Skocz do zawartości

Poprawa akustyki w pokoju 17.5m2


shrek80

Recommended Posts

Witam Wszystkich. 

 

Chciał bym się was poradzić odnośnie doboru, rozmiaru oraz rozmieszczenia ustrojów akustycznych, w moim pokoju. Na tą chwilę na dołączonych zdjęciach brakuje kanapy która ma do mnie przyjechać w przyszłym tygodniu, zawieszony zostanie jeszcze jeden kaloryfer i tak właściwie poza tą kanapą nie przewiduje tam innego umeblowania, stąd jak można się domyślić jest tam spory pogłos / echo co objawia się nie przyjemnym brzęczeniem po klasnieciu w dłonie, a z kolei bas widać że najbardziej kotłuje się w dwóch narożnikach tym z prawej strony gdzie stoi kolumna oraz w prawym ( zdjęcie z oknami) Caly system audio działa w systemie 5.1.4, i priorytetem jest dla mnie dźwięk, w trakcie filmów, a muzyka oczywiście w stereo znacznie rzadziej. Ogólnie w pokoju został obniżony sufit, wyłożony został wełną grubości 15 cm, a całość zamknięta płytami karton gips, wszystkie ściany to cegła i tynk. Pomóżcie proszę od czego mam zacząć? i jak właściwe to umieścić. Na internecie widziałem panele pochłaniające z frontem materiałowym, oraz płytami frontowymi z sklejki ( z różnymi wzorami), różnego rodzaju bas trapy, i dyfuzory. Przyznaje że nie są to tanie rzeczy i dla tego takie panele jak pochłaniające oraz bas trapy na bazie wełny jestem w stanie sam zmontować, nie wiem tylko czego ile na początek co jest, w 100% koniecznością tak że by zachować zdrowy balans i nie przesadzić z wytłumienie

1_64028326739187.jpg

Sciana prawa.jpg

2.Wymiary - przód.jpg

Sciana lewa.jpg

8.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przewidujesz "opomiarowania" pomieszczenia przez fachowca i wskazanie gdzie co umieścić - w pierwszej kolejności spróbuj w miejscach pierwszych odbić - w wielu wypadkach można w ten sposób uzyskać zadowalający i wystarczający efekt, jeżeli chodzi o ich namierzenie to metodę "na lusterko" opisywałem tutaj (kurcze ale to się postarzało i fotki zginęły 🤔), a na szybko pierwsze odbicia kalkulator

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.12.2022 o 21:02, tomek72 napisał:

Jeżeli nie przewidujesz "opomiarowania" pomieszczenia przez fachowca i wskazanie gdzie co umieścić - w pierwszej kolejności spróbuj w miejscach pierwszych odbić - w wielu wypadkach można w ten sposób uzyskać zadowalający i wystarczający efekt, jeżeli chodzi o ich namierzenie to metodę "na lusterko" opisywałem tutaj (kurcze ale to się postarzało i fotki zginęły 🤔), a na szybko pierwsze odbicia kalkulator

Plan wyjściowy miałem taki że na ścianę za kolumnami oraz na ścianę z boku kolumn przednich daje absorbery z wełny 120x50x10cm oraz na ściany boczne ale między głośnikiem efektowym, a drzwiami również jeden absorber, plus bass trapy do każdego rogu wysokie na 2,4m. W tej chwili mam tam duży pogłos i nie przyjemne brzęczenie po klaśnięciu, w dłonie,  jak również kotłowanie się basu, w dwóch narożnikach. Co myślisz o takim rozmieszczeniu na start czy nie będzie tego za dużo ? czy nie wytłumi za bardzo? Co gorsza pierwsze odbicia wychodzą na drzwiach, nie wiem co z tym fantem zrobić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nie kupuj wszystkich, bass trapy musisz pewnie kupić gotowe więc weź na początek 2 i potestujesz. Jeżeli chodzi o drzwi są dwa wyjścia albo powiesić na nich panele - co moim zdaniem nie jest zbyt praktyczne, albo z drzwi zrobić panel - czyli płyty z wełny np. 50mm, do tego fajny materiał i jakoś "tapicersko" to obrobić - przytwierdzić żeby drzwi można było swobodnie otwierać i zamykać. Będzie i absorber i jednocześnie wytłumisz drzwi - co da pozytywny efekt zarówno dla pokoju odsłuchowego jak i pomieszczeń za drzwiami. Ja bym zaczął za kolumnami i powalczył z drzwiami, później jak będzie mało iść dalej i na końcu pułapki basowe, bo może jak uzyskasz prawidłowy czas pogłosu przestanie i bas dudnić. Małymi krokami do przodu, żeby nie przetłumić i nie przeinwestować.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Jeżeli chodzi o drzwi są dwa wyjścia albo powiesić na nich panele - co moim zdaniem nie jest zbyt praktyczne, albo z drzwi zrobić panel - czyli płyty z wełny np. 50mm, do tego fajny materiał i jakoś "tapicersko" to obrobić

tak mi się grubo wydaje ze na drzwiach wychodzi 1-sze odbicie od pobliskiej kolumny która i tak przy okazji musi być raczej odsuniete od sciany gdzie jest rtv żeby nie wzbudzały się niskie. 

Dnia 3.12.2022 o 18:29, shrek80 napisał:

Chciał bym się was poradzić

Poza tym problemem może być też pomieszczenie prawie kwadratowe.

Proponuje dac geste i grube zaslony, te które są, są jakby nikłe akustycznie. Może lepiej dać takie ktore będą szersze niż te filarki, powiedzmy takie ktore maja 1,5mb a pozmarszczeniu dadzą coś koło 60-70cm. To na 100% da skutek w postaci zmniejszenia poglosu. 

Dobrym pomysłem w takiej sytuacji byłoby zastosowanie wytłumienia na scianie rtv, to powinno pomóc na poglos, nie niszcząc za bardzo jednocześnie tonow wysokich w pomieszczeniu. Gdy to się zastosuje to na boczne odbicia dalbym dyfuzory żeby dodać troche wrazenia przestrzeni i głębi, a jak dałoby radę przykleić na sufit kolejne dyfuzory w miejscu pierwszych odbic to byłby sztos.

21 godzin temu, shrek80 napisał:

plus bass trapy do każdego rogu wysokie na 2,4m

Z tymi bass trapami byłbym bardzo ostrożny. Tu bym poczekał na sam koniec, żeby czegoś nie spierniczyć. 

Poza tym żeby basstrap zadziałały musiały by być raczej duże. A wiesz wogole na jakie czestotliwosci chcesz zadzialac? Takie wrzucanie na pałe raczej nie przyniesie nic dobrego. Tu raczej pomiar i to przez kogoś kto ma o tym pojecie a dopiero później jakiekolwiek działanie. 

Na ścianę rtv zaproponowałbym panele z. pianki firmy apama, fajnie wyglądają i dzialaja. Sam mam kilka sztuk. 

 

Screenshot_20221207_182618.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.12.2022 o 18:26, Mikelas76 napisał:

tak mi się grubo wydaje ze na drzwiach wychodzi 1-sze odbicie od pobliskiej kolumny która i tak przy okazji musi być raczej odsuniete od sciany gdzie jest rtv żeby nie wzbudzały się niskie. 

Poza tym problemem może być też pomieszczenie prawie kwadratowe.

Proponuje dac geste i grube zaslony, te które są, są jakby nikłe akustycznie. Może lepiej dać takie ktore będą szersze niż te filarki, powiedzmy takie ktore maja 1,5mb a pozmarszczeniu dadzą coś koło 60-70cm. To na 100% da skutek w postaci zmniejszenia poglosu. 

Dobrym pomysłem w takiej sytuacji byłoby zastosowanie wytłumienia na scianie rtv, to powinno pomóc na poglos, nie niszcząc za bardzo jednocześnie tonow wysokich w pomieszczeniu. Gdy to się zastosuje to na boczne odbicia dalbym dyfuzory żeby dodać troche wrazenia przestrzeni i głębi, a jak dałoby radę przykleić na sufit kolejne dyfuzory w miejscu pierwszych odbic to byłby sztos.

Z tymi bass trapami byłbym bardzo ostrożny. Tu bym poczekał na sam koniec, żeby czegoś nie spierniczyć. 

Poza tym żeby basstrap zadziałały musiały by być raczej duże. A wiesz wogole na jakie czestotliwosci chcesz zadzialac? Takie wrzucanie na pałe raczej nie przyniesie nic dobrego. Tu raczej pomiar i to przez kogoś kto ma o tym pojecie a dopiero później jakiekolwiek działanie. 

Na ścianę rtv zaproponowałbym panele z. pianki firmy apama, fajnie wyglądają i dzialaja. Sam mam kilka sztuk. 

