Skocz do zawartości

Kiepska listwa/inne urządzenia w pobliżu, a nieprzyjemne zakłócenia/przestery - czy to możliwe?


Pajto02

Recommended Posts

8 godzin temu, MariuszZ napisał:

Miałem dzisiaj chwilę i zrobiłem mały eksperyment z listwą zasilającą. Taga PF ma gniazda filtrowane i niefiltrowane i ją trochę prześwietliłem w moim systemie. 

Eksperyment polegał na pomierzeniu wyjścia wzmacniacza podłączonego do gniazda filtrowanego i później do niefiltrowanego.

Mariusz Ty przestań mierzyć, naprawdę.

Prawa jest bardzo prosta, naprawdę nie ppotrzeba pomiaròw ,

We wtyku IEC każdego kabla zasilającego, faza musi być z prawej strony.

Dlaczego? A no bardzo proste,  do tego nie potrzeba pomiarów. 

Faza zawsze powinna być podana na bezpiecznik. Ot cała filozofia.

Proste.  No Proste.

P..S.

Jak ktoś nie ogarnia układu  współrzędnych w trzech  paszyznach X Y Z , to  ma problem, współczuję.

 

 

 

20210615_202556.jpg

Dnia 16.02.2023 o 00:06, Mariusz Kopacki napisał:

Ujme to prosciej:

 

"(...) każde urządzenie zakończone wtyczką musi być dostosowane do różnej polaryzacji. Jeśli tak nie jest, mamy do czynienia z bublem.
Jeśli urządzenie wymaga polaryzacji musi być podłączane na stałe, wtedy producent nie wyposaża go we wtyczkę."

 

Prawda to czy falsz?

Jesteś drutem.

Prawda, czy falsz? 

Ja  znam prawidłową odpowiedź. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Prawa jest bardzo prosta, naprawdę nie ppotrzeba pomiaròw ,

We wtyku IEC każdego kabla zasilającego, faza musi być z prawej strony.

Ja o czym innym piszę, a Ty o stronach. Nie ma znaczenia w tym przypadku czy podłączę w prawo czy lewo. Szum jest większy gdy wzmacniacz podłączony jest przez filtr. Ten wzmacniacz. Nieważne czy zgodnie z oznaczeniem faz czy odwrotnie. 

Skończcie już ten cyrk z omawianiem budowy gniazd w ścianie czy na sprzętowym panelu bo robi się śmiesznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, P-na napisał:

Jeszcze jedno się przypomniało, otóż tak niedawno zawezwał mnie znajomy iż na obudowie jego sprzętu pojawia się PLUS -przyczyną były obluzowane kable we wtyczce kabla (SAC No1) który zasilał listwę 

Plus może być na stałym napieciu, pewnie chodzi Ci o fazę. Niefajnie, trzeba pamiętać żeby grubych kabli nie szarpać i nie wyginać zbyt mocno 🙄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2023 o 15:03, Pajto02 napisał:

Moje spostrzeżenia są dwa: problem występuje praktycznie wszędzie, jednak przy odtwarzaniu na Tidal jest najczęstszy, oraz mam wrażenie, że częściej pojawiało się to na gorzej zrealizowanych płytach.

Wszystko co jest na tidalu jest "remasterowane"/podbity poziom.

Sprawdź czy na starszych płytach CD (masz?) które mają jeszcze normalne poziomy i dynamikę czy występuje problem. Jeżeli nie, to stawiam na niedopasowanie poziomów na wyjściu z DACa i wejściu wzmacniacza. Czasem producenci chcą być "lepsi" i dają na wyjściu troszkę więcej bo wtedy wydaje się słuchającemu że "koc spadł" z kolumn ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

A sygnaly testowe najprosciej wygenerowac w samym REW.

Wyjście z karty pomiarowej "wisi w powietrzu". Wykorzystuję tylko wejście analogowe. Mógłbym z wyjścia podać sygnał na wejście analogowe pre ale chodzi w tym przypadku żeby grał cały system od modemu internetowego przez streamer, dak, pre do wzmacniacza. 

To badanie środowiskowe bardziej niż laboratoryjne. Patrzymy na wyjście wzmacniacza przy zachowaniu całego toru audio. Nie da się w ten sposób pomierzyć THD, IMD czy SINAD ale można obserwować co się zmienia i szacować. Widać dobrze poziom szumu, rozkład harmonicznych itd. 

10 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

Bez podlaczenia czegokolwiek do tego zewnetrznego ADC tez jest taki efekt?

To pokazuje jak wpływa podłączenie zasilacza SMPS do lapka, na którym odpalam REW. Przy pracy z baterii nie ma tych zakłóceń. Tylko tyle. 

