Skocz do zawartości

Wymiana amplitunera RX-V4A - poprawa dźwięku w stereo


n7toan

Recommended Posts

Witam.

Zastanawiam się nad wymianą amplitunera. Zaznaczę, że ogólnie jestem zadowolony z jakości dźwięku (jeśli chodzi o filmy i gry) który dostarcza zestaw. Jednak w stereo czegoś brakuje. Gdy u znajomego posłucham przez chwilę Yamaha rn803 + Heco Aurora 700, wracam do domu, włączam listę utworów, słyszę jakby zestaw grał jak stara wieża. 

Mój sprzęt który posiadam to amplituner Yamaha RX-V4A, kolumny Heco Aurora 700, Aurora 200, Aurora center 30, subwoofer REL HT1003. Mam możliwość kupić amplituner Yamaha RX-A6A za połowę ceny, stan nowy, nieużywany tylko pudełko zostało otwarte. W filmach wystarczy już dźwięk wydobywający się z rx-v4a choć pewnie zmiana byłaby na plus. Moje pytanie dotyczy stereo, czy przy posiadanych już kolumnach i subwooferze, dźwięk w muzyce w jakiś sposób się zmieni? Czy będzie taki płaski, bez głębi jak w przypadku rx-v4a?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@n7toan skoro masz te same głośniki co znajomy, pożycz od niego ten wzmacniacz, podepnij do swoich i zobacz czy będzie tak samo fajnie jak u niego. Dopiero wtedy można się zastanawiać nad zmianą. Jak nie będzie tak samo, to znaczy, że należy się zająć akustyką pomieszczenia a nie amplitunerem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lolekdrugi napisał:

@n7toan skoro masz te same głośniki co znajomy, pożycz od niego ten wzmacniacz, podepnij do swoich i zobacz czy będzie tak samo fajnie jak u niego. Dopiero wtedy można się zastanawiać nad zmianą. Jak nie będzie tak samo, to znaczy, że należy się zająć akustyką pomieszczenia a nie amplitunerem.

Tak dokładnie zrobiliśmy. Próbowaliśmy kilka tych samych utworów na tym i na tym. Jest różnica. Granie RN 803 z Heco mi odpowiada. Oczywiście akustyka pewnie też jest do poprawy. Kombinowałem przez kilka tygodni z ustawieniem kolumn.

 

 

31 minut temu, Q21 napisał:

Cześć, upgrade Yamahy na V6A da Ci lepszy dźwięk w stereo i w kinie, ale nie będzie to potężna różnica. V6A otwiera Ci jednak ścieżkę na zewnętrzną końcówkę mocy/oddzielny wzmacniacz, a to na pewno znacznie ulepszy dźwięk w muzyce. 

Chodzi o model RX-A6A.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, n7toan napisał:

Tak dokładnie zrobiliśmy. Próbowaliśmy kilka tych samych utworów na tym i na tym. Jest różnica. Granie RN 803 z Heco mi odpowiada. Oczywiście akustyka pewnie też jest do poprawy. Kombinowałem przez kilka tygodni z ustawieniem kolumn.

ale te kilka utworów próbowaliście przenosząc NR800 do Ciebie czy V4A do niego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, n7toan napisał:

Mam możliwość kupić amplituner Yamaha RX-A6A za połowę ceny, stan nowy, nieużywany tylko pudełko zostało otwarte.

Zdecydowanie bierz. W takiej cenie!

19 godzin temu, n7toan napisał:

Moje pytanie dotyczy stereo, czy przy posiadanych już kolumnach i subwooferze, dźwięk w muzyce w jakiś sposób się zmieni? Czy będzie taki płaski, bez głębi jak w przypadku rx-v4a?

Zmieni się aczkolwiek wydaje mi się że to też kwestia ustawień u Ciebie.

17 godzin temu, n7toan napisał:

Chodzi o model RX-A6A.

No właśnie. To jest znaczący przeskok. Ja bym się nie zastanawiał.

9 godzin temu, n7toan napisał:

Jeśli chodzi o końcówkę mocy/wzmacniacz to ile trzeba dołożyć aby to dobrze zagrało?

Zależy od oczekiwań. Możesz wziąć chińczyka za 2000 A może byc francuz za 5000.

