Skocz do zawartości

Źródło czy kolumny? Co ważniejsze?


Recommended Posts

9 minut temu, soberowy napisał:

Ok, miałem na myśli te przetworniki, które zamykają tabelę Amira, na czerwono i pomarańczowo.

Best Audio DACs Reviewed 2019.png

Czym charakteryzuje się ich brzmienie ?

Jak brzmią przetworniki z wysokim poziomem szumów i te, które mają wysoki poziom zniekształceń harmonicznych. 

Pytam ponieważ nie wiem czy Amir poza pomiarami opisuje również brzmienie testowanych urządzeń.

 

"Signal-to-noise and distortion ratio (SINAD) is a measure of the quality of a signal from a communications device"

Urzadzenia z niskim SINAD charakteryzuja sie wysokim poziomem szumu lub znieksztalcen, z reguly w zakresie harmonicznych.

 

Najprosciej skorzystac z ktoregos ze sposobow na dodanie znieksztalcen do dzwieku, zeby przekonac sie samemu. Test Klippel tez moze byc.

7 minut temu, Adi777 napisał:

To pytanie nie było do mnie, ale odpowiem - głośniki i słuchawki. Te urządzenia na pewno. 

W skrocie te, co do ktorych uwaza, ze mierzalnosc ma ograniczone pole zastosowan w porownaniu do testow odsluchowych, z roznych powodow. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoki poziom szumów według mnie nie jest żadnym problemem. Zdarza się, że stare nagrania posiadają szum w tle. Płyty winylowe posiadają specyficzne szmery, trzaski a ludzie z przyjemnością korzystają z tej formy odtwarzania muzyki. 

Odnośnie zniekształceń chętnie sprawdzę jakie są objawy, ale równie chętnie poznam Twoje zdanie. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, soberowy napisał:

Ok, miałem na myśli te przetworniki, które zamykają tabelę Amira, na czerwono i pomarańczowo.

Best Audio DACs Reviewed 2019.png

Czym charakteryzuje się ich brzmienie ?

Najpewniej niczym, jeśli tylko poziom ich zniekształceń pozostaje poza progiem czułości naszej percepcji. 

Naprawdę trzeba się postarać, żeby (słyszalnie) schrzanić tego typu projekt;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, soberowy napisał:

Wysoki poziom szumów według mnie nie jest żadnym problemem.

To, ze szumy zamaskuja dzwieki o nizszej amlitudzie, jest bez znaczenia?

 

9 minut temu, soberowy napisał:

Odnośnie zniekształceń chętnie sprawdzę jakie są objawy, ale równie chętnie poznam Twoje zdanie. 

Mozna sobie dodac rozmaite znieksztalcenia w Audacity, by przekonac sie samemu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz przy tym, ze charakterystyka owego szumu jak i jego poziom maja znaczenie? Znow polecam Audacity, naloz sobie bialy szum na jakis ulubiony utwor.

Szum ponizej progu slyszalnosci nie przeszkadza. Szum slyszalny czestokroc sklania do zmiejszenia glosnosci.

Niebycie mistrzem, dajmy na to SNR, moze miec znikomy wplyw na wrazenia sluchowe, gdy roznice sa ponizej progu slyszalnosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Kopacki napisał:

Jak sie nie rozumie co, jak i kiedy mierzyc, i jak wyniki interpretowac, to sie tworzy owe wspomniane bzdur

Już widzę jak każdy kupujący daki sraki i streamery bierze je na warsztat żeby je pomierzyć 🙄

Audio to hobby do słuchania, nie mierzenia. 

Kolumny i źródła się SŁUCHA.

4 godziny temu, Mariusz Kopacki napisał:

To juz tak daleko zaszlo, ze twoje preferencje mialyby byc wykladnia jakosci audio? Ciekawe

Nie no, zawsze lepiej SE POMIERZYĆ przed odsluchem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Już widzę jak każdy kupujący daki sraki i streamery bierze je na warsztat żeby je pomierzyć 🙄

Musialby wpierw miec o tym jakies pojecie. Latwiej produkowac bzdury i rozpisywac sie o walorach sluchowych silikonu.

6 minut temu, Mikelas76 napisał:

Nie no, zawsze lepiej SE POMIERZYĆ przed odsluchem

Nie no, lepiej przyjac gust Iksinskiego za obowiazujacy standard jakosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze kazdy czyta opinie, oglada filmiki na YouTube lub radzi sie kogo może , właśnie poprzez forum jak to.

Jednak przykladanie wagi do pomiarów. 

Sporo z rzeczy które są mierzone nawet chyba nie potrafimy usłyszeć bo jak by nie patrzeć ograniczone to nasze urządzenie do słuchania trochę jest.

Pewnie ze duma trochę polechtana jest jak się okazuje ze sprzęt który mamy ma dobre pomiary.

Jeśli to by takie ważne było to w procesie wybierania też swoje miejsce by miało. 

A jak zauważyłem pytania są o pomieszczenie, wystrój,  budżet, rodzaje muzyki , czy chcą  np. zatyczki na gniazda, podstawki pod kable, platformy poprawiające jakosc dzwieku o do około 50% czy relaksacyjne hm pudełka na płyty winylowe. Dla każdego coś miłego.

Nikt mi jeszcze wraz ze sprzętem nie oferował jego pomiarów. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kraft napisał:

Czemu nie.

Źródło cyfrowe wprowadza niedoskonałości (przykładowo) na poziomie 0,0002-0,00009% (1kHz), wzmacniacz - 0,0015-0,004%, a kolumny 1,2/0,2/0,7% (przykład 1 dla 100Hz/1kHz/10kHz) lub 0,65/1,1/3,5% (przykład 2 dla 100Hz/1kHz/10kHz).

