Skocz do zawartości

Porada w sprawie poprawy akustyki w salonie z aneksem.


JacekWoy

Recommended Posts

Zadajesz pytania, ludzie rzucają Ci różne propozycje, pomysły by coś sprawdzić  a sam to odbierasz jako atak. 

Po pierwsze ani nad c700 ani ta Yamaha nie zara dobrze z tymi B&W :)
Kolejna to akustyka i oczywiście warto się jej zainteresować, ale moim skromnym zdaniem różnie zestawienia sprzętowe będą uwypuklać różne problemy akustyki. Powiedzmy, że jako tako ogarniesz akustykę pod ten zestaw, będzie lepiej, ale za chwile będziesz chciał wyciągnąć więcej z audio w domu, dobrze dopasujesz sprzęt i okaże się, że pewne elementy, które poprawiały akustykę w tym zestawie będą działać niekorzystnie przy innym zestawie :) 

A przede wszystkim tak jak Kraft napisał, nic Cię nie kosztuje siąść tam gdzie napisał i opisz wrażenia :) Czy zablokować bas refleks i też opisać wrażenia. 


 

 

11 godzin temu, JacekWoy napisał:

Natomiast jeżeli masz pisać rzeczy w stylu, że mam się zabrać za dokształcanie to nie lepiej niż pisz nic, bo to niewiele wnosi to zapytania które jest w poście.

Nikt Ci nie napisze czegoś co rozwiąże Twój problem bo nikt nie ma Twojego pomieszczenia i Twojego zestawu ;) Jeżeli dla Ciebie informacja by poczytać forum, różne przypadki, które były wałkowane w dziale akustyka  jest zbędna bo piszesz, że "lepiej nie pisz nic" to olej od razu temat 
Ja jednak polecam poczytać dział akustyka i potem wrócić do tego wątku bo wtedy będziesz rozumiał co ludzie mają na myśli pisząc Ci to co napisali w tym wątku ;)

Powodzenia w walce z Akustyką

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JacekWoy napisał:

Dzięki za porady, na części ścianki TV położymy lamele na filcu

Lamele jako remedium na bas? Litości. Może tapeta?

Nie... no absolutnie nie. Nie na bas.

Punkt odsłuchu masz w miejscu podbicia basu a ustrojami pasma poniżej 100Hz nie ogarniesz tego  wystarczającym stopniu.

a) przemeblowanie pokoju, znajdziesz inne miejsce do odsłuchu gdzie warunki akustyczne będą akceptowalne.

b) kupujesz subwoofer (lub dwa), odcinasz bas z kolumn i stawiasz suby w takim miejscu by węzły i strzałki były z dala od Twojego siedziska.

12 godzin temu, JacekWoy napisał:

Jeśli sofa pod ścianą jest problemem to dzięki za tą informację, tego nie wiedziałem. Właśnie celem tego posta było dowiedzenie się takich rzeczy jak ta.

Jeśli jeszcze masz jakieś uwagi które mogą pomóc mi poprawić akustykę to śmiało pisz, będę wdzięczny. Natomiast jeżeli masz pisać rzeczy w stylu, że mam się zabrać za dokształcanie to nie lepiej niż pisz nic, bo to niewiele wnosi to zapytania które jest w poście.

Ale kolega Ci prawdę napisał. To nie kolumny są problemem tylko odpowiedź pomieszczenia jest taka a nie inna że Ci podbija bas pod ścianą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, AudioTube napisał:

„Dudni”, gdy usiądziesz w fotelu tam gdzie na zdjęciu stoliczek?

 

13 godzin temu, Kraft napisał:

Jacek, sprawdziłeś powyższe?

Gdy ustawie fotel w miejscu stolika jest wszystko OK, nic nie dudni. Gra to poprawnie i to bez YPAO. Gdyby to zalezało tylko odemnie pozbył bym się kanapy i zostawił fotel tak na środku, ale nie jest to niestety możliwe:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie pogłosu do wartości około 300ms wpłynęło na poprawę jakości mojego zycia.

Nigdy nie byłem tego tak świadomy. Mam lepszą koncentrację, inaczej słyszę w trakcie rozmów, jestem częściej spokojny, rzadziej zirytowany. 
Drzemki, czytanie książek, podejmowanie decyzji i inne czynności są lepszej jakości. 

Podobną operację - zmniejszenie pogłosu zastosowałem w pracy/biuro. 
Jest mi przyjemnie, gdy słyszę Feedback. Reakcje kolegów, parę razy także odwiedzających mnie gości/klientów.

 

Tak chciałem się tylko podzielić w środę przed południem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji, osobiście bym zaczął od pomiaru mikrofonem z programem REW z miejsca odsłuchu na kanapie, aby zobaczyć w jakim zakresie pasma leży problem. Można wtedy wykorzystać pułapki basowe strojone na dany zakres. Jak już było pisane, aby coś zadziałać na bas zwykłymi absorberami to należy stosować ustroje np. na wełni o grubości min. 10cm, dla zwiększenia ich efektywności można dodatkowo zostawić wolną przestrzeń pomiędzy ścianą, a nim. Filc, lamele, cienkie pianki, nic na bas nie dadzą.

Można jeszcze spróbować wykorzystać wzmacniacz z korekcją akustyki pomieszczenia np. Lyngdorf TDAI-1120

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, rms.pl napisał:

Można jeszcze spróbować wykorzystać wzmacniacz z korekcją akustyki pomieszczenia np. Lyngdorf TDAI-1120

RoomPerfect jest w stanie dużo pomóc, ale głównie takie rzeczy jak asymetria pierwszych odbić, lekka korekcja modów basowych. Pogłosu niestety nie zmniejszy i tu trzeba będzie powalczyć metodami standardowymi. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JacekWoy napisał:

Gdy ustawie fotel w miejscu stolika jest wszystko OK, nic nie dudni.

No właśnie. Niestety kanapa na której masz głowę przy ścianie to nie jest dobre miejsce odsłuchowe i tu będzie podbijać bas. Miałem ten sam problem (z tym że z tyłu miałem okno). Też z tym walczyłem. Miałem w pewnym momencie 3 zestawy głośnikowe w pokoju i na kazdym nie wiele pomagało. Pożyczyłem inną elektronikę od kumpla i też nie wiele. Z akustyką nie mogłem zaszaleć bo to salon nie tylko dla mnie. Dopiero jak odsunąłem kanapę od okna to jest git. Wystarczyło kilkadziesiąt cm. 

Pewniesiedząc na kanapie pochylisz się mocno do przodu będzie poprawa.

 

 

Sprawdź...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zaobserwowałem poprawę. Postanowiłem zastosować siatkę basową na kartce zgodnie z zaleceniami Reduktora Szumu. Ustaliłem skalę, gdzie jedna kratka odpowiada 10 cm. Pomimo nieregularnego kształtu pomieszczenia, ta siatka sprawdziła się dobrze. Pięć linii siatki faktycznie przynosi rezultaty, a w miejscach przecięć linii bas jest znacznie mniej uciążliwy. Ogólnie wiem już, że rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste. Wystarczy odstawić kanapę od ściany o około 90-100 cm i dźwięk jest znacznie lepszy. Oczywiście nie mogę pozostawić kanapy w takim oddaleniu, ponieważ to niepraktyczne, ale teraz rozumiem, że muszę zaakceptować tę sytuację i nauczyć się z nią żyć.

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to wlasnie chodzilo Kraftowi byś sam poszukał dobre brzmieniowo miejsce :) Można odsunąć kanapę albo na czas relaksującego odsłuchu, zamiast stolika przed kanapą dać fotel o którym już była mowa :) brzmi glupio, ale jak oś działa to nie jest głupie, zwłaszcza, że po odsłuchu fotel może wrócić na swoje miejsce :P (łatwiejsza opcja niż jeżdżenie kanapą :P
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czy Twoim zdaniem gdybym dał takie coś na ścianę za kanapą poprawiłoby sprawę czy nie ma sensu?

https://allegro.pl/oferta/obraz-akustyczny-wygluszajacy-200x80-b-c-0214-b-m-11566436419
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, JacekWoy napisał:

Dzięki. Czy Twoim zdaniem gdybym dał takie coś na ścianę za kanapą poprawiłoby sprawę czy nie ma sensu?

https://allegro.pl/oferta/obraz-akustyczny-wygluszajacy-200x80-b-c-0214-b-m-11566436419

Nie nie poprawiłoby, jeśli nadal rozważasz siedzieć podczas odsłuchu na kanapie.

Ba, jest szansa, że będzie gorzej w innych aspektach brzmienia.

