Skocz do zawartości

Podłączenie wtyki pd kabla zasilającego


Recommended Posts

Hej, potrzebuje pomocy osób, które się znają w temacie. Może @DiBatonio ? 
 

Na wtyku schuko do gniazdka mam oznaczenie ktory to neutralny, a ktory fazowy. Jednak nie zgadza się to z tym co mam w gniazdkach jak wkładam probówkę… Według mojego gniazdka N na wtyku to faza. Zastanawiałem się czy na wtyku nie zostały pomylone oznaczenia. 
 

Tak samo jak googluje temat to każda grafika mówi co innego:

 

jak to podłączyć w takim razie?

 

IMG_8705.png

IMG_8706.png

IMG_8707.jpeg

IMG_8708.jpeg

IMG_8709.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mateolo2 napisał:

Na wtyku schuko do gniazdka mam oznaczenie ktory to neutralny, a ktory fazowy. Jednak nie zgadza się to z tym co mam w gniazdkach jak wkładam probówkę… Według mojego gniazdka N na wtyku to faza. Zastanawiałem się czy na wtyku nie zostały pomylone oznaczenia. 

Nic nie jest źle, są dwie metody łączenia  z przeplotem i bez przeplotu.

Jak masz gniazda schuko, wystarczy obrócić wtyk o 180°

Dobra widzę  że nie masz schuko.

Zatem zamień miejscami w tym podwójnym gnieździe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w moim innym kablu zasilającym ktory budowałem wszystko jest ok i zgodnie z informacja na probówce. 
 

Czy mogę w takim razie podłączyć to schuko pod N fazę a pod L neutralny?

IMG_8710.jpeg

 

5 minut temu, DiBatonio napisał:

 

Zatem zamień miejscami w tym podwójnym gnieździe.

Faktycznie w drugim gnieździe jest tak, ze wszystko pasuje, ale wtedy ten mój inny kabel zasilający we wtyczce do wzmaka IEC ma fazę na N, a nie na L 🤦

Plus rozumiem, ze podłączenie tego na odwrót nie powoduje żadnego zwarcia itd tylko po prostu jest odwrócona polaryzacja?

Co ciekawe. Wziąłem właśnie trzy różne kable komputerowe. Gotowce z końcówkami IEC do wzmacniacza. Podłączone do jednej listwy. Każdy ma fazę w innym gnieździe 😳

IMG_8711.jpeg

IMG_8712.jpeg

IMG_8713.jpeg

No o co teraz 😳

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mateolo2 napisał:

Faktycznie w drugim gnieździe jest tak, ze wszystko pasuje, ale wtedy ten mój inny kabel zasilający we wtyczce do wzmaka IEC ma fazę na N, a nie na L 🤦

Plus rozumiem, ze podłączenie tego na odwrót nie powoduje żadnego zwarcia itd tylko po prostu jest odwrócona polaryzacja?

Bo w gnieździe podwójnym masz bez przeplotu, a właściwie mało kto tak ma.

Dlatego trzeba przełożyć przewod wckablu, bo faza powinna być w prawym pinie wtyku IEC.

 

 

gf-Lr8K-QRhr-np8j_gniazdo-podwojne-664x0-nocrop.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Bo w gnieździe podwójnym masz bez przeplotu, a właściwie mało kto tak ma.

Dlatego trzeba przełożyć przewod wckablu, bo faza powinna być w prawym pinie wtyku IEC.

 

 

gf-Lr8K-QRhr-np8j_gniazdo-podwojne-664x0-nocrop.jpg

Sorry, ze Cię tak mecze, ale podpowiedz jeszcze. 
 

U mnie jest tak:

IMG_8715.jpeg

Jak mam podłączona listwę do tego po lewej stronie to sprawdzając na fabrycznych kablu wireworld mam fazę w w prawym pinie IEC

IMG_8714.jpeg

IMG_8708.jpeg

Wiec jest ok. 
 

ale jeśli ta nowa wtyczkę która właśnie robię podłączę według oznaczeń na niej to wtedy będzie zle. 
 

A jak przełączę listwę do drugiego wejścia w gniazdku to będzie ok z nowa wtyczka ale pozostałe kable będą miały zamienione L i N

Dlatego jedyne co mi przychodzi do głowy, ze powinienem podłączyć na odwrót w tej nowej wtyczce

IMG_8707.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mateolo2 napisał:

U mnie jest tak:

Wiem.

Pisałem już,  bo większość ma podłączone na wprost, czyli bez przeplotu.

Rozwiązaniem na Twoje "bolączki, jest wymiana tego gniazda podwójnego na gniazdo podwójne schuko, obracasz wtyczkę i masz fazę tam gdzie chcesz od strony IEC.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, DiBatonio napisał:

Wiem.

Pisałem już,  bo większość ma podłączone na wprost, czyli bez przeplotu.

Rozwiązaniem na RpTwoje "bolączki, jest wymiana tego gniazda podwójnego na gniazdo podwójne schuko, obracasz wtyczkę i masz fazę tam gdzie chcesz od strony IEC.

No to na pewno, ale na razie kiedy mam takie to jedyne co mi przychodzi do głowy bo dzisiaj chce sobie zrobić kabel to podłączyć na odwrót w tych nowych wtyczkach inaczej niż mówią oznaczenia 

Bo teraz tak jak mam podłączone to wtedy na kablu wireworld faza jest tam gdzie powinna we wtyczce IEC. Dlatego uważam ze zle są nadruki na tej nowej wtyczce

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączon sobie jakąś listwę zasilającą/przedłużacz z marketu i do niego wepnij ten kabel, może wtedy będzie ok.

 

20 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Daj to lepiej komuś (elektrykowi) do zrobienia, serio. Dla własnego i innych bezpieczeństwa. 

Bardziej niebezpieczny w zabawach z napięciem 230V jest ten żółty mierniczek i nie żartuję wcale.

Grzebanie w gniazdku jest niebezpieczne, kiedy robimy to pod napięciem (tak jak ja), zalecam jednak ostrożność i wyłączyć "hebelek" od gniazdek w skrzynce rozdzielczej. 

11 minut temu, mateolo2 napisał:

Bo teraz tak jak mam podłączone to wtedy na kablu wireworld faza jest tam gdzie powinna we wtyczce IEC. Dlatego uważam ze zle są nadruki na tej nowej wtyczce

 Nadruki nie są złe.

Kable japońskie mają odwrotnie fazę w schuko, jak te europejskie. Chyba niektóre furutechy mają odwrotną polaryzacje oznaczoną na wtykach, oyaide chyba też.  

Nic nie jest źle.

P.S.

Myślałem, że masz jednak większe doświadczenie w tym całym audio, sorry😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Daj to lepiej komuś (elektrykowi) do zrobienia, serio. Dla własnego i innych bezpieczeństwa. 

Ja raczej mechanikowi bym dał. Trzeba trochę wprawy w kręceniu śrubokrętem podczas przykręcania śrubek. 

No nie żartuj. Można kupić gotowca albo frajda z własnej pracy.

Mateolo, co za kabelek robisz, z jakiego kabla? 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, mateolo2 napisał:

Ok moja teoria jest taka, ze temat polaryzacji to jest trochę przesadzony.

A moim nie jest z prostego powodu. 

Pin gniazda na który ma być podana faza połączony jest z bezpiecznikiem, bo ten powinen być wpięty w przewód fazowy, tak jak w skrzynce.

Oczywiście z punktu widzenia elektrotechniki obwód i tak się zamyka poprzez odbiornik itp.

Tak, wiem zaraz odezwą się głosy, że odczepy transformatora w uzwojeniu pierwotnym sratatata....

W dobrym systemie polaryzację "słychać " 😉

 

20210615_202556.jpg

1 godzinę temu, mateolo2 napisał:

w przypadku budowy kabli zasilających niewielkie, dlatego pytam

Dlatego odpowiedziałem, są dwa sposoby/dwie szkoły z przeplotem i bez przeplotu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DiBatonio napisał:

 

Dlatego odpowiedziałem, są dwa sposoby/dwie szkoły z przeplotem i bez przeplotu. 

Tylko ja nie wiem co to znaczy 🤣

W nowym kablu podłączyłem fazę w miejscu oznaczeni N na wtyczce bo chce żeby zgadzała się polaryzacja z reszta kabli, które mam wpięte w listwę. 
 

Mimo, ze według oznaczenia na wtyczce jest na odwrót. Bo jak bym tak zrobił i podłączył listwę do gniazdka to by była dobra polaryzacja w listwie i na nowym kablu, a wireworldzie (ktory ma odwrócona polaryzację w oryginalnej konfekcji) byłoby zle. A chce żeby było wszędzie tak samo

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 9.08.2023 o 23:06, DiBatonio napisał:

Tak, wiem zaraz odezwą się głosy, że odczepy transformatora w uzwojeniu pierwotnym sratatata....

No właśnie a propos tego sratatata będzie teraz. Są pewne rzeczy, które zwyczajnie przyjmuję do wiadomości, trzeba dać wiarę mądrzejszym od siebie i tyle. A część rzeczy sam na własnej skórze testuję typu kable głośnikowe, interkonekty, zasilanie, a to co np potrafi jeden kondensator (jego wymiana) zrobić w urządzeniu to kopara mi opada. Ale wróćmy do "polaryzacji" kabla zasilającego. Właśnie kończę pewien projekt (DAC z analogiem lampowym) i zrobiłem sobie również dedykowany kabel zasilający. Bez przesady ale i bez minimalizmu- Elecaudio. Oczywiście zwracałem uwagę na zalecaną "polaryzację" bo lepiej przecież zrobić tak jak zalecają niż później poprawiać. No i teraz idziemy wgłąb urządzenia. Mam w nim aż 5 transformatorów. I każdy jakoś tam podłączony do po stronie pierwotnej do głównego zasilania. I skąd do ch mam wiedzieć, które podłączenie L-N jest tym audiofilskim? Może się okazać że dobrze zarobiony kabel okaże się złym rozwiązaniem, bo dalej mam zamienione L z N. A może 3 trafo są "dobrze" podłączone a 2 źle? 