Ale najpierw ten A6A

Nie mają więcej?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Zdecydowanie bierz. W takiej cenie!

Zmieni się aczkolwiek wydaje mi się że to też kwestia ustawień u Ciebie.

No właśnie. To jest znaczący przeskok. Ja bym się nie zastanawiał.

Zależy od oczekiwań. Możesz wziąć chińczyka za 2000 A może byc francuz za 5000.

Ale najpierw ten A6A

Nie mają więcej?

 

Niestety gdy wróciłem do domu, chcąc go zamówić już był sprzedany. Była tylko jedna sztuka. Czasami można coś wyrwać taniej ale to są pojedyncze sztuki, no i trzeba być zdecydowanym. 

Teraz obserwuje z rx-a2a ale to już używany sprzęt z gwarancją. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań odnośnie końcówek mocy..
Jeśli zdecydowałbym się na wymianę amplitunera na RX-A2A to czy końcówki mocy np. Nad C268 lub Atoll AM100 będą odpowiednie do Heco Aurora 700?
W jakim stopniu dźwięk w stereo się zmieni, zbliży się do poziomu RN 803? Jeśli w stereo zagra lepiej to czy w filmach będą straty?
Jak wygląda obsługa takiego połączenia, czy końcówka mocy włączy się automatycznie z amplitunerem? Będzie to wyglądać tak jak w przypadku subwoofera - niepotrzebny jest żaden pilot do obsługi?

Z góry przepraszam być może za głupie pytania ale w temacie audio jestem zielony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2023 o 23:16, n7toan napisał:

W jakim stopniu dźwięk w stereo się zmieni, zbliży się do poziomu RN 803?

Zewnętrzne końcówki mocy moim zdaniem nie wpływają na barwę na tyle by twierdzić że coś się radykalnie zmieni. Źródło zostaje przecież to samo. Będzie lepiej, ale to raczej niuanse. Chyba że faktycznie lubisz głośno i mocno a do tego kolumny mało efektywne, no to dużo mocy z zewnątrz da potencjał na więcej dB. Jeśli zależy Ci na tym żeby odczuwalnie podnieść poprzeczkę trybu stereo utrzymując integralność systemu z kinem domowym zastanów się nie nad końcówką zewnętrzną, tylko nad wzmacniaczem posiadającym tryb pracy jako końcówka mocy. Zerknij na tą listę która jest dość często aktualizowana https://www.audiophile.no/nb-no/resurssenter/forsterkere-med-ht-bypass/item/208-oversikt-over-forsterkere-med-prosessorinngang.

Kolumny frontowe podłączasz do tego wzmacniacza. Jeśli zamierzasz używać kina, to używając pre-out z amplitunera -> bypass (różnie to nazywają), przełączasz wzmacniacz by pracował jako końcówka mocy i wszelkie ustawienia (włącznie z poziomem głośności) zostają w nim deaktywowane. Jeśli jednak chcesz słuchać muzyki, to wszelkie jej źródła stereo podłączasz pod wzmacniacz (z pominięciem amplitunera), i obsługujesz audio jakby kina nie było. Jedyny minus takiego rozwiązania (z mojego punktu widzenia) to problem z konfiguracją systemu z subem jeśli chcemy słuchać muzyki w trybie 2.1. No bo albo sub będzie podłączony pod amplituner (kino), albo pod wzmacniacz. Nie jest to kwestia nie do przejścia, ale warto odnotować że należy się nad tym pochylić. Acha, jeszcze jedno - kolejny pilot ;)

Dnia 28.04.2023 o 23:16, n7toan napisał:

Jeśli w stereo zagra lepiej to czy w filmach będą straty?

Budżetowe amlitunery kina mają bardzo ograniczoną wydolność prądową.  Zasilając fronty przez zewnętrzne urządzenie dodajesz potencjału reszcie kolumn w trybie kina domowego, uzyskujesz w nich więcej dynamiki i rozmachu. Tu nie jest tak że amplituner ma np. 180W na kanał wg specyfikacji, tyle to ma wyłącznie w teorii. Dla przykładu... dla dwóch kanałów będzie miał 2x120W, a dla pięciu 5x70W, dla siedmiu 7x50W.

