Skocz do zawartości

Wymiana dwóch subwooferów na jeden


Dawid Szumilas

Recommended Posts

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Czekaj czekaj ale na czym staneło? Że finalnie wróciłeś do jednego suba?

Czy że będziesz testował dwa ale z kalibracja jak ELAC?

Może za wysoko miałeś je podkręcone do kalibracji skoro dudniły?

 

Planuje zakupić dwa elac albo jakiś jeden wypaśny. Przed kalibracją tam jest jakiś test i pokazuje czy subwoofer jest za głośno lub za cicho i zawsze ustawiam je w tym dolnym zakresie (czyli blisko "za cicho")

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam menu Sr6011, ale tak na marginesie - czy sprawdzałeś czy jakieś opcje nie wpływają na sub'y ? ja ostatnio szukałem u siebie lokalizacji dla RELa to w jednym miejscu bas był rozlazły, w innym było go za mało, więc przekraczałem 50% vol na potencjometrze, a wtedy znowu źle... Kalibracja akurat nie czepiała się sub'a, tzn. wynik ok -0,5dB, ale j/w - nie byłem zadowolony. Przejrzałem opcje i powyłączałem wszystkie upiększacze / zrezygnowałem z equalizera po kalibracji YPAO/ - ogólnie reset i wtedy było jasne, że któraś opcja robi za kaganiec i drogą eliminacji trafiłem na adaptive drc - dałem na off i przy tzw. normalnych poziomach głośności wreszcie zadowalający efekt... także pomieszczenie/lokalizacja to jedno, ale konfig też może "bruździć".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Dawid Szumilas napisał:

Planuje zakupić dwa elac albo jakiś jeden wypaśny. Przed kalibracją tam jest jakiś test i pokazuje czy subwoofer jest za głośno lub za cicho i zawsze ustawiam je w tym dolnym zakresie (czyli blisko "za cicho")

Ok rozumiem. ELAC by też mniej buczał przez charakterystykę.

nie bawiłem sięnatpmiast nigdy kalibracją dwóch ELACów w jednym pomieszczeniu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego co moge podpowiedziec od siebie, mam denon 6500 czyli siostra marantza i jesli chodzi o suby dwa klipsche 115sw

i po kalibracji audysey32 suby totalnie wykastrowane 0 basu prawie wcale membrany nie ruszalo (gain z wzmacniaczu suba ustawiony na gorna granice ktora zalecal audysey)

Dokupilem apke MultEQ to pozwala na podejrzenie jakie korekty wprowadza audysey i podglad na (gorki i dolki pasma )

U mnie w pokoju juz po korekecie mialem dolek 5db przy 100hz, dzieki apce i edytorze krzywej udalo sie podniesc dolek. i dodatkowo podciagnalem w poziomach o +3db oba suby. 

acha i kolega lion dobrze podpowiada jesli chodzi o funkcje to LFC bardzo kastruje bass

Edytowano przez santino
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2023 o 08:16, Piotr Sonido napisał:

No ale Denon 6500 nie jest bratem SR serii 6.

No i właśnie to jest dziwne. Po pierwsze trzeba kupić apke żeby to zobaczyć. Po drugie wyregulować co powinno robić aplikacja.

W YPAO od Yamahy nie dosc że to działa to jeszcze jest darmowe.

 

Tak ale marantz i denon uzywaja audysseya do kalobracji co prawda moze sie roznic wersja, no ale mimo wszystko tak wyglada.

No coz z tego co wiem teraz bedzie mozna dokupic 3 poziom audysseya do profesjonalnego kalibrowania za okolo tysiaka, a najnowszy sprzet bedzie mogl kozystac z dirac, tak za dodatkowa oplata.

Czyli niestety nie wystarcza wydak kasy i to nie malej raz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, santino napisał:

Tak ale marantz i denon uzywaja audysseya do kalobracji co prawda moze sie roznic wersja, no ale mimo wszystko tak wyglada.

No coz z tego co wiem teraz bedzie mozna dokupic 3 poziom audysseya do profesjonalnego kalibrowania za okolo tysiaka, a najnowszy sprzet bedzie mogl kozystac z dirac, tak za dodatkowa oplata.

Czyli niestety nie wystarcza wydak kasy i to nie malej raz

Kalibracje mają tą samą. Oczywiście wersja jest też uzależniona od wysokości modelu. Ale brzmienie obu urządzeń już nie jest takie same.

Czyli teraz będzie +1000 zł za Audysseya kolejna wersje +1000 zł za Diraca +500 za mikrofon?

Serio?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Ale lepiej mieć dwa słabsze niż jeden mocniejszy. Zbadane na własnej skórze. Tym bardziej w niezbyt dobrym akustycznie pomieszczeniu. Ale nad tym można zawsze popracować. Tak dla porównania ja mam na 17m2 dwa svs sb4000. Ale cały system skalibrowany przez profesjonalną firmę. Jest różnica. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2023 o 11:24, Dawid Szumilas napisał:

Planuje zakupić dwa elac albo jakiś jeden wypaśny. Przed kalibracją tam jest jakiś test i pokazuje czy subwoofer jest za głośno lub za cicho i zawsze ustawiam je w tym dolnym zakresie (czyli blisko "za cicho")

Zanim cokolwiek kupisz sprawdź jak u ciebie się mody roskładają

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Bo jeśli będzie dziura (wynikająca z modów) w sweet spot to nie rozwiążesz tego niczym

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heathen napisał:

Zanim cokolwiek kupisz sprawdź jak u ciebie się mody roskładają

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Bo jeśli będzie dziura (wynikająca z modów) w sweet spot to nie rozwiążesz tego niczym

