Skocz do zawartości

Jaki wybrać subwoofer


IgiK

Recommended Posts

19 godzin temu, IgiK napisał:

Mam cały zestaw polk audio zaczynając od es 60 kończąc na hts 12 i zastanawiam się nad dołożeniem subwoofera

No rozumiem. Po to post.

nie zgodze się że REL ma mizerne zejście.

Akurat seria HT ma wyjątkowo dobre.

Dlatego do takiego pomieszczenia znowu powtórzę. Jeden PB3000, chodź widze że chyba niektórzy cały czas tu mylą z SB3000. To nie to samo.

Albo dwa HT1205.

Jeden REL na pewno jest w kinie gorszy od jednego PB3000.

Jednak korzyści płynących z dwóch subwooferów płynie wiele.

Może wypozycz? Warto sprawdzic.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

nie zgodze się że REL ma mizerne zejście.

Akurat seria HT ma wyjątkowo dobre.

Jak sam REL podaje, HT1205 ma zejscie -6dB at 22 Hz 🙂 Troche nie ladnie ze podaja przy -6dB a nie jak inni przy -3dB, bo 3dB to duzo (podwojenie natezenia dzwieku) 🙂 Wiec przy -3dB zapewne bylo by gdzies kolo 25Hz, a w kinie to slabiutko 🙂 Dla porownania, SVS SB2000PRO, czyli odpowiednik HT1205 ma podane zejscie 19Hz przy -3 dB, wiec okolo 6Hz nizej, a na dole pasma 6Hz to jest duzo. Jak to moj znajomy fachowiec to opisal, zacytuje: "Bo 16hz +25% to 20hz. A już różnica między 20hz a 24hz to tylko 20%. A 30hz plus 10% to tylko 3hz więcej. Wiec im niższa częstotliwość tym większa odczuwalna różnica bo procentowo to jest bardzo dużo. I dla uszu także."

U mnie w kinie 20m2 odpadly w przedbiegach i SB2000PRO i HT1205, po prostu sa za slabe do kina 🙂 W budzecie do 6000zl SVS PB2000PRO jest po prostu bezkonkurencyjny. Schodzi do 16Hz (bardzo duza slyszalna/odczuwalna roznica miedzy PB2000PRO a SB2000PRO czy wspomnianym RELem HT1205) i ma wbudowane DSP, co majac 1 czy 2 suby w pomieszczeniu jest niezastapione 🙂 Problemy z basem sa gwarantowane w malych i srednich pomieszczeniach w ogromnej wiekszosci przypadkow, a bez DSP nic nie jest sie w stanie z nimi zrobic, szczegolnie z duzym podbiciem przy 20-30Hz 🙂

PS. HT1205 nie mozna porownac nawet z zamknietym SB3000, a otwarty PB3000 to jest juz potezny sub i nawet dwa HT1205 nie beda w stanie nadazyc za nim, nie wspominajac nawet o jednym 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No rozumiem. Po to post.

nie zgodze się że REL ma mizerne zejście.

Akurat seria HT ma wyjątkowo dobre.

Dlatego do takiego pomieszczenia znowu powtórzę. Jeden PB3000, chodź widze że chyba niektórzy cały czas tu mylą z SB3000. To nie to samo.

Albo dwa HT1205.

Jeden REL na pewno jest w kinie gorszy od jednego PB3000.

Jednak korzyści płynących z dwóch subwooferów płynie wiele.

Może wypozycz? Warto sprawdzic.

Piotrek

Bardzo mało prawdopodobne żeby ktoś mylił sb3000 z pb3000. Przynajmniej w tym temacie. Paru z nas przetestowało kilka svsów. A paru je ma. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomw napisał:

Jak sam REL podaje, HT1205 ma zejscie -6dB at 22 Hz 🙂 Troche nie ladnie ze podaja przy -6dB a nie jak inni przy -3dB, bo 3dB to duzo (podwojenie natezenia dzwieku) 🙂 Wiec przy -3dB zapewne bylo by gdzies kolo 25Hz, a w kinie to slabiutko 🙂 Dla porownania, SVS SB2000PRO, czyli odpowiednik HT1205 ma podane zejscie 19Hz przy -3 dB, wiec okolo 6Hz nizej, a na dole pasma 6Hz to jest duzo. Jak to moj znajomy fachowiec to opisal, zacytuje: "Bo 16hz +25% to 20hz. A już różnica między 20hz a 24hz to tylko 20%. A 30hz plus 10% to tylko 3hz więcej. Wiec im niższa częstotliwość tym większa odczuwalna różnica bo procentowo to jest bardzo dużo. I dla uszu także."

Dla uszu to nic bo nie słyszysz tego. To jest dla cisnienia akustycznego w pomieszczeniu.

Ale to też nie będzie takie hop siup gdyż basy moga ci uciekać wtedy do innego pomieszczenia. O tym się już nie mówi.

16 godzin temu, STELVIO napisał:

Bardzo mało prawdopodobne żeby ktoś mylił sb3000 z pb3000. Przynajmniej w tym temacie. Paru z nas przetestowało kilka svsów. A paru je ma. 😉

wolałem uściślić bo jednak pojawiał się też w wypowiedziach model SB.

19 godzin temu, tomw napisał:

PS. HT1205 nie mozna porownac nawet z zamknietym SB3000, a otwarty PB3000 to jest juz potezny sub i nawet dwa HT1205 nie beda w stanie nadazyc za nim, nie wspominajac nawet o jednym 🙂

Akurat pod kątem n"nadążenia" to HT gra szybciej :)

Może chodziło Ci o zejscie? Ale serio warto sprawdzić 2 słabsze suby względem jednego lepszego. SVS sam tak pokazuje zawsze swoje systemy czy to na AVS czy innych wystawach.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Dla uszu to nic bo nie słyszysz tego. To jest dla cisnienia akustycznego w pomieszczeniu.

Wypada mi napisać że okolice 20Hz (a nawet niżej) przy dobrych subach są doskonale słyszalne i wyczuwalne w zaadoptowanym pomieszczeniu. Zanim skończyłem swoją jaskinię to dla żartu suba postawiłem w kuchni i jedyne odgłosy jakie dało się usłyszeć to brzęczące szyby, szklanki, meble. No i krzyk mojej żony :D W salce audio przy tej samej testowej ścieżce dźwiękowej te częstotliwości nie wydają się być granicą słyszalności, są bardzo wyraźnie. No ale nic nie rezonuje wokół.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Butler napisał:

Wypada mi napisać że okolice 20Hz (a nawet niżej) przy dobrych subach są doskonale słyszalne i wyczuwalne w zaadoptowanym pomieszczeniu. Zanim skończyłem swoją jaskinię to dla żartu suba postawiłem w kuchni i jedyne odgłosy jakie dało się usłyszeć to brzęczące szyby, szklanki, meble. No i krzyk mojej żony :D W salce audio przy tej samej testowej ścieżce dźwiękowej te częstotliwości nie wydają się być granicą słyszalności, są bardzo wyraźnie. No ale nic nie rezonuje wokół.

Odczuwalne tak. ale watpie abyś słyszał 20Hz.

Mialem badania jakieś 7  lat temu no i to była znacznie większa wartość.

Gdzie tu po tylu latach jeszcze :P

Odczucie które idzie z tym uderzeniem i słyszeniem wyższych częstotliwości tak.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiogram przewiduje badanie 125Hz-8kHz, ale przy ilu dB... :D Pierwsze dźwięki to poziom szeptu, głośność z reguły zostaje dla badanej częstotliwości skokowo zwiększana do momentu aż ją usłyszysz. Badania laryngologiczne z racji zawodu przechodzę okresowo i zasadniczo co trzy lata audiogramem jestem kontrolowany. Bas 20Hz z suba jest słyszalny na bank, kwestia ile dB zapodasz i czy nic przy tym Ci nie przeszkadza. Posiadam płytę (EBU) z sygnałami testowymi i zakres zaczyna się od 10Hz. Tu nie słyszę basu, ale głośnik SVS wydaje z siebie coś jak zniekształcenia objawiające się delikatnymi stukami. 20Hz to już ewidentnie jest słyszalne.

Kiedyś dawno temu tą płytą spaliłem głośniki w wieży Panasonic, jeden z "utworów" to taki sygnał od najniższych do najwyższych... Przy końcu popaliło tłitery :D

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Dla uszu to nic bo nie słyszysz tego. To jest dla cisnienia akustycznego w pomieszczeniu.

Ale to też nie będzie takie hop siup gdyż basy moga ci uciekać wtedy do innego pomieszczenia. O tym się już nie mówi.

Akurat pod kątem n"nadążenia" to HT gra szybciej :)

Może chodziło Ci o zejscie? Ale serio warto sprawdzić 2 słabsze suby względem jednego lepszego. SVS sam tak pokazuje zawsze swoje systemy czy to na AVS czy innych wystawach.

Piotrek

Nie wiem czy bronisz RELa czy na serio nie rozumiesz jak wazne jest niskie zejscie w kinie, a jest nie tylko wazne ale nawet i chyba najwazniejsze 🙂 Co zabawniejsze, nawet REL przyznaje mi racje, bo i owszem RELe tez schodza bardzo nisko bo i do 15Hz, tylko trzeba za to bardzo wiele u nich zaplacic 🙂 RELe uchodza za bardzo muzykalne suby i poleca sie je do muzyki glownie, z czym sie zgodze, mialem dwa 🙂 Ino nie widzialem jeszcze nigdy na forach aby ktos sie zastanawial czemu sa takie muzykalne 🙂 Czy maja jakas tajna kosmiczna muzykalna technologie wzmocnienia ? Czy moze buduja glosniki z jakiegos super muzykalnego materialu ? A moze robia obudowy z bardziej muzykalnej plyty wiorowej ? 🙂Otoz nie, po prostu robia suby z mniejszymi glosnikami, co za tym idzie lzejszymi i z mniejsza bezwladnoscia, co za tym idzie zdolnymi do zagrania szybciej 🙂 Wiekszosc firm idzie w wiekszy glosnik i nizsze zejscie, REL robi suby z malymi 8-10" glosnikami ktore nie maja zbytnio niskiego zejscia, ale sa szybsze i lepsze do muzuki 🙂 W muzyce szybkosc jest wazniejsza niz zejscie, wiec jak ktos jest na budzecie i nie stac go na na tyle poteznego suba zeby jego wielka moc przezwyciezyla bezwladnosc duzej membrany, to kupuje RELa 🙂 Ja tez tak zrobilem i mialem Quake a pozniej jakis inny model i bylem w muzie zadowolony 🙂

Ale w kinie to inna bajka zupelnie, szybkosc basu jest o wiele mniej wazna niz zejscie, a to ze sie CZUJE jak jakis budynek sie wali czy jak King Kong biegnie jest jednym z najfajniejszych odczuc w kinie 🙂 25Hz to za slabo w kinie, koniec i kropka, jak ktos twierdzi ze wystrarczy to znaczy ze albo jest slepym milosnikiem RELa, albo nie wie o czym mowi 🙂

Co do SLYSZENIA 20Hz i nizej - celowo napisalem powyzej "slyszyszalna/odczuwalna" bo zalezne od uszu, czlek slyszy do pewnej czestotliwosci a ponizej tego CZUJE bas 🙂 Nie ma to tak na prawde znaczenia jaka dokladnie jest to czestotliwosc, bo dla jednego to bedzie 20Hz, dla drugiego 18Hz a trzeci uslyszy i 16Hz, bo tak, w testach naukowych niektorzy ludzie slyszeli i do 16Hz 🙂 Dla mozgu ekscytujacym jest i slyszenie basu i jego odczuwanie, wiec nie ma znaczenia jak owe bodzce nizkiego basu doscieraja do mozgu, liczy sie to ze nisko schodzacy sub daje o wiele wiecej ekscytacji w kinie niz taki co schodzi do tych wspomnianych 25Hz, jak REL HT1205 o ktorym mowa 🙂

Nie wierzysz w moje odczucia ? Masz, tu jest filmik w ktorym wlasciciel PS Audio, jednego z najlepszych producentow sprzetu hi-end opowiada z ekscytacja dla czego chcial by miec suba ktory schodzi do 1Hz !! (zwie sie TRW-17) i dla czego ODCZUWANIE jak najnizej schodzacego basu jest takie wazne - 

 
A co do sprawdzania "
2 słabsze suby względem jednego lepszego" to jest nastepna glupotka powtarzana jak mantra na forach 🙂 Owszem, dwa suby sa lepsze niz 1, a 4 suby sa lepsze niz 2 (a wrecz idealne), ale nie MNIEJSZE a takie same 🙂 Dwa MNIEJSZE suby osiagna to samo SPL co jeden duzy, to prawda, ale nie beda mialy takiego zejscia jak jeden duzy 🙂 Wiec owszem, dokladanie wiekszej ilosc subow to bardzo dobry sposob na poprawe jakosci i przede wszystkim rozlozenia basu w pomieszczeniu, ale nie mniejszych 🙂 Mniejsze suby nie zagraja cudownie lepiej niz wieksze, co nawyzej moga sie lepiej zmiescic w budzecie niz dwa duze 🙂 Przez ostatni rok przwinelo sie u mnie ponad 15 roznych modeli subow, od PB1000PRO do PB4000PRO jesli chodzi o SVSa, plus pare modeli innych firm i definitywnie moge stwierdzic ze wiecej subow = lepiej, ale wiecej duzych subow takze = lepiej niz wiecej malych subow 🙂Jak wspomnialem na poczatku, zejscie jest bardzo wazne w kinie, jak nie najwazniejsze i jak sub nie schodzi ponizej tych umownych 20Hz to do kina srednio sie nadaje, a 25Hz to juz ogolnie slabiutko 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomw napisał:

dokladanie wiekszej ilosc subow to bardzo dobry sposob na poprawe jakosci i przede wszystkim rozlozenia basu w pomieszczeniu,

To często jest kluczowe, nawet jak weźmiemy dwa suby mniejsze zamiast jednego większego. Co z tego jak duży nisko schodzi, jak Ty akurat usiądziesz na węźle i mody pomieszczenia wytną Ci połowę potencjału co ta skrzynka może zaproponować? Przy subach jest tyle zmiennych które trzeba brać pod uwagę że głowa mała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

To często jest kluczowe, nawet jak weźmiemy dwa suby mniejsze zamiast jednego większego. Co z tego jak duży nisko schodzi, jak Ty akurat usiądziesz na węźle i mody pomieszczenia wytną Ci połowę potencjału co ta skrzynka może zaproponować? Przy subach jest tyle zmiennych które trzeba brać pod uwagę że głowa mała.

No tak, ale nadal dwa duze ustawione dokladnie w tych samych miejscach co dwa male zagraja lepiej, dzieki nizszemu zejsciu 🙂 Jedyna opcja kiedy dwa male suby sa lepsze niz dwa duze, to jak sie ma budzet tylko na dwa male i nie mozna kupic dwoch duzych 🙂

A co do swietego przekonania ze dwa suby dadza lepszy bas niz jeden - mierzyles Swoje ? Nie chce Ci psuc humoru ale w WIEKSZOSCI przypadkow dwa suby dadza Ci gorszy bas niz jeden, nawet takie same suby 🙂 A czemu pisze w wiekszosci ? Bo w typowych ustawieniach subow jak ludzie stawiaja, czyli gdzies blisko przedniej sciany, dwa suby zagraja gorzej niz jeden jako ze poglebiaja wplyw modow wlasnych pomieszcznia 🙂 Nie wierzysz na slowo ? Prosze bardzo - nizszy (lepszy) wykres to jeden SB3000 postawiony w 1/4 przedniej sciany a glosniejszy wykres to dwa SB3000 w 1/4 i 3/4 przedniej sciany (postawienie w rogach jest jeszcze gorsze) 🙂 Jak widzisz oddzialywanie modow pomieszczenia jest wieksze przy 2 subach, szczegolnie dolek, wiec to tez nie jest tak pieknie jak sie Wam wydaje, ze wstawia sie po prostu dwa suby i jest lepiej 🙂 W wiekszosci przypadkow bedzie gorzej niestety i dwa suby maja mozliwosc zagrac lepiej niz jeden, ale trzeba je odpowiednio ustawic i zestroic, czego wiekszosc nie robi 🙂

suby.jpg


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Butler napisał:

Zgadzam się.

Miałem tak

 mam tak i jest duuuużo lepiej.

Ano dokladnie, na przedniej scianie bylo na pewno gorzej niz jak bys mial jeden ino 🙂 Wiec jak sie wie co sie robi, to dwa suby maja potencjal, jak u Ciebie 🙂 Ale chodzisz po grupach i wiesz ze ogromna wiekszosc daje dwa suby na przedniej scianie, bo wyczytali na forach ze dwa suby sa lepsze niz jeden i zyja w przeswiadczeniu ze jest lepiej, a jest gorzej 🙂 Dwa dni spedzilem jezdzac w sumie 8 subami po pomieszczeniu i przetestowalem i pomierzylem 45 roznych konfiguracji i definitywnie nie jest to takie proste ze "dwa suby sa lepsze niz jeden" a juz definitywnie wnie "dwa male suby sa lepsze niz jeden duzy" 🙂 Tak jak napisales, z basem to jest o wiele bardziej skomplikowane i dwa czy cztery suby maja wiekszy POTENCJAL niz jeden, jak sie je dobrze skonfiguruje 🙂

Ale NIC to nie zmienia w tym ze niskie zejscie polaczane z dobra jakoscia basu to jest TO w kinie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

No nie wiem czy bym wolał zejście do 15Hz z dołkiem na 60Hz jak kanion Kolorado, czy dwa mniejsze suby od 25Hz (postawione jak u mnie), ale z w miarę płaskim przebiegiem na wykresie. Hehe, jest zabawa :D

Ino nie musisz wybierac albo albo, za cene dwoch SB3000 masz dwa PB2000PRO ktore schodza do 16Hz 🙂 Graly u mnie przez jakis czas dwa SB3000 bo je wybralem na poczatku, ze wzgledu na rozmiar 🙂 Ale jako zegraly u mnie wczesniej dwa PB2000PRO lezac na bokach, bo inaczej sie nie miescily, to mialem ciagle z tylu glowy jak otwarte fajnie daja to "cos" na dole dodatkowe 🙂 Na tyle mnie to meczylo ze pozmienialem co trzeba bylo pozmieniac i wrocily PB2000PRO, mimo ze to nizszy model niz SB3000 (na 2x PB3000 zabraklo budzetu) 🙂 Teraz z 4 subami mam mozna powiedziec bas idealny (gorka przy 20-25Hz celowo podbita w ustawieniach) 🙂

bas.jpg



 

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli jeden większy mocniejszy vs dwa mniejsze. Ale nie w mojej konfiguracji. U mnie progres to by było dołożenie dwóch kolejnych subów. Ale na razie 2xSB3000 w aktualnych warunkach akustycznych jest zdecydowanie zadowalające. I tak sporo ludzi jak to widzi ma nas za wariatów, bo taki jeden SVS napędzi z zapasem 2 razy więcej metrów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Miałem na myśli jeden większy mocniejszy vs dwa mniejsze. Ale nie w mojej konfiguracji. U mnie progres to by było dołożenie dwóch kolejnych subów. Ale na razie 2xSB3000 w aktualnych warunkach akustycznych jest zdecydowanie zadowalające. I tak sporo ludzi jak to widzi ma nas za wariatów, bo taki jeden SVS napędzi z zapasem 2 razy więcej metrów.

Hehe, tak, to prawda, maja nas za wariatow :D Jak dawalem posty o wyzszosci 4 subow to ludzie sie pukali w czolo :D Ale jest taki moment kiedy przestaja sie pukac, mianowicie pare osob odwiedzilo moje kino i bardzo szybko zrozumialo dla czego sie daje wiecej subow 🙂Tylne suby mam wpiete oba do gniazdka zaraz obok foteli, wiec je odlaczam, puszczam kawalek z basem i w trakcie je zalaczam 🙂 Reakcja zawsze jest taka sama, wielkie oczy i rozdziawiona buzia, z niedowierzaniem ze moze byc az TAKA roznica :D Szybko wtedy ludzie przestaja uzwazac mnie za wariata :D

Smutna prawda jest taka, ze w wiekszosci pomieszczen/przypadkow przy jednym subie jest tylko duze BUM BUM w pasmie w ktorym pomieszczenie wpada w rezonans (czy jak to sie po PL zwie, mam na mysli "room gain") i tyle 🙂 Ludzie slysza jedynie poteznie podbite pasmo miedzy 20-30Hz (w zaleznosci od wielkosci pomieszczenia) i praktycznie nic powyzej, myslac ze tak powinno grac 🙂 No ale, temat rzeka, o ktorym trzeba jak najwiecej mowic 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

No nie wiem czy bym wolał zejście do 15Hz z dołkiem na 60Hz jak kanion Kolorado, czy dwa mniejsze suby do 25Hz (postawione jak u mnie), ale z w miarę płaskim przebiegiem na wykresie. Hehe, jest zabawa :D

Tak mowisz bo SB3000 bardzo ladnie schodza do 18Hz, tym bardziej jak na zamkniete to rewelacja 🙂 Wiec miedzy a SB3000 a PB2000PRO na ktore zmienilem jest roznica, ale niewielka 🙂 Wejdz Sobie w aplikacje, wlacz room gain compensation na 31Hz i -12dB na obu to wtedy zobaczysz mniej wiecej o czym mowie, ze 25Hz w kinie to slabizna 🙂 Moje tylne suby to 12" z w miare slabym wzmakiem i zamknieta obudowa, wiec pewnie schodza wlasnie do 25Hz czy nawet i nie 🙂 Podlaczylem je z przodu zamiast PB2000PRO, kulturalnie stwierdze ze nie bylem zadowolony :D Acz na tylne jako rozwiazanie problemow z akustyka spisuja sie swietnie 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomw napisał:

Wiec jak sie wie co sie robi, to dwa suby maja potencjal, jak u Ciebie 🙂 Ale chodzisz po grupach i wiesz ze ogromna wiekszosc daje dwa suby na przedniej scianie, bo wyczytali na forach ze dwa suby sa lepsze niz jeden i zyja w przeswiadczeniu ze jest lepiej, a jest gorzej

Większość? Większość to ma w ogóle problem by gdziekolwiek nawet pojedyńczego suba postawić. No i umówmy się... Set optymalny dla dwóch, a więc pierwszy na samym froncie pod głośnikiem centralnym, a drugi za sofą może być dość trudny do zrealizowania w przeciętnym salonie. Nie mówię tu o salkach dedykowanych tylko o większości o której mówimy. Kanapa będąca pod ścianą to standard. A na przodzie "kapliczka" ze sprzętem i zero miejsca na cokolwiek. No i mamy klops.

Ciężko tu oczekiwać by w obecnych czasach kiedy ceny za m2 są szalone, ludzie lekką ręką mieli kupować większe mieszkania z myślą o kinie domowym z prawdziwego zdarzenia. A jak mają zasoby i możliwości to stawiają chałupy w których akusyka w salonie jest jak w kościele i a do tego mimo 100m2 otwartego salonu nie ma gdzie postawić głośników bo tam kominek, tam jadalnia, tam wyjście na taras, a tam kwiatki nie do ruszenia. No i sufit 5m obowiązkowo.

Jeden sub z na froncie. Drugi za odsłuchem. Niby banalne... A nie jest.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Butler napisał:

Większość? Większość to ma w ogóle problem by gdziekolwiek nawet pojedyńczego suba postawić. No i umówmy się... Set optymalny dla dwóch, a więc pierwszy na samym froncie pod głośnikiem centralnym, a drugi za sofą może być dość trudny do zrealizowania w przeciętnym salonie. Nie mówię tu o salkach dedykowanych tylko o większości o której mówimy. Kanapa będąca pod ścianą to standard. A na przodzie "kapliczka" ze sprzętem i zero miejsca na cokolwiek. No i mamy klops.

Ciężko tu oczekiwać by w obecnych czasach kiedy ceny za m2 są szalone, ludzie lekką ręką mieli kupować większe mieszkania z myślą o kinie domowym z prawdziwego zdarzenia. A jak mają zasoby i możliwości to stawiają chałupy w których akusyka w salonie jest jak w kościele i a do tego mimo 100m2 otwartego salonu nie ma gdzie postawić głośników bo tam kominek, tam jadalnia, tam wyjście na taras, a tam kwiatki nie do ruszenia. No i sufit 5m obowiązkowo.

Jeden sub z na froncie. Drugi za odsłuchem. Niby banalne... A nie jest.

 

Nie no juz pomijam takie realia, mam na mysli tylko tych ktorzy juz zdecydowali sie na 2 suby w pomieszczeniu 🙂 Jestem na wielu grupach audio i tak teraz sobie mysle czy z postow ktore widzialem, w sensie ze zdjeciami sprzetu, czy gdzies bylo inaczej niz dwa suby na przedniej scianie i tak jak mowisz "kapliczka" z przodu. Jeden pamietam, Twoj jest drugi. Zapewne jest wiecej, ale ogromna wiekszosc zdjec z dwoma subami jakie widzialem to bylo oba na przedniej scianie, symetrycznie. Dla tego wlasnie uwazam ze trzeba o tym pisac, bo bardzo czesto slyszane na forach "dwa mniejsze lepsze niz jeden wiekszy" nie do jest prawda, bo nie dosc ze nie bedzie zejscia, to jeszcze nie ustawione prawidlowo zagraja gorzej niz nie tylko jeden duzy, ale nawet jeden mniejszy 🙂

Dwa suby maja potencjal na lepszy bas, ale nie dwa MALE miast jeden DUZY tylko po prostu DWA, i tylko jesli ktos ma zamiar poswiecic nieco czasu na ich prawidlowe ustawienie 🙂 srodki scian sa ok, acz wtedy potrzebne sa wieksze/mocniejsze suby, przeciwlegle rogi sa ok przy zabawie z fazami plus zapewne pare innych ustawien, ale nie oba suby na przedniej scianie 🙂 To najgorsza opcja z mozliwych i zagraja gorzej niz jeden sub na przedniej scianie 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie ma salki dedykowanej to nie zawsze może dać w innym miejscu suba. Tylko jeśli dwa to najczęściej są z przodu. Z drugiej strony np ja byłem przygotowany na umiejscowienie suba tam gdzie będzie najlepiej dla niego i pomieszczenia. Byłem otwarty na koncepcje podczas profesjonalnej kalibracji. I wyszło tak, że z przodu dla tego pomieszczenia jest najlepiej. Ja jestem ciekaw ile osób na tych wszystkich forach poświęciła pare groszy na taką profesjonalną kalibrację kina domowego. A ilu bawi się metodą prób i błędów. I za każdym razem wmawia sobie, że coś poprawił. Itd itd. I w sumie wychodzi zawsze na to, że 4szt załatwiają wszystko. Albo przynajmniej większość problemów z akustyką czy czymś innym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem chodzi mi po głowie że lepszą i tańszą opcją by było DBA - double bass array. Każda ze ścian u mnie to około 30cm materiałów adaptujących akustykę, z tą wiedzą co mam teraz bardzo możliwe że suby DIY bym miał po prostu zabudowane w przedniej i tylnej ścianie. Kuzyn mi coś o tym wspominał, ale uznałem że odleciał za bardzo. Może kiedyś... Nic w sumie straconego, wiem gdzie mam stelaże. Ale to bym musiał usłyszeć taki system i udowodnić samemu sobie że mój set leży na łopatkach przy tym. No po prostu ciężko mi to sobie wyobrazić.

0-03-032cbeb7-picture1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Butler napisał:

Czasem chodzi mi po głowie że lepszą i tańszą opcją by było DBA - double bass array. Każda ze ścian u mnie to około 30cm materiałów adaptujących akustykę, z tą wiedzą co mam teraz bardzo możliwe że suby DIY bym miał po prostu zabudowane w przedniej i tylnej ścianie. Kuzyn mi coś o tym wspominał, ale uznałem że odleciał za bardzo. Może kiedyś... Nic w sumie straconego, wiem gdzie mam stelaże. Ale to bym musiał usłyszeć taki system i udowodnić samemu sobie że mój set leży na łopatkach przy tym. No po prostu ciężko mi to sobie wyobrazić.

0-03-032cbeb7-picture1.jpg

Hm, czy lepsze to sie nie wypowiem bo nie mam doswiadczenia z DBA 🙂ALE patrzac na to jaki mam bas u siebie obecnie, to ciezko mi sobie bylo by wyobrazic aby bylo lepiej, w sensie biorac pod uwage jak obecnie mam ladne i rowne pasmo przenoszenia od samego dolu az do odciecia przy 90Hz. Czy taniej ? Na pewno nie, z racji na to ze w konfiguracji Weltiego suby stawiasz na podlodze i tyle, a DBA musisz instalowac. W sensie jak dasz tyle samo takich samych subow w konfiguracji Weltiego to nie sadze aby DBA cos wiecej dalo, a na pewno bedzie drozsze z racji na to ze musisz to zainstalowac 🙂 Znaczy zakladajac ze masz gdzie 🙂

 

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomw napisał:

Czy taniej ?

Mając kilkanaście tysięcy w kieszeni można takie DBA zrobić że szczena opada. 4 średniej klasy suby to porównywalna kwota. Ale trzeba by doliczyć robociznę za budowę takiej ścianki. Ja bym sobie to ogarnął samodzielnie, salkę robiłem A-Z sam, to i z tym też bym sobie poradził. Ale to daleka perspektywa, mam ważniejsze sprawy do zrobienia w domu niż szukanie problemów tam gdzie ich tak naprawdę nie ma. Suby mam skręcone bodajże na -18dB i -16dB, a walą po klacie tak jak bym stał przy estradówce na koncercie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Butler napisał:

Mając kilkanaście tysięcy w kieszeni można takie DBA zrobić że szczena opada. 4 średniej klasy suby to porównywalna kwota. Ale trzeba by doliczyć robociznę za budowę takiej ścianki. Ja bym sobie to ogarnął samodzielnie, salkę robiłem A-Z sam, to i z tym też bym sobie poradził. Ale to daleka perspektywa, mam ważniejsze sprawy do zrobienia w domu niż szukanie problemów tam gdzie ich tak naprawdę nie ma. Suby mam skręcone bodajże na -18dB i -16dB, a walą po klacie tak jak bym stał przy estradówce na koncercie.

Nie nie, ja mowie DBA vs Welti na dokladnie tych samych subach, czy samorobkach czy kupnych 🙂 W Welti po prostu je stawiasz na podlodze a w DBA musisz je zainstalowac na scianie, wiec zawsze wiecej roboty/kosztow 🙂

I zgadzam sie, mi nawet po glowie nie chodzi jakakolwiek zmiana 🙂 Mam swietny bas, suby nie graja nawet mysle na polowie mocy a 120dB mam w kinie bez zadnej zadyszki 🙂 Przednie sa na -10dB, tylne skrecone na 3/4, w amplitunerze wszystko na -5dB 🙂 Jedyne co bym zmienil, jak mial bym cos zmieniac, to wielkosc glosnikow aby zeszly bez problemu do 15Hz, ale to juz trzeba bylo by sporo dolozyc, daleko poza moim budzetem 🙂 Ogarniecie basu kosztowalo mnie niecale 10k bo przody przed podwyzkami kupilem a tylne uzywane, wiec za te pieniazki to jestem mega zadowolony 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...