Skocz do zawartości

Zastosowanie paneli akustycznych w konkretnym przypadku


JackTylerDurden

Recommended Posts

@DiBatonio Zmiany które mogę zrobić opisałem wyżej są to:

  • pochłaniacze na ściane za kanapą 2x 120cm x 60cm x 10cm
  • mata kwarcowa od EuroFloors pod cienki dywan lezący na wysokości kanpy i szafki rtv
  • panele lameli z podkładem filcowym 7cm (jak na wizualizacji)

Niestety ze względów użytkowych stawiane panele odpadają. 

Może rzeczywiście przed dokonaniem wyżej wymienionych zmian spróbuje najpierw trochę dokładniej zmierzyć akustykę tego pokoju (zlecę to komuś kto się na tym zna). Tak czy inaczej dzięki wszystkim za odpowiedz.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, JackTylerDurden napisał:

Jednakże cały czas mam w głowie słowa sprzedawcy z salonu audio, który powiedział, że to sztuczna ingerencja i lepiej załatwić to odpowiednio dobranym głośnikiem lub zmianą akustyki pokoju. 

Wszystko pięknie fajnie tylko czy sprzedawca zadał sobie trud by zobaczyć jak wygląda Twój pokój/zapytał jakie zmiany w nim  są dla Ciebie akceptowalne?.

Wiadomo że najlepiej by było mieć 25m2 w prostokącie z odpowiednim ustrojami akustycznymi, tylko ten komfort ma mniejszość niż większość... 

Osobiście nie mam(jeszcze), ale słyszałem jak gra muzyka w pokoju z włączonym DSP i bez i jednak wole opcje z.

Proponuje zwyczajnie przekonać się na własnej skórze, bo to co dla jednego może być nieakceptowalne dla drugiego może okazać się złotym środkiem i lekiem  na jego bolączki.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole się podczepić i mam nadzieję, żę autor nie będzie miał mi tego za złe. Sytuacja u mnie niemal identyczna. Planuje wstawić lamele za każdą kolumną, a za tv jakieś penele ozdobne. Tylko co zrobić z kolumną przy oknie? Czy jakieś wymyślny zwisający i gęsto zapakowany kwietnik z doniczkami może coś pomóc? Nie widzi mi się montowanie zasłon.

Z tyłu także lamele przy wiszących głośnikach. A co pośrodku kanapy na ścianie? Jakiś dyfuzor? Ścianę widoczną w odbiciu okna za kanapą (na lewo siedząc na kanapie) planuje obwiesić dwoma lub trzema absorberami.

 

Jak się kobita zgodzi to podwiesze sufit jakimiś fikuśnymi płytami z wełną w środku w dwóch miejscach (około 5m2 w sumie). Pozytywnie by wpłynęły dwie takie wyspy na suficie na pogłos? Odległość między kolumnami to około 3.5 metra. Do miejsca siedzącego na kanapie jest niecałe 4.5 metra. 

 

image_2024-03-17_213611140.png

image_2024-03-17_213653704.png

Edytowano przez carlo497
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak usiądę 2 metry od kolumn to dźwięk jest znacznie lepszy, wyrazisty. Z poziomu kanapy wszystko jest bardziej zlane ze sobą. Jak wbijałem całość do kalkulatora to na tej ścianie (na lewo od kanapy) wyszły mi odbicia. Zresztą jak zapowiedziałem, że zrobimy sobie ładne obrazy i powiesimy na całej ścianie to usłyszałem, że dwa razy powtarzać nie muszę więc żal nie skorzystać 🙂

Raczej chciałbym uniknąć przesuwania tego zestawu i wszystko prawdopodobnie zostanie tak jak jest.. To jeszcze poziom kanapy i widok na lewo 

image_2024-03-17_221554789.png

image_2024-03-17_221626843.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez w trójkącie słucham i jest dobrze.

Moze dźwięk się zmienia bo jesteś daleko o źródła. Pozatym, moim zdaniem, tego miejsca aż szkoda nie wykorzystać. 

Spróbuj zrobić 3 na 3 na 3. Czy coś się zmieni. Eksperymentuj. Sprawdź z 2, 3 ustawienia.

Ja bym od razu to wszystko rozstawił i trochę do przodu wysunął. 

Jeśli chcesz coś powiesić, i możesz to dlaczego nie. Zaszkodzić raczej nie powinno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, powinieneś wpierw wszystko zamontować czy ustawić.

Wypróbować i posłuchać czy coś się dzieje nieporzadanego.

Jeśli będą jakieś nieprzyjemne efekty, wtedy pomyślisz gdzie co trzeba powiesić.

Ale to jak ja, bym to zrobił. 

Pozatym, jeśli nie ustawisz wszystkiego trochę inaczej,  możesz nie być zadowlony z brzmienia.

Jak sam mówiłeś z bliska brzmi wszystko fajniej, z sofy już nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, porada to troche za duzo powiedziane.

Ogólnie dla każdego. 

Absorbery są po to by nieporzadane efekty dźwiękowe zlikwidować.

Tak logicznie myśląc, to wpierw by je trzeba, te efekty, wykryć.

By z nimi walczyć.

Tak to sobie porównuje z braniem leków przed stwierdzeniem choroby 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rzekł że co do akustyki mamy te same podejście co wszyscy, jeśli gdzieś coś produkuje zakłócenia, trzeba je wyeliminować.  Czym? Np. absorberami.

Wieszanie jednak tego wszystkiego przed przetestowaniem systemu i akustyki pokoju, to troche za szybko.

Jak mówiłem, lekarstwo po stwierdzeniu choroby a nie przed 😁

Tak dla jasności, nie jestem przeciwko absorberom czy wszystkim systemom korekcji dźwięku. Używajmy tego jednak gdy stwierdzimy ze jest potrzebne. Nie przed.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam czy dobrze rozumiem fizykę, że znacznie lepszy odbiór dźwięku na 2 metry przed kolumnami niż z 4 metrów jest związany z tym, że w tym konkretnym przypadku na większą odległość dźwięk dochodzi centralnie, a potem z odbić i robi się tym samym sieczka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gdzies czytalem jak ustawic kolumny to przewaznie pisalo w trojkacie rownoramiennym. Pewnie nie bez powodu. Tak sobie mysle ze wtedy dzwiek ma przestrzen w ktorej sobie moze poszalec. Dociera do odbiorcy bardziej "wyluzowany". Ale specjalista nie jestem wiec moge sie mylic.

 

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
16 godzin temu, Artur Brol napisał:

Jak gdzies czytalem jak ustawic kolumny to przewaznie pisalo w trojkacie rownoramiennym. Pewnie nie bez powodu. Tak sobie mysle ze wtedy dzwiek ma przestrzen w ktorej sobie moze poszalec. Dociera do odbiorcy bardziej "wyluzowany". Ale specjalista nie jestem wiec moge sie mylic.

Tak, a nawet o trójkącie równobocznym. To dlaczego to jest ważne szczególnie dla pozycjonowania dźwięków bardzo fajnie wytłumaczył mi ten film, na którym Shea tłumaczy działanie yapo (systemu korekcji yamahy.)

https://www.youtube.com/watch?v=6oqz-SwoIqo&t=2166s

Edytowano przez JackTylerDurden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mariol napisał:

W tym artykule czytam, że membrany głośników powinny być na wysokości głowy bądź niżej, a co jeżeli są wyżej. Jakiego efektu w dźwięku mogę spodziewać się jeżeli tweeter jest wyżej mojego ucha natomiast membrany średnio tonowe na jego wysokości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, JackTylerDurden napisał:

W tym artykule czytam, że membrany głośników powinny być na wysokości głowy bądź niżej, a co jeżeli są wyżej. Jakiego efektu w dźwięku mogę spodziewać się jeżeli tweeter jest wyżej mojego ucha natomiast membrany średnio tonowe na jego wysokości.

To złożona sprawa, ale w uproszczeniu, tweeter poza osią daje mniejszą ilość wysokich tonów. W zależności od konstrukcji tweetera te różnice będą mniejsze lub większe. Trzeba jednak wiedzieć, że parę centymetrów nie robi różnicy. Kąt odchylenia od osi musi być rzędu 15-30 stopni, żeby wyraźniej to usłyszeć. Możesz sobie podłożyć poduszkę pod tyłek i sam sprawdzić, czy da się to u Ciebie usłyszeć.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie fatalna sytuacja. Mam tylko jedno miejsce i jedno ustawienie kolumn, gdzie dostaję audiofilskiego orgazmu. 
To z uwagi na drivery i tubę. 
Ale jakoś daję radę i niosę te brzemię. 
Poprzednio, przy wielu innych driverach z ustawieniem/kątem dogięcia kolumn było o wiele łatwiej. Mniejsze różnice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...