Skocz do zawartości

Kolumny do Marantz PM6007 w niewielkim salonie


Shoemaker

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Chciałem się poradzić w kwestii doboru kolumn do mojego salonu. Posiadam wzmacniacz Marantz PM6007, odtwarzacz Onkyo NS-6170. Dołączone kable RCA wymieniłem na Ricable, natomiast przewody głośnikowe to Melodika Gunmetal 2x1,5mm o długości po 2,5m. Kolumny niestety muszą stać blisko ściany - komoda, na których stoją ma głębokość 41cm, natomiast sama szerokość salonu to tylko 3,3m. Obecnie posiadam budżetowe kolumienki Indiana Line Nota 250x, które chcę wymienić w celu polepszenia jakości dźwięku. Już jakiś czas temu jak w salonie audio porównywałem je z Polk Audio lub z Dali Oberon 1, to grały jakoś tak mdło, jakby zza kotary.

Z racji bliskiej odległości od tylnej ściany oraz niewielkiego pomieszczenia zastanawiam się nad poniższymi modelami:

1. Dali Oberon 1

2. Bowers & Wilkins 607 S2

3. ELAC Debut Reference B6 (większe ale posiadają bass reflex z przodu)

4. Focal chora 806

Będę wdzięczny za poradę w kwestii doboru kolumn do sprzętu (aby się dobrze zgrały) jak i też do akustyki pomieszczenia. Co do rodzajów muzyki to słucham praktycznie wszystkiego, może poza EDM - głównie muzyka klasyczna, jazz, rock, czasami pop, metal symfoniczny (to rzadziej, jak zostaję sam w domu). Załączam plan pokoju.

PXL_20230803_203508985.jpg

Edytowano przez Shoemaker
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rafał S napisał:

@Shoemaker Rozważ używane egz. wyższych serii. Celuj w modele, którym najmniej zaszkodzi bliskość ściany. @lpomis JMR Lucia zgrają się jakoś z Marantzem?

Jakie mógłbyś polecić wyższe modele godne rozważenia?

9 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, moim zdaniem z Twoich propozycji najlepiej patrzeć na Dali i Elaca, najlepiej zgrają się z Marantzem moim zdaniem. Znajdzie się jeszcze kilka propozycji, ale tu pozwolę sobie zaprosić do naszego filmu z kolumnami podstawkowymi do 2500 PLN. 

Dzięki za odpowiedź. Nie chciałbym mieć dźwięku zbyt jasnego, z sybilantami, a słyszałem takie opinie o Dali, że sporo pojawia się w nich sybilantów. Elaci chętnie bym przetestował w jakimś salonie. A co sądzisz o Focalach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2023 o 22:43, Shoemaker napisał:

4. Focal chora 806

Te kolumny odpuść, ponieważ one grają jasno i w połączeniu z Twoim wzmacniaczem będzie jazgot.

Dnia 3.08.2023 o 22:43, Shoemaker napisał:

2. Bowers & Wilkins 607 S2

Tu również mam obawy, aby nie było zbyt męczące to połączenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, lysy napisał:

Te kolumny odpuść, ponieważ one grają jasno i w połączeniu z Twoim wzmacniaczem będzie jazgot.

Tu również mam obawy, aby nie było zbyt męczące to połączenie.

Dzięki za sugestie. W takim razie Elaci wydają się najlepszym wyborem. Szkoda tylko, że nie mają czarnych maskownic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.08.2023 o 22:40, Shoemaker napisał:

Dzięki za odpowiedź. Nie chciałbym mieć dźwięku zbyt jasnego, z sybilantami, a słyszałem takie opinie o Dali, że sporo pojawia się w nich sybilantów. Elaci chętnie bym przetestował w jakimś salonie. A co sądzisz o Focalach?

Moim zdaniem w Dali będzie ich najmniej. Focal i Bowers to kolumny z najmocniej zaznaczoną górą z Twojego zestawienia, więc tutaj może być po prostu nieprzyjemnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Q21 napisał:

Moim zdaniem w Dali będzie ich najmniej. Focal i Bowers to kolumny z najmocniej zaznaczoną górą z Twojego zestawienia, więc tutaj może być po prostu nieprzyjemnie. 

Rozumiem. Znalazłem artykuł, że Marantz PM6007 dobrze zgrywa się też z kolumnami Wharfdale Diamond 12.1. Co do Elaców, obawiam się nadmiaru basu z racji niewielkiego pomieszczenia. Myślę, aby przejść się do salonu i porównać Dali z Wharfdale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.08.2023 o 22:40, Shoemaker napisał:

Jakie mógłbyś polecić wyższe modele godne rozważenia?

Przykro mi, niestety nie jestem w stanie pomóc w kwestii bliskości ściany. Dość szybko sprawiłem sobie standy i nie interesowałam się już potem, co zagra sensownie na szafkach. W każdym razie, Twój Marantz jest już sensownym wzmacniaczem, a salon (5.22 * 3.34 to około 17.5 m^2) nie jest wcale taki mały. Podałeś inicjalnie podstawowe modele znanych marek. Osobiście wolałbym używane z półki wyżej. Czyli np. Elac Carina, których akurat słuchałem w podobnym ustawieniu (ale one też są moim zdaniem po jasnej stronie),  być może Kef LS50 czy Dali Menuet.