DiBatonio, nie to że kwestionuje Twoje obserwacje, tylko zwyczajnie po ludzku się pytam, co w takim przypadku jak mój? 

Dla zobrazowania wersja robocza części cyfrowej z przetwornikiem.

 

IMG_20231014_093227675_HDR.jpg

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wito76 napisał:

DiBatonio, nie to że kwestionuje Twoje obserwacje, tylko zwyczajnie po ludzku się pytam, co w takim przypadku jak mój? 

Powód dla którego faza we wtyku IEC powinna być po prawej podałem już wyżej na przykładzie gniazda iEC z bezpiecznikiem.

Nie szukam innych powodów idąc dalej w elektronikę układów zasilania, tym bardziej jeśli chodzi o transformatory.

 

5 godzin temu, Wito76 napisał:

Bez przesady ale i bez minimalizmu- Elecaudio.

Co oznacza bez minimalizmu w przypadku tego kabla?

Masz na myśli wtyki?

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wito76 napisał:

I skąd do ch mam wiedzieć, które podłączenie L-N jest tym audiofilskim?

To nie chodzi o audiofilskość połączeń tylko elektrotechnikę. Faza powinna być podłączona do "wejściowego" przewodu pierwotnego trafa zasilającego. Uzasadnienie znajdziesz w necie jak poszukasz. W skrócie chodzi o geometrię i odległości zwojów od rdzenia oraz pojemność tzw. "interwinding capacitance". Ze względu na różne ich wartości zakłócenia sieciowe przedostają się mniej lub bardziej efektywnie do urządzenia. 

Zatem początek uzwojenia pierwotnego i jego koniec powinny być odpowiednio przyłączone do przewodu zasilającego. Gdzie jest początek, a gdzie koniec można dojść przyglądając się konstrukcji trafa lub zmierzyć domowym sposobem przy wykorzystaniu multimetru, neonówki. Oczywiście zmienną może być też ekran trafa co nieco komplikuje ale ogólnie zasada jest taka jak opiszę poniżej.

Podłączamy trafo do sieci. Raz podając fazę na zacisk A, drugi raz podając fazę na zacisk B. Mierzymy na zakresie DC co mamy między przewodem fazowym, a zaciskami uzwojenia wtórnego. Zapisujemy wyniki, żeby nie pomylić się w analizach. W jednym położeniu będzie to kilkaset miliwoltów, w drugim sporo mniej, około rząd wielkości. Większa wartość pomiaru "mówi" nam, że "faza" jest dalej rdzenia więc jest to koniec uzwojenia pierwotnego. Mniejsza wartość wskazuje początek uzwojenia pierwotnego. 

Jeżeli jest jedno trafo w urządzeniu (nie dual mono) to można pobawić się neonówką. Rozłączamy przewody sygnałowe i badamy każdy element systemu oddzielnie. Wtyczkę sieciową wkładamy do gniazda i włączamy wzmacniacz, pre czy daka. Neonówkę przystawiamy do nieizolowanej części obudowy. Może to być jakaś śrubka mocująca obudowy. Jeśli neonówka będzie się lekko żarzyć, to wyłączamy wzmacniacz i obracając wtyczką zmieniamy przyłożenie fazy. Ponownie włączmy urządzenie i neonówka nie powinna się żarzyć. Można zamiast neonówki użyć miliamperomierza. Mierzymy prąd między obudową urządzenia, a stykiem PE gniazda listwy zasilającej. Odwracamy wtyczkę zasilającą wzmacniacza o 180 st. i porównujemy wartość prądu. Mniejszy prąd to właściwe położenie. 

Przekreślony tekst dotyczy pomiaru prądu między PE a masą RCA gniazd interkonektów. Zmiana wtyczki zasilania powinna pokazać różnicę w wartości prądu. Mniejszy prąd to mniejsze zakłócenia wspólne z sieci. 

6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, takiego wyjaśnienia mi brakowało. Coś dzwoniło, ale nigdy nie wiedziałem w którym kościele. Dzięki wielkie @MariuszZ

3 godziny temu, DiBatonio napisał:

 

Co oznacza bez minimalizmu w przypadku tego kabla?

Masz na myśli wtyki?

Chodziło mi tylko o to, że nie będzie to kabelek komputerowy a co nieco markowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie być różnicy. Szczególnie jak obudowa z PE połączona będzie ;) Zostaje różnica potencjałów neonówką badać. Prąd mierzymy między stykiem PE listwy, a masą RCA na przykład. Mi ten pomiar utkwił i "zakwitł" z mierzenia miliamperomierzem prądu między masą RCA, a stykiem PE listwy gdy sprawdza się wartość zakłóceń wspólnych z sieci. W linkowanym artykule jest opisane jak. Mierzy się prąd. Ważne, że wartości te zmieniają się po odwróceniu "polaryzacji" wtyczki sieciowej. Sorki za zamieszanie.

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...