Skocz do zawartości

Planowanie głośników 5.1 w salonie


PiotrBudowniczy

Recommended Posts

Cześć,

na etapie planowania mam szansę pomyśleć wcześniej i poprzeciągać kable do audio w takim pomieszczeniu. Nie mam pojęcia o audio i nie wiem jakie kable dać (1,5mm?) - prowadzone po obrzeżach ścian i podtynkowo w ścianie (dla satelitek tylnych).

image.png.bcae47d0f2a1787662a198d57f99c00d.png

 

Interesuje mnie zestaw 5.1 z soundbarem. TV głównie będzie służył do filmów i gier. Odsłuch w tym przypadku będzie standardowy, nie za głośny - to nie dyskoteka, więc chyba należy celować w głośniki o małej mocy?

Może coś polecicie sensownego do takich zastosowań? W jaki budżet powinienem celować (1000 - 5000 zł)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PiotrBudowniczy napisał:

Interesuje mnie zestaw 5.1 z soundbarem.

Yyy... Że jak? No to raczej albo jedno, albo drugie. No ale jeśli chodzi o prawidłowy układ 5.1 to dla ciągnięcia kabli wygląda on tak, skup się na podanych kątach i będzie ok. Nie masz w planach Atmos i głośników nad sobą w suficie?

282939641_51.thumb.PNG.e04f4ae53a8b97e7a70cfb6e3803aece.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Butler napisał:

 Nie masz w planach Atmos i głośników nad sobą w suficie?

Pierwsze słyszę.. :D // edit: nie, nie będę miał sufitu podwieszanego, więc ciężko by było.

 

Jeśli chodzi o 5.1 z soundbarem no to chyba coś takiego:

image.png.d63871a41b437ac61d0c5c5293714482.png

 

Ale przykładów nie chce dawać, bo nic się nie znam. Chcę po prostu dźwięk przestrzenny i ładnie ukryć kable... 😅

Edytowano przez PiotrBudowniczy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PiotrBudowniczy napