Skocz do zawartości

Lepszy gramofon po latach


qwak

Recommended Posts

Witam.

Szukam gramofonu dla ojca. Ma sporą kolekcję winyli zbieranych na przestrzeni lat ale w zasadzie nigdy nie miał przyzwoitego sprzętu. Wizualnie podoba mu się Technics ale właśnie... Czy współczesne Technics'y mają jeszcze jakikolwiek sens? Oferta też raczej skromna. Nie widziałem też żeby ktoś te sprzęty polecał. Czy pozostaje tylko odrestaurowany sprzęt z lat 70-80? Coś innego z nowych co jest już trochę na rynku i wiadomo, że nie wyląduje w serwisie po 3-4 latach? Wiem, że to nie najoptymalniejsza opcja ale ojciec szuka raczej czegoś z wbudowanym pre-ampem co będzie mógł podłączyć do mini-hifi Yamahy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w kolekcji znajdziesz choćby trochę cennych, unikalnych winyli (proponuję to sprawdzić na discogs.com) to zainwestowałbym w sprzęt, nie tylko sam "napęd" czyli gramofon, ale także we wkładkę. W takiej sytuacji odradzam gramofon z przedwzmacniaczem - zawsze są takie sobie, aby grało i w dodatku tylko do wkładek MM. Poszperaj po płytach, bo czasem niepozorne polskie wydawnictwa mogą okazać się tymi po tysiąc złotych lub więcej.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie sprawdzić bo jest tego trochę. Zakładając, że warto byłoby iść w zestaw gramofon, wkładka i zewnętrzny przedwzmacniacz, to jest coś godnego zakupu w kategorii nowego sprzętu a jednocześnie mieszczącego się w budżecie 4,5k co zagra lepiej niż SL-1500CEG?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, qwak napisał:

 

Cześć

zobacz tą propozycję

Gramofon WG-1100 fs Daniel

https://allegro.pl/oferta/gramofon-unitra-fonica-daniel-wg-1100fs-13653619601

i na wymianę cartridge

https://www.ebay.co.uk/itm/394661481491

poprawi znacząco dźwięk😃

Pozdr.

 

Jest ten sam model tańszy, poszukaj i po serwisie.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.
"...gramofon wymaga jeszcze troszkę dopieszczenia i napewno Przydałby się jakiś serwis lub przegląd podświetlenie sensora wymaga wymiany, polerowanie pokrywy"

Dziękuję za propozycję ale szukam jednak na pierwszym miejscu coś nowego a jeśli już używanego to koniecznie serwisowanego i z rękojmią sprzedawcy. Nie chodzi mi o to a tym bardziej ojcu, żeby coś kupić i od razu przy tym dłubać.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Karol64208 napisał:

Masz jeszcze do wyboru AT LP120 xusb😉

Ja wybrał bym jednak at-lp5. To samo co at-lp120 ale bez zbędnych, jak dla mnie,bajerow jak stroboskop czy pitch control. Sam się do niego przymierzam, ale przeraża minie trochę ponowne budowanie kolekcji płyt. A CD-ków nie chce się pozbywać.😭

Edytowano przez WaldekA
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, WaldekA napisał:

Ja wolałbym jednak at-lp5. To samo co at-lp120 ale bez zbędnych, jak dla mnie bajerow, jak stroboskop czy pitch control.

Jedyny zbędny bajer jaki ja dostrzegam w obu przypadkach to USB. Te gramofony oparte są na plastiku . Stroboskop nie jest " zbędnym bajerem" , pokazuje jako pierwszy , że coś się dzieje z napędem. 

@qwak tu masz Victora

https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramofon-jvc-qla75

do tego na początek AT 95

https://muzyczny.pl/116532_Art-DJ-PRE-II-przedwzmacniacz-gramofonowy-stereo.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie.

Zrobiłem dodatkowy wywiad i sprawa wygląda następująco. Mimo, że ojciec ma sporo winyli, to tak na prawdę nigdy nie miał przyzwoitego sprzętu do ich odsłuchu. Na początku był Bernard G-603FS a ostatnio chyba jeszcze słabszy Medion. Nie wiem dokładnie, który model ale z tego co widzę to żaden nie powala.

Mając to na uwadze i zakładając kupno, co najwyżej, lepszej wkładki, SL-1500C sprawdzi się jako przyzwoity sprzęt dla ojca? Chodzi wyłącznie o trwałość i cieszenie się odsłuchem swojej kolekcji. Nie ma i nie będzie parcia na znaczące modernizacje w przyszłości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, qwak napisał:

@Highlander_now Zgadza się. Być może MC ale dobry MM też może się sprawdzić. Wydaje mi się, że narazie, po zmianie gramofonu i tak będzie niezły skok jakościowy 🙂

Technics w porównaniu do poprzednich produktów będzie objawieniem. To zupełnie inna klasa i epoka w konstrukcji gramofonów.

