Skocz do zawartości

Kiepska listwa/inne urządzenia w pobliżu, a nieprzyjemne zakłócenia/przestery - czy to możliwe?


Pajto02

Recommended Posts

3 godziny temu, P-na napisał:

Przejrzyj kable fazowość rys. ,gniazda  Schuko ( typ. Niemiecki ) określ fazę i zaznacz na przyszłość  by odpowiednio wkładać wtyki ,przegląd pozostałych gniazdek (typ. Francuski) względem biegunowości.

Tym sposobem wyeliminowałem przydźwięki . 

20190908_094930.jpg

Na jakiej podstawie przyjales takie a nie inne mapowanie na zdjeciu wyzej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, P-na napisał:

Przejrzyj kable fazowość rys. ,gniazda  Schuko ( typ. Niemiecki ) określ fazę i zaznacz na przyszłość  by odpowiednio wkładać wtyki ,przegląd pozostałych gniazdek (typ. Francuski) względem biegunowości.

Tym sposobem wyeliminowałem przydźwięki . 

We wtyku schuko nie ma znaczenia z której strony, ważne by w IEC było z właściwej. 

Jak masz gniazdo schuko, obracasz wtyk o 180° i faza trafaia tam gdzie trzeba w IEC.

40 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Na jakiej podstawie przyjales takie a nie inne mapowanie na zdjeciu wyzej?

To jeden ze sposobów, drugi to z tzw. przeplotem, wcześniej pokazywałem na przykładzie Elecaudio i Solid Core.

Jedni producenci zaprawiają wg schematu Elecaudio, inni wg schematu Solid Core, ale zawsze w IEC faza z prawej strony.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

To jeden ze sposobów, drugi to z tzw. przeplotem, wcześniej pokazywałem na przykładzie Elecaudio i Solid Core.

Jedni producenci zaprawiają wg schematu Elecaudio, inni wg schematu Solid Core, ale zawsze w IEC faza z prawej strony.

Zmierzam do tego, ze w fabrycznym przewodzie moze byc tak, jak na zdjeciu, a moze byc i na odwrot, wiec przyjmowanie z gory nie ma sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Na jakiej podstawie przyjales takie a nie inne mapowanie na zdjeciu wyzej?

Na podstawie doświadczeń i zgodnie z zasadami gdzie ma być + ,w dodatku mam wysokiej klasy CD i dziwne rzeczy się działy z wyświetlaczem ( Chińskie literki ) dwukrotnie był w serwisie aż się okazało iż zła była biegunowość , obecnie wszystko  jest OK .

Zrobiłem porządek z kablami i znikły przydźwięki ,zamulenie z którym walczyłem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, P-na napisał:

Na podstawie doświadczeń i zgodnie z zasadami gdzie ma być + ,w dodatku mam wysokiej klasy CD i dziwne rzeczy się działy z wyświetlaczem ( Chińskie literki ) dwukrotnie był w serwisie aż się okazało iż zła była biegunowość , obecnie wszystko  jest OK .

Zrobiłem porządek z kablami i znikły przydźwięki ,zamulenie z którym walczyłem 

Doswiadczenie wskazuje, ze w istocie w kablu moze byc jak na zdjeciu, ale i moze byc L i N odwrotnie, wiec zamiast sugerowac sie zdjeciem nalezy po prostu zweryfikowac jak jest w danym kablu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Zmierzam do tego, ze w fabrycznym przewodzie moze byc tak, jak na zdjeciu, a moze byc i na odwrot, wiec przyjmowanie z gory nie ma sensu.

Jeszcze raz przeczytaj.

Czego nie rozumiesz?

 Mowa o schuko tu nie ma znaczenia z której strony będzie przewód fazowy,  znaczenie ma w IEC, jak masz gniazdo schuko-odwracasz wtyczkę i tyle.

10 minut temu, P-na napisał:

Na podstawie doświadczeń i zgodnie z zasadami gdzie ma być +

(+) to maszw bateryjce 🙂

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, DiBatonio napisał:

Jeszcze raz przeczytaj.

Czego nie rozumiesz?

 Mowa o schuko tu nie ma znaczenia z której strony będzie przewód fazowy,  znaczenie ma w IEC.

Rekomenduje z wzajemnoscia:

Zmierzam do tego, ze w fabrycznym przewodzie moze byc tak, jak na zdjeciu, a moze byc i na odwrot, wiec przyjmowanie z gory nie ma sensu.

Zdjecie ma ukazany schemat ktory w praktyce bedzie albo nie bedzie zrealizowany. Takie to trudne do zrozumienia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Rekomenduje z wzajemnoscia:

Zmierzam do tego, ze w fabrycznym przewodzie moze byc tak, jak na zdjeciu, a moze byc i na odwrot, wiec przyjmowanie z gory nie ma sensu.

