Skocz do zawartości

q-acoustic 3050i -dobór wzmacniacza


Andrew Piotrowski

Recommended Posts

Witam serdecznie

Niedawno zmieniłem moje leciwe Monitor Audio MR6 na kolumny z tematu.

Muszę powiedzieć, że poprawił mi się dość znacząco odsłuch pod względem ilości detali. Szczerze mówiąc, to nawet nie zauważyłem wcześniej, że przy Monitorach potencjometr głośności musiał iść o wiele bardziej w górę, żeby wychwycić podobną ilość detali w utworze. Jakoś zaczynam się chyba delektować w "cichszym" słuchaniu. Moje pytanie: czy i jeśli tak to co -zapewni mi niepomniejszoną ilość wrażeń przy niezbyt głośnym słuchaniu? 

Kolumny zasila NAD 356Bee. Do wzmacniacza podłączony jest DAC Heos z czterema głośnikami Heos1 przy suficie, Soudbarem z Subwooferem Heos i jednym Heos7 na połączeniu salonu z kuchnią. Czasem włączam wszystko, a czasem tylko NADa.

Żródło to głównie Spotify, albo dysk sieciowy; muzyka od Bacha, przez Milesa Davisa, czy Muse,  po System of a Down. 

Niestety pokój jest dość duży i słaby jeśli chodzi o możliwości ustawienia, chyba że coś doradzicie. 

Szczerze mówiąc nie mam ochoty dokładać, więc interesuje mnie najbardziej rozwiązanie: sprzedać NAD'a i zastąpić go... w podobnej cenie, może z lekką dopłatą.

A może po prostu się czepiam i w myśl zasady: lepsze jest wrogiem dobrego -mogę tylko zepsuć.

Dzięki za wszelkie sugestie.

IMG-20230303-WA0002.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten NAD akurat pasuje do tych kolumn.

4 godziny temu, Andrew Piotrowski napisał:

Do wzmacniacza podłączony jest DAC Heos

Co jest podłączone?

HEOS link?

To co bym zrobił to skoro lubisz tak Heosa to dokupił lepszy DAC do samego NADa.

I przede wszystkim nie słuchał ze wszystkiego na raz.

Wzmak masz dobry, Musiał byś dac sporo więcej obecnie za nowy żeby było zauważalnie / słyszalnie lepiej.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Oczywiście podpięty jest Heos Link. Natomiast sam NAD ma wbudowany moduł DACa.

Co da mi zakup lepszego DACa w kontekście Heos'ów, tym bardziej, że proponujesz nie słuchać "wszystkiego na raz"?

Przyznam, że obecny układ dzwiękowo raczej mnie zadowala, brakuje mi bardziej trochę większej funkcjonalności. Obecnie do słuchania  muszę, oprócz apki, operować pilotem NAD'a, który nie zawsze jest pod ręką. Dodatkowo regulacja głośności  z aplikacji Heos nie reguluje głośności wzmacniacza, zostaje więc znowu chwytanie pilota i tutaj mam kolejny problem - o ile w Heosach głośność regulowana przesunięciem palcem po ekranie zmienia się bezproblemowo płynnie w całym zakresie, to z pilota w NAD'zie początkowy zakres nie jest tak "płynny". To tak, jakby podzielić skalę głośności od 1-10 i NAD chciał z pilota startować z głośności np 2 lub 3, pomijając 1. Przy cichym słuchaniu całości zdarza mi się, że muszę wstawać do wzmacniacza regulować ręcznie głośność, ponieważ z pilota głośność z NAD'a ciężko (albo niemożliwe) mi złapać tę minimalną głośność. Nie wiem, czy dość obrazowo opisałem o co mi chodzi. 

Jak już to sobie wszystko poustawiam to muza jest, moim zdaniem, mega przyjemna dla ucha. Dodatkowo przy głośniejszym słuchaniu problem nie jest zauważalny. Nie zgodzę się, że słuchanie "wszystkiego na raz" jest minusem. Wg mnie całość fajnie się uzupełnia, dodatkowo wychodząc np do kuchni, czy na korytarz nadal słucham muzyki, a nawet siedząc na sofie Subwoofer z Heosa często miło wypełnia niedostatki basów Q-acoustics'ów. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu ponieważ posiadam wyżej wymienione kolumny spięte z Magnat mr780 i źródło Wiim mini. Czy jest jakaś sensowna alternatywa ze zamianą wzmacniacza w podobnym budżecie? Z obecnego połączenia jestem zadowolony ale wiadomo że zawsze można lepiej. Może inny lepiej się z nimi będzie zgrywać? Może ktoś porównywał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby polepszyć swój tor musisz wiedzieć co Ci nie pasuje w obecnym. Czy coś Ci przeszkadza? Czegoś jest za mało lub za dużo? Z innym wzmacniaczem będzie inaczej ale czy dla Ciebie lepiej? Tego nikt Ci nie powie. Jeśli z obecnego brzmienia jesteś zadowolony to ciesz się muzyka i nie szukaj dziury w całym tylko dlatego że Cie swędzi. To jest audio nerwica. Chyba że masz wolne środki na zakup i odsprzedaż. Wtedy posłuchasz innego dźwięku i zyskasz doświadczenie. Będziesz bogatszy i może zrozumiesz czego chcesz jeśli chodzi o audio 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Artur Charicki napisał:

Żeby polepszyć swój tor musisz wiedzieć co Ci nie pasuje w obecnym. Czy coś Ci przeszkadza? Czegoś jest za mało lub za dużo? Z innym wzmacniaczem będzie inaczej ale czy dla Ciebie lepiej? Tego nikt Ci nie powie. Jeśli z obecnego brzmienia jesteś zadowolony to ciesz się muzyka i nie szukaj dziury w całym tylko dlatego że Cie swędzi. To jest audio nerwica. Chyba że masz wolne środki na zakup i odsprzedaż. Wtedy posłuchasz innego dźwięku i zyskasz doświadczenie. Będziesz bogatszy i może zrozumiesz czego chcesz jeśli chodzi o audio 🙂

Nie bardzo wiem, czy to komentarz do mnie, czy do Kolegi Maykela, czy może do nas obu.

Jeśli do mnie, to napisałem co prawda, że dźwięk mnie zadowala, jednak dość irytujący problem sterowania całością powoduje, że raczej tego nie zostawię w obecnym stanie.

Choć przyznaję, i stąd prośba do Was o radę - nie wiem jeszcze jak to zrobię.

Już przed zakupem NAD'a radziłem się Was na Forum odnośnie wzmacniacza, wtedy jeszcze do wspomnianych MA MR6. Oprócz NAD'a radziliście np sprzęt typu Denon DRA800H. Jednak dużo się wtedy naczytałem o wyższości wzmacniacza nad amplitunerem, o kiepskich recenzjach sprzętu Denona - dobrych parametrach podawanych przez producenta vs rzeczywistość etc. Udało mi się wtedy przypadkowo namówić kolegę, który miał C356Bee i przyjechał do mnie ze wzmacniaczem i odtwarzaczem CD.  Posłuchałem i zdecydowałem, że takiej "przesiadki" oczekiwałem. I nadal tak uważam. Jeśli chodzi o dźwięk. 

Wzmacniacz kupiłem, później zacząłem się bawić w podłączanie NAD'a z Heosem, na co podczas testu ze sprzętem kolegi zabrakło już czasu. No i od tamtego czasu borykam się z problemem dotyczącym sterowania całością opisanym wyżej. Trochę szukałem, czytałem, nic nie znalazłem. Heos link miał zapewniać podłączenie jakiegokolwiek wzmacniacza, no i niby pozwala. Gorzej już ze sterowaniem tym wzmacniaczem z poziomu aplikacji.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Charicki napisał:

Żeby polepszyć swój tor musisz wiedzieć co Ci nie pasuje w obecnym. Czy coś Ci przeszkadza? Czegoś jest za mało lub za dużo? Z innym wzmacniaczem będzie inaczej ale czy dla Ciebie lepiej? Tego nikt Ci nie powie. Jeśli z obecnego brzmienia jesteś zadowolony to ciesz się muzyka i nie szukaj dziury w całym tylko dlatego że Cie swędzi. To jest audio nerwica. Chyba że masz wolne środki na zakup i odsprzedaż. Wtedy posłuchasz innego dźwięku i zyskasz doświadczenie. Będziesz bogatszy i może zrozumiesz czego chcesz jeśli chodzi o audio 🙂

Myślę że masz rację i zgadzam się z tym. Ale z drugiej strony cała ta zabawa w Audio na tym polega. Nie rozkładam dźwięku na czynniki pierwsze ani nie umiem opisywać swoich doznań tak jak koledzy na forum. Zabawa w ciągłe kup i sprzedaj też nie jest dla mnie. Dlatego uznałem za bezpieczny wybór zakup kolumn Q Acoustics i w późniejszym czasie dokupiłem Magnat mr780. Żeby się przekonać jak to jest z tym stereo. Wcześniej kolumny były połączone z amplitunerem kina. Ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie oglądania filmów nawet tych ze streamingu na wzmacniaczu stereo. Przy kinie nawet podstawowym jest o wiele lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Andrew Piotrowski napisał:

Dziękuję za odpowiedź.

Oczywiście podpięty jest Heos Link. Natomiast sam NAD ma wbudowany moduł DACa.

Co da mi zakup lepszego DACa w kontekście Heos'ów, tym bardziej, że proponujesz nie słuchać "wszystkiego na raz"?

Przyznam, że obecny układ dzwiękowo raczej mnie zadowala, brakuje mi bardziej trochę większej funkcjonalności. Obecnie do słuchania  muszę, oprócz apki, operować pilotem NAD'a, który nie zawsze jest pod ręką. Dodatkowo regulacja głośności  z aplikacji Heos nie reguluje głośności wzmacniacza, zostaje więc znowu chwytanie pilota i tutaj mam kolejny problem - o ile w Heosach głośność regulowana przesunięciem palcem po ekranie zmienia się bezproblemowo płynnie w całym zakresie, to z pilota w NAD'zie początkowy zakres nie jest tak "płynny". To tak, jakby podzielić skalę głośności od 1-10 i NAD chciał z pilota startować z głośności np 2 lub 3, pomijając 1. Przy cichym słuchaniu całości zdarza mi się, że muszę wstawać do wzmacniacza regulować ręcznie głośność, ponieważ z pilota głośność z NAD'a ciężko (albo niemożliwe) mi złapać tę minimalną głośność. Nie wiem, czy dość obrazowo opisałem o co mi chodzi. 

Jak już to sobie wszystko poustawiam to muza jest, moim zdaniem, mega przyjemna dla ucha. Dodatkowo przy głośniejszym słuchaniu problem nie jest zauważalny. Nie zgodzę się, że słuchanie "wszystkiego na raz" jest minusem. Wg mnie całość fajnie się uzupełnia, dodatkowo wychodząc np do kuchni, czy na korytarz nadal słucham muzyki, a nawet siedząc na sofie Subwoofer z Heosa często miło wypełnia niedostatki basów Q-acoustics'ów. 

 

 

Tak wiem o co chodzi z tym pilotem :) Miałem :)

No to chwila czyli chcesz zwiekszyć funkcjonalność? Wzmacniacz inny niż Heos który dał by się zdalnie sterować będzie tez miał sieć. Wiec będzie to zbuplikowane.

8 godzin temu, Maykel napisał:

Podepnę się do tematu ponieważ posiadam wyżej wymienione kolumny spięte z Magnat mr780 i źródło Wiim mini. Czy jest jakaś sensowna alternatywa ze zamianą wzmacniacza w podobnym budżecie? Z obecnego połączenia jestem zadowolony ale wiadomo że zawsze można lepiej. Może inny lepiej się z nimi będzie zgrywać? Może ktoś porównywał.

A jakie kolumny?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piotr Sonido napisał:

No to chwila czyli chcesz zwiekszyć funkcjonalność? Wzmacniacz inny niż Heos który dał by się zdalnie sterować będzie tez miał sieć. Wiec będzie to zbuplikowane.

Bardziej chodziło mi o zmianę NAD'a,  jeśli nie da się opisanego problemu wyeliminować jakimś dodatkiem, zmianą ustawień, kabli, zworek etc.

Wolałbym go oczywiście zostawić, ale Heosa przecież się nie pozbędę, bo zostanę z dwoma niezależnymi systemami. Po co? W poniedziałki słuchać stereo, we wtorki Heos'a..... itd?Gdybym uznał, że współgranie obu systemów nie daje zadowalającego efektu dźwiękowego, to pewnie bym Heosa się pozbył, ale moim zdaniem naprawdę całość gra dużo lepiej/ciekawiej i pełniej. I co byście nie napisali, że to bez sensu itd, to moje ucho mówi mi, że razem gra to po prostu lepiej. Tylko to sterowanie... eh

No i teraz - może (jeśli nie ma innego rozwiązania) zacząć się oswajać z koniecznością zamiany NAD'a na coś ze stajni Denon/Marantz, co pozwoli mi kontrolować wszystko z poziomu jednej aplikacji przy jak najmniejszej utracie walorów słuchowych? I jeszcze najlepiej - jak najmniej do tego dokłądając. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.05.2023 o 21:29, Maykel napisał:

Q Acoustics 3050i jak w temacie. 