3cm gąbka (nie wiadomo jaka), ale o takiej powierzchni 80x200cm może już mocno przygasić resztę pasma, zwłaszcza w  bardzo bliskiej odległości od głowy.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JacekWoy napisał:

Jeszcze jedno pytanko. Czy Dirac live np. w Arcamie SA30 byłby w stanie to dudnienie w miejscu kanapy wyeliminować?

To pytanie nie do mnie nie używam,  ale pewno coś tam wytnie.

Ja bym nie kombinował i na czas odsłuchu siadał przed kanapą w miejscu stolika, sam pisałeś, że tak jest O.K.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast inwestować w Arcam i jego magiczny Dirac , zaproś kolegę z forum , który zrobi pomiary ( nie za darmo ) i wskaże dokładnie , gdzie i jaki ustrój potrzebujesz . Z miesiąca na miesiąc , coś kupisz .

Raz wydasz na akustykę . Potem , to nawet radio kuchenne zagra zajeb...

Szukaj kolegi że sprzętem  , to moja rada 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten obraz nie da rady, mody basowe wymagają konkretnych, sporych bass trapów, Nawet nie wiemy, czy te zastosowane pomogły i ile. Kolega wyżej dobrze napisał, najlepiej zaprosić kogoś by pomierzył z czym dokładnie jest jest problem i na podstawie tego kupować konkretne panele, rozpraszacze bass trapy :) U mnie był/trochę jest problem przy częstotliwościach poniżej 40Hz, i wszystko co do tej pory zastosowałeś, nie dałoby nic a czasem może jeszcze zaszkodzić. DIRAC potrafi zdziałać cuda, ale też trzeba nad nim trochę posiedzieć, ok nie wyeliminuje on jakiejś adaptacji akustycznej, ale jest to rozwiązanie, które może pomóc i to bardzo. no i przy ewentualnej zmianie kolumn też można podziałać z nim od nowa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maciek72 napisał:

Zamiast inwestować w Arcam i jego magiczny Dirac , zaproś kolegę z forum , który zrobi pomiary ( nie za darmo ) i wskaże dokładnie , gdzie i jaki ustrój potrzebujesz . Z miesiąca na miesiąc , coś kupisz .

Raz wydasz na akustykę . Potem , to nawet radio kuchenne zagra zajeb...

Szukaj kolegi że sprzętem  , to moja rada 

Dzięki, czy możesz kogoś polecić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ProjectPi napisał:

Same pomiary akustyczne np. umikiem i REWem to rzecz trywialna, czemu ktos mialby takie cos (slono) wyceniac? Schody to dopiero przekucie pomiarow w poprawe akustyki.

Bo musi przyjechać i uzyć swojego czasu i widzy. Nie wiem. Ale zaskoczysz mnie jeśli to jest darmowe albo za przywłowiową stówkę. Serio mówie.

Polecisz kogoś?

21 godzin temu, JacekWoy napisał:

Dzięki, czy możesz kogoś polecić?

Daj znać ile będa za to chcieli.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Bo musi przyjechać i uzyć swojego czasu i widzy. Nie wiem. Ale zaskoczysz mnie jeśli to jest darmowe albo za przywłowiową stówkę. Serio mówie.

 

Nie mialbym zadnego problemu z przyjechaniem zeby zrobic same pomiary za przyslowiowa zgrzewke browara, jesli to tylko w mojej miejscowosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2023 o 09:28, JacekWoy napisał:

Znalazłem firme miejscową która robi pomiary i wykonuje projekt ustrojów z montażem. Napisałem do nich, zobaczymy co powiedzą.

https://asound.pl/

Daj znać jak odpiszą za ile.

21 godzin temu, ProjectPi napisał:

Nie mialbym zadnego problemu z przyjechaniem zeby zrobic same pomiary za przyslowiowa zgrzewke browara, jesli to tylko w mojej miejscowosci.

No to może Ty nie. W takim razie weź się  za to. Jedź do kolegi

Jeśli chodzi o ludzi którzy z tego zyją raczej tego za browara nie zrobią.

 

20 godzin temu, ProjectPi napisał:

Watpie. Szczesliwie jest tu grono, ktorego nie odwiedzilbym za zadna wyobrazalna liczbe zgrzewek i licze na to, ze moja sympatia jest w tych przypadkach odwzajemniona ;)

Wyżej piszesz.

"nie miałbym żadnego problemu[...]"

:/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...