie około 600zł?

Na chwilę obecną byłby podpięty do Creeka A50iR z kolumnami Heybrook HB1 i o ile w tej cenie można mieć jakieś wymagania, nie chciałbym aby DAC utemperował średnicę i wysokie tony, które są atutem tych kolumn. Jeżeli miałby coś od siebie dodać, to może trochę lepiej uwydatnić bas, pozwolić mu zejść nisko bez zaciemniania reszty, bo przez zamkniętą konstrukcję paczek nie jest on teraz zbyt potężny. Z przestrzenią teraz jest całkiem nieźle, także też nie chciałbym aby to uległo pogorszeniu.

Repertuar niezmiennie ten sam: wszystkie odmiany rocka, pop-rock, troszkę muzyki elektronicznej

Także powiedzcie mi, czy w ogóle jest sens próbować w tej cenie czegokolwiek? Moją uwagę przykuła oferta Toppinga.

Pozdrawiam

Edytowano przez Pajto02
Literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pajto02 changed the title to Niedrogi DAC + PC jako streamer?

Cześć,
Wiim Mini to bardzo dobrze wyceniony streamer ale warto do niego podłączyć lepszego DACa. 

Z nowych DACów miałbyś Zen Air DAC, który zapewni delikatnie ocieplone brzmienie z szeroką sceną dźwiękową lub w nieco wyższej kwocie Topping E30 II, który zaprezentuje większą głębią oraz bardziej szczegółowe brzmienie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Pajto02 napisał:

To brzmi bardzo dobrze, teraz wartałoby jakoś je skonfrontować ze sobą.

Toppinga E30 też polecam, (podobnie jak Sanskrita 10, ale możesz jeszcze spróbować do PC Focusrite Scarlett. Droższy od niego Clarett wygrał u mnie z Rme Adi które poszło na sprzedaż. Tańszy Scarlett też podobno niezły jest całkiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topping E30 i Sankrit10 to bezpośredni konkurenci, ich budowa jest podobna, a przynajmniej w kwestii zastosowanego chipsetu AKM. Oczywiście poza chipsetem jest jeszcze aplikacja. Warto podać dobre zasilanie, wtedy możesz liczyć na wyraźny progres. Według tego co wyczytałem w recenzjach SMSL gra ciut łagodniej, tzn nie to że mniej detalicznie tylko Topping jest nieco ostrzejszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, marcinmarcin napisał:

Toppinga E30

 

15 minut temu, Wito76 napisał:

Topping E30 i Sankrit10

 

10 godzin temu, rms.pl napisał:

Z Toppinga mogę polecić E30

Jeszcze jedno pytanko, bo mi to wcześnie umknęło. Mówicie rozumiem o starszej wersji? Bo widzę, że w sklepach głównie sprzedawany jest teraz E30 II. Nie pogorszyło się nic w nowszym modelu?😅

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pajto02 napisał:

Nie pogorszyło się nic w nowszym modelu?😅

Trzeba by posłuchać 😉 ważne żeby pamiętać o tym że dobre to jest w swojej półce cenowej. Podrzucilem Focusrite Scarlett bo droższy model moim zdaniem przebija jakością dźwięku kilkukrotnie droższe od siebie urządzenia. 

Ale też z 2 strony E30 grała bardzo podobnie do D90, która jakoś specjalnie nie pokazywała wiele wiecej 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcinmarcin napisał:

ważne żeby pamiętać o tym że dobre to jest w swojej półce cenowej.

Too, ja sobie doskonale zdaję sprawę😄. Chciałem tylko zobaczyć czy w tej cenie jest sens się tym zainteresować. Ale jak widzę, środowisko jest w stanie wypowiedzieć się nawet pochlebnie o Toppingu, czy SMSL, zatem prawdopodobnie zrealizuję ten plan z którymś z DACów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.12.2022 o 23:53, Pajto02 napisał:

Jeszcze jedno pytanko, bo mi to wcześnie umknęło. Mówicie rozumiem o starszej wersji? Bo widzę, że w sklepach głównie sprzedawany jest teraz E30 II. Nie pogorszyło się nic w nowszym modelu?😅

Tak chodzi o pierwszy model. Następca E30 II różni się głównie tym że zmieniono układ konwersji D/A z pojedynczego AKM na podwójny. Co za tym idzie podniesiono jeszcze wyżej parametry: SINAD, stosunek szum/sygnał, zakres dynamiki, tego Toppinga, które i tak już były dosyć wysokie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witajcie po przerwie. Z racji tego, że jestem już po pierwszych testach zakupionego DACa, chciałbym zostawić tu coś dla potomnych w podobnej sytuacji.