Laptop nie ma widocznie izolacji galwanicznej gniazd. Widziałem już to wcześniej u mnie. Znaczenie ma nawet które gniazdo USB wykorzystuję. Te bardziej oddalone od gniazda zasilania są mniej wrażliwe na przenikanie zakłóceń z SMPSa. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

To pokazuje jak wpływa podłączenie zasilacza SMPS do lapka, na którym odpalam REW. Przy pracy z baterii nie ma tych zakłóceń. Tylko tyle. 

Laptop nie ma widocznie izolacji galwanicznej gniazd. Widziałem już to wcześniej u mnie. Znaczenie ma nawet które gniazdo USB wykorzystuję. Te bardziej oddalone od gniazda zasilania są mniej wrażliwe na przenikanie zakłóceń z SMPSa. 

Jakis element dziala tam fatalnie. Dla porownania, bez zewnetrznego sygnalu

169752209_ezgif.com-gif-maker(1).gif.bd8534ae7bb1895338e768193a88aca2.gif

jedyny wplyw zasilacza do laptopa przy moim zewnetrznym ADC to przy uzyciu adaptera XLR-RCA.

 

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Wyjście z karty pomiarowej "wisi w powietrzu". Wykorzystuję tylko wejście analogowe. Mógłbym z wyjścia podać sygnał na wejście analogowe pre ale chodzi w tym przypadku żeby grał cały system od modemu internetowego przez streamer, dak, pre do wzmacniacza. 

To badanie środowiskowe bardziej niż laboratoryjne. Patrzymy na wyjście wzmacniacza przy zachowaniu całego toru audio. Nie da się w ten sposób pomierzyć THD, IMD czy SINAD ale można obserwować co się zmienia i szacować. Widać dobrze poziom szumu, rozkład harmonicznych itd. 

Jak najbardziej da sie pomierzyc, tyle ze bedzie to pomiar przy uzyciu calego toru, a nie ukierunkowany na osamotniony komponent. Troche ciezko mowic o skladowych harmonicznych przy braku podstawowej, w sumie tylko wplyw 50 Hz zostaje. Sygnal testowy do pliku i wrzucony na streamer daje narzedzie analizy. 

5 godzin temu, DiBatonio napisał:

 

Jesteś drutem.

Prawda, czy falsz? 

Ja  znam prawidłową odpowiedź. 

Rozwazales moze zmiane "a" na "e" w nicku? Polecam uwadze.

5 godzin temu, DiBatonio napisał:

Wróciłem z imprezy,  ale jeszcze jarze.

Faza zawsze musi być  z prawej strony we wtyku IEC.

 

 

Gdyby zawsze musialaby byc z okreslonej strony, to i musialby byc zagwarantowany sposob rozpoznania fazy na wtyku unischuko by moc zapewnic okreslona fazowosc na IEC. A nie jest.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

jedyny wplyw zasilacza do laptopa przy moim zewnetrznym ADC to przy uzyciu adaptera XLR-RCA.

Masz lapka podłączonego wejściem analogowym karty do wyjścia wzmacniacza? Gdzie on jest wpięty wejściem karty bo nie rozumiem idei. 

U mnie lapek na stole wyjęty z systemu (wejście karty odłączone od systemu audio) daje to co poniżej. To samo jest jak połączę We z WY karty IC RCA. Nie widać wpływu zasilacza na poziom szumu karty. Podłączony czy nie REW pokazuje, że zasilacz nie wpływa (gif)

Idea mojego pomiaru jest taka by karta była w łańcuchu audio na wyjściu wzmacniacza. Tam interesują nas szumy i zakłócenia. Wpływ pętli i sprzężeń elektromagnetycznych, rezonansów i innych niespodzianek. 

45 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Troche ciezko mowic o skladowych harmonicznych przy braku podstawowej, w sumie tylko wplyw 50 Hz zostaje. Sygnal testowy do pliku i wrzucony na streamer daje narzedzie analizy. 

To jasne. Poniżej 1kHz na wyjściu mojego lampowego push pulla ;) 

Sygnał testowy można zapodać z linkowanej wcześniej płyty.

 

smps.gif

 

PP bez filtra 1kHz 0dB (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Masz lapka podłączonego wejściem analogowym karty do wyjścia wzmacniacza? Gdzie on jest wpięty wejściem karty bo nie rozumiem idei. 

U mnie lapek na stole wyjęty z systemu (wejście karty odłączone od systemu audio) daje to co poniżej. To samo jest jak połączę We z WY karty IC RCA. Nie widać wpływu zasilacza na poziom szumu karty. Podłączony czy nie REW pokazuje, że zasilacz nie wpływa (gif)

Dlatego pytalem o sytuacje bez podlaczenia czegokolwiek - wplyw na sam duet komputer + ADC. Podlaczone okablowanie daje dodatkowy impakt zalezny chocby od jego jakosci. Plus rzecz jasna ewentualne petle masowe czy usb, jak zwal tak zwal, znasz ten temat o wiele lepiej niz ja, gdy niezbalansowane.

