Skocz do zawartości

Upgrade systemu


Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Od około roku jestem szczęśliwym posiadaczem zestawu Q Acoustics 3030i (fronty) 3010i (tyły) 3090c (centralny) z subwooferem Rel HT-1205 podłączonego do amplitunera Marantz sr5015. Od jakiegoś czasu myślę o zamianie głośników na zestaw KEF Q750 + Q650c + Q350. Zawsze bardzo mi się podobały te kolumny wizualnie tylko w momencie jak kupowałem swój zestaw cena była dużo wyższa i budżet mi nie pozwalał. Teraz widzę, że dość mocno staniały i za niedługo mógłbym taką zmianę wprowadzić tym bardziej, że mam kupca na swoje q acoustiki. Zastanawiam się jednak czy na pewno wniesie to dużą poprawę w dźwięku. Jeśli chodzi o kino i dźwięk w grach w tym momencie jest naprawdę dobrze. Jeśli chodzi o słuchanie muzyki w trybie pure direct bez suba (bo tak słucham) też jest dobrze, ale wiem, że mogłoby być lepiej. Od razu zaznaczę, że zmiana elektroniki w najbliższym czasie nie wchodzi w grę (za parę lat pewnie kupię droższy amplituner typu anthem lub nad). Zależy mi na tym, żeby w kinie i grach było nie gorzej niż teraz, a w muzyce zauważalnie lepiej bez bawienia się w końcówki mocy dodatkowe wzmacniacze itd.

Pytanie o opinię ludzi, którzy słyszeli oba te zestawy:

Czy jest sens zamiana systemu na kefy czy lepiej dać sobie spokój i ewentualnie zamienić fronty 3030i na podłogówki 3050i?

Myślałem też trochę o tym drugim rozwiązaniu, ale przyznam szczerze, że trochę się boje jeszcze większej dysproporcji między centralnym a frontami niż mam teraz (fronty mają większe membrany i bogatszy dźwięk, ale w sumie słyszę to tylko na demkach testowych z youtube gdzie puszczają ten sam fragment muzyczny z każdego głośnika osobno). No i może właśnie te kefy będą lepsze?

 

Edytowano przez Sandor Clegane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sandor Clegane napisał:

Też myślałem o tej nowej serii, ale tam już para kolumn kosztuje prawie 2 razy tyle co para 3050i... więc to może za kilka lat jak ceny spadną.... a zamiana 3030i na podłogówki z tej samej linii zmieni coś poza estetyką? 

Zmiana samych frontów i/lub centralki da moim zdaniem lepszy efekt niż wymiana efektowych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ważna jest estetyka, dlatego jeśli bym wymieniał to wszystkie głośniki, żeby były z tej samej linii. Pytałem czy zmiana 3030i na 3050i poprawi mi dźwięk w stereo nie zaburzając równowagi między głośnikami w kinie czy może różnica nie jest warta zachodu?  Pokój 20m2

Edytowano przez Sandor Clegane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem różnica nie będzie warta wydanych pieniędzy. Większą odczujesz idąc w KEFa, ale będzie to granie nieco ciemniejsze, bardziej dopełnione. Ciężko mi określić, jak będzie z przestrzennością, bo jedne i drugie kolumny mają swoje zalety w tej materii. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do Marantza nie wybierał KEFa serii Q.

Będzie to grało łagodniej. Mniej kinowo. Chyba nie tedy droga.

Z drugiej strony wymiana na 3050i nic nie da. Bo masz dobrego suba więc one i tak zostaną odciete na 60/80 Hz. Wiec co to ma wnieść?

W stereo jesli zmienisz ustawienie to będzie różnica w kinie nie.

Może żywsze granie Acustic Energy, Monitor Audio Bronze, Heco Revolution 3 czy Magnat Signature?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.06.2023 o 10:58, maciek72 napisał:

Piotrze , miałeś już styczność z AE 105 ? 

Może to być dobry set dla L , P i C ? 

Chodzi Ci o te naścienne?

To nie.

ale generalnie słuchałem innych. Oberon on wall, Klipscha, ELaci czy KEFY

W kinie się to sprawdza.

