Skocz do zawartości

Denon 1700


MayEr

Recommended Posts

20 godzin temu, MayEr napisał:

Sytuacja aktualna wygląda tak:

Czerwonym istniejące głośniki

Zielonym planowane miejsce instalacji

 

Screenshot_20230313-103110_Gallery.jpg

Natomiast będą to te wyjścia i pytanie do Was czy dobrze rozkminiam i ew jakie kupić te dodatkowe do sorround?

Screenshot_20230313-103408_Drive.jpg

No to mamy kilka opcji, trzeba się jednak zastanowić na jakie kompromisy się godzisz. Problemy które należy brać pod uwagę w Twoim wypadku to:

- Zbyt mała odległość od głośników do pola odsłuchu jest zła, dotyczy to osoby będącej w najbliższej odległości. 1m to absolutne minimum. W przypadku bipolarnych/dipolarnych 0,5m

- Zbyt mała odległość kątowa pomiędzy głośnikami jest zła, powinna ona być równomiernie rozłożona, kanały nie mogą się dublować nakładając się niemal na siebie.

- Głośniki powinny być skierowane w stronę odsłuchu, nie licząc dipoli/bipoli.

Kompromisy o które pytam:

- Możesz sofę odsunąć w prawo o 0,5m?

- Możesz na prawo od sofy postawić jakiś mebel na którym mógłby być głośnik surround?

Zaczynając od surround. W Twoim wypadku najlepiej by było zastosować bipole/dipole bo bokach sofy. Montujesz je dosłownie na wysokości odsłuchu (głośnik wysokotonowy), o efekty z góry się nie martw, od tego będziesz miał Atmosy i potencjalnie systemy upmixujące. Ale miej do nich chociaż 0,5 metra odległości. Jeśli sofy nie możesz przesunąć to bipole/dipole dajesz na tylnej ścianie za sofą w maksymalnym symetrycznym rozstawie. By zachować 0,5m od głowy montujesz je trochę wyżej. Przy 5.1 to super opcja, ale nie jestem fanem tego rozwiązania przy 5.1.2 bo kanały zaczynają się dublować (odległość kątowa surround za głową i Atmos będzie niewielka)

Atmos. Rozstaw boczny zbliżony do frontowych kolumn. Jeśli zostaniesz przy surround po bokach, montujesz je 10 stopni w górę przed sobą, a jeśli zdecydujesz się na surround za sofą, montujesz je na granicy odległości kątowej zalecanej przez Dolby a więc 25 stopni przed sobą - by zminimalizować dublowanie z surround.

Na sufit bierzesz pod uwagę głośniki instalacyjne (do zabudowy w suficie), czy raczej doczepiane skrzynki?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Tylko wówczas zielone wpinasz w surround a czerwone już instniejące w surround back.

No i kolejna sprawa to już jest 7 kanałów. Więc Atmos odpada.

Model 1700 nie ma wyjścia na dodatkowe kanały pod końcowkę do Atmosa.

WTF?

A ja rozumiem że czerwone to fronty i surround, a zielone to planowane Atmos. Wychodzi że 5.1.2 więc 1700H jak najbardziej sobie da tu radę. Surround back w opcji sofy przy ścianie jest absurdem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Możesz sofę odsunąć w prawo o 0,5m?

Brak takiej możliwości bo kończy się tam, gdzie zaczynawejście do pokoju.

3 godziny temu, Butler napisał:

Możesz na prawo od sofy postawić jakiś mebel na którym mógłby być głośnik surround?

Jak wyżej.

3 godziny temu, Butler napisał:

Na sufit bierzesz pod uwagę głośniki instalacyjne (do zabudowy w suficie), czy raczej doczepiane skrzynki

Skrzynki.

 

Tylnych głośników nie cofnę bo są na tylnej ścianie pokoju i blisko sofy niestety.

Przy aktualnej konfiguracji montaż tych zaznaczonych na zielono dodatkowych głośników efektowych wysoko na belce sufitowej - ma sens?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co dla Ciebie znaczy "wysoko". Dolby definiuje pozycje Atmosów podając kąty a nie odległości. Z trygonometrii... Im wyżej, tym dalej ;) Jeśli surround zostaje na tylnej ścianie (nie wiem jak wysoko), to planując Atmosy sprawdź gdzie wypada max 65 stopni w przód patrząc od głowy.

Sens to ma, nie popadajmy w skrajności.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie bo mój układ głosników jest podobny, kanapa przy scianie, głosniki surroud wisza na sciane troche po bokach obrocone delikatnie w strone kanapy.

Pytanie brzmi czy jest sens zrobic cos takiego :

image.png.b042740823df44e08c911f1202d6bfcb.png

Podstawkowe + górne dla atmosa zamiast montować głosniki na suficie ?