Gdybys mial wplyw zasilacza na sam duet + ADC utrudnialoby to testowanie samo w sobie. Wplywu nie widac, acz poziom szumu na niskich czestotliwosciach moze go tez tam maskowac.

Jak najbardziej warto robic pomiar w roznych miejscach toru ale z zachowaniem jego ciaglosci, starajac sie wyeliminowac wplyw przeprowadzania pomiaru na tor. Bateria czy w skrajnym przypadku bateria + izolator rozwiazuje z reguly problem na RCA. Szczerze polecam nowe TI ISOUSB211 gdy potrzebna jest izolacja.

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

To jasne. Poniżej 1kHz na wyjściu mojego lampowego push pulla ;) 

Aplauzu na ASR by nie bylo :D

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

Sygnał testowy można zapodać z linkowanej wcześniej płyty.

Mozna. Sek w tym, ze niektore z pomiarow sa nieco ukierunkowane na konkretne postaci przebiegow sygnalow testowych i z innymi plikami dawac beda rozbiezne wyniki. Aczkolwiek dotyczy to bardziej domeny cyfrowej niz analogowej.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Aplauzu na ASR by nie bylo :D

Nie spodziewam się i nie oczekuję. Mam prócz lampowych wzmacniaczy do słuchania bez zniekształceń hypexa ncore podłączonego XLRami do pre z hiper niskim szumem i THD. 

Mimo to częściej słucham najbardziej zaszumionego i zniekształcającego Sinusa na triodach bezpośrednio żarzonych. Barwa, wybrzmienia, scena wg mnie najlepsza. Dziwny jest ten świat audio 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Nie spodziewam się i nie oczekuję. Mam prócz lampowych wzmacniaczy do słuchania bez zniekształceń hypexa ncore podłączonego XLRami do pre z hiper niskim szumem i THD. 

Mimo to częściej słucham najbardziej zaszumionego i zniekształcającego Sinusa na triodach bezpośrednio żarzonych. Barwa, wybrzmienia, scena wg mnie najlepsza. Dziwny jest ten świat audio 😉

Co kto lubi :) Ja preferuje wlasnie swoje ncore.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując zabawy z filtrowaniem rozprułem Tagę i wyminiłem jednostopniowy filtr RFI na dwustopniowego Schaffnera, Podłączony wzmacniacz pod gniazdo filtrowane nie wykazuje jak poprzednio wzrostu szumów powyżej 4kHz.

Jako ciekawostkę dodam, że przyglądając się oryginalnemu filtrowi z Tagi zauważyłem, że nawój na dławiku jest przeciwsobny czyli dławik ten tłumi zakłócenia różnicowe. W Schaffnerze prawdopodobnie są dwa stopnie tłumiące zakłócenia wspólne. 

Wskaźnik napięcia w Tadze nie wymaga żadnego dzielnika. Działa bezpośrednio podłączony do L i N.

 

 

nowa taga (Medium).jpg

filtr tagi (Medium).jpg

nowa taga.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Kontynuując zabawy z filtrowaniem rozprułem Tagę i wyminiłem jednostopniowy filtr RFI na dwustopniowego Schaffnera, Podłączony wzmacniacz pod gniazdo filtrowane nie wykazuje jak poprzednio wzrostu szumów powyżej 4kHz.

Jako ciekawostkę dodam, że przyglądając się oryginalnemu filtrowi z Tagi zauważyłem, że nawój na dławiku jest przeciwsobny czyli dławik ten tłumi zakłócenia różnicowe. W Schaffnerze prawdopodobnie są dwa stopnie tłumiące zakłócenia wspólne. 

Wskaźnik napięcia w Tadze nie wymaga żadnego dzielnika. Działa bezpośrednio podłączony do P i N.

 

 

nowa taga (Medium).jpg

filtr tagi (Medium).jpg

nowa taga.gif

Wyraznie in plus. A w porownaniu do niefiltrowanego teraz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma różnicy. Nie wiem co w poprzednim filtrze zakłócało. Może to faktycznie był szum po prostowaniu napięć diodami prostowniczymi na potrzeby wskazań zasilania na froncie Tagi. Niby poziom szumu niewielki, niesłyszalny ale trochę tu, trochę w innym miejscu i nie wiadomo kiedy kocyk się pojawi na kolumnach ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry RFI/EMI powinny być tam gdzie są potrzebne czyli w środowisku bogatym w zakłócenia. Nie da się uprościć stwierdzeniem, że coś rozwiązałoby problem. Rozgałęźnik rozwiązuje problem rozgałęziania, listwa z filtrami służy do rozgałęziania i filtrowania. Jak widać czasami więcej szkód niż pożytku z takiego rozwiązania. Każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie ponieważ dołożenie filtrów może pomóc, nic nie zmienić lub zaszkodzić. 