Z nowych dopisałbym do listy b. przyzwoite Pylon Opal Monitor (miałem je krótko na szafkach przy ścianie i nie grały tam źle).

Pozdrawiam i życzę powodzenia. :)

23 minuty temu, Shoemaker napisał:

Rozumiem. Znalazłem artykuł, że Marantz PM6007 dobrze zgrywa się też z kolumnami Wharfdale Diamond 12.1.

W cenie tych nowych pewnie dostałbyś używane Wharfedale Denton lub Evo 4.1.

Czy jesteś pewien, że nic się u Ciebie nie zmieni i kolumny będą już zawsze stały na komodzie. Nie ma szans na inny układ i odsunięte standy w przyszłości?

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Przykro mi, niestety nie jestem w stanie pomóc w kwestii bliskości ściany. Dość szybko sprawiłem sobie standy i nie interesowałam się już potem, co zagra sensownie na szafkach. W każdym razie, Twój Marantz jest już sensownym wzmacniaczem, a salon (5.22 * 3.34 to około 17.5 m^2) nie jest wcale taki mały. Podałeś inicjalnie podstawowe modele znanych marek. Osobiście wolałbym używane z półki wyżej. Czyli np. Elac Carina, których akurat słuchałem w podobnym ustawieniu (ale one też są moim zdaniem po jasnej stronie),  być może Kef LS50 czy Dali Menuet.

Z nowych dopisałbym do listy b. przyzwoite Pylon Opal Monitor (miałem je krótko na szafkach przy ścianie i nie grały tam źle).

Pozdrawiam i życzę powodzenia. :)

W cenie tych nowych pewnie dostałbyś używane Wharfedale Denton lub Evo 4.1.

Czy jesteś pewien, że nic się u Ciebie nie zmieni i kolumny będą już zawsze stały na komodzie. Nie ma szans na inny układ i odsunięte standy w przyszłości?

Dzięki, posprawdzam te modele co podałeś 🙂. Raczej nic się nie zmieni i to przez długi czas. Mam raczej wąski i podłużny salon no i w tej konfiguracji odległości do kolumn wynosi około 2m z kanapy. Na standach stałyby one jeszcze bliżej i łatwo byłoby je potrącić. Lewa kolumna stoi na stołku o takiej samej wysokości jak komoda - w razie potrzeby mogę go przesunąć np do boku, ale prawa musi stać gdzie stoi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Shoemaker napisał:

Rozumiem. Znalazłem artykuł, że Marantz PM6007 dobrze zgrywa się też z kolumnami Wharfdale Diamond 12.1. Co do Elaców, obawiam się nadmiaru basu z racji niewielkiego pomieszczenia. Myślę, aby przejść się do salonu i porównać Dali z Wharfdale.

Możemy Ci je pożyczyć do domu na sprawdzenie. 

Fakt, to spore monitory. Warto byłoby dać im trochę przestrzeni wokół. 

Można też "zamknąć" te bass reflexy gdyby basu okazało się za dużo. Ale to trzeba sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten wzmacniacz i u mnie w sypialni PM6007 gra z kolumnami Polk Audio Signature S20E.

Uważam, że to dosyć udane połączenie. Marantz gra jasno, a Polki są ciemnymi kolumnami.

Nawet na którymś Audio Video Show było takie połączenie. Spróbuj.

Edytowano przez Agnieszka Zabłocka - Gasek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Ja mam ten wzmacniacz i u mnie w sypialni PM6007 gra z kolumnami Polk Audio Signature S20E.

Uważam, że to dosyć udane połączenie. Marantz gra jasno, a Polki są ciemnymi kolumnami.

Nawet na którymś Audio Video Show było takie połączenie. Spróbuj.

Nie powiedzielibyśmy, że Polki są ciemnymi kolumnami :)

Każda ich seria jest jasna a niektóre nawet za bardzo aczkolwiek niektórzy klienci preferują taki przekaz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także nie podłączał bym ani Bowersa ani Focala.

Zastanowił bym się nad ELAC ale serią Unifi, KEFem serii Q albo Polkami.

4 godziny temu, Artur Brol napisał:

Moze warto by Pylon Monitor 18 sprawdzic?

Te Diamondy zagrały by znacznie lepiej z inną elektroniką.

Jeśli budżet jest wyższy to dopsiał bym KEFy R3 ale tu znowu inny wzmak by się przydał, Albo Amphiony  510

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.08.2023 o 13:17, Kraft napisał:

Czyli jakiej? 

W sumie to komoda ma 62cm a ten stołek 60cm - ciężko było mi znaleźć pasujący a te 2cm to nie aż tak dużo. Do tego stoją na 4cm piankowych podkładkach.

22 godziny temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Ja mam ten wzmacniacz i u mnie w sypialni PM6007 gra z kolumnami Polk Audio Signature S20E.