Dnia 1.06.2023 o 12:31, Sandor Clegane napisał:

W stereo słucham na pełnym pasmie bez suba w trybie direct dlatego myślałem o zmianie na podłogówki 3050i, bo jeśli chodzi o kino i gry to jest bajka i nie ma potrzeby upgrade'u

No ale masz HT1205 to dlaczego stereo bez suba?

I znowu nie widze sensu przesiadki.

Predzej to końcówka pod tego Marantza to Ci ozywi brzmienie.

Wymiana kolumn najpierw spowoduje poprawe a z czasem zobaczysz że przeskok jest nieadekwatny.

Nie widze sensu wyłączania HT1205 do odsłuchu stereo tutaj.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Chodzi Ci o te naścienne?

To nie.

ale generalnie słuchałem innych. Oberon on wall, Klipscha, ELaci czy KEFY

W kinie się to sprawdza.

No ale masz HT1205 to dlaczego stereo bez suba?

I znowu nie widze sensu przesiadki.

Predzej to końcówka pod tego Marantza to Ci ozywi brzmienie.

Wymiana kolumn najpierw spowoduje poprawe a z czasem zobaczysz że przeskok jest nieadekwatny.

Nie widze sensu wyłączania HT1205 do odsłuchu stereo tutaj.

 

Tryb direct wyłącza equalizer, dźwięk jest jak dla mnie bardziej zrównoważony niż to co amplituner robi w trybie stereo no i wtedy sub automatycznie się wyłącza, bo fronty grają pełnym pasmem tak jak została muzyka wyprodukowana. Poza tym tak jak mam ustawione głośniki pod kino pod muzykę musiałbym zmieniać ustawienia odcięcia za każdym razem, żeby bas się nie dublował. Tzn w kine mam fronty odcięte na 80 hz a sub gra od 120 hz tak jak niby powinno być pod filmy. Jak wlączę w takim ustawieniu muzykę w trybie stereo to bas nienaturalnie dudni, dlatego prościej mi do muzyki po prostu odpalić tryb direct, który i tak lepiej brzmi niż tryb stereo przynajmniej u mnie. 

 

Inna sprawa to jeśli kefy zagrają łagodniej z bardziej dopełnionym dźwiękiem to nie wiem czy to nie jest właśnie to czego szukam... q acoustiki sa spoko, ale zauważyłem, że często głośne sceny w filmach powodują nieprzyjemne natężenie wysokich tonów, poza tym czasem dynamika wydaje mi się, aż zbyt duża, bo oglądam na jakimś tam poziomie głośności, żeby wyraźnie słyszeć dialogi, a jak się odpali jakaś głośna scena to aż uszy czasem bolą... tak samo w muzycę jak zwiększę poziom głośności do 70 db to słyszę jakby zbytnią przewagę wysokich tonów nad resztą pasma i to jest ogólnie męczące na dłuższą metę...

 

A co do słuchania muzyki z subem i bez to jest jeszcze taka dziwna kwestia, że słuchając z subem bardziej słychać dudnienie basu poza salonem niż z kolumn nawet jak ustawię, żeby poziom basu w miejscu odsłuchowym był taki sam... może kwestia rozmieszczenia 2 mniejszych membran vs jednej dużej z suba? więc też ze względu na sąsiadów wolę słuchać w trybie direct.

Edytowano przez Sandor Clegane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej z subem ustawić inne ustawienie pod muzykę?

Rozumiem słuchanie w direct no masz szybki przełącznik ale to wciaż amplituner kina który no gra,no jak gra.

A widzisz to jeśli kłują to może faktycznie tędy droga jest

To moim zdaniem masz nie najlepiej ustawiony sub.

Albo w ustawieniach albo w jego położeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

A nie prościej z subem ustawić inne ustawienie pod muzykę?

Rozumiem słuchanie w direct no masz szybki przełącznik ale to wciaż amplituner kina który no gra,no jak gra.

A widzisz to jeśli kłują to może faktycznie tędy droga jest

To moim zdaniem masz nie najlepiej ustawiony sub.

Albo w ustawieniach albo w jego położeniu.

Sub jest na bank w złym miejscu, bo tak naprawdę słyszę go głośniej w pokoju obok niż w miejscu odsłuchowym. Problem polega na tym, że nie bardzo mam miejsce, żeby go dać gdzie indziej... 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

A nie prościej z subem ustawić inne ustawienie pod muzykę?

Rozumiem słuchanie w direct no masz szybki przełącznik ale to wciaż amplituner kina który no gra,no jak gra.

 

Gra 3x lepiej niż soundbary, które wcześniej miałem i to mi musi wystarczyć, bo jednak 70% mojego użytkowania audio to kino, a nie stać mnie na osobny system stereo. 

Swoją drogą to może teraz wsadzę kij w mrowisko, ale czy ta różnica między takim amplitunerem marantza za 5500 zl a wzmacniaczem za powiedzmy 3 tys jest aż tak wielka? Tzn nie twierdzę, że różnicy nie ma, ale ostatnio co raz częściej spotykam się z opiniami, że to nie jest jakaś mega przepaść tylko po prostu na wzmacniaczach się więcej zarabia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Sandor Clegane napisał:

Sub jest na bank w złym miejscu, bo tak naprawdę słyszę go głośniej w pokoju obok niż w miejscu odsłuchowym. Problem polega na tym, że nie bardzo mam miejsce, żeby go dać gdzie indziej... 

 

A no właśnie

No to warto by było tu trochę pokombinować. Nawet dla testów.

21 godzin temu, Sandor Clegane napisał:

Gra 3x lepiej niż soundbary, które wcześniej miałem i to mi musi wystarczyć, bo jednak 70% mojego użytkowania audio to kino, a nie stać mnie na osobny system stereo. 

Rozumiem ,akceptuje

21 godzin temu, Sandor Clegane napisał:

ale czy ta różnica między takim amplitunerem marantza za 5500 zl a wzmacniaczem za powiedzmy 3 tys jest aż tak wielka? Tzn nie twierdzę, że różnicy nie ma, ale ostatnio co raz częściej spotykam się z opiniami, że to nie jest jakaś mega przepaść tylko po prostu na wzmacniaczach się więcej zarabia...

Oczywiście chodzi o konkretne modele, ale tak różnica jest znacząca.

Uwierz pracowałem 10 lat w salonie 18 lat w branży. Marże są podobne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 6.06.2023 o 23:26, Sandor Clegane napisał:

Gra 3x lepiej niż soundbary, które wcześniej miałem i to mi musi wystarczyć, bo jednak 70% mojego użytkowania audio to kino, a nie stać mnie na osobny system stereo. 

Swoją drogą to może teraz wsadzę kij w mrowisko, ale czy ta różnica między takim amplitunerem marantza za 5500 zl a wzmacniaczem za powiedzmy 3 tys jest aż tak wielka? Tzn nie twierdzę, że różnicy nie ma, ale ostatnio co raz częściej spotykam się z opiniami, że to nie jest jakaś mega przepaść tylko po prostu na wzmacniaczach się więcej zarabia...

Zgadzam się z tą teorią. Nikt nie wytłumaczył mi jeszcze, co konkretnie jest tak wyśmienitego we wzmakach tylko dwukanałowych vs lewym i prawym kanale w dobrym ampli.  Jakieś pomiary, coś, bym chętnie sprawdził, bo mi się słucha kinowego Denona wyśmienicie w muzyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2023 o 10:35, Gumowe Ucho napisał:

Zgadzam się z tą teorią. Nikt nie wytłumaczył mi jeszcze, co konkretnie jest tak wyśmienitego we wzmakach tylko dwukanałowych vs lewym i prawym kanale w dobrym ampli.  Jakieś pomiary, coś, bym chętnie sprawdził, bo mi się słucha kinowego Denona wyśmienicie w muzyce.

Pytasz o różnice w wzmacniaczu stereo vs amplituner kina?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Pytasz o różnice w wzmacniaczu stereo vs amplituner kina?

W zasadzie tak. Oprócz tego, że tych końcówek zamiast dwóch ma 5, 7, 9, czy 11 i niby gorsze. Tylko konkretnie, na tych samych głośnikach, co słychać, co widać na odczytach (żeby było fair, wielokanałowy oczywiście direct stereo)? Nie miałem okazji przepinać w idealnych warunkach.

Przyznam, że po KD, nie poświęciłbym za nic wielu kanałów, kalibracji, asysty subwoofera z odcięciem kolumn i co nie jeszcze. Ale też w 90% filmy, gry i seriale, naprawdę korzystam z 5.1 non stop. W muzyce nie brakuje mi niczego, chociaż człowiek się zastanawia - co mogłoby być lepsze, ale raczej odpowiedź brzmi, akustyka.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.06.2023 o 00:19, Sandor Clegane napisał:

A co do słuchania muzyki z subem i bez to jest jeszcze taka dziwna kwestia, że słuchając z subem bardziej słychać dudnienie basu poza salonem niż z kolumn nawet jak ustawię, żeby poziom basu w miejscu odsłuchowym był taki sam... może kwestia rozmieszczenia 2 mniejszych membran vs jednej dużej z suba? więc też ze względu na sąsiadów wolę słuchać w trybie direct.

Problem, który opisujesz wynika po części z różnych rezonansów a po części z faktu, że fale niskich rejestrów są długie i maja bardzo dużą energię. Najlepiej obrazuje to sytuacja, w której gdzieś w mieście odbywa się głośny koncert a my będąc w oddali czasami nawet kilku kilometrów słyszymy głównie dudnienie niskich tonów czego nie możemy powiedzieć o wokalach i tonach wyższych. W związku z powyższym zmiana położenia suba niekoniecznie musi sprawić, że przestaniesz słyszeć go poza salonem. Grunt to żeby peak fali wstrzelił się w miejsce odsłuchowe. A i tak nie wstrzelisz się z każdą falą ponieważ jej długość jest inna dla każdej częstotliwości. Ot po prostu szczelne wypełnienie basem pomieszczenia to niełatwa sprawa. Co do samego pytania o kolumny to podpiszę się pod tym co pisali wcześniej koledzy. Zmiana na podłogówki przyniesie wiele korzyści. Osobiście nie jestem w tym aspekcie purystą i pewnie wybrałbym coś innego niż QA a już na pewno nie KEF`y, ale zrobisz jak będziesz uważał. Proponuję udać się na odsłuch i sprawdzić jakie masz w ogóle opcje a dopiero później podejmować decyzję :)

image.png.18aab381394c91a0183e9b5093c6f19b.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.07.2023 o 22:14, Gumowe Ucho napisał:

W zasadzie tak. Oprócz tego, że tych końcówek zamiast dwóch ma 5, 7, 9, czy 11 i niby gorsze. Tylko konkretnie, na tych samych głośnikach, co słychać, co widać na odczytach (żeby było fair, wielokanałowy oczywiście direct stereo)? Nie miałem okazji przepinać w idealnych warunkach.

Przyznam, że po KD, nie poświęciłbym za nic wielu kanałów, kalibracji, asysty subwoofera z odcięciem kolumn i co nie jeszcze. Ale też w 90% filmy, gry i seriale, naprawdę korzystam z 5.1 non stop. W muzyce nie brakuje mi niczego, chociaż człowiek się zastanawia - co mogłoby być lepsze, ale raczej odpowiedź brzmi, akustyka.

Masz słabszy zasilacz. Mniej wydajny. Masz gorsze transformatory i cały układy DSP i inne.

Amplitunery kina grają gorzej w stereo.

Jeśli ktoś tego nie słyszy to nie powinien inwestować w niż droższego.

Inna sprawa to że słyszy ale na przykład mu wystarczy, bo to jest kompletnie inna sprawa.

Dnia 4.07.2023 o 10:27, przemeklbn napisał:

Jak dla mnie frajda ze słuchania jest proporcjonalna zarówno do ilości kanałów jak i jakości wzmocnienia tychże kanałów 🙂

Fan kin a?:D

Ja tez lubie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... zaraz mnie tu pewnie zlinczujecie, ale... miałem okazję kupić w dobrej cenie 3050i więc stwierdziłem, że zaryzykuję i... naprawdę nie żałuję! Zmiana na podłogówki dała mi to czego mi trochę brakowało w 3030i czyli basu i takiego hmm kopa? Każde uderzenie jakby czuć mocniej. Góra też minimalnie mniej kłuje w uszy, ale może to takie wrażenie dlatego, że jest więcej dołu. Wydaje mi się, że jest też trochę lepiej w kinie, ale to może placebo... Fakt, że nie są to zmiany spektakularne, ale są odczuwalne no i wizualnie nie mogę oderwać od nich oczu :) Próbowałem słuchać muzyki z subem, ale o ile w kinie go uwielbiam tak w muzyce wolę bas z kolumn. Poza tym naprawdę jest przepaść między trybem stereo a pure direct (przynajmniej u mnie) a tam suba się nie da włączyć. Dzięki wszystkim za opinie i rady (dzięki nim dałem sobie spokój z kefem i zaoszczędziłem trochę kasy - tam musiałbym też zmienić resztę głośników). Teraz dopiero mam poczucie, że mam kompletny zestaw na lata (jak na swoje możliwości i potrzeby oczywiście).  

A tak na marginesie ktoś tu w innym wątku pisał, że w amplitunerze marantza jest mało basu... Ja nie wiem, ale ja dynamic eq musiałem wyłączyć, bo po 2 filmach sąsiad z góry przyleciał, że mu się w kuchni wszystko trzęsie.... Przy wyłączonych polepszaczach (tylko audyssey xt reference jest włączony) basu jest idealnie w punkt. Ani za dużo ani zamało. Zamiast dudnić idealnie uzupełnia resztę pasma i nadaje głębi.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za opinie!

Temat chyba do zamknięcia

Chyba, że ktoś chce kupić roczne 3030i ze stojakami to zapraszam na priv :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Sandor Clegane napisał:

Panowie... zaraz mnie tu pewnie zlinczujecie, ale... miałem okazję kupić w dobrej cenie 3050i więc stwierdziłem, że zaryzykuję i... naprawdę nie żałuję! Zmiana na podłogówki dała mi to czego mi trochę brakowało w 3030i czyli basu i takiego hmm kopa? Każde uderzenie jakby czuć mocniej. Góra też minimalnie mniej kłuje w uszy, ale może to takie wrażenie dlatego, że jest więcej dołu. Wydaje mi się, że jest też trochę lepiej w kinie, ale to może placebo... Fakt, że nie są to zmiany spektakularne, ale są odczuwalne no i wizualnie nie mogę oderwać od nich oczu :) Próbowałem słuchać muzyki z subem, ale o ile w kinie go uwielbiam tak w muzyce wolę bas z kolumn. Poza tym naprawdę jest przepaść między trybem stereo a pure direct (przynajmniej u mnie) a tam suba się nie da włączyć. Dzięki wszystkim za opinie i rady (dzięki nim dałem sobie spokój z kefem i zaoszczędziłem trochę kasy - tam musiałbym też zmienić resztę głośników). Teraz dopiero mam poczucie, że mam kompletny zestaw na lata (jak na swoje możliwości i potrzeby oczywiście).  

A tak na marginesie ktoś tu w innym wątku pisał, że w amplitunerze marantza jest mało basu... Ja nie wiem, ale ja dynamic eq musiałem wyłączyć, bo po 2 filmach sąsiad z góry przyleciał, że mu się w kuchni wszystko trzęsie.... Przy wyłączonych polepszaczach (tylko audyssey xt reference jest włączony) basu jest idealnie w punkt. Ani za dużo ani zamało. Zamiast dudnić idealnie uzupełnia resztę pasma i nadaje głębi.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za opinie!

Temat chyba do zamknięcia

Chyba, że ktoś chce kupić roczne 3030i ze stojakami to zapraszam na priv :)

Zgranie fazowe przetworników niskotonowych z kolumn stereo w porównaniu do suba jest nie do przecenienia :) Nic więc dziwnego, że to brzmienie podoba Ci się bardziej. Dobrze zgrany bas z resztą pasma przekłada się na lepszy odbiór sceny i plany pozorne. Fajnie, że udało Ci się upgrade`ować zestaw w sposób, który spełnia Twoje oczekiwania ;] Miłej zabawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...