Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw stereo do salonu 17m2 w budżecie 6000-8000 zł


Johnny Lynch

Recommended Posts

Dzień dobry, przeglądam forum już od dłuższego czasu, ponieważ próbuję złożyć swój pierwszy zestaw stereo do salonu. Przejrzałem sporo podobnych tematów na forum gdzie składane są zestawy stereo w podobnej kwocie i próbuję zawęzić poszukiwania w celu wybrania kilku amplitunerów/wzmacniaczy do odsłuchu. Widzę tutaj wiele fachowych wypowiedzi i mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się coś znaleźć :) Ale do rzeczy. Jeśli chodzi o pomieszczenie to jest to salon o powierzchni 17m2, sofa znajduje się naprzeciwko telewizora w odległości około 2,5m. Jeśli chodzi o użytkowanie stereo to chciałbym żeby był to zestaw w miarę uniwersalny. Będzie się to rozkładało mniej więcej tak: 50% podłączenie pod tv i oglądanie filmów oraz seriali, 40% słuchanie muzyki przez Bluetooth lub funkcje sieciowe jeśli dostępne, 10% słuchanie muzyki poprzez odtwarzacz CD. Biorąc to wszystko pod uwagę spisałem sobie konkretne wymagania wg których próbuję wybrać wzmacniacz/amplituner:
1. Ze względu na użytkowanie do oglądania filmów chciałbym żeby wzmacniacz miał optyka lub HDMI, nie wiem czy sam optyk wystarczy czy przez HDMI lepiej.

2. Odtwarzacz CD jest obligatoryjny ze względu na kolekcję płyt, widzę że do wielu wzmacniaczy można dokupić moduł CD, więc nie zamykam się na rozwiązania all in one.

3. Połączenie Bluetooth do strumieniowania muzyki - widzę że wiele amplitunerów ma bluetooth, a nie ma funkcji sieciowych i to jest jak najbardziej ok dla mnie, dokupię sobie w przyszłości WiiM Mini albo oddzielny moduł sieciowy, nie chcę się ograniczać sieciowymi funkcjami żeby nie zawężać wyboru.

Swoje poszukiwania zawęziłem do następujących modeli:
1. Cambridge Audio AXR100 - właściwie on spełnia wszystkie moje wymagania, mogę dokupić CD, martwi mnie jedynie problem z hałasującym wiatrakiem, który często pojawia się na forach.
2. Audiolab 6000A

3. NAD C338

4. Denon PMA-900HNE

Jeśli chodzi o dźwięk to chciałbym żeby był on w miarę miękki, przyjemny, melodyjny z zaznaczonym basem nawet przy niższych głośnościach. Nie przepadam za mocno analitycznym graniem i też nie sprawdziłoby się chyba to super w filmach. Jest to mój pierwszy zestaw stereo więc nie wiem czy taki opis coś pomoże. :) Nie wiem niestety jakie kolumny dałyby mi taki efekt, ponieważ nie mogę się zdecydować na konkretny model wzmacniacza. Kolumny chyba do takiego małego pomieszczenia raczej podstawkowe. Chyba że brakowałoby basu w filmach to zdecydowałbym się na podłogowe. I tutaj również prosiłbym o jakieś typy kolumn do konkretnych modeli wzmacniaczy.

Budżet jaki posiadam to max 8000 zł, z czego na pewno 1500-2000 pójdzie na odtwarzacz CD. 

Oczywiście nie zamykam się na wyżej wymienione modele i chętnie posłucham innych propozycji zestawów stereo. Jeśli miałbym jakąś duża różnicę w jakości dźwięku jestem gotowy naciągnąć budżet. Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge i denon to dość fajne wybory choć bardzo różne od siebie. Denon ma cieplejsze brzmienie, bardziej dociąży dół,  lekko uspokoi górę. Bt nie siem czy ma, ale jest heos więc Spotify connect i będzie to lepsza opcja niż bt. Do tego jakieś jaśniejsze kolumny, tu fajnie wziąć jakieś używki, może monitor Audio bronze.  Cambridge, to bardzo fajny amplituner z BT( tu trzeba by dokupić wiim mini za 300 zł) i to może być lepsze rozwiązanie;) tu moznaby pomyśleć o kolumnach odrobinę spokojniejszych bo już sam wzmacniacz będzie dość jasny. Może no Heco Aurora  albo elac debut.

 

Wydaje mi się, że przy takim metrażu można też pomyśleć o kolumnach podstawkowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Michał Gałązka napisał:

Cambridge i denon to dość fajne wybory choć bardzo różne od siebie. Denon ma cieplejsze brzmienie, bardziej dociąży dół,  lekko uspokoi górę. Bt nie siem czy ma, ale jest heos więc Spotify connect i będzie to lepsza opcja niż bt. Do tego jakieś jaśniejsze kolumny, tu fajnie wziąć jakieś używki, może monitor Audio bronze.  Cambridge, to bardzo fajny amplituner z BT( tu trzeba by dokupić wiim mini za 300 zł) i to może być lepsze rozwiązanie;) tu moznaby pomyśleć o kolumnach odrobinę spokojniejszych bo już sam wzmacniacz będzie dość jasny. Może no Heco Aurora  albo elac debut.

 

Wydaje mi się, że przy takim metrażu można też pomyśleć o kolumnach podstawkowych.

Dzięki za podpowiedzi. :) Masz na myśli np. Heco Aurora 300 do Cambridge Audio AXR100? Myślisz że nie zabraknie im basu w filmach np? Ogólnie zastanawiam się czy ten Denon nie jest trochę przepłacaniem, bo sumarycznie zestaw Cambridge wyjdzie mnie taniej. Czy ten Denon zagra lepiej niż Cambridge Audio AXR100 Twoim zdaniem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, modele kolumn wymieniłem jako podłogówki, w monitorach się nie znam więc nie chce tu doradzać;) znajdą się mądrzejsi w tej kwestii. Wg. mnie cambridge zagra lepiej i na pewno inaczej, czy warto dopłacić? Moim zdaniem niekoniecznie ale to już indywidualna kwestia;) na bank cambridge da Ci dużo większy budżet na kolumny i w tym wypadku wydaje mi się być lepszym rozwiązaniem bo jak zauważyłeś Denon zje większość budżetu;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zastanowił się trochę nad elektroniką, gdzie można trochę zaoszczędzić, coś w stylu Denona DRA-800H, bo teraz jest w normalnej cenie i ma wszystko, czego szukasz albo np. Magnat MA700 (hdmi) / MR780 + dołożył do dużo lepszych kolumn, niż Heco 300 (które nie są złe), na przykład też Heco, ale z serii Revolution, to już miałbyś solidne granie na takim metrażu ;) Z drugiej strony nie wykluczałbym podłogówek, jeśli masz gdzie je ustawić, wtedy nawet taniej (niż Heco) mógłbyś zobaczyć na Opale z Pylona, takie granie może Ci się spodobać, ewentualnie już kilka razy wspomniane Aurory, ale wtedy 700. Najlepiej podjedź gdzieś posłuchać różnych rozwiązań :)

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w tym budżecie zamiast CA AXR100 wziąłbym CXA61, który zagra b. szczegółowo od AXR i trochę żywiej od mocniejszego i droższego CXA81. Do tego np. Pylon Opal Monitor. Do 17m^2 powinno wystarczyć. Słuchałem tego u siebie w 19m^2 i grało mi to przyjemnie i dość barwnie, z detalami, ale bez wyostrzenia i agresji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Michał Gałązka napisał:

@Rafał S pamiętaj, że z 8 koła 2 gdzieś pójdą na CD zostanie 6 tysięcy 

Suma cen katalogowych, tego, co podałem to 6400 zł. Nawet przy minimalnym rabacie już się mieści. A powinno udać się zejść z tym do 5-5.5 tys. Te Opale można znaleźć poniżej 1600 zł za parę.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Rafał S napisał:

Te Opale można znaleźć poniżej 1600 zł za parę.

Kolumny za 1600 zł w zestawie za 8000 zł? Absurd.

 

Proponuję skupić się na kolumnach, bo to one grają (pierwsze skrzypce). Elektronika to dodatek (niestety niezbędny;).

 

Wymaganie CD komplikuje sprawę (rozumiem, że ma pasować do wzmacniacza), ale myślę, że się da złożyć funkcjonalny zestaw oparty na dobrej klasy kolumnach.

 

1. Kolumny Heco Revolution 3 - 4000 zł, wzmacniacz sieciowy Denon DRA-800H - 2700 zł, CD Denon DCD-600NE - 1450 zł. 

2. Kolumny Usher S-520 - 2400 zł (wyjątkowo tanie i wyjątkowo dobre), wzmacniacz sieciowy Denon PMA-900HNE - 4000 zł, CD Denon DCD-600NE - 1450 zł. 

3. Kolumny Bowers 606 AE - 3200 zł, wzmacniacz sieciowy Denon DRA-800H - 2700 zł, CD Denon DCD-600NE - 1450 zł. 

4. Kolumny Dynaudio Emit 20 - 4000 zł, wzmacniacz sieciowy Denon DRA-800H - 2700 zł, CD Denon DCD-600NE - 1450 zł. 

 

Kolumny mogą być też inne, byle tej samej klasy, nie niższej.

PS a jakby pójść w trzy klocki (wzmacniacz, CD, odtwarzacz sieciowy), to byłoby jeszcze taniej.

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

wybór CD na start jest niestety dość mocno ograniczający, chociaż sam uwielbiam słuchać muzyki w ten sposób. 

Poszedłbym w stronę wzmacniacza i CD od Taga Harmony. TCD-50 jest świetnym CD w swojej cenie, podobnie jak wzmacniacz pokroju HTA-1000B. To cieplej grające połączenie, z którym wiele kolumn może się sprawdzić. Jaśniejszą opcją będzie wspomniany przez Ciebie AXR100 w połączeniu z Cambridge Audio AXC25. 

Z kolumn możesz spokojnie spojrzeć w stronę Monitor Audio, zwłaszcza do Tagi. Model Bronze 100 i Silver 100. Cieplejszą opcją, raczej do Cambridge będą np. Buchardt S300. Ciepłe, dość gęste granie. 

Warto też sprawdzić KEF LS50 Meta, to bardziej techniczne granie, ale są w tym zakresie świetne. Tu chłopaki z salonu nie podzielają mojego zdania, ale warto je sprawdzić ;) 

Szukając większej podstawy basowej warto też sprawdzić Fyne F500 :) Znajdzie się sporo modeli, w razie czego zapraszamy na odsłuchy i indywidualne wyceny, na pewno znajdziesz u nas coś dla siebie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Kolumny za 1600 zł w zestawie za 8000 zł? Absurd.

To nie jest absurd, natomiast Ty przemawiasz z arogancją, która w tym przypadku bierze się z ignorancji (elektronika nie jest tylko dodatkiem). Proponowany zestaw miałem przez ponad tydzień w domu, a Ty pewnie nie masz zielonego pojęcia, jak to razem gra. Poza tym naginasz fakty - 1600 zł to cena promocyjna Opali. Oficjalna to prawie 2100. A te 8 tys. to górna granica całości - z odtwarzaczem / transportem CD. I jeszcze trzeba czymś to spiąć - rozumiem, że proponujesz sznurówki?

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Rafał S napisał:

To nie jest absurd, natomiast Ty przemawiasz z arogancją, która w tym przypadku bierze się z ignorancji (elektronika nie jest tylko dodatkiem). Proponowany zestaw miałem przez ponad tydzień w domu, a Ty pewnie nie masz zielonego pojęcia, jak to razem gra. Poza tym naginasz fakty - 1600 zł to cena promocyjna Opali. Oficjalna to prawie 2100. A te 8 tys. to górna granica całości - z odtwarzaczem / transportem CD. I jeszcze trzeba czymś to spiąć - rozumiem, że proponujesz sznurówki?

Spiąć czymś, co przewodzi prąd w odpowiednich parametrach - to jedynie fizyka. Napędzić czymś, co wystarczy do kolumn.

Fajną opinię słyszałem: jak jest perfekt akustyka i super kolumny, to dopiero zaczyna być słychać niuanse elektroniczne. W kwestii kabli polecam fajną książkę, w której jest o nich rozdział https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/swiaty-rownolegle

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, soberowy napisał:

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/zestaw-stereo-a14-mkii-cd14-mkii-bowers-wilkins-606-s2-anniversary-edition.html

Gdyby @Top Hi-Fi & Video Design nie mogli zrobić tego zestawu za 8 tyś, to spróbować model a12. 

Jeszcze niedawno mieli w ofercie znacznie taniej B&W 606 z Rotelem a11 i cd11.

Da się zrobić :) Pisać na skrzynkę do nas to zmontujemy zestaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i sugestie. Daliście mi pogląd na pewne rzeczy i zaczynam poważnie się zastanawiać nad wyborem Denon DRA-800H. Ma w sumie wszystko co potrzebuję, nawet HDMI, mogę dokupić odtwarzacz CD. Wiem że inne amplitunery/wzmacniacze byłyby lepsze, ale nie wiem czy jest sens rzucać się na głęboką wodę w przypadku pierwszego zestawu stereo. Zrobiłem rozeznanie i jeszcze jeden model wpadł mi w oko - Marantz NR1200. Stąd mam kilka nowych pytań:
1. Czy Marantz NR1200 to rozwiązanie lepsze od Denona DRA-800H? Czytałem że Marantz NR1200 gra trochę jaśniej.
2. Czy Denon DRA-800H jest dużo gorszy niż Denon PMA-900HNE? Czy warto dopłacać do Denon PMA-900HNE?

3. Kusi mnie wspomniany CXA61, czy jest to duży przeskok względem Denona DRA-800H? Czy warto naginać budżet i np zrezygnować z CD na rzecz CXA61?
4. Jakie inne jeszcze amplitunery/wzmacinacze mogą mi zapewnić ciepłe/melodyjne/przestrzenne granie?

5. Zakładając że przechylam się w kierunku kupna Denon DRA-800H, jakie kolumny byłyby najlepsze do tego amplitunera? Głównie zależy mi na graniu ciepłym, melodyjnym, w mairę przestrzennym, łatwym dla ucha, tak najłatwiej jest mi to opisać. Szczególnie chciałbym żeby przy niższych poziomach głośności muzyka nie traciła na "jakości", często jak słyszę u kogoś "dobre audio" to nawet przy niższym poziomie głośności bas daje o sobie znać. Przepraszam za skróty i kolokwializmy w opisie :) Kolumny, które mogą pasować, prosiłbym o pomoc w wyborze:
 - wspomniane wyżej 
Bowers 606 AE lub Heco Revolution 3 
- KEF Q350 
- Klipsch RP 600M

- Focal Chora 806 
A może coś innego? Nie zamykam się na inne rozwiązania. Dobrze gdyby bass reflex był z przodu ale nie jest ot wymóg. Z góry dziękuję za kolejne odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Johnny Lynch napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i sugestie. Daliście mi pogląd na pewne rzeczy i zaczynam poważnie się zastanawiać nad wyborem Denon DRA-800H. Ma w sumie wszystko co potrzebuję, nawet HDMI, mogę dokupić odtwarzacz CD.

Moim zdaniem nei warto. Stare HDMI.

Budowany na bazie amplitunera kina. No chyba że ceną z Amazona nadrobisz.

23 minuty temu, Johnny Lynch napisał:

1. Czy Marantz NR1200 to rozwiązanie lepsze od Denona DRA-800H? Czytałem że Marantz NR1200 gra trochę jaśniej.

Nie trochę znacznie jaśniej. Do kompletnie innych kolumn/

24 minuty temu, Johnny Lynch napisał:

2. Czy Denon DRA-800H jest dużo gorszy niż Denon PMA-900HNE? Czy warto dopłacać do Denon PMA-900HNE?

Tak warto.

24 minuty temu, Johnny Lynch napisał:

3. Kusi mnie wspomniany CXA61, czy jest to duży przeskok względem Denona DRA-800H? Czy warto naginać budżet i np zrezygnować z CD na rzecz CXA61?

Zdecydowanie tak. CXA61 to jest inna klasa wzmacniacza. DRA800 jest dużo mniej transparentny, dynamiczny.

25 minut temu, Johnny Lynch napisał:

4. Jakie inne jeszcze amplitunery/wzmacinacze mogą mi zapewnić ciepłe/melodyjne/przestrzenne granie?

Rotel A11, Xindak 06, Magnat MR 780, Pro-ject PRe BOX + AMP BOX

28 minut temu, Johnny Lynch napisał:

5. Zakładając że przechylam się w kierunku kupna Denon DRA-800H, jakie kolumny byłyby

Nie moga tu być kolumny ciepłe bo będzie papka. Moim zdaniem Aurora, KEF, odpadają.

Celan Revolution 3 to chyba lider do niego, albo Monitor Audio Silver 100

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Johnny Lynch napisał:

KEF Q350 

W budżecie zmieszczą Ci się rewelacyjne KEF LS50 META (4000 zł), więc nie ma sensu iść w niższy model. Zapomniałem o tych LS-ach. Gorąco polecam Ci ich posłuchać. Nawet od nich zacząć porównania. Mogą być strzałem w dziesiątkę.

1 godzinę temu, Johnny Lynch napisał:

Wiem że inne amplitunery/wzmacniacze byłyby lepsze...

Tak naprawdę to tego nie wiesz;). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Johnny Lynch Witaj 

Jestem ciekawski, skąd pomysł na Twój nick? Chwilkę poszukałem, coś tam znalazłem, ale nie jestem pewien😊

Dnia 14.06.2023 o 20:40, Johnny Lynch napisał:

Jest to mój pierwszy zestaw stereo

Johnny, a co Ty na to, gdybyś poprosił kolegę, znajomych o „wypożyczenie” audio i  u Ciebie kilkudniowe odsłuchy😉

2 godziny temu, Johnny Lynch napisał:

często jak słyszę u kogoś "dobre audio"

Wybacz za moją jajajajecznicę, ale ja tak na początku właśnie często robiłem. 
Ot przyłożyć u siebie ucho, bez stresu, by nikt się nie kręcił z tyłu itp, bez zamrażania kasy i sam rozumiesz. 
Pozdro

Adam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

@Johnny Lynch Witaj 

Jestem ciekawski, skąd pomysł na Twój nick? Chwilkę poszukałem, coś tam znalazłem, ale nie jestem pewien😊

Johnny, a co Ty na to, gdybyś poprosił kolegę, znajomych o „wypożyczenie” audio i  u Ciebie kilkudniowe odsłuchy😉

Wybacz za moją jajajajecznicę, ale ja tak na początku właśnie często robiłem. 
Ot przyłożyć u siebie ucho, bez stresu, by nikt się nie kręcił z tyłu itp, bez zamrażania kasy i sam rozumiesz. 
Pozdro

Adam

 

 

Lynch od mojego ulubionego reżysera, a Johnny tak po prostu, ładne imię ;) 

Może tak będę musiał zrobić i pożyczyć od kogoś, chociaż nikt nie ma tych modeli na które ja spoglądam aktualnie.

A co jeszcze powiecie na amplituner Magnat MR 750? Czy jest to rozwiązanie lepsze niż Denon DRA-800H?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Johnny Lynch napisał:

A co jeszcze powiecie na amplituner Magnat MR 750? Czy jest to rozwiązanie lepsze niż Denon DRA-800H?

Za dużo myślisz o elektronice, a za mało o kolumnach. To nie jest przepis na sukces. 

A masz jak ten sprzęt dobrze ustawić? Jaką masz akustykę. To kolejna sprawa ważniejsza od wyboru konkretnego wzmacniacza czy CD. 

Może wrzucisz zdjęcia swojego pomieszczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...