 

Screenshot_20221207_182618.jpg

Nie wiem na jakie częstotliwości zadziałać ponieważ pomiarów nie miałem robionych, a nie znam nikogo kto mógł by to zrobić, za w miarę normalne pieniądze. Piszesz o wytłumienia na ściany z Tv, a co sodzisz o daniu za kolumny panelu  z wełny 10 cm pokrytego materiałem ewentualnie frontem z sklejki o wzorze binarnym? I jak podejść do tematu pierwszych odbić ktore wypadają na drzwiach? Czy było bu dobrym pomysłem oklejenie ich jakąś pianką akustyczną, bądź jakąś tapicerką drzwiową z wełną pod spodem taką jak do wytłumienie kolumn w wewnątrz. I jakie te dyfuzory ewnetualnie zastosować i gdzie je umieścić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.12.2022 o 13:54, shrek80 napisał:

Nie wiem na jakie częstotliwości zadziałać ponieważ pomiarów nie miałem robionych, a nie znam nikogo kto mógł by to zrobić, za w miarę normalne pieniądze.

Jak piszesz Polska w miejscu skąd jesteś.... Sam zerknąłem na lokalizacje czy nie blisko i czy by Ci tego nie zmierzyć z ciekawości, ale Polska to w sumie spory kraj 😋

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.12.2022 o 13:54, shrek80 napisał:

Czy było bu dobrym pomysłem oklejenie ich jakąś pianką akustyczną, bądź jakąś tapicerką drzwiową z wełną pod spodem taką jak do wytłumienie kolumn w wewnątrz. I

Możesz zawiesić panele z wełny lub z pianki, tu pianka jest minimalnie gorsza od welny. Mi osobiście podobają się pianki od APAMA.

Dnia 9.12.2022 o 13:54, shrek80 napisał:

a co sodzisz o daniu za kolumny panelu  z wełny 10 cm

Ja osobiście na skrajach sciany z rtv mam pasy szer. 1,1m i na  wysokość pomieszczenia z welny 10cm i pustki 5cm. Schowane to za lamelami.

Łapią się na to kolumny. 

Screenshot_20210907_203856_com.android.gallery3d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Jak piszesz Polska w miejscu skąd jesteś.... Sam zerknąłem na lokalizacje czy nie blisko i czy by Ci tego nie zmierzyć z ciekawości, ale Polska to w sumie spory kraj 😋

A jak to Panie Marcinie miał by Pan do mnie daleko? Tak aby mi to pomierzyć? Dziś dostałem kanapę na którą czekałem i jak można sie bulo spodziewać jest lepiej ale zostaje w głowie że trzeba czegoś jeszcze i że może być jeszcze lepiej 😁

Edytowano przez shrek80
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak podsumowując naszą dyskusję, co ostatecznie mam zrobić, jedno co pewne to powieszę dodatkowo zasłony, aby było gęściej, teraz pytanie co za kolumny na ścianę z Tv, czy iść w te pianki firmy APAMA, czy klasyczny ustrój z wełny 10 cm, 120x60cm, i jakich dyfuzorów musiał bym użyć jak dużych i gdzie na początek je umieścić na tych bocznych ścianach, i jeszcze jedno pytanie, jak było by tak daleko i chciał bym dokupić bass trapy to lepiej takie, w kształcie trójkąta, czy pelny walec, co moglo by się w takim pomieszczeniu lepiej sprawdzić? Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem na początku swojej przygody z audio takie dylematy to zgłosiłem się do Mega Acoustic. Bartek Chojnacki obejrzał zdjecia salonu i doradził co kupić. Finalnie wyszło fajnie, budżet przyzwoity i bez wielkich ingerencji budowlanych. Później zawsze można zrobić profesjonalne pomiary i pójść znacznie wyżej z adaptacją 😉. Co też zdecydowanie polecam 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, shrek80 napisał:

Panowie, tak podsumowując naszą dyskusję

Geste zaslony na pewno zmniejsza ci poglos jak masz wysoki. 

Zadzwon do Apamy czy do Mega akustik i spytaj się czy Ci pożycza za kaucja panele. weź tyle żeby stworzyć dwa pasy szerokosci co najmniej 1m i na wysokość choc 2m, rozmieść te pasy tak jakoś w naroznikach ścianki z rtv. To powinno coś zadzialac. Wiem że Apama też robi jakieś wstępne adaptację po przesłaniu wymiaru i zdjęć. Takie ogólne porady też są warte uwagi. Mi zaproponowali zrobienie sufitu ale nie skorzystałem z tego bo moja druga połówka powiedziała NIE, jeśli bas ci się wzbudza mocno to pewnie i wskazane byłoby stosowanie pulapek, ale to na samiutkim końcu. Zadzwoń do Apamy, oni coś doradza. 

ps. nie mam nic wspólnego z tą firmą, po prostu dzwonilem i rozmawiałem z nimi kilka razy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, muzofan napisał:

Ja jak miałem na początku swojej przygody z audio takie dylematy to zgłosiłem się do Mega Acoustic. Bartek Chojnacki obejrzał zdjecia salonu i doradził co kupić

Rozmawiałem kiedyś z tym Panem na wet widział zdjęcia, które również i tu wkleiłem i dostalem odpowiedź że musiał bym zakupić 12 paneli typowo pochłaniających, z materiałem na froncie, w rozmiarach 120x60x10cm, i rozmieścić po dwa jeden na drugim za kolumnami, z boku tych kolumn oraz na ścianach bocznych, a ze względu na budżet jaki założyłem pisząc do Pana Bartka to tylko 12 paneli, bo normalnie powinno być ich więcej,plus pułapki basowe, troszkę mnie to zaskoczyło że aż tyle tego musi być i moja myśl była taka czy to trochę nie przegięcie w stronę nadmiernego przytłumienia dźwięku, który przy systemie przygotowanym pod filmy, nie jest za bardzo wskazany, i dla tego też poprosiłem o pomoc na forum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, shrek80 napisał:

Rozmawiałem kiedyś z tym Panem na wet widział zdjęcia, które również i tu wkleiłem i dostalem odpowiedź że musiał bym zakupić 12 paneli typowo pochłaniających, z materiałem na froncie, w rozmiarach 120x60x10cm, i rozmieścić po dwa jeden na drugim za kolumnami, z boku tych kolumn oraz na ścianach bocznych, a ze względu na budżet jaki założyłem pisząc do Pana Bartka to tylko 12 paneli, bo normalnie powinno być ich więcej,plus pułapki basowe, troszkę mnie to zaskoczyło że aż tyle tego musi być i moja myśl była taka czy to trochę nie przegięcie w stronę nadmiernego przytłumienia dźwięku, który przy systemie przygotowanym pod filmy, nie jest za bardzo wskazany, i dla tego też poprosiłem o pomoc na forum. 

Każdy robi jak uważa. Ja wolę opierać się na zdaniu prawdziwego fachowca w swojej dziedzinie. Zrobisz jak chcesz. Ja swoją współpracę z Bartkiem oraz efekt soniczny jaki mam w salonie bardzo sobie chwalę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, J4Z napisał:

Na boczne odbicia pochłanianie lub dyfuzja - musisz próbować. Każde pomieszczenie, gust i system są różne. 

dokładnie tak, jak nie chcesz wydawać "fortuny" na gotowe kompleksowe rozwiązanie (pomiar, dopasowanie absorberów, rozpraszaczy itd. oraz montaż) na początek jak pisali koledzy wyżej (min. ja też) możesz własnymi siłami zrobić panele pochłaniające i ulokować je na ścianie za kolumnami, następnie możesz próbować coś zrobić z drzwiami na których wypadają też pierwsze odbicia (możesz na początek je otworzyć i od razu usłyszysz różnicę 😉), dalsza droga będzie już bardziej wyboista - albo dokładanie pochłaniaczy, albo rozpraszanie. Ja mam tylko pochłanianie i wiem że nie jest idealnie, ale jest o niebo lepiej niż było (pokój ~26m² kubatura ~80m³ - nietypowy sufit ze skosami). Z czasem jeszcze coś pokombinuję, ale nie mam echa, dużego pogłosu czy innych dziwnych zjawisk (dudnienie). A czy zdecydujesz się na pomiar i dopracowanie pokoju do perfekcji to już inna sprawa. Na razie zrozumiałem, że chcesz niewielkim kosztem zaradzić obecnej sytuacji.

A tak już na marginesie - musisz sobie coś wymyślić z tyłu - za miejscem odsłuchu - na okna, ustawienie jakie masz u siebie (czyli dźwięk wprost na szkło) jest niestety jednym z najgorszych możliwych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...