Nie ukrywam remontu zadnego robił nie bede przez długi czas i to rowiazało by problem z głosnikami dla atmosa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Jest ale zaraz usłyszysz, że to erzac, proteza albo jeszcze coś gorszego. Istotne jest to, żeby sufit nie był za wysoko. Mam mieszkanie wysokości 2.7m i podobne rozwiązanie się sprawdza (5.1.2). 

U mnie jest 2.55 - 2.60 nie pamietam dokładnie.

W tym momencie mam podstawowy zestaw z malych satelitek ( brak kasy bylo na cos lepszego) ale chce fronty wymienic na podstawkowe jak tez pisalem w moim wątku i bardziej pasowałoby dołożyć takie glosniki nagóre niż prowadzic kable w suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Seph napisał:

Ja mam pytanie bo mój układ głosników jest podobny, kanapa przy scianie, głosniki surroud wisza na sciane troche po bokach obrocone delikatnie w strone kanapy.

Pytanie brzmi czy jest sens zrobic cos takiego :

image.png.b042740823df44e08c911f1202d6bfcb.png

Podstawkowe + górne dla atmosa zamiast montować głosniki na suficie ?

Nie ukrywam remontu zadnego robił nie bede przez długi czas i to rowiazało by problem z głosnikami dla atmosa.

Podstawkowe + górne dla atmosa = Atmos na papierze.  

Chcesz Atmosa , to montuj głośniki na suficie .

Sam w trakcie kompletowania seta myślałem nad tego typu rozwiązaniem,  ale szybko zrozumiałem,  że dźwięk odbity od sufitu niewiele będzie miał wspólnego z Atmosem  .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upfiring by dał jako tako zadowalający efekt potrzebuje spełnienia dość specyficznych warunków akustycznych. Odpowiednia odległość do odsłuchu, sufit nie za niski i nie za wysoki, powierzchnia musi być zdolna do odbicia dźwięku. Dostaje się wówczas namiastkę dźwięku obiektowego i jestem w stanie uwierzyć że są osoby którym to odpowiada. Trzeba jednak brać pod uwagę to, iż trochę oszukują z tym upfiringiem, ponieważ zmiana jest odczuwalna ale podyktowana również innymi nastawami pozostałych głośników by u użytkownika wzbudzić przekonanie "It's Alive!". Starsi z nas pamiętają popularne wieże stereo z przed dwóch dekad mające przeróżne tryby surround skutecznie wzmagające poczucie przestrzeni. Teraz np. w Denon/Marantz jest Dolby Atmos height virtualization który bez fizycznych głośników Atmos tworzy wirtualnie ten system.

No ale co fizyczne głośniki... to fizyczne głośniki. To jest zupełnie inny wymiar, inna jakość, inny poziom i żaden upfiring czy wirtualizacja nie ma tu absolutnie żadnego podejścia by się przyrównać. Żal trochę ściska że ludzie wydymani przez marketing wydają niemałą kasę na kolumienki nadstawkowe i łudzą się że uzyskali Atmos. No coś tam mają, ale w przeważającej większości koszty są niewspółmierne do uzyskanych realnych korzyści.

Pozostaje mi zalinkować dwa filmy które ładnie recenzują co dolega upfiringowi

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Butler napisał:

WTF?

A ja rozumiem że czerwone to fronty i surround, a zielone to planowane Atmos. Wychodzi że 5.1.2 więc 1700H jak najbardziej sobie da tu radę. Surround back w opcji sofy przy ścianie jest absurdem.

A no to inaczej rozumiemy schemat.

Ja myslałem że kolega dodaje kolejne kanały przy ziemi.

15 godzin temu, Seph napisał:

Ja mam pytanie bo mój układ głosników jest podobny, kanapa przy scianie, głosniki surroud wisza na sciane troche po bokach obrocone delikatnie w strone kanapy.

Pytanie brzmi czy jest sens zrobic cos takiego :

image.png.b042740823df44e08c911f1202d6bfcb.png

Podstawkowe + górne dla atmosa zamiast montować głosniki na suficie ?

Nie ukrywam remontu zadnego robił nie bede przez długi czas i to rowiazało by problem z głosnikami dla atmosa.

Da to efekt znacznie mniejszy niż montowanie skrzynek na suficie. Nie proporcjonalny do wydania kasy.

Ale wygląda "ładnie" i nie ingeruje w remont więc ludzie to kupują.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Upfiring by dał jako tako zadowalający efekt potrzebuje spełnienia dość specyficznych warunków akustycznych

Z całą pewnością. Pytanie jaki wpływ ma na to typowa konstrukcja domu w USA (szkielet drewniany plus płyta kg) vs żelbetonowy strop w wielkiej płycie. 