Dobry MM będzie kosztował tyle co bardzo porządny MC.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, WaldekA napisał:

ale bez zbędnych, jak dla mnie,bajerow jak stroboskop czy pitch control

są to potrzebne rzeczy, raczej nie rezygnuj z nich😉.

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

do tego na początek AT 95

to bym odradził, powyżej podałem link do Shure M75ED gold.

13 godzin temu, Highlander_now napisał:

SL-1500C to dobry początek i solidna podstawa.

widzę że Technics dalej jest  "the best" dla niektórych 😏.

13 godzin temu, qwak napisał:

Być może MC ale dobry MM też może się sprawdzić.

Dla sprzętu, który posiada tata nie szalał bym zbytnio 😉.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Highlander_now napisał:

Dobry MM będzie kosztował tyle co bardzo porządny MC.

Aha, myślałem że taki Goldring 2100/2200 to już niezły MM.

52 minuty temu, Karol64208 napisał:

to bym odradził, powyżej podałem link do Shure M75ED gold.

Tak ale jak wspomniałem ojciec szuka raczej nowego gramofonu a robiąc jakąś modyfikację w przyszłości, tym bardziej nowej wkładki.

52 minuty temu, Karol64208 napisał:

widzę że Technics dalej jest  "the best" dla niektórych

Dla ojca wystarczy że jest przyzwoity jak na standardy audiofilskie i znacznie lepszy niż to co było do tej pory. W żadnym wypadku nie neguję, że są optymalniejsze cenowo rozwiązania, tylko że to raczej kategoria używanych sprzętów z lat 70-80. Wśród nowych, przy wyborze sprzętu, prócz brzmienia, w grę wchodzi także niezłe wykonanie i współczesne wzornictwo. No i oczywiście ograniczenia budżetowe, które nie pozwalają na zakup za 8k i więcej. Zresztą, czy to w ogóle miałoby sens w tym konkretnym przypadku...

52 minuty temu, Karol64208 napisał:

Dla sprzętu, który posiada tata nie szalał bym zbytnio

Już nie posiada. Medion wyzionął ducha, stąd potrzeba zakupu czegoś nowego.

Edytowano przez qwak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, qwak napisał:

Aha, myślałem że taki Goldring 2100/2200 to już niezły MM.

Sama igła w tej wkładce jest eliptyczna i to już rodzi ograniczenia, dlatego kosztuje tylko tyle. Za współczesny zaawansowany szlif trzeba będzie zapłacić więcej.

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

widzę że Technics dalej jest  "the best" dla niektórych 😏

To solidna firma, która gramofony produkuje "od zawsze". Ten konkretny model jest właściwie standardem od 50 lat(?) nie będzie żadnych problemów z serwisem, którego w ogóle nie należy się spodziewać, choć wszystko może się popsuć. W tym stylu, standardzie właściwe, można kupić Reloop Turn 5 lecz to nie jest jednak Technics.

Przy okazji wytłumaczę o co chodzi z tymi szlifami.

Generalnie szlify sferyczne czy eliptyczne nie sięgają w głąb rowka, a ich szerokość jest identyczna jak długość. Szlify liniowe są krótsze (patrząc wzdłuż rowka) niż szersze. Dlatego lepiej wyłapują drobne falowania rowka odpowiadające za wyższe i najwyższe częstotliwości. Ponadto sięgają głębiej do rowka co pozwala lepiej odczytać nawet długo grane płyty, ponieważ są w stanie dosięgnąć do tych części rowka, których nigdy nie dotknęła jeszcze igła sferyczna czy eliptyczna. Świetne do odczytu starych używanych płyt. Ponadto powierzchnia styku igły z rowkiem w przypadku szlifów liniowych jest większa, co oznacza mniejszy punktowy nacisk i tym samym mniejsze zużycie płyt. Same korzyści. Szczególnie dla kogoś kto ma kolekcję starszych winyli. Należy tylko zadbać o higienę płyt. Trzeba je umyć co jakiś czas. Wydłuży to znacząco żywotność tak igły jak i płyt.

Sam posiadam płyty 40, 50 i nawet 60 letnie, które brzmią jak nowe lub niemal nowe (starzenie nośnika).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Highlander_now napisał:

To solidna firma, która gramofony produkuje "od zawsze"

mam inne zdanie🤫.