Zdjecie ma ukazany schemat ktory w praktyce bedzie albo nie bedzie zrealizowany. Takie to trudne do zrozumienia?

Jprdl!

Przecież kilka wpisów wcześniej napisałem, a nawet pokazałem na piktogramach. Takie trudne do zrozumienia?

Każdy producent ma swoją metodę, jeszcze raz...

WAŻNE BY WE WTYKU IEC FAZA BYŁA Z WŁAŚCIWEJ STRONY.

Wiesz chociaż dlaczego?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, DiBatonio napisał:

Jprd.

Przecież kilka wpisów wcześniej napisałem, a nawet pokazałem na piktogramach. Takie trudne do zrozumienia?

Każdy producent ma swoją metodę, jeszcze raz...

WAŻNE BY WE WTYKU IEC FAZA BYŁA Z WŁAŚCIWEJ STRONY.

Wiesz chociaż dlaczego?

No widze ze masz problem. Sugerujesz, ze po caps locku zrozumiesz?

ZDJECIE, DO KTOREGO SIE ODNOSZE, MA ZAZNACZONY SCHEMAT POLACZENIA, KTORY NIEKONIECZNIE BEDZIE ZREALIZOWANY W PRAKTYCE, I SUGEROWANIE SIE NIM DLA USTALANIA FAZOWOSCI NIE MA SENSU

W miedzyczasie zastanowie sie jak to ujac inaczej, jesli wciaz zbyt zawile...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

No widze ze masz problem. Sugerujesz, ze po caps locku zrozumiesz?

ZDJECIE, DO KTOREGO SIE ODNOSZE, MA ZAZNACZONY SCHEMAT POLACZENIA, KTORY NIEKONIECZNIE BEDZIE ZREALIZOWANY W PRAKTYCE, I SUGEROWANIE SIE NIM DLA USTALANIA FAZOWOSCI NIE MA SENSU

W miedzyczasie 7 sie jak to ujac inaczej, jesli wciaz zbyt zawile...

Jprdl!

Człowieku, widzę żeś teroretyk do szpiku kości. 

Daj już spokój z tym zdjęciem do którego tak namolnie sie odnosisz!

Zatem specjalnie dla Ciebie, bo myślę, że reszta rozumie co mam na myśli. 

Popatrz masz dwie metody budowy kabla zasilającego, każda w schuko ma przewód fazowy kabla z innej strony, natomiast w IEC zawsze faza/fazowy jest z prawej.

Naprawdę takie zawiłe? 

 

 

post-10924-0-12006200-1495788051.jpg

20220713_191459.jpg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Jprdl!

Człowieku, widzę żeś teroretyk do szpiku kości. 

Zatem specjalnie dla Ciebie, bo myślę, że reszta rozumie co mam na myśli. 

Popatrz masz dwie metody budowy kabla zasilającego, każda w schuko ma przewód fazowy kabla z innej strony, natomiast w IEC zawsze faza/fazowy jest z prawej.

Naprawdę takie zawiłe? 

 

 

post-10924-0-12006200-1495788051.jpg

20220713_191459.jpg

Mam zdecydowanie zbyt wiele wiary w ludzki intelekt... 

Nawet jak wkleisz powyzsze 100 razy, to nie zmieni to tego, ze odnosze sie do innego zdjecia. Jak wciaz nie pojmujesz, to moze idz na spacer.

ZDJECIE, DO KTOREGO SIE ODNOSZE, MA ZAZNACZONY SCHEMAT POLACZENIA, KTORY NIEKONIECZNIE BEDZIE ZREALIZOWANY W PRAKTYCE, I SUGEROWANIE SIE NIM DLA USTALANIA FAZOWOSCI NIE MA SENSU

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

ZDJECIE, DO KTOREGO SIE ODNOSZE, MA ZAZNACZONY SCHEMAT POLACZENIA, KTORY NIEKONIECZNIE BEDZIE ZREALIZOWANY W PRAKTYCE, I SUGEROWANIE SIE NIM DLA USTALANIA FAZOWOSCI NIE MA SENSU

Tak się składa, że gdybyś czytał wcześniejsze wpisy ze zrozmieniem i uwagą, to wiedziałbyś, że w Polsce mimo, iż nie ma wytycznych co do strony  montażu przewodu fazowego w gniazdach, jednak profesjonaliści montują fazę z lewej strony gniazda. Zatem rzeczone zdjęcie załączone przez @P-nama uzasadnienie.

4 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Mam zdecydowanie zbyt wiele wiary w ludzki intelekt... 

Nawet jak wkleisz powyzsze 100 razy, to nie zmieni to tego, ze odnosze sie do innego zdjecia. Jak wciaz nie pojmujesz, to moze idz na spacer.

Bardziej nie mogłeś się pogrążyć.

Nie masz pojęcia o czym mowa.

Niech tak zostanie, bo widzę, że betonowy taboret prędzej by pojął w czym rzecz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, DiBatonio napisał:

Tak się składa, że gdybyś czytał wcześniejsze wpisy ze zrozmieniem i uwagą, to wiedziałbyś, że w Polsce mimo, iż nie ma wytycznych co do strony  montażu przewodu fazowego w gniazdach, jednak profesjonaliści montują fazę z lewej strony gniazda. Zatem rzeczone zdjęcie załączone przez @P-nama uzasadnienie.

I rzeczone zdjecie sugerujece, ze jak wtyk unischuko ktos umiesci w gniazdku z faza z lewej strony, to bedzie git i w ogole, jest wprowadzajace w blad, bo polaczenia w unischuko moga byc rownie dobrze fabrycznie na odwrot.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

I rzeczone zdjecie sugerujece, ze jak wtyk unischuko ktos umiesci w gniazdku z faza z lewej strony, to bedzie git i w ogole, jest wprowadzajace w blad, bo polaczenia w unischuko moga byc rownie dobrze fabrycznie na odwrot.

Już nie punktujmy się, bo nie mam siły. 

Fabryczny kabel dostarczony z urządzeniem może być skonstruowany wg schematu Elecaudio lub Solid Core.

W związku z tym gniazda schuko są bardziej uniwersalne, ponieważ możesz obrócić o 180° wtyczkę schuko i w IEC fazę masz z właściwej strony.

Pzdr

Spadam na imprezkę😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu zachodzi prowokacją , tłumaczy się jak kozie na wozie a ten dalej w las !.

Człeku ! raz a dobitnie :

Faza plus ma być zawsze z prawej strony wtyczki patrząc id ich czoła i tyle !

Cokolwiek teraz dopiszesz będzie to  tylko świadczyć o twych prowokacyjnych intencjach , a jeżeli nie czujesz się na siłach pozostaje zawezwać elektryka  .

Wszystko masz łopatologicznie wyjaśnione!  zgłaszam temat do zamknięcia !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, P-na napisał:

zgłaszam temat do zamknięcia !

Nudą powiało. Przestańcie się szczypać i zajmijcie tematem. Nic nie zamykamy na razie ;) 

Miałem dzisiaj chwilę i zrobiłem mały eksperyment z listwą zasilającą. Taga PF ma gniazda filtrowane i niefiltrowane i ją trochę prześwietliłem w moim systemie. 

Eksperyment polegał na pomierzeniu wyjścia wzmacniacza podłączonego do gniazda filtrowanego i później do niefiltrowanego.

Jak mierzyłem? Potrzebny komputer, karta audio z wejściem analogowym RCA i przetwornikiem C/A. Ja mam Sound Blastera HD XFI. Dzielnik napięcia (magiczne pudełeczko). System audio. Przewody. Użyłem mojego dzielnika napięcia wykorzystywanego do pomiarów programem RMAA ale tym razem korzystając z REW. REW można skalibrować generatorem co zrobiłem więc pomiar jest w miarę wiarygodny jeżeli chodzi o skalę amplitud napięć. Można w ten sposób sprawdzać dowolne zmiany elementów systemu przyglądając się jak zmienia się poziom szumu na wyjściu wzmacniacza czy np. amplituda harmonicznych napięcia zasilania. Obrazowo zobaczyć brum, przydźwięk czy hiss. Szacunkowo można przejrzeć rozkład harmonicznych THD dowolnego sygnału. Opcji jest mnóstwo. Przydatna jest płyta testowa z różnymi sygnałami dostępna na Tidalu czy Spotifaju https://tidal.com/browse/album/29581889

Jak to połączyć? Odłączamy głośniki, a przewody głośnikowe podłączamy na wejście "magicznego pudełeczka". Z wyjścia RCA pudełeczka sygnał podłączamy do karty audio na wejście analogowe. Odpalamy REW i oglądamy co tam mamy w domenie częstotliwości. Dokonujemy zmian i porónujemy.

Dla przykładu mój lampowy SET podłączony do gniazda filtrowanego i niefiltrowanego do wglądu na gifach. Jak widać widmo szumu zmienia się dość znacznie powyżej 2kHz. Szum z ok.1 uV rośnie do ok. 10 uV wypełniając "pasmo" mnóstwem harmonicznych. Dla lepszego zobrazowania można w REW włączyć smoofing. 

Zaskoczeniem jest dla mnie, że więcej zakłóceń jest z gniazda filtrowanego. Prawdopodobnie zakłócenia przeciekają przez pojemności Cy filtra RFI. Dzisiaj już mi się nie chce ale przyjrzę się czy czasem nie śmiecą diody w listwie w obwodzie sygnalizacji fazy i napięcia.

 

Filtr vs bez.gif

filtr vs bez smoof.gif

 

obciążenie (Medium).jpg

Obciążenie wzmacniacza zamiast kolumn (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, P-na napisał:

Coś tu zachodzi prowokacją , tłumaczy się jak kozie na wozie a ten dalej w las !.

Człeku ! raz a dobitnie :

Faza plus ma być zawsze z prawej strony wtyczki patrząc id ich czoła i tyle !

Cokolwiek teraz dopiszesz będzie to  tylko świadczyć o twych prowokacyjnych intencjach , a jeżeli nie czujesz się na siłach pozostaje zawezwać elektryka  .

Wszystko masz łopatologicznie wyjaśnione!  zgłaszam temat do zamknięcia !

Wez sobie z 10 fabrycznych kabli IEC - unischuko, a przekonasz sie ile z nich ma faze po stronie lewej a ile po stronie prawej patrzac na wtyczke unischuko. Zaklinanie rzeczywistosci nic tu nie wniesie.

38 minut temu, MariuszZ napisał:

Nudą powiało. Przestańcie się szczypać i zajmijcie tematem. Nic nie zamykamy na razie ;) 

Miałem dzisiaj chwilę i zrobiłem mały eksperyment z listwą zasilającą. Taga PF ma gniazda filtrowane i niefiltrowane i ją trochę prześwietliłem w moim systemie. 

Eksperyment polegał na pomierzeniu wyjścia wzmacniacza podłączonego do gniazda filtrowanego i później do niefiltrowanego.

Jak mierzyłem? Potrzebny komputer, karta audio z wejściem analogowym RCA i przetwornikiem C/A. Ja mam Sound Blastera HD XFI. Dzielnik napięcia (magiczne pudełeczko). System audio. Przewody. Użyłem mojego dzielnika napięcia wykorzystywanego do pomiarów programem RMAA ale tym razem korzystając z REW. REW można skalibrować generatorem co zrobiłem więc pomiar jest w miarę wiarygodny jeżeli chodzi o skalę amplitud napięć. Można w ten sposób sprawdzać dowolne zmiany elementów systemu przyglądając się jak zmienia się poziom szumu na wyjściu wzmacniacza czy np. amplituda harmonicznych napięcia zasilania. Obrazowo zobaczyć brum, przydźwięk czy hiss. Szacunkowo można przejrzeć rozkład harmonicznych THD dowolnego sygnału. Opcji jest mnóstwo. Przydatna jest płyta testowa z różnymi sygnałami dostępna na Tidalu czy Spotifaju https://tidal.com/browse/album/29581889

Jak to połączyć? Odłączamy głośniki, a przewody głośnikowe podłączamy na wejście "magicznego pudełeczka". Z wyjścia RCA pudełeczka sygnał podłączamy do karty audio na wejście analogowe. Odpalamy REW i oglądamy co tam mamy w domenie częstotliwości. Dokonujemy zmian i porónujemy.

Dla przykładu mój lampowy SET podłączony do gniazda filtrowanego i niefiltrowanego do wglądu na gifach. Jak widać widmo szumu zmienia się dość znacznie powyżej 2kHz. Szum z ok.1 uV rośnie do ok. 10 uV wypełniając "pasmo" mnóstwem harmonicznych. Dla lepszego zobrazowania można w REW włączyć smoofing. 

Zaskoczeniem jest dla mnie, że więcej zakłóceń jest z gniazda filtrowanego. Prawdopodobnie zakłócenia przeciekają przez pojemności Cy filtra RFI. Dzisiaj już mi się nie chce ale przyjrzę się czy czasem nie śmiecą diody w listwie w obwodzie sygnalizacji fazy i napięcia.

 

Filtr vs bez.gif

filtr vs bez smoof.gif

Obciążenie wzmacniacza zamiast kolumn (Medium).jpg

obciążenie (Medium).jpg

A tu powialo odrobina normalnosci, choc te screeny z RTA nie wygladaja zbyt zachecajaco.

A sygnaly testowe najprosciej wygenerowac w samym REW.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MariuszZ napisał:

Nudą powiało. Przestańcie się szczypać i zajmijcie tematem. Nic nie zamykamy na razie ;) 

Miałem dzisiaj chwilę i zrobiłem mały eksperyment z listwą zasilającą. Taga PF ma gniazda filtrowane i niefiltrowane i ją trochę prześwietliłem w moim systemie. 

Wróciłem z imprezy,  ale jeszcze jarze.

Faza zawsze musi być  z prawej strony we wtyku IEC.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...