 

Zatem do rzeczy. Kilka tygodni temu trafiła się bardzo dobra okazja by zakupić Toppinga E30, (jeszcze starszą wersję) w dobrej cenie. Stwierdziłem, że nie będzie ryzyka nawet gdyby mi nie przypadł do gustu, więc zamówiłem go i grzecznie czekałem aż przyjdzie z Włoch.

Nie rozpisując się zbytnio na temat samego zapakowania, czy wykonania, które w mojej ocenie są na dobrym poziomie, paczka bezpiecznie przetrwała przerzucanie jej między oddziałami we Włoszech, Czechach i Niemczech (będąc tylko w dodatkowym kartonie).

Odnośnie dźwięku: podłączyłem Toppinga poprzez USB do komputera z Tidalem Master. Jak na razie zasilanie jedynie poprzez kabelek USB. Podobno dokupienie zasilacza wnosi dodatkowe atuty - może w przyszłości uda mi się to zweryfikować. Przyznaję rację co do opinii na temat detaliczności i przestrzeni Toppinga. Faktycznie ten sprzęt wydobywa sporo detali, nieporównywalną ich ilość do tej, ze złącza komputerowego. W dobrze zrealizowanych nagraniach przestrzeń naprawdę była satysfakcjonująca, aż przyjemnie potrafiła otoczyć, bez uczucia punktowej gry ze źródła. Bałem się trochę "suchości"/ostrości, tym bardziej przy moich kolumnach, jednak przynajmniej w moim pokoju ok. 10m^2 nie uderzyło mnie nic takiego. Dźwięk potrafi zejść na tyle nisko, na ile pozwolą mu na to kolumny, a cała gra jest dość równa, zaryzykuję stwierdzenia że naturalna. W moim odczuciu, ten zestaw z odtwarzaczem CD Xindaka C-06 był cieplejszy, ale tak jak mówię, nie traktuję tego jako wadę, lecz spostrzeżenie.

 

Dodam, że DAC wyświetla, iż pracuje w 384kHz (USB), wyższego ustawienia w komputerze już nie mam (może to jego max z tego źródła, tu niestety nie popiszę się wiedzą).

Jeszcze małe spostrzeżenie, co do Tidala (z punktu widzenia początkującego w temacie), zauważyłem prawidłowość iż jest tu wiele naprawdę fajnie zrealizowanych nagrań, ale dużą część stanowią te stojące mocno poniżej oczekiwań, naprawdę bez szału. Polecicie może coś lepszego?

Podsumowując, jestem jak najbardziej zadowolony z zakupu. Uważam, że obronił swoją cenę, nie mniej nie mam też porównania z resztą stawki, dlatego wstrzymam się ze zbyt pochopnymi wnioskami. Mogę jednak z pewnością stwierdzić, że dźwięk nie ma porównania do gry prosto z komputera. Topping jak na razie zostaje ze mną na dłużej, zobaczymy jak to się dalej potoczy.

A tymczasem, życzę miłej dalszej części Świąt ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pajto02 napisał:

Jak na razie zasilanie jedynie poprzez kabelek USB.

Masz do niego kabelek zasilający w komplecie - wepnij go do dowolnej ładowarki telefonicznej, byleby 5V - powinno być dużo lepiej. Około 20 dB lepiej 😉 również miłego! Fajnie że napisałeś 👍

4 minuty temu, Pajto02 napisał:

Polecicie może coś lepszego?

Przy graniu z PC, Deezer mi sie trochę bardziej podobał 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...