Skocz do zawartości

Subwoofer do stereo svs, rel


Carmion

Recommended Posts

Witam, sprawę z kolumnami i że wzmacniaczem mam załatwioną. Ogólnie z dźwięku jestem bardzo zadowolony i miałem zrezygnować z suba bo basu jest wystarczająco dużo. Lecz miałem na testy rel ht 1003 i grał gorzej sprzęt jeżeli miałem ustawione powyżej 60hz. Bo basu miałem za dużo. Ale zauważyłem że przy 40hz i -8db. System grał pełniej. W porównaniu do suba z bs to różnica dość spora. Bo z bs po prostu bass zamulał i używałem tylko do filmów.  Pomieszczenie 21m2 wysokie 277cm. 

Sprzęt:

kolumny - heco Aurora 700

wzmacniacz - Cambridge cxa 80

 

subwoofer by pracował przy 30hz/40hz. 

 

Zastanawiam się nad; 

rel ht 1003

svs bs 1000 pro

rel ht 1205 ( mogę go kupić w cenie ht 1003) ale martwię się że na moje pomieszczenie będzie za duży. 

który z tych subwooferów poradzi sobie lepiej przy niskim Hz? Chyba że są jakieś inne propozycję do 4 tysięcy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REL1205 z tej serii do kina radzi sobie najlepiej i dysponuje najlepszą kontrolą najniższych częstotliwości, ale skoro posiadasz zestaw stereo to poszedłbym raczej w serię T i model T7x, bo one mają krótszy i bardziej dynamiczny bas (wiem, że drożej, ale z jakimś rabatem może nie będzie aż tak bolało :)). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer będzie używany też do filmów, ponieważ miejsce odsłuchowe to salon i gra praktycznie wszystko.  ( ale ustawie go pod stereo i nie będę bawić się parametrami) Nie zależy mi na mocnym walnieciu,  tylko aby dźwięk był pełniejszy przy częstotliwościach poniżej 40hz. Powyżej jestem bardzo zadowolony z kolumn bo dają radę. 

Co do ceny to 4000 to absolutnie maksimum. Bardziej jestem nastawiony na 2000-3000 tysiące. Ponieważ jakbym miał płacić po 5000 za subwoofer to bym wolał iść w zmianę kolumn np. Na elac carrina fs 247. 

A czy nadają się subwoofery Bowers & Wilkins ASW610 lub 2"x 608. Bo opinii nie mają złych a cena całkiem dobra, czy to suby bardziej do kina domowego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Carmion napisał:

Subwoofer będzie używany też do filmów, ponieważ miejsce odsłuchowe to salon i gra praktycznie wszystko.  ( ale ustawie go pod stereo i nie będę bawić się parametrami) Nie zależy mi na mocnym walnieciu,  tylko aby dźwięk był pełniejszy przy częstotliwościach poniżej 40hz. Powyżej jestem bardzo zadowolony z kolumn bo dają radę. 

Co do ceny to 4000 to absolutnie maksimum. Bardziej jestem nastawiony na 2000-3000 tysiące. Ponieważ jakbym miał płacić po 5000 za subwoofer to bym wolał iść w zmianę kolumn np. Na elac carrina fs 247. 

A czy nadają się subwoofery Bowers & Wilkins ASW610 lub 2"x 608. Bo opinii nie mają złych a cena całkiem dobra, czy to suby bardziej do kina domowego?

Bardzo dobre opinie maja w internecie oraz bardzo szeroka regulacje zakresów oraz filtrów. Znajomy miał 610 zanim sprzedał cały zestaw i bardzo chwalił tylko mówił ze bardzo długo go ustawiał by grał tak jak chciał. Do Twojego pomieszczenia nie wiem czy 608 nie wystarczy. Myśle ze warto zabrać na testy jak jest możliwość. Tak samo SB jego miałem możliwość osobiście słuchać tylko nie pamietam modelu to tez fajny sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad używką rel t5i. No mogę kupić w dobrej cenie ok 1700zl. Na mocy mi nie zależy ponieważ sub będzie tylko dodatkiem od 0hz do 35hz/40hz i moc ustawił bym tak żeby się zbytnio nie wyróżniał. Trochę się boje brać mocniejsze suby. Bo nie zależy mi kompletnie aby wszystko się trzęsło. Nawet przy filmie.  Chcę uzyskać odpowiednią jakość i słyszeć te smaczki przy niższych częstotliwościach gdzie kolumny już wymieniają. Nie chcę aby sąsiedzi do mnie przychodzili bo i tak lubię głośno słuchać a wiadomo że basy mocno się niosą. Jak wziąłem rel ht 1003 to praktycznie moc miałem prawię na minimum i trochę poniżej 40hz aby efekt uzyskać taki jaki chciałem. Bo powyżej nie chcę wsparcia, bo uważam że kolumny robią dużo w tym zakresie i grało dla mnie już za bardzo basowo gdy wziąłem na 50hz. Nie czułem żeby bass zamulał na tle głośników. A że słucham często trap, dubstep, pop, electro House, rap, rock, hardstyle, metal, jazz to w sumie czuć że brakuję pary przy tych najniższych częstotliwościach.  

Rel ht 1205 korzystnie cenowo by wyszedł bo dałbym za niego 2450zł. Także taniej niż ht 1003.  Ale jeżeli seria T lepiej sobie radzi i będzie większa jakość to jestem w stanie zrezygnować z większej mocy aby uzyskać lepszą jakość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę że w muzyce aż takiej różnicy nie będzie. Ale nawet jeżeli będzie troszkę wspomagać to będę zadowolony, zależy mi żeby nie zaburzać pracy średnich tonów i wysokich. Bardziej chodzi mi o filmy bo tam bardziej się wykorzysta. 

Teraz mam zwykły subwoofer z teufel ( bo tylko on mi został z wcześniejszego zestawu) z bass reflex. Radzi sobie w filmach  nawet bardzo dobrze dlatego go trzymałem. Ale do stereo mocno przeszkadza gdy jest coś szybszego to odstaje. A chcę mieć taki subwoofer że będzie delikatnie wspomagał mi stereo i odczuje różnicę w filmach i żeby ciągle pracował bo trochę mnie irytowało że za każdym razem musiałem odpalać suba do filmów i wyłączać do muzyki. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Q21 napisał:

Ja bym poszedł w takim razie w HT1003/HT1205. Bardzo uniwersalny sub pod tym kątem, sam prawdopodobnie wstawię go do siebie :) 

Zdziwię wszystkich, ale ostatecznie padło na Rel T9i. Trochę się martwię że na mój metraż będzie za potężnie 😅 

Ogólnie do stereo to optymalnie ile powinno się ustawić? 80hz?  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Carmion napisał:

Ogólnie do stereo to optymalnie ile powinno się ustawić? 80hz?  

Optymalne ustawienia nie dotyczą Twojej osoby. Ty juz wiesz czego chcesz w przeciwieństwie do większości osób próbujących połączyć subwoofer z kolumnami. 

Masz b.dobry kierunek działania w wczesniejszych wpisach. Ciąć nisko (najlepiej w okolicach lub ponizej wydajnej pracy kolumn),  niektórzy też pisza ze niewiele dzieje sie w okolicach 30-40 hz, jak napisałeś powyżej lubisz "syntetyczny" bas (np. Dubstep). W tym gatunku w wiekszosci kawałków jest "b.nisko" na basie.

1 godzinę temu, Carmion napisał:

ostatecznie padło na Rel T9i. Trochę się martwię że na mój metraż będzie za potężnie 😅 

Myślę ze...  "bedzie Pan zadowolony" ;)

jesli chodzi zaś o metraż... nie spotkałem nikogo kto by narzekał na ilość (Jesli jakość jest zachowana).

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi na mocnym basie chociaż przy cichym odsłuchu troszkę brakuje mi czasem akcentu. Bardziej cenię jakość tego basu jak bass ma taki szeroki zakres pracy i nie jest monotonny. A Heco Aurory potrafią tak grać.  Trochę się boję że bass z rela będzie wyższej jakości niż z kolumn i będę chciał przejść na wyższy model kolumn ale z podstawek i wtedy sub by grał na wyższych częstotliwościach. Bo teoretycznie do 21m2 też powinny dać radę. Ale przetestuję takie połączenie z ciekawości z Dynaudio Emit 20 bo brat zamówił do swojego lokum. A i efektywność się nie martwię bo teraz chyba maks 30% zużywam Cambridge. 

Ale z drugiej strony heco z Cambridge grają dobrze i czysto. Zmieniłem kable na melodiki, a miałem klotzy i słucham już bez ingerencji w korekcję. Może z czasem kupię jakieś lepszej jakości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Carmion napisał:

Trochę się boję że bass z rela będzie wyższej jakości niż z kolumn i będę chciał przejść na wyższy model kolumn ale z podstawek i wtedy sub by grał na wyższych częstotliwościach.

Jesli bas kolumn nie bedzie satysfakcjonować, to powinieneś podnieść jego jakość wzgledem ilości np. Zatykajac częściowo lub całkowicie porty BR.

Nie podnoś częstotliwości suba by nie nałożyć częstotliwości jego na częstotliwość kolumn a zwłaszcza gdy zauważysz roznice w jakosci powyższych. To pierwszy krok do katastrofy dzwiekowej.

Pozdr. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli bas kolumn nie bedzie satysfakcjonować, to powinieneś podnieść jego jakość wzgledem ilości np. Zatykajac częściowo lub całkowicie porty BR.

Nie podnoś częstotliwości suba by nie nałożyć częstotliwości jego na częstotliwość kolumn a zwłaszcza gdy zauważysz roznice w jakosci powyższych. To pierwszy krok do katastrofy dzwiekowej.

Pozdr. 

Jeżeli odczuję że sub da lepszej jakości bass przy wyższych częstotliwościach to będzie znak że trzeba iść w monitory typu kef Ls 50, heco clean 3, elac carrina bs 243.4 i wtedy uzupełnienie przy wyższych częstotliwościach by było rozsądne. Ale nie chciałbym już zmieniać kolumn. Oraz wątpię że tak będzie bo jak testowałem rel ht 1003 to już od 60hz było mocno nienaturalnie oraz lepiej mi się bass podobał z samych kolumn ( a porównywałem też po odcięciu basu z kolumn).  Dopiero jak kolumny grały tak jak powinny czyli bez żadnej korekcji dźwięku i sub ustawiony poniżej 40hz i moc prawię na minimum to czułem poprawę na plus. Bo dźwięk był po prostu pełniejszy. Chyba że rel z serii t ma dużo lepszej jakości bass.

Ogólnie bass z Heco jest przyjemny i ogólnie kolumny za 3000zł oferują bardzo wiele moim zdaniem. Jedynie elac carrina fs 247.4 zrobił na mnie lepsze wrażenie. Ale uważam że cena jest za nie nieco za duża i nie warta tej dopłaty.  Jeszcze za 6500zł bym się zastanowił.

Oraz klipsh rp260f zrobił na mnie dobre wrażenie z basem i górą zrobił na mnie dość spore wrażenie ale głębokość tych kolumn i by musiały stać blisko ściany. Oraz bałem się że wysokie tony by mnie za bardzo gryzły. 

Najdroższe kolumny jakie testowałem to bowers & wilkins 703 s3 i zrobiły na mnie wrażenie pod względem szeroką sceną i czystością. Takiej szerokiej sceny żadne kolumny nie dały. Się czułem jak na koncercie.  Ale za to na basie po prostu była klapa. To kolumny raczej do spokojniejszych gatunków muzycznych. 

Po zatkaniu br, to dla mnie bass całkowicie znika więc to też odpada. Chyba że wtedy spróbować sub np. na 80hz ale to już chyba za dużo kombinacji. 

Więc chyba nie ma sensu bawić się w wymianę kolumn, skoro dla mnie heco z Cambridge oferuję już sporą jakość. A sub powinien dociążać mi te pasma gdzie już kolumny mają problem zejść.  Słucham tylko w tidal master chociaż nie wiem czy jest jakaś różnica w porównaniu do hi-fi. Bo na Cambridge MP3 a FLAC to czuć ogromną różnicę. Na Yamaha tak nie miałem i momentami było mi ciężko znaleźć różnicę. 

Ogólnie akustyka  jest delikatnie do poprawy. Na tylną ścianę planuje zrobić 4 panele z wełny mineralnej. Ale perfekcyjnie nigdy nie będzie. Ponieważ az po prawej stronie jest aneks kuchenny oraz korytarz, a po lewej stronie trzy okna balkonowe. Oraz stół z krzesłami.  Oraz za kolumnami 2 okna okna jeszcze do samej podłogi. Sprawę mocno poprawiłem sporym dywanem i podwójnymi zasłonami na każde okno. Oraz sporo kwiatków w grubych doniczkach betonowych.  Jednak to nie jest pokój odsłuchowy a salon z aneksem kuchennym.  W dodatku dość mały. Bo 21m2 z czego aneks trochę miejsca zabrał i korytarz 7m2

IMG_20230601_193611.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Carmion napisał:

Dopiero jak kolumny grały tak jak powinny czyli bez żadnej korekcji dźwięku i sub ustawiony poniżej 40hz i moc prawię na minimum to czułem poprawę na plus. Bo dźwięk był po prostu pełniejszy.

I bardzo dobrze. Obecnie produkowane Suby jak by nie patrzeć najlepiej "czują sie" w tych niższych rejonach basu, wiec niech "tam" się "wykażą". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za bardzo złotych zasad, bo to wszystko zależy od kolumn i ich charakterystyki, kolejną sprawą jest akustyka i to w których miejscach będą ekstrema a gdzie minima częstotliwości które Ci się podobają. Jeszcze indywidualne oczekiwania będą się różniły i każdy z nas będzie szukał własnego "referencyjnego" brzmienia. 

Tutaj trzeba się pobawić trochę jednak, poświęcić chwilę i będzie rewelacja, a przy T9i bas to zupełnie inna liga niż przy HT. 

Ciekaw jestem jak Ci się spodoba, ale w tym przedziale cenowym jakość raczej gwarantowana :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na subwoofer będę musiał trochę poczekać aż znajomy mi ściągnie bo kupiłem zza granicy. Także kwestia 1-3 tygodni. Z ciekawości podłączyłem kolumny pod wejście a i b do wzmacniacza i czuję różnicę w brzmieniu głównie na basie. Bass jest bardziej dociążony. Na Yamaha RN 803d takiej różnicy nie było. 

Edytowano przez Carmion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo dobrą cenę na tego HT1205. Trzeba to przyznać.

Zgadzam się że T9 to już zupełnie inna klasa grania

Dnia 2.06.2023 o 19:29, Carmion napisał:

Na subwoofer będę musiał trochę poczekać aż znajomy mi ściągnie bo kupiłem zza granicy. Także kwestia 1-3 tygodni

Gdzie sa dobre ceny na nie?

UK?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w UK i Niemcy. Ogólnie z tego co patrzyłem to u nas w Polsce są strasznie ceny zawyżone. Nie z każdym sprzętem ale w większości idzie trochę zaoszczędzić. Nie wiem dlaczego tak jest. 

Pożyczyłem od brata Yamahe RN 803d bo chciałem zobaczyć jaka będzie różnica jak wrócę i kopara opadła. Różnica jest taka że przy Cambridge ciężko się oderwać od słuchania. A przy Yamaha mogłem bez problemu. Gra podobnie do Cambridge ale wokale sporo jeszcze wyraźniejsze i pełno średnicy. Aż byłem w szoku że to taka różnica. Bo myślałem że jest sporo mniejsza. Ale jakość Cambridge oferuję sporą z początku mnie drażniły wysokie tony. Teraz słucham bez żadnej korekcji. 

Ogólnie zamówiłem już wełnę mineralną pt 80 5cm grubości i zrobię 3 panele na tylną ściankę ponieważ przy głośniejszym odsłuchu zaczyna się zlewać przez akustykę.  Oraz planuje zrobić podstawki z granitu pod kolumny aby zminimalizować rezonanse przez aneks kuchenny ( słychać szklanki no i oczywiście z myślą o sąsiadach)  oczywiście przy głośniejszym odsłuchu. Całe szczęście, że przy średnio głośnym odsłuchu jeszcze tych niedogodności nie słychać. 

 

Jestem ciekaw jak się sub sprawdzi w muzyce. Chociaż głównie kupiłem go z myślą aby dopełnił najniższe tony w filmach i żeby nie przeszkadzał w muzyce. Ale liczę że dopełni te zejścia w rapie, dubstep, trap oraz przybicie perkusji. Ogólnie z basu w Cambridge jestem zadowolony i ładnie cyka nawet przy cichym odsłuchu.  

 

Po tym zabiegu będę szukał jeszcze czegoś wyżej + oddzielny dac. Może być to starszy wzmacniacz. Podoba mi się brzmienie  Yamahy/ Cambridge. Wszystko zależy w jakiej cenie mi się uda dorwać.  Ale będę polował na Yamahe as 1100/1200,  piooner a70a lub Denon od modelu pma 1520 w górę. Myślę że z Heco jeszcze idzie trochę wycisnąć 😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...