Moim zdaniem to dobre zestawienie. Ale możesz sprawdzić Cyrusa, Cambridge AXR czy NAD 356

Dnia 7.05.2023 o 21:33, Andrew Piotrowski napisał:

Bardziej chodziło mi o zmianę NAD'a,  jeśli nie da się opisanego problemu wyeliminować jakimś dodatkiem, zmianą ustawień, kabli, zworek etc.

Wolałbym go oczywiście zostawić, ale Heosa przecież się nie pozbędę, bo zostanę z dwoma niezależnymi systemami. Po co? W poniedziałki słuchać stereo, we wtorki Heos'a..... itd?Gdybym uznał, że współgranie obu systemów nie daje zadowalającego efektu dźwiękowego, to pewnie bym Heosa się pozbył, ale moim zdaniem naprawdę całość gra dużo lepiej/ciekawiej i pełniej. I co byście nie napisali, że to bez sensu itd, to moje ucho mówi mi, że razem gra to po prostu lepiej. Tylko to sterowanie... eh

No i teraz - może (jeśli nie ma innego rozwiązania) zacząć się oswajać z koniecznością zamiany NAD'a na coś ze stajni Denon/Marantz, co pozwoli mi kontrolować wszystko z poziomu jednej aplikacji przy jak najmniejszej utracie walorów słuchowych? I jeszcze najlepiej - jak najmniej do tego dokłądając. 

 

 

No tak ja bym tak słuchał. Jak słucham stereo to stereo. Jak reszty systemu to reszty. No ale jak chcesz.

W takim razie moim zdaniem wpadłeś już w ten system wiec zakup wzmaka Denona albo Marantza może ti być dobrym rozwiązaniem.

Chociaż żeby to było lepsze od 356 no to szykuj budżet.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No tak ja bym tak słuchał. Jak słucham stereo to stereo. Jak reszty systemu to reszty. No ale jak chcesz.

W takim razie moim zdaniem wpadłeś już w ten system wiec zakup wzmaka Denona albo Marantza może ti być dobrym rozwiązaniem.

Chociaż żeby to było lepsze od 356 no to szykuj budżet.

 

No właśnie, to który klocek od Denona/Marantza zagra podobnie do NAD'a C356Bee? NIe musi być lepsze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2023 o 10:56, Maykel napisał:

Cyrus one tak? A czy taki Cambridge cxa61 będzie dużo lepszym wyborem?

Tak ONE.

CXA61 jest lepszy pod kątem barwy dzwieku, ale słabszy.

Słuchasz klasycznie? To CXA. Lubisz głośno to AXR

Dnia 10.05.2023 o 19:00, Andrew Piotrowski napisał:

No właśnie, to który klocek od Denona/Marantza zagra podobnie do NAD'a C356Bee? NIe musi być lepsze.

Żaden.

Ale najbliżej mu będzie do PMA 1520 / 1600 NE

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchasz dość odległych gatunków muzyki, więc uniwersalność będzie na pewno Twoim sprzymierzeńcem, dlatego Atoll, czy Cambridge mogą się fajnie wpisać w koncept takiego grania. Ewentualnie jak jest więcej słuchania spokojniejszego jazzu itp to możesz jeszcze spojrzeć w stronę Magnat MR780, bo on z kolei popchnie Cię w stronę tych rejestrów, a też będzie fajnym kompanem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Może dobrym rozwiązaniem byłoby spróbować z oferty bieżących wzmacniaczy marki NAD. Obecne konstrukcje zmieniły swój charakter względem poprzedników.

Na dziś możesz się przyjrzeć modelom C338 lub C368.

Z jakiego miasta piszesz? Możemy skierować Cię do jedno z naszych Tophifi żeby tego posłuchać 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie wypowiedzi w tym wątku. Jeszcze nie podjąłem decyzji, co do rozwiązania.

Z ciekawostek - gdzieś na forum wyczytałem poradę dotyczącą zastąpienia zworek z tylnego panelu wzmacniacza zworkami/kablami 2x RCA.

Jaki jest efekt? Wzmacniacz gra jakby ... ciszej.  W rezultacie początkowy skok poziomu głośności przestał być tak uciążliwy, bo zaczyna się jakby z niższego poziomu. 

Właściwie to o coś takiego mi chodziło.

Jest też jedno: "ale". Jestem obecnie na etapie testowania, czy nie wystąpiła również przy okazji zmiana jakości dźwięku.  Czegoś mi ubyło. Jeszcze nie wiem, czy jest trochę mniej środka, czy coś się porobiło niefajnego ze sceną. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...