Dnia 28.04.2023 o 23:16, n7toan napisał:

Jak wygląda obsługa takiego połączenia, czy końcówka mocy włączy się automatycznie z amplitunerem?

Zauważ że amplituner ma z tyłu takie złącze jak trigger out 12V. To wyzwalacz dla zewnętrznych urządzeń. Końcówki mocy i większość wzmacniaczy z bypass ma trigger in 12V. Używając zwykłego monofoniczego kabla minijack sprawisz że oba urządzenie będą się uruchamiać i wyłączać równocześnie.

Dnia 28.04.2023 o 23:16, n7toan napisał:

Będzie to wyglądać tak jak w przypadku subwoofera - niepotrzebny jest żaden pilot do obsługi?

Dlatego wyżej napisałem że z triggerem działa większośc wzmacniaczy, a to oznacza że nie wszystkie. Jest kilka modeli co wyzwalają się jak sub, czyli jak dostaną sygnał z pre-out. Ale to raczej wyjątki... Będziesz się decydował na konkretne zabawki to się zorientuj.

2436937-l2.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dany ampli ma porządny preamp to wtedy ma sens zewn. końcówka , tutaj mamy ampli yamahy za ~2800zł także szału nie będzie.

Żeby było naprawdę fajnie trzeba sporo wydać (10tys+) , obecnie (nie tylko w audio) ,ale jakość komponentów spadła co widać po cenach sprzętów (5 lat coś kosztowało 2500 dziś to samo 4000 dla tego samego poziomu dźwięku)

Wątpię by tanie ampliaki miały realnie 5x 70W na odpowiednim poziomie zniekształceń i jakości ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Wątpię by tanie ampliaki miały realnie 5x 70W na odpowiednim poziomie zniekształceń i jakości ;)

Oczywiście wszystko rozbija się o OHM i zniekształcenia w jakich są przeprowadzane pomiary, ale w A2A tak to wygląda po laboratorium.

https://audiovision.de/yamaha-rx-a2a-test/

"Jakość dźwięku Podczas pomiaru wydajności A2A dostarczył prawie dokładnie takie same wartości jak A880. W trybie 5.1 (6 omów) było to 95 watów na kanał, przy 7 aktywnych wzmacniaczach mocy było to 73 waty (6 omów) na kanał. A2A wyraźnie wyprzedza V6A, który jest słaby w trybie wielokanałowym, co znajduje również odzwierciedlenie w różnicy w cenie między tymi dwoma urządzeniami. W trybie stereo A2A był w stanie zrównać się z A880 i V6A przy mocach 179 (4 omów) i 150 watów (6 omów). Średni pobór mocy wyniósł 284 watów, w trybie eco 169 watów."

Yamaha-Receiver-Fazit.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2023 o 08:14, n7toan napisał:

Niestety gdy wróciłem do domu, chcąc go zamówić już był sprzedany. Była tylko jedna sztuka. Czasami można coś wyrwać taniej ale to są pojedyncze sztuki, no i trzeba być zdecydowanym. 

Teraz obserwuje z rx-a2a ale to już używany sprzęt z gwarancją. 

Ale gdzie to było?

Dnia 28.04.2023 o 23:16, n7toan napisał:

Jeśli zdecydowałbym się na wymianę amplitunera na RX-A2A to czy końcówki mocy np. Nad C268 lub Atoll AM100 będą odpowiednie do Heco Aurora 700?
W jakim stopniu dźwięk w stereo się zmieni, zbliży się do poziomu RN 803? Jeśli w stereo zagra lepiej to czy w filmach będą straty?

Z Nadem ten dzwiek będzie lepszy niż od 803. Z Atollem będzie inny. Lepszy ale innej barwy.

No bo A2A i 880 to jest w zasadzie to samo. Tylko w nowej obudowie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Ale gdzie to było?

 

Obserwuje ogłoszenia wystawione na eBay w Wielkiej Brytanii. 

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Z Nadem ten dzwiek będzie lepszy niż od 803. Z Atollem będzie inny. Lepszy ale innej barwy.

No bo A2A i 880 to jest w zasadzie to samo. Tylko w nowej obudowie.

 

Dźwięk podobny do Yamahy rn803 by mnie zadowolił. Chyba, że znowu posłuchałbym czegoś lepszego. 