Mam wkleić to co mi wyszło z kalkulatora? Stelvio jeśli można zapytać to jaki jest koszt takiej profesjonalnej kalibracji?  Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Dawid Szumilas napisał:

Mam wkleić to co mi wyszło z kalkulatora? Stelvio jeśli można zapytać to jaki jest koszt takiej profesjonalnej kalibracji?  Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

Podpinam się pod pytanie o koszt, bo też jestem zainteresowany, ale ciężko gdziekolwiek znaleźć info na ten temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dawid Szumilas napisał:

Mam wkleić to co mi wyszło z kalkulatora? Stelvio jeśli można zapytać to jaki jest koszt takiej profesjonalnej kalibracji?  Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

Podajesz wymiary pokoju, położenie źródeł i wtedy widzisz co się dzieje dla jakich częstotliwości w miejscu odsłuchu.

Wrzuć screen z ciekawości może to ułatwi podpowiedzi.

Alternatywą jest ustawienie suba w miejscu odsłuchu i chodzisz po pokoju i szukasz miejsca gdzie jest najwięcej basu. Tam też wstawiasz suba;)

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Dawid Szumilas napisał:

Tak się zastanawiam w oczekiwaniu na sprzedaż moich klipsch czy zamiast tych dwóch elac-ów nie skusić się na rel 1508 predator. Tylko nie wiem czy to nie przerost formy nad treścią

no właśnie to może być dobre rozwiązanie. Do sprawdzenia w domu koniecznie,

7 godzin temu, Q21 napisał:

Są osoby według których nie da się przesadzić z subem ;) 

JA do nich należe :)

Ale to kwestia pomieszczenia. Dobrze ułozone dwa mniejsze w wiekszosci zrobią lepsza robote. Ale dobrze ułozone.

6 godzin temu, Heathen napisał:

Zanim cokolwiek kupisz sprawdź jak u ciebie się mody roskładają

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Bo jeśli będzie dziura (wynikająca z modów) w sweet spot to nie rozwiążesz tego niczym

Przecież takie kalkulatory kompletnie nie uwzględniają rzeczy w pomieszczeniu.

To jedynie teoria.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że teoria, ale wbrew pozorom w przypadku basu  daje jakieś podstawy do analizy a nie rzucanie głośnika na ślepo po całym pokoju. W przypadku modu pomieszczenia, główne znaczenie ma jego kształt, proporcje, wysokość i położenie źródła dźwięku. Wyposażenie to dalszy krok jak dasz zasłonę trochę mebli, dywan to oczywiście że wpływa to na akustykę (długość fali bardzo krótka) ale przy niskich częstotliwościach fala ma kilka metrów długości.

https://www.mega-acoustic.pl/obliczenia-akustyczne-z-wykorzystaniem-kalkulatora-mega-acoustic-instrukcja/

 

 

 

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolumny w rogu pomieszczenia bas jest podbity, a w drugiej ktora stoi na srodku pokoju mimo dosunięcia do ściany basu jest niedobór. Na szczęście udało mi się tak ustawić, że ilość basu mi się wyrównuje, a pomógł mi w tym kalkulator z linku powyżej. Może nie jest w 100% dokładny (właśnie przez brak uwzględnienia mebli itd), ale z grubsza sprawdzają się jego wyniki. 

Edytowano przez Sandor Clegane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten kalkulator uważam za bardzo dobre narzędzie pozwalające na pewną teoretyczną analizę, ale na wstępie jest napisane wyraźnie, że pozwala na przeprowadzenie podstawowych obliczeń akustycznych. Więc nie przesadzajmy, nie jest to profesjonalne narzędzie ale daje z grubsza wynik, sam z niego korzystałem, bo to zawsze jakiś pogląd, a mam nieregularny sufit (skosy pod różnym kątem) więc w praktyce na pewno inna odpowiedź pomieszczenia i raczej użyłem go żeby sprawdzić w którym ewentualnie iść kierunku (kolumnami - miejscem odsłuchu)  niż dokładnie wg kalkulatora ustawić kolumny/miejsce. Ale rzecz na pewno pomocna i praktyczna tym bardziej że można z tego skorzystać za darmo - albo się sprawdzi albo nie, nic nie tracimy, a może podsunąć pewne pomysły w ustawieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkim czasie. Piszę w sprawie aktualizacji. Póki co Subwoofery sprzedane i pojawiła się niespodziewana przeze mnie zaleta tego, gdyż z musu zacząłem się przekonywać do słuchania muzyki bez udziały subwoofera. Do tej pory zawsze mi było mało basu ( nie mówię tutaj nic o jego jakości) a teraz widzę zalety braku (nie dostosowanego) suba w muzyce, nie mam takiego dudnienia, wciąż tam gdzie słucham muzyki najczęściej to basu jest bardzo mało jakby grały tylko wysokie i średnie tony ale mniej mi to przeszkadza. Z tym, że zrodziło to inny problem i zapragnąłem zmiany kolumn ze względu na wysokie tony (już założyłem inny temat w tym dziale z tym związany). Być może jak w końcu kupie subwoofer(y) to będą tylko do kina. Także dziękuję bardzo za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Subwoofer w stereo nie musi oznaczać dudnienia. BA! oznacza to że był źle dobrany, ustawiony , skalibrowany whatever. Ale tak być nie powinno.

 

Będą nowe to się zabawa zacznie od nowa. Być może zainwestuje w jakieś dekoracyjne pułapki basowe, pytanie tylko czy muszę inwestować od razu w panele po 500 zł/szt czy jakieś zwykle piankowe w narożniki pomogą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...