Przydatność można określić przyglądając się szumom na wyjściu systemu lub słuchając, a jak wiadomo nie każdy pasjonata audio jest w stanie pomierzyć więc zostaje zdać się na słuch ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np listwa z pstrykiem (komputerowa) siała - słuchać było głośny szum w wysokotonowych. Zmiana na zwykły przedłużacz (5gniazd, lepszy kabel 1,5mm2) rozwiązała problem). Słuchałem kiedyś tej tagi w sklepie. Ewidentnie wpływa na dźwięk. Na filtrowanym było mniej wysokich tonów, co akurat było wtedy zaletą... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MariuszZ napisał:

Filtry RFI/EMI powinny być tam gdzie są potrzebne czyli w środowisku bogatym w zakłócenia. Nie da się uprościć stwierdzeniem, że coś rozwiązałoby problem. Rozgałęźnik rozwiązuje problem rozgałęziania, listwa z filtrami służy do rozgałęziania i filtrowania. Jak widać czasami więcej szkód niż pożytku z takiego rozwiązania. Każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie ponieważ dołożenie filtrów może pomóc, nic nie zmienić lub zaszkodzić. 

Przydatność można określić przyglądając się szumom na wyjściu systemu lub słuchając, a jak wiadomo nie każdy pasjonata audio jest w stanie pomierzyć więc zostaje zdać się na słuch ;) 

Ja wiem, ze byla tam jeszcze funkcja filtrowania, ktora moglaby wniesc cos poza proste zwielokrotnienie liczby gniazd, tyle ze wniosla tez cos ewidentnie szkodliwego, czego prostsze urzadzenie by nie wprowadzilo do toru. To jest cos, czego w pewnych kategoriach sprzetu audio nie lubie, za obietnicami "poprawy" kryja sie zrodla problemow. Przypadkow, gdy rozmaite "kondycjonery" w istocie pogarszaly parametry pomiarowe nie brakuje.

 

A bardziej w temacie, znasz moze jakies listwy, ktore maja cos zblizonego do Twojego FN 2090 fabrycznie?

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.02.2023 o 22:39, MariuszZ napisał:

Prawdopodobnie zakłócenia przeciekają przez pojemności Cy filtra RFI. Dzisiaj już mi się nie chce ale przyjrzę się czy czasem nie śmiecą diody w listwie w obwodzie sygnalizacji fazy i napięcia.

Ale gdzie przeciekają? Ta pojemność Cy filtra ma właśnie za zadanie upłynnić do uziemienia wszystko to co wyłapie filtr (zakłócenia które zaindukują się w dławiku).

Kolega ma też Tagę i coś tam dyskutowaliśmy kiedyś i po budowie widać, że siedzi w niej prosty filtr I rzędu i gdzieś tam doczytałem, że o niezbyt wysokiej tłumienności bo około 10dB. Ten schaffner czy bliźniaczy filtercon to filtry II rzędu i tłumienności 60-70dB. Biorąc pod uwagę, że to skala logarytmiczna to różnica ogromna. Gadałem kiedyś z facetem z firmy Filtercon, nie wiem na ile kitował, a na ile prawda, ale mówił mi, że ich filtr sieciowy niczym nie różni się budową i elementami od Schaffnera, z tym że szwajcar jest firmą globalną i rozpoznawalną a oni prowincjuszami z Radomia. To że nie różni się to oczywiście kupuję, bo budowa takich filtrów jest prosta. Dodał jeszcze, że można dać dwa filtry szeregowo, wagonik taki, i wtedy to co nie wyłapie pierwszy złapać może drugi ze skutecznością podniesioną do kwadratu. Trochę nie chce mi się grzebać w necie czy faktycznie tak jest, bo ze szkół nie przypominam sobie nic takiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Wito76 napisał:

Ale gdzie przeciekają? Ta pojemność Cy filtra ma właśnie za zadanie upłynnić do uziemienia

Sprawa jest prosta do czasu gdy nie ma pętli masowej. W przypadku pętli to co spłynie do PE będzie w pętli. W najgorszym wariancie to co w PE "wzbogaci" sygnal audio. 

Schaffner robi filtry oznaczane między innymi jako A i B. Te drugie są chyba bez pojemności Cy. Prawdopodobnie z powodów o jakich wspomniałem lub innych gdzie pojemności między żyłami są niepożądane. 

Współczynnik tłumienia filtrów oczywiście rośnie multiplikując wartość w zależności od ilości stopni ale tu sprawa nie jest taka prosta bo zmieniają się parametry wypadkowe tłumika. Zmieni się częstotliwość rezonansowa. Może poprawić się tłumienie w jakimś zakresie ale może się pogorszyć w innym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...