Teraz wiedząc, że warto iść w droższy amplituner, może następnym razem nie przegapię dobrej oferty. Upoluję coś z Yamahy a2a, a4a lub a6a a potem coś z końcówek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam po przerwie.

W końcu zakupiłem model RX-A6A. Posiadam go ponad tydzień. Różnicę czuć sporą w porównaniu do RX-V4A. Dźwięk jest czystszy, głębszy. Największa różnicę odczułem w kinie. Dźwięk jest bardziej wypełniony, jakby lepiej całość zestawu ze sobą współpracowała. Włączam tylko SurroundAi.

Jeśli chodzi o stereo to moim zdaniem gra to na poziomie pomiędzy Yamaha RN 602 a RN 803d. Testując wybieram te same utwory z listy w Tidal więc bardzo dobrze mi znane. Zaznaczam, że są to moje osobiste odczucia i niestety nie porównywałem tych urządzeń w jednym czasie więc możliwe, że moja ocena jest błędna. Przy odsłuchach w ustawieniach wszystko jest wyłączone poza YPAO Volume która pomaga przy cichszym słuchaniu muzyki.

Zastanawiam się czy wszystko wykonałem poprawnie oraz co mogę zmienić. Kalibrację YPAO wykonałem i poprawiłem tylko odległość subwoofera. Wszystkie kolumny ustawione są na small, crossover przednich 60hz, reszta na 80hz. Dodam też, że kolumny przednie i centralny podłączone są kablem Melodika Purple Rain MDC2250 a tylne kolumny Melodika BWC2150.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, n7toan napisał:

Witam po przerwie.

W końcu zakupiłem model RX-A6A. Posiadam go ponad tydzień. Różnicę czuć sporą w porównaniu do RX-V4A. Dźwięk jest czystszy, głębszy. Największa różnicę odczułem w kinie. Dźwięk jest bardziej wypełniony, jakby lepiej całość zestawu ze sobą współpracowała. Włączam tylko SurroundAi.

Jeśli chodzi o stereo to moim zdaniem gra to na poziomie pomiędzy Yamaha RN 602 a RN 803d. Testując wybieram te same utwory z listy w Tidal więc bardzo dobrze mi znane. Zaznaczam, że są to moje osobiste odczucia i niestety nie porównywałem tych urządzeń w jednym czasie więc możliwe, że moja ocena jest błędna. Przy odsłuchach w ustawieniach wszystko jest wyłączone poza YPAO Volume która pomaga przy cichszym słuchaniu muzyki.

Zastanawiam się czy wszystko wykonałem poprawnie oraz co mogę zmienić. Kalibrację YPAO wykonałem i poprawiłem tylko odległość subwoofera. Wszystkie kolumny ustawione są na small, crossover przednich 60hz, reszta na 80hz. Dodam też, że kolumny przednie i centralny podłączone są kablem Melodika Purple Rain MDC2250 a tylne kolumny Melodika BWC2150.

To teraz wprowadzę jeszcze trochę zamieszania i dodam, że pod ten model też możesz wpiąć końcówkę i będzie jeszcze lepiej 😜 Oczywiście do Auror przerost formy nad treścią to będzie mało powiedziane. Tak czy inaczej set masz teraz taki, że możesz go dowoli rozwijać więc jeśli teraz będziesz chciał wymienić kolumny to możliwości na ich napędzenie będziesz miał na prawdę przyzwoite.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2023 o 20:07, Piotr Sonido napisał:

Super :)

Faktycznie amplitunery kinowe Yamahy grają specyficznie w stereo.

Wygląda że zrobiłeś dobrze.

Możesz się pobawić w Bi amping jeśli masz wolne kanały.

 

 

Aktualnie mam system 5.1 więc z tego co widzę w instrukcji byłoby to możliwe. Kiedyś czytałem o bi-amp i byłem przekonany, że to nic nie daje lub niewiele. Mam jakieś kable więc będę musiał to przetestować osobiście. 

Dnia 6.07.2023 o 15:45, S4Home napisał:

To teraz wprowadzę jeszcze trochę zamieszania i dodam, że pod ten model też możesz wpiąć końcówkę i będzie jeszcze lepiej 😜 Oczywiście do Auror przerost formy nad treścią to będzie mało powiedziane. Tak czy inaczej set masz teraz taki, że możesz go dowoli rozwijać więc jeśli teraz będziesz chciał wymienić kolumny to możliwości na ich napędzenie będziesz miał na prawdę przyzwoite.