 

Nigdzie nie twierdzę, że to jest lepsze rozwiązanie ale w warunkach blokowych daje zadowalające efekty. Ostatnio obejrzany Iron Man 2 (tak, z VOD) mile zaskoczył. Oprócz dźwięku z góry w scenach gdzie IM startuje w kostiumie często było słychać dźwięk idący do góry, potęgujący wrażenie przemieszczania się obiektu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Jakiś efekt daje.

Ale jak zaznaczyłem znacznie mniejszy i często nie proporcjonalny do wydania budżetu. Te "nakładki" wcale nie sa takie tanie.

 

Chyba mówimy o sytuacji, gdy się nie ma innego wyjścia. Jak widać niektórym nieźle służy, więc chyba nie jest tak całkiem bez sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Ostatnio obejrzany Iron Man 2 (tak, z VOD) mile zaskoczył. Oprócz dźwięku z góry w scenach gdzie IM startuje w kostiumie często było słychać dźwięk idący do góry, potęgujący wrażenie przemieszczania się obiektu. 

A sobie zerknę u siebie. Mam wydanie BR z TrueHD Atmos.

14 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Nigdzie nie twierdzę, że to jest lepsze rozwiązanie ale w warunkach blokowych daje zadowalające efekty.

Zdaję sobie sprawę że jesteś w grupie potencjalnie zadowolonych użytkowników i nie mam zamiaru przekonywać Cię do tego że słyszysz coś czego nie powinieneś, albo że tylko Ci się to wydaje. Odpowiada Ci to rozwiązanie, spełnia oczekiwania i nie ma co dyskutować na ten temat. Irytuje mnie jednak jak ktoś twierdzi że po co głośniki w suficie, on ma nadstawki i brzmi to lepiej niż fizyczne głośniki, bo to już jest absurdalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Jakiś efekt daje.

Ale jak zaznaczyłem znacznie mniejszy i często nie proporcjonalny do wydania budżetu. Te "nakładki" wcale nie sa takie tanie.

 

Dodatkowo w zależności od modelu nie mają tych samych wymiarów podstawy co główna kolumna i wygląda to średnio. U mnie pół roku po przeprowadzce szwankowac zaczal stary amplituner więc poszedłem za ciosem i kupiłem też kolumny ze zintegrowanymi głośnikami atmos. Wybór jest jeszcze mniejszy niestety. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No tak. Taki był zamysł producentów tego typu kolumn odbijających.

Ci co po prostu sa daleko od remontu.

 

Pytanie bylo podyktowane tym ze w finalnym rozrachunku kolumny te wyląduja na suficie, ale zeby w miedzyczasie wykorzystac w pełni mojego denona 1700 chciałem wiedzieć czy jest sens zainwestowac w to w niedalekiej przyszłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Adam Drzewososki napisał:

Dodatkowo w zależności od modelu nie mają tych samych wymiarów podstawy co główna kolumna i wygląda to średnio. U mnie pół roku po przeprowadzce szwankowac zaczal stary amplituner więc poszedłem za ciosem i kupiłem też kolumny ze zintegrowanymi głośnikami atmos. Wybór jest jeszcze mniejszy niestety. 

nie no jak siękupuje komplet to przeważnie pasują. Chodź racja że producencji mają kilka modeli podłogówek i jasne że ich wymiar jest inny.

No nie da się zrobić dla wszystkich.

Ale wybór kolumn z zintegrowanym Atmosem na topie to już uważam za przesadę. Te kolumny są nieproporcjonalnie drogie i absolutnie nie do odsprzedaży.

Nikt kto buduje stereo albo później kina ich po prostu nie chce. Produkt który bardzo traci na wartości.

17 godzin temu, Seph napisał:

Pytanie bylo podyktowane tym ze w finalnym rozrachunku kolumny te wyląduja na suficie, ale zeby w miedzyczasie wykorzystac w pełni mojego denona 1700 chciałem wiedzieć czy jest sens zainwestowac w to w niedalekiej przyszłości.

Tylko tam by się przydały inne kolumny.

Teraz kupił byś te odbijające. A potem je dawac na suit? To będzie źle wyglądać. Płaskie tak. Ale takie trójkąty?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ale wybór kolumn z zintegrowanym Atmosem na topie to już uważam za przesadę. Te kolumny są nieproporcjonalnie drogie i absolutnie nie do odsprzedaży

W przypadku np. Chory to była różnica ok. 700 pln na sztuce. Czyli mniej więcej (ale raczej mniej) tyle ile kosztują nadstawki u innych producentów. To raczej nie jest nieproporcjonalnie drogo. Czy trudniej odsprzedać - wszystko jest kwestia ceny. Nie każdy żongluje sprzętem. 

Edytowano przez Adam Drzewososki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...