Widać różnicę rzędów wielkości?

Owszem tak odpowiadając tylko na zadane pytanie z całym szacunkiem do osoby i poglądów ale duskusja z Panem nie ma najmniejszego sensu. 

Piszę w kontekście aspektów brzmienia, które słyszymy i wszystko już napisałem a Pan mi różnice wartości zniekształceń jakaś podaję.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Artur Brol napisał:

Jasne ze kazdy czyta opinie, oglada filmiki na YouTube lub radzi sie kogo może , właśnie poprzez forum jak to.

Jednak przykladanie wagi do pomiarów. 

Sporo z rzeczy które są mierzone nawet chyba nie potrafimy usłyszeć bo jak by nie patrzeć ograniczone to nasze urządzenie do słuchania trochę jest.

Pewnie ze duma trochę polechtana jest jak się okazuje ze sprzęt który mamy ma dobre pomiary.

Jeśli to by takie ważne było to w procesie wybierania też swoje miejsce by miało. 

A jak zauważyłem pytania są o pomieszczenie, wystrój,  budżet, rodzaje muzyki , czy chcą  np. zatyczki na gniazda, podstawki pod kable, platformy poprawiające jakosc dzwieku o do około 50% czy relaksacyjne hm pudełka na płyty winylowe. Dla każdego coś miłego.

Nikt mi jeszcze wraz ze sprzętem nie oferował jego pomiarów. 

 

Do jednego przemawia "ciemno tlo", do innego SNR. Pomiary nie sa dla Kowalskich z calym szacunkiem dla Kowalskich.

Jeden uzna pomiary za istotne kryterium wyboru, inny woli w ladnym kolorze.

Taki swoisty paradoks - z jednej strony popisywanie sie sluchem nietoperza, z drugiej wskazywanie, ze czesci mierzonych zagadnien nie da sie uslyszec. Ot uwaga ogolna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto się słuchem nietoperza popisuje.

Dziwne ze w dyskusji na temat audio wspomniałeś tylko - cytuje

Jeden uzna pomiary za istotne kryterium wyboru, inny woli w ladnym kolorze.

a nic o jakości dzwieku, bo tego się na odsłuch idąc oczekuje ,że usłyszy się jak wybrany zestaw brzmi a nie w jakim kolorze jest bo to na zdjęciach jest widoczne.

 

Kto uznaje pomiary za istotne kryterium wyboru? Serio?

Czyli mam rozumieć że słuchając muzyki w sklepie, bedac zadowolonym z tego co słyszy,  ba zaskoczonym z jakosci za chwilę spojzy taki na wykresy i numerki i powie ee sorki nie ma dobrych pomiarów i pójdzie dalej szukać?

Dla mnie to pachnie snobizmem - co w zasadzie nie jest szkodliwe tylko niestety kosztowne.

A czekaj to znaczy że ten Kowalski trochę niższej kategorii jest bo nie interesują go pomiary?

Tak to mam rozumieć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Artur Brol napisał:

A kto się słuchem nietoperza popisuje.

A sporo tu sie przewija takich, co slysza niemierzalne.

 

3 minuty temu, Artur Brol napisał:

Dziwne ze w dyskusji na temat audio wspomniałeś tylko - cytuje

Jeden uzna pomiary za istotne kryterium wyboru, inny woli w ladnym kolorze.

a nic o jakości dzwieku, bo tego się na odsłuch idąc oczekuje ,że usłyszy się jak wybrany zestaw brzmi a nie w jakim kolorze jest bo to na zdjęciach jest widoczne.

A co w tym dziwnego? Wskazalem jedne z mozliwych kryteriow, wielu innych nie wskazalem.

 

4 minuty temu, Artur Brol napisał:

Kto uznaje pomiary za istotne kryterium wyboru? Serio?

Np. ja.

 

5 minut temu, Artur Brol napisał:

Czyli mam rozumieć że słuchając muzyki w sklepie, bedac zadowolonym z tego co słyszy,  ba zaskoczonym z jakosci za chwilę spojzy taki na wykresy i numerki i powie ee sorki nie ma dobrych pomiarów i pójdzie dalej szukać?

Kto wie, moze i tak bedzie. Sa i tacy, co zrezygnuja, jak sie dowiedza, ze nie dosc drogo.

 

6 minut temu, Artur Brol napisał:

Dla mnie to pachnie snobizmem - co w zasadzie nie jest szkodliwe tylko niestety kosztowne.

W audio to chyba nie jest ewenement.

6 minut temu, Artur Brol napisał:

A czekaj to znaczy że ten Kowalski trochę niższej kategorii jest bo nie interesują go pomiary?

Tak to mam rozumieć?

Dlaczego nizszej kategorii? Jesli go to nie interesuje i nie zamierza interesowac, to jego wybor. Tych jest statystycznie wiekszosc zapewne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już mamy, my homo sapiens.

Za łatwo jak jest to się nudno albo mało interesująco robi. Zbyt tanio to podejrzewamy ze produkt marnej lub przynajmniej niezbyt dobrej jakości jest i tak się wszystko kręci.

Tak czy inaczej jest fajnie.

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

I jednocześnie nie słyszą "istotnych" dla promocji szajsu parametrów 😁

Jeżeli coś sie dobrze mierzy, a nie gra to może pora przemyśleć jak się mierzy i czemu się to robi źle 👍

Albo po co w ogóle się to mierzy 🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...