Uważam, że to dosyć udane połączenie. Marantz gra jasno, a Polki są ciemnymi kolumnami.

Nawet na którymś Audio Video Show było takie połączenie. Spróbuj.

Co do tych konkretnych Polków odsłuchiwałem je raz właśnie z Marantzem w salonie Denon i muszę przyznać, że mi również bardzo spodobał się dźwięk w ich wykonaniu - bardziej niż z Dali Oberon 1, czy nawet bardziej od Focali (ale nie pamiętam dokładnie jaki model). A masz je blisko tylnej ściany? Trochę się obawiam, że będą za duże. Ale z drugiej strony, patrząc na wygląd tylnej obudowy wygląda jakby były one przystosowane nawet do powieszenia na ścianie.

5 godzin temu, Artur Brol napisał:

Moze warto by Pylon Monitor 18 sprawdzic?

Jesli jakoscia nie odbiegaja od Diamond 25 zbyt daleko to moga byc ciekawa pozycja. Jesli dobrze widze, maja wiekszy glosnik dla srednich i niskich tonow od Diamond 25.

Sprawdz, nie zaszkodzi.

Bardzo ciekawe monitorki, ale w cenie 3x większej od Polków - pytanie czy warto, aż tyle do nich dopłacić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Shoemaker napisał:

W sumie to komoda ma 62cm a ten stołek 60cm - ciężko było mi znaleźć pasujący a te 2cm to nie aż tak dużo. Do tego stoją na 4cm piankowych podkładkach.

Co do tych konkretnych Polków odsłuchiwałem je raz właśnie z Marantzem w salonie Denon i muszę przyznać, że mi również bardzo spodobał się dźwięk w ich wykonaniu - bardziej niż z Dali Oberon 1, czy nawet bardziej od Focali (ale nie pamiętam dokładnie jaki model). A masz je blisko tylnej ściany? Trochę się obawiam, że będą za duże. Ale z drugiej strony, patrząc na wygląd tylnej obudowy wygląda jakby były one przystosowane nawet do powieszenia na ścianie.

Bardzo ciekawe monitorki, ale w cenie 3x większej od Polków - pytanie czy warto, aż tyle do nich dopłacić.

 

Ja mam te Polki ustawione na standach . Sa odsunięte od ściany o ok. 90 cm. One mają z tyłu takie śmieszne plastikowe zasłony odsunięte od portów bas refleksu o kilka cm. Te plastiki można odkręcić jak coś i w ten sposób pokombinować z basem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

 

Ja mam te Polki ustawione na standach . Sa odsunięte od ściany o ok. 90 cm. One mają z tyłu takie śmieszne plastikowe zasłony odsunięte od portów bas refleksu o kilka cm. Te plastiki można odkręcić jak coś i w ten sposób pokombinować z basem :) 

Aha 🙂 To musiałbym przetestować jak te kolumny się zachowają w odległości kilku cm od tylnej ściany. Chociaż tylko prawa kolumna by tak miała bo lewa stoi obok ściany przed drzwiami do pokoju. W tym przypadku nie wiem czy nie lepiej pójść w jakieś kolumny z bass reflexem z przodu jak np te Elaci.

Dnia 7.08.2023 o 22:38, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Możemy Ci je pożyczyć do domu na sprawdzenie. 

Fakt, to spore monitory. Warto byłoby dać im trochę przestrzeni wokół. 

Można też "zamknąć" te bass reflexy gdyby basu okazało się za dużo. Ale to trzeba sprawdzić.

Byłaby taka możliwość we Wrocławiu? A jak te Elaci brzmią w porównaniu do Polk Audio S20E? Podejrzewam, że frontowy bass reflex będzie miał wpływ na niskie częstotliwości, natomiast jak wygląda góra?

Edytowano przez Shoemaker
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Shoemaker napisał:

Aha 🙂 To musiałbym przetestować jak te kolumny się zachowają w odległości kilku cm od tylnej ściany. Chociaż tylko prawa kolumna by tak miała bo lewa stoi obok ściany przed drzwiami do pokoju. W tym przypadku nie wiem czy nie lepiej pójść w jakieś kolumny z bass reflexem z przodu jak np te Elaci.

Byłaby taka możliwość we Wrocławiu? A jak te Elaci brzmią w porównaniu do Polk Audio S20E? Podejrzewam, że frontowy bass reflex będzie miał wpływ na niskie częstotliwości, natomiast jak wygląda góra?

Sądzę, że ELAC zagra spokojniej w rejonach górnego pasma. Po drugie z proponowaną wcześniej Yamahą daje to naprawdę dobre rezultaty. Zapytam jutro kolegów i wrócę szybko z odpowiedzią :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Sądzę, że ELAC zagra spokojniej w rejonach górnego pasma. Po drugie z proponowaną wcześniej Yamahą daje to naprawdę dobre rezultaty. Zapytam jutro kolegów i wrócę szybko z odpowiedzią :)

Z tym, że nie zamierzam wymieniać Marantza na Yamahę, jedynie zakup kolumn wchodzi w grę. Ok 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...