Myślałem o wzmacniaczu posiadającym tryb pracy jako końcówka mocy tak jak napisał wcześniej użytkownik Butler. Jednak ze względu na mało miejsca na komodzie  na dodatkowe urządzenia tego typu, nie planuje takiej rozbudowy na tą chwilę. 

 

Sam myślałem o wymianie kabli Melodika od przednich kolumn - lewej, prawej i centralnej na coś lepszego, np Chord Clearway Speaker X. Znajomy mówił, że różnica jest wyczuwalna bo sam zmieniał Melodiki na właśnie ten model Chord. Dodatkowo rok temu przy zakupie poprzedniego amplitunera polecano mi też tej marki kabel ale inny model Chord C-screen. Dlatego w pierwszej kolejności myślę o zmianie kabli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Bi amping daje. Biwiring niewiele zmienia. A tu zasilasz kolumne dwoma wzmacniaczami. Jak masz 5.1 to wykorzystał bym wolne kanały do tego.

 

Dnia 7.07.2023 o 17:32, n7toan napisał:

Sam myślałem o wymianie kabli Melodika od przednich kolumn - lewej, prawej i centralnej na coś lepszego, np Chord Clearway Speaker X. Znajomy mówił, że różnica jest wyczuwalna bo sam zmieniał Melodiki na właśnie ten model Chord. Dodatkowo rok temu przy zakupie poprzedniego amplitunera polecano mi też tej marki kabel ale inny model Chord C-screen. Dlatego w pierwszej kolejności myślę o zmianie kabli.

Clearway to znacznie lepszy kabel od Purplerain

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie biampingu pasywnego chciałem dopytać czy dla 5.1 to może być strzał w kolano? Chodzi mi o ograniczenie mocy przez ampli, tj. moc leci w dół w zależności od ilości wykorzystywanych kanałów i w związku z tym czy dla "mocniejszych" głośników surround (u mnie akurat w tej roli diva 262 nazwane pieszczotliwie krowami) nie jest to opcja "szkodliwa" - przy stereo może być lepiej, ale czy właśnie widoczny spadek mocy nie będzie tu ograniczał surround? Załączam zrzut z testu Yamaha rx-v6a 

Screenshot_2023-07-07-17-59-43-75_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dałem na 80Hz i są na small (chociaż kalibracja ustawiała zawsze all large i 40Hz) więc sporo obciążenia im odeszło.

Przed dostawieniem sub'a pasywny bi-amp w stereo dał odczuwalnego kopniaka (inną kwestią jest czy to się podoba czy nie).

Po dodaniu sub'a efekt surround stał bardziej czytelny, więc stąd założenie, że krowy mogły mieć wcześniej za mało mocy - bez suba wszystko było przecież na large...

 

8-punktowa kalibracja YPAO (już z sub'em) dała surroundom +0,5, a ja od siebie kolejne +0,5, więc mają ostatecznie +1dB.

ps. testowałem na kilku filmach EQ YPAO Flat, Natural, na szybko zrobiłem swój GEQ, a finalnie wyłączyłem EQ (bo wrażenia wtedy były dla mnie najlepsze) - YPAO EQ jednak zawsze "przydławia" subwoofer.

Dodam, że dla sub'a kalibracja wstawiła -0,5dB, a dystans wskazała 0,3m przy rzeczywistym 3,7m - do tej pory jak czytałem różne komentarze to każdemu YPAO dodawało kilka metrów, a u mnie w drugą stronę.. no ale różnicy między 0,3m a 3,7m nie odczułem, więc z subami pewnie tak już jest, bo odległości dla pozostałych kolumn idealnie mierzy.

Jeśli moje założenia i wnioski są słuszne to chyba powinienem wybrać Rx-A2A lub A4A 😜

 

ps2. pytanie do użytkowników Yamahy - zawsze przy przełączeniu na tryb PURE DIRECT słychać było wyraźnie cyknięcie przekaźnika, a wczoraj tego już nie słyszałem. Ktoś wie od czego to zależy ? mogło się coś wysypać?

Edytowano przez lion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...