3 godziny temu, Highlander_now napisał:

Szczególnie dla kogoś kto ma kolekcję starszych winyli.

zapomniałeś dodać że oprócz vinyli i drogiego gramofonu czy igły, potrzebny jest  wysokiej klasy wzmacniacz i najważniejsze kolumny, które potrafią przetworzyć ten sygnał na odpowiedni dźwięk.

Inaczej kasa wydana a dźwięk kaszan 😂.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

zapomniałeś dodać że oprócz vinyli i drogiego gramofonu czy igły, potrzebny jest  wysokiej klasy wzmacniacz i najważniejsze kolumny, które potrafią przetworzyć ten sygnał na odpowiedni dźwięk.

Dalszym ciągiem toru audio nie zajmowałem się i nie będę zajmował. @qwak wspominał o czymś co jego tata posiada i nie było mowy o jego zmianie czy w ogóle takiego pomysłu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, warto rozważyć na pewno ten model - https://www.q21.pl/pro-ject-debut-carbon-iii-dc-2m-red.html

Jest świetną opcją na start, dobrze brzmiącą, a jednocześnie nie zajmuje całego budżetu. Jeśli chciałbyś mieć wbudowany przedwzmacniacz, to warto rozważyć Regę Planar 1 Plus. Gra gęściej, ale dalej utrzymuje fajny detal. Jeśli woli ten DJ-ski styl, to może iść w stronę gramofonów Pioneera oraz wspomnianego przez Ciebie Technicsa. 

Przeznaczyłbym na pewno trochę pieniędzy na porządną myjkę do winyli. Po wielu latach na pewno przyda im się kąpiel, co przełoży się pozytywnie na jakość dźwięku i trwałość igły. 

Oczywiście można iść na spokojnie w wyższe modele gramofonów, ale jeśli tata nie będzie zmieniał Pianocrafta, to nie wiem, czy jest jakiś wielki sens w takim działaniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido Jeśli mnie pamięć nie myli (nie mieszkamy razem) to jest to MCR-840:

 d2FjPTU1NXgxLjQ4MA==_src_7561-pianocraft

@Q21 Zestaw czyszczący już kupiony.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Zamiana gramofonu była koniecznością ale także okazją na zdobycie sprzętu lepszej jakości, zarówno pod względem brzmienia jak i wykonania. Niemniej ważnym aspektem była dobra opinia w kwestiach niezawodności danego modelu. Po odrzuceniu kilku modeli Thorensa, AT 120x, PJ Debut Carbon czy Regi Planar 3, wybór zakończony zakupem, padł na wspomnianego wyżej Technicsa. Duże znaczenie miała tutaj znajomość marki oraz wzornictwo jej modeli. Poza aspektami stylistycznymi (retro/współczesność/futuryzm), modele poniżej 2k to nie była ta sama jakość wykonania.

Edytowano przez qwak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2023 o 21:33, Q21 napisał:

Przeznaczyłbym na pewno trochę pieniędzy na porządną myjkę do winyli. Po wielu latach na pewno przyda im się kąpiel, co przełoży się pozytywnie na jakość dźwięku i trwałość igły. 

Bardzo cenna uwaga. Nie wyobrażam sobie położenia starej płyty na talerzu bez uprzedniego umycia. Przedłuża to życie płyt i igły (wkładki) oraz poprawia znacząco jakość odtwarzania.

Przestrzegam przed rozwiązaniami firmy Knosti. Mają wg mnie błędy konstrukcyjne co powoduje niszczenie etykiet na płytach, mogą też zarysować płyty ostrymi krawędziami stojaka do suszenia. Płyn do mycia można robić samemu wg przepisu: 200 ml alkoholu izopropylowego, 800 ml wody destylowanej, pół łyżeczki preparatu Mirasol 2000 lub Fotonal. Sprawdza się bardzo dobrze. Bardzo brudne płyty należy po założeniu uchwytu myjki, umyć wstępnie wodą z kroplą płynu do mycia naczyń, za pomocą pędzelka z niekruszącym się włosiem (sklep dla plastyków), następnie spłukać pod kranem zimną wodą. Po ewentualnym wstępnym myciu, płytę w myjce myję dość dokładnie (30 półobrotów w prawo, 30 w lewo, 30 w prawo, 30 w lewo), następnie na stojak do suszenia. Płyn do myjki, po użyciu, należy przesączyć przez sączek tzw. wolny, dokładny. Płyn będzie służył długo i nie będzie się przenosić brudu na kolejne płyty. Na raz można umyć nawet osiem, dziesięć płyt.

Edytowano przez Highlander_now
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...