Skocz do zawartości

W poszukiwaniu kolumn


Slawko69

Recommended Posts

W poszukiwaniu kolumn do mojego Denona PMA 2500 i za radą kolegi Piotra odsłuchałem w salonie MA Gold 300 i AP classic 35. Za żródło robił streamer Moona. 

Salka odsłuchowa około 20 m.

Pierwsze na odsłuch poszły MA. To co rzuca się w oczy to jakość wykonania w kolorze hebanu lakierowane na połysk wyglądają pięknie. Mogą być ozdobą każdego pokoju.

Po włączeniu pierwsze co uderza to to , że kolumny znikają w pomieszczeniu. Głębia sięga 2 a momentami miałem wrażenie że 3 planów. Na szerokość jest dobrze , ale nic nie wychodzi poza linię kolumn.

Wysokie szczegółowe ale na tyle jedwabne , że nie ma mowy o syczących czy kłujących w uszy sybilantach. Wszystkie dźwięki bardzo naturalne. 

Średnica spokojna współgrająca zarówno z wysokimi jak i z niskimi tonami. Wokale na swoim miejscu delikatnie przybliżone względem instrumentów .

Niskie bardzo angażujące słuchacza bas schodzący nisko moim zdaniem mimimalnie rozmiękczony.

Dla porównania AP Classic 35. Wygląd  dla mnie zbyt nowoczesny. 

Po odpaleniu scena odrobinę się przybliżyła i zacieśniła w stosunku do MA.  Porównanie wysokich i średnicy na granicy mojej percepcji.

Bas bardziej sprężysty ale nie schodzący tak nisko. 

Tego samego dnia miałem okazję w innym sklepie posłuchać MA Platiunium 200. Kolumny nie były wygrzane ' trafiły do sklepu dzień wcześniej. Jak dla mnie było to bardzo wyrafinowane brzmienie. Stare kawałki rokowe były zbyt złagodzone pozbawione tej odrobiny dzikości tak niezbędnej w rocku..

Planuję jeszcze posłuchać Spendora A7 i Fyne Audio 502 SP, ale to już wyprawa na 150- 200 km od miejsca gdzie mieszkam. 

Jeśli ktoś chciałby kupić MA Platinium w dobrej cenie to zapraszam na priv. Właściciel sklepu twierdził że kupił ostatnie pary że stoku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

jeśli nie masz jeszcze zamkniętej listy odsłuchów, to sprawdziłbym System Audio Legend 60.2. To bardzo ciekawe kolumny, przyjemnie ocieplone, grające jak sporo większa konstrukcja (mimo że same już są spore). Niezwykle muzykalne i jak ja to nazywam, audiofilskie granie — ale ja z tych, którzy przyjemność z odsłuchu stawiają ponad resztą ;) Chociaż cała reszta również jest na niezwykle wysokim poziomie. 

Warto będzie też sprawdzić Jaspery 25 MKII. Podobne podejście do dźwięku, jednocześnie zwykły i niezwykły design, powinny też polubić się z Denonem ;)

Zapraszamy też do nas na odsłuchy i indywidualne wyceny, mamy na miejscu bardzo szeroki asortyment, jeśli dobrze pamiętam, to powinny być i Spendory, i Fyne, i wiele innych opcji :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Q21 napisał:

Cześć, 

jeśli nie masz jeszcze zamkniętej listy odsłuchów, to sprawdziłbym System Audio Legend 60.2. To bardzo ciekawe kolumny, przyjemnie ocieplone, grające jak sporo większa konstrukcja (mimo że same już są spore). Niezwykle muzykalne i jak ja to nazywam, audiofilskie granie — ale ja z tych, którzy przyjemność z odsłuchu stawiają ponad resztą ;) Chociaż cała reszta również jest na niezwykle wysokim poziomie. 

Warto będzie też sprawdzić Jaspery 25 MKII. Podobne podejście do dźwięku, jednocześnie zwykły i niezwykły design, powinny też polubić się z Denonem ;)

Zapraszamy też do nas na odsłuchy i indywidualne wyceny, mamy na miejscu bardzo szeroki asortyment, jeśli dobrze pamiętam, to powinny być i Spendory, i Fyne, i wiele innych opcji :) 

Biorę pod uwagę  wizytę  u Was. Muszę tylko wygospodarować dzień wolny. Być może na przełomie czerwca i lipca uda się znależćt aki dzionek. Z pewnością odezwę się z wyprzedzeniem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli podoba sie Gold 300 to mozesz swobodnie sprobowac Gold 200 5g - powinno sie podobac , jest tansze i tak samo dobrze wykonane.

Dynaudio Evoke 30 - sporo basu jak na takie kolumny ale inney dzwiek - taki bardziej natarczywy - z braku innego okreslenia.

Pylony sa tez bardzo dobre - mam Diamond 25 - podobno Pylon Diamond 28 sa jeszcze lepsze tzn wiecej basu daja z siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin Molak napisał:

Ja do swojego PMA kupiłem najpierw QR1 (pobiły wówczas MA Gold 100) a później R1 Arrete (można dostać wysoki upust). Podobały mi się też Amphiony, dużo bardziej żywe niż MA. Więc warto posłuchać więcej …

Rozważałem Amphiony. Ale te z membraną bierną odpadają. Układ pokoju nie pozwala mi odstawić kolumn więcej niż około 80 cm licząc od czoła kolumny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Ciąg dalszy mojego poszukiwania kolumn.

W międzyczasie miałem okazję posłuchać m.in. Pylon Jasper 23 - odsłuch w salonie. Po 3 utworach poprosiłem o przełączenie na inne kolumny. Lubię bas ale Jaspery poprostu męczyły basem  były moim zdaniem zbyt ofensywne. KLH model 5 vintagowy wygląd i granie ala początek lat 80. Całkiem przyjemne granie jeden minus - słychać tylko pierwszy plan. Wszystkie dźwięki w tle są na granicy percepcji- jeśli nie wiesz, że w danej chwili coś się dzieje w tle nie usłyszysz tego. 

Kolejne podejście THF. Tutaj w szranki stają Elac Vela 407 , B&W 705s3 i ProAc response D2R. Vela odpada w przedbiegach stojąc daleko od ściany atakuje basem   reszta muzyki brzmi jak uśredniona mało szczegółów. Przysuwam kolumny bliżej ścian, tak jak stałyby u mnie w pokoju , brzmienie staje się jak smoła ciężkie kleiste. B&W 705s3 kolejne Bowersy które słyszę i pierwsze wrażenie łoł. Ale znowu po kilku utworach stwierdzam , że czegoś brakuje . Po raz kolejny dochodzę do wniosku że muzyka nie tworzy całości. Każde pasmo chce powiedzieć " Zobacz jaki jestem świetny reszta to tło". Grają fajnie wszystkie pasma ale brakuje muzyki.

I wreszcie ProAc w pierwszej chwili wydaje się że żaden szał. Ale z każdym kawałkiem muzyka zaczyna wciągać. Nic nie dzieje się tutaj na siłę. ProAci są jak dobra drużyna , która nie ma w swym składzie wielkich gwiazd ale cały zespół świetnie się rozumie i nieważne kto strzeli bramkę - ważne że drużyna wygra mecz.

Co mogę powiedzieć po 2 dniach słuchania?

Wysokie szczegółowe ale nie natarczywe nic nie kłuje w uszy.  Średnica bardzo spokojna i naturalna odrobinę mniej docieplona niż  u Spendora więc ProAci nie czarują tak jak Spendor. Bas - tutaj ProAc wygrywa nie tylko ze Spendorem ale może zawstydzić wiele podłogówek oczywiście nie ilością czy zejściem ale jakością. Jest fajny sprężysty nie dominuje w brzmieniu jest go dokładnie tyle ile trzeba. Nie oceniam sceny i przestrzeni. Kolumny grają postawione na szafce 60 cm od podłogi. Jeśli ktoś chciałby zapytać o charakter tych kolumn to mogę powiedzieć jedno one nie mają własnego charakteru. Zagrają to co dostaną z wzmacniacza nie dodając nic od siebie.

CDN

 

20231014_110647.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym PROAC jest nadzieja. Nie są to głośniki ekstrawaganckie ani "na pokaz". Przy dłuższych odsłuchach faktycznie anagażują.

Nie chcemy dolewać oliwy do ognia ale ze wzmacniaczami COPLAND można uzyskać jedną z najlepszych synergii :)

To taki jeden z przykładów, może na przyszłość :)? https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/copland-csa70.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

W tym PROAC jest nadzieja. Nie są to głośniki ekstrawaganckie ani "na pokaz". Przy dłuższych odsłuchach faktycznie anagażują.

Nie chcemy dolewać oliwy do ognia ale ze wzmacniaczami COPLAND można uzyskać jedną z najlepszych synergii :)

To taki jeden z przykładów, może na przyszłość :)? https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/copland-csa70.html

Ciąg dalszy mojego poszukiwania kolumn.

W międzyczasie miałem okazję posłuchać m.in. Pylon Jasper 23 - odsłuch w salonie. Po 3 utworach poprosiłem o przełączenie na inne kolumny. Lubię bas ale Jaspery poprostu męczyły basem  były moim zdaniem zbyt ofensywne. KLH model 5 vintagowy wygląd i granie ala początek lat 80. Całkiem przyjemne granie jeden minus - słychać tylko pierwszy plan. Wszystkie dźwięki w tle są na granicy percepcji- jeśli nie wiesz, że w danej chwili coś się dzieje w tle nie usłyszysz tego. 

Kolejne podejście THF. Tutaj w szranki stają Elac Vela 407 , B&W 705s3 i ProAc response D2R. Vela odpada w przedbiegach stojąc daleko od ściany atakuje basem   reszta muzyki brzmi jak uśredniona mało szczegółów. Przysuwam kolumny bliżej ścian, tak jak stałyby u mnie w pokoju , brzmienie staje się jak smoła ciężkie kleiste. B&W 705s3 kolejne Bowersy które słyszę i pierwsze wrażenie łoł. Ale znowu po kilku utworach stwierdzam , że czegoś brakuje . Po raz kolejny dochodzę do wniosku że muzyka nie tworzy całości. Każde pasmo chce powiedzieć " Zobacz jaki jestem świetny reszta to tło". Grają fajnie wszystkie pasma ale brakuje muzyki.

I wreszcie ProAc w pierwszej chwili wydaje się że żaden szał. Ale z każdym kawałkiem muzyka zaczyna wciągać. Nic nie dzieje się tutaj na siłę. ProAci są jak dobra drużyna , która nie ma w swym składzie wielkich gwiazd ale cały zespół świetnie się rozumie i nieważne kto strzeli bramkę - ważne że drużyna wygra mecz.

Co mogę powiedzieć po 2 dniach słuchania?

Wysokie szczegółowe ale nie natarczywe nic nie kłuje w uszy.  Średnica bardzo spokojna i naturalna odrobinę mniej docieplona niż  u Spendora więc ProAci nie czarują tak jak Spendor. Bas - tutaj ProAc wygrywa nie tylko ze Spendorem ale może zawstydzić wiele podłogówek oczywiście nie ilością czy zejściem ale jakością. Jest fajny sprężysty nie dominuje w brzmieniu jest go dokładnie tyle ile trzeba. Nie oceniam sceny i przestrzeni. Kolumny grają postawione na szafce 60 cm od podłogi. Jeśli ktoś chciałby zapytać o charakter tych kolumn to mogę powiedzieć jedno one nie mają własnego charakteru. Zagrają to co dostaną z wzmacniacza nie dodając nic od siebie.

CDN

 

Denon musi póki co zostać.  Kupiony w maju tego roku

 Żona by mnie wygoniła z domu gdybym co pół roku zmieniał klocki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchy Proaców zakończone. Co mogę powiedzieć po tych kilku dniach? 

Zdaję sobie sprawę , że nie zostały dobrze wygrzane ale kilka spostrzeżeń się nasuwa.

1 Ich neutralność  jest jednocześnie zaletą i wadą. Dlaczego? W muzyce kameralnej gdzie dominują instrumenty akustyczne jest wszystko - wybrzmienia strun , pogłosy pudła gitary  , świetne wokale.

Niestety w cięższym rocku ( Ac/DC,  Metallica) brakuje drapieżności gitar czy uderzenia stopy perkusji. O dziwo w muzyce symfonicznej czuć wielkość orkiestry. Może to kwestia realizacji płyt? Wydaje się że ProAci są dosyć bezwzględne dla złych realizacji. 

Podsumowując to z pewnością bardzo fajne kolumny . Największą ich zaletą- można ich słuchać godzinami beż zmęczenia pod warunkiem,  źe słuchamy dobrze zrealizowanych nagrań.

Planuję jeszcze posłuchać Spendora i być może Opery Callas.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opera Callas, ciekawe, ciekawe.  

Jesli zainteresowaly cie Callas, to moze powinienes sprawdzic Sonus Faber Minima Amator - ostatnie wcielenie. Praktycznie w tej samej cenie sa. Sluchalem ich razem z Electa Amator i Olympica Nova 1. Jak dla mnie delikatnie bardziej dociazony dzwiek niz Olympica. Co do Electa - roznicy nie slyszalem. Choc moze by sie pojawila przy innym repertuarze lub wiekszej glosnosci. No i ten wyglad. Tak jak Callas cena bez podstawek. Przynajmniej jednak Sonusy maja dedykowane i do przykrecania. Gdyby nie ta cena. Zawsze mozna zamowic gdzies pasujace.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, DiBatonio napisał:

Czy Ty tych ProAców słuchałeś w takim ustawieniu jak pokazałeś na zdjęciu? 

 

Niestety bez standów. Mam pokój 22 metry. Do tej pory grają podłogówki i nie wiem jeszcze czy iść w monitory. Kolumny stały na szafce o wysokości 60 cm odstawione od siebie na 1,8m. Trochę bawiłem się ustawieniami dokręcałem je    zmieniałem odległość od ściany itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Slawko69 napisał:

Niestety bez standów. Mam pokój 22 metry. Do tej pory grają podłogówki i nie wiem jeszcze czy iść w monitory. Kolumny stały na szafce o wysokości 60 cm odstawione od siebie na 1,8m. Trochę bawiłem się ustawieniami dokręcałem je    zmieniałem odległość od ściany itp.

U mnie grają D2 w ok.20m baza między głośnikami ok 245cm od tylnej ściany dobry 1m z boków trochę mniej ok 60cm nie pamiętam już dokładnie i jest spoko.

Nie myślę o podłogowych,  bo nie widzę sensu.

Jeno u mnie akustyka w miarę ogarnięta.

ProAci skręca się tylko kilka stopni, nie więcej.

P.S.

Myślę, że jak je oddasz, to jeszcze możesz za nimi zatęsknić 😉

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Slawko69 napisał:

Dziękuję Piotrze. Nie uważałem się za doświadczonego. Czyżbym mógł nazywać się audiofilem😁?

To samo co Piotr pisałem Tobie na PW.

D2 ki nie są dla każdego, niestety nie każdy doceni ich walory, chyba w podobny deseń ktoś napisał to w recenzji.

Cyt.

"Problem polega na tym, że niewielu jest klientów dojrzałych do brzmienia tych zestawów i wiele jeszcze czasu upłynie nim nauczą się dość by docenić ich jakość. Jak napisał jeden z amerykańskich recenzentów nie są to kolumny audiofilskie i ujął to nadzwyczaj trafnie."

Patrz opinia 2.

https://www.hifi.pl/recenzje/kolumny/proacresponse2.php

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...