Skocz do zawartości

Rozklejone zawieszenie od membrany - jak to naprawić?


Recommended Posts

Hej,

Kupilem kumplowi kolumny. Niestety okazało się, ze jeden z niskotonowych ma w 40% odklejone piankowe zawieszenie od membrany… (w załączniku zdjecia) Nie słychać tego jakoś, tez nie wyglada to ultra powaznie, ale to maja być kolumny na lata wiec chcemy to ogarnąć. 
 

Przewertowalem w tym temacie nasze forum (sąsiednie tez) i wszędzie polecają uzyc budaprenu w takich sytuacjach (podobno najlepszy jest bezbarwny patex). Jedyne co, to nie wiemy jak go najlepiej położyć, tak żeby nie było to specjalnie widoczne. Naszym pomysłem jest użycie patyczka do uszu i równomierne rozprowadzenie tego, albo palcem (tylko wtedy można pokazać nim membranę zbyt bardzo)…

Czy ktoś z Was ma w tym temacie doświadczenie? Albo jak wiecie, ze ktoś miał to możecie go podlinkować do tego tematu. 
 

Z gory Dzieki!

D528669E-1400-448D-A964-EB4DE219E3E4.jpeg

5190111F-2F44-4186-8596-A096DF6BD5C2.jpeg

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mateolo2 napisał:

Przewertowalem w tym temacie nasze forum (sąsiednie tez) i wszędzie polecają uzyc budaprenu w takich sytuacjach (podobno najlepszy jest bezbarwny patex). Jedyne co, to nie wiemy jak go najlepiej położyć, tak żeby nie było to specjalnie widoczne. Naszym pomysłem jest użycie patyczka do uszu i równomierne rozprowadzenie tego, albo palcem (tylko wtedy można pokazać nim membranę zbyt bardzo)…

Napisz tym wszystkim "fachowcom", żeby się stuknęli delikatnie w czułko, miszczowie geintkiej szpady :D

To jest pianka, jak użyjesz żrącego kleju może być po zawodach.  Klej montażowy taki ala butapren nawet jak da radę to z czasem w tym miejscu stwardnieje troszkę. 

Nie wiem jak to wpłynie na reprodukcje dźwięku, ale zawieszenie już  nie będzie tak elastyczne chyba.

Poza tym butapren bardziej nadaje siedo zawieszen z gumy, a nie z pianki.

 

Myślę, że lepszym pomysłem i bezpieczniejszym będzie wymiana zawieszenia na nowe.

Poszukajcie w linku poniżej, coś znajdziecie.

https://naprawaglosnikow.pl/polskie-zawieszenie-piankowe-1020-1030-p-99.html

https://naprawaglosnikow.pl/zawieszenia-c-30.html

Tutaj masz link do kleju przeznaczonego do pianek, żadnych butaprenów chłopie ;)

https://naprawaglosnikow.pl/klej-do-klejenia-zawieszen-z-pianki-do-kosza-i-membrany-oraz-resorow-dolnych-do-kosza-p-3.html

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DiBatonio napisał:
22 minuty temu, DiBatonio napisał:

Napisz tym wszystkim "fachowcom", żeby się stuknęli delikatnie w czułko, miszczowie geintkiej szpady :D

To jest pianka, jak użyjesz żrącego kleju może być po zawodach.  Klej montażowy taki ala butapren nawet jak da radę to z czasem w tym miejscu stwardnieje troszkę. 

Nie wiem jak to wpłynie na reprodukcje dźwięku, ale zawieszenie już  nie będzie tak elastyczne chyba.

Poza tym butapren bardziej nadaje siedo zawieszen z gumy, a nie z pianki.

 

Myślę, że lepszym pomysłem i bezpieczniejszym będzie wymiana zawieszenia na nowe.

Poszukajcie w linku poniżej, coś znajdziecie.

https://naprawaglosnikow.pl/polskie-zawieszenie-piankowe-1020-1030-p-99.html

https://naprawaglosnikow.pl/zawieszenia-c-30.html

Tutaj masz link do kleju przeznaczonego do pianek, żadnych butaprenów chłopie ;)

https://naprawaglosnikow.pl/klej-do-klejenia-zawieszen-z-pianki-do-kosza-i-membrany-oraz-resorow-dolnych-do-kosza-p-3.html

Dzieki. Nie jest to ma tyle powazne żeby całe zawieszenie wymieniać. Po prostu ten klej lekko puścił z wiekiem na fragmencie okręgu. A budapren na oddzielnym forum poleciło audio anatomy….

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mateolo2 napisał:

Dzieki. Nie jest to ma tyle powazne żeby całe zawieszenie wymieniać. Po prostu ten klej lekko puścił z wiekiem na fragmencie okręgu. A budapren na oddzielnym forum poleciło audio anatomy….

Pokaż kolegom "miszczom" na forum obok, niech sobie wydrukują i oprawią w ramkę ku pamięci. 

Pozdrów tych "naprawiaczy" ode mnie :D

Cytat

Przedmiotem sprzedaży jest jedyny , profesjonalny , klej total butaprem do łączenia gumy .

Klej służy TYLKO I WYŁĄCZNIE do połączenia resoru gumowego z koszem i zawieszenia dolnego z koszemy ! !
Klej do łączenia membrany , zawieszenia i resoru do kosza na innej aukcji ! !
Sami używamy tego kleju , więc wiemy co dobre !! Klej dodajemy do zestawów - jest po zaschnieciu sztywny i napewno nie zacieknie bo jest gęsty. Czas wysychania do pełnej wytrzymałości to 24 godz.

 

Tu masz link do powyższego. 

https://naprawaglosnikow.pl/klej-do-klejenia-zawieszen-z-gumy-do-kosza-i-membrany-oraz-resorow-dolnych-do-kosza-p-1.html

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, mateolo2 napisał:

. A budapren na oddzielnym forum poleciło audio anatomy….

Jak dla mnie to oni mogą być nawet z NASA! 

Dobrze wiedzieć na przyszłość komu nie polecać swoich zestawów głośnikowych do naprawy.

Mateo, tu masz jeszcze raz klej do pianek i tego się trzymaj.

https://naprawaglosnikow.pl/klej-do-klejenia-zawieszen-z-pianki-do-kosza-i-membrany-oraz-resorow-dolnych-do-kosza-p-3.html

 

28 minut temu, mateolo2 napisał:

Nie jest to ma tyle powazne żeby całe zawieszenie wymieniać.

Przyjrzałem się jednemu zdjęciu i widać poprostu, że ząb czasu spowodował utlenienie się pianki i wykruszenie. W powiększeniu to widać. 

Klej to w tym wypadku leczenie syfa pudrem, tak myślę.

Ja akurat pokusiłbym się o wymianę całego zawieszenia, tutaj na zdjęciu widać, że z czasem to utlenianie się paniki  zawieszenia pojdzie dalej.

Koszt tych piankowych zawieszen nie jest duży, może nawet zapytać ile taka naprawa kosztuje, myślę że doświadczenie w naprawianiu zawiesaen oni mają i zrobią to naprawdę dobrze.

A Ty wtedy śpisz spokojniej.

Tak nawiasem mówiąc kiedyś czytałem takich miszczów jak to doradzali wciśniętą kopułkę wyciągnąć odkurzaczem, no brawo qrwa, może to koledzy tych od butaprenu. :D

 

 

5190111F-2F44-4186-8596-A096DF6BD5C2.jpeg.67bef863137962ad5b1e8481bed6b1dd.jpeg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

Jak dla mnie to oni mogą być nawet z NASA! 

Dobrze wiedzieć na przyszłość komu nie polecać swoich zestawów głośnikowych do naprawy.

Mateo, tu masz jeszcze raz klej do pianek i tego się trzymaj.

https://naprawaglosnikow.pl/klej-do-klejenia-zawieszen-z-pianki-do-kosza-i-membrany-oraz-resorow-dolnych-do-kosza-p-3.html

 

Przyjrzałem się jednemu zdjęciu i widać poprostu, że ząb czasu spowodował utlenienie się pianki i wykruszenie. W powiększeniu to widać. 

Klej to w tym wypadku leczenie syfa pudrem, tak myślę.

Ja akurat pokusiłbym się o wymianę całego zawieszenia, tutaj na zdjęciu widać, że z czasem to utlenianie się paniki  zawieszenia pojdzie dalej.

Koszt tych piankowych zawieszen nie jest duży, może nawet zapytać ile taka naprawa kosztuje, myślę że doświadczenie w naprawianiu zawiesaen oni mają i zrobią to naprawdę dobrze.

A Ty wtedy śpisz spokojniej.

Tak nawiasem mówiąc kiedyś czytałem takich miszczów jak to doradzali wciśniętą kopułkę wyciągnąć odkurzaczem, no brawo qrwa, może to koledzy tych od butaprenu. :D

 

 

5190111F-2F44-4186-8596-A096DF6BD5C2.jpeg.67bef863137962ad5b1e8481bed6b1dd.jpeg

Wiesz co, może zle to na zdjęciu wyglada. Na żywo pianka się nie kruszy itd. To zwyczajnie wyglada jakby się odkleiła membrana od zawieszenia. Ten klej który wysłałeś powinien sobie z tym poradzić 💪

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DiBatonio napisał:

Tak nawiasem mówiąc kiedyś czytałem takich miszczów jak to doradzali wciśniętą kopułkę wyciągnąć odkurzaczem, no brawo qrwa,

Hehe, a jest na to prostszy patent? Nie byłem "miszczem" i bez pomocy z zewnątrz wpadłem na ten pomysł gdy ojcu głośnik głośnik "przez przypadek" wcisnąłem. Odkurzacz i nawet śladu nie było :D Miałem wówczas 12-13 lat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Hehe, a jest na to prostszy patent? Nie byłem "miszczem" i bez pomocy z zewnątrz wpadłem na ten pomysł gdy ojcu głośnik głośnik "przez przypadek" wcisnąłem. Odkurzacz i nawet śladu nie było :D Miałem wówczas 12-13 lat

U moich znajomych tez się odkurzacz sprawdził. Tez dobrze działa naklejenie taśmy i gwałtowne pociągnięcie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Butler napisał:

Hehe, a jest na to prostszy patent? Nie byłem "miszczem" i bez pomocy z zewnątrz wpadłem na ten pomysł gdy ojcu głośnik głośnik "przez przypadek" wcisnąłem. Odkurzacz i nawet śladu nie było :D Miałem wówczas 12-13 lat

Ha, Ciebie bym o  bycie "miszczem" nie posądzał, ale powiedzmy kiedy kopułka jest tekturowa/papierowa i mocno wgnieciona to ok można się pokusić o odkurzacz. Pewno w tamtych czasach takie najczęściej bywały montowane w głośnikach.

W przypadku o ktorym pisalem, czego nie uściśliłem chodziło o tekstylną kopułkę i lekkie wgniotki na niej.

Ja z odkurzaczem bym raczej się bał, widziałem zdjęcia po takich zabiegach, gdzie kopułka razem z cewka wylazła :D

 

 

4 godziny temu, mateolo2 napisał:

Tez dobrze działa naklejenie taśmy i gwałtowne pociągnięcie

O to, to właśnie lub czym innym... ;)

Mam taki lepik glutek coś na ksztalt konsystencji gumy do żucia z którego w palcach można uformować cypelek i jego końcem dotykać/przyklejać do takiej kopułki po czym delikatnie odciągać ku sobie, sprawdza się naprawdę świetnie i bez dalszej deformacji kopułki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyciąganie" wgnieconej nakladki na wooferku jeszcze rozumiem, ale z tweetera? Przecież to bardzo delikatne zawieszenie. Czy takie wyciaganie nie nadwyręża za bardzo delikatnego resorka? 🤔

Bo wyciągając sądzę ze uzyskujemy jej wychył na max. A może sie mylę?🤔

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Mam taki lepik glutek coś na ksztalt konsystencji gumy do żucia z którego w palcach można uformować cypelek i jego końcem dotykać/przyklejać do takiej kopułki po czym delikatnie odciągać ku sobie, sprawdza się naprawdę świetnie i bez dalszej deformacji kopułki.

Może bezpiecznym rozwiazaniem byłby ring gumowy przykładany do kopółki, a nastepnie tym cypelkiem "wyciągać" wgniecenie. Hmmm

Myślę ze unieruchomiło by to wrażliwe zawieszenie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Może bezpiecznym rozwiazaniem byłby ring gumowy przykładany do kopółki, a nastepnie tym cypelkiem "wyciągać" wgniecenie. Hmmm

Dobra opcja, tylko tekstylna kopulka jest dość delikatna i trzeba by uważać.

Takie hardcory jak poniżej to jest dopiero robota, jaki odkurzacz dobrać oto jest pytanie :D

 

 

 

 

a0a470f44676945a1c3d5170c963.jpeg

imageproxy.jpeg

membrana.jpg.5a1b193d7e83f626aea06ed21df4f1de.jpg

2 godziny temu, kaczadupa napisał:

To chyba już wiem, jak niektórzy sprzedają swoje kilkuletnie Dynaudio z tweeterami bez ani jednego pyłku kurzu na górnej połowie (wyglądają jak z fabryki, gdzie już po miesiącu użytkowania osadza się na nich kurz, którego nie pozbędziemy się dmuchając na tweeter). 

Można pędzelkiem takim z włosia jak te ksmetyczne pędzle do facjaty :D , a dmuchać można gruszką taką wiesz z apteki nazwy nie pomnę, bo .... :D

 

 

 

1.gruszka-XL-do-zaparc-z-kanka-11-1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mateolo2 na zdjęciu wygląda to na wykruszone zawieszenie. Dlatego jedyną sensowną opcją jest wymiana na nowe. Spokojnie możesz to oddać do Salto (były tu już linki do ich sklepu). Zajmują się praktycznie tylko naprawą głośników, więc myślę , że spokojnie sobie z tym poradzą :)

Możesz też spróbować zrobić to sam (używając kleju, który podlinkował DiBatonio), ale za pierwszym razem ciężko będzie Ci to zrobić dobrze, więc trochę szkoda głośników ;)

Dnia 27.01.2023 o 03:21, DiBatonio napisał:
Dnia 27.01.2023 o 03:08, mateolo2 napisał:

. A budapren na oddzielnym forum poleciło audio anatomy….

Jak dla mnie to oni mogą być nawet z NASA! 

Dobrze wiedzieć na przyszłość komu nie polecać swoich zestawów głośnikowych do naprawy.

Domyślam się, że chodziło o nas. Nie naprawiamy przetworników głośnikowych, więc nawet jakbyś bardzo chciał, to takich do nas nie oddasz. Możesz natomiast spróbować je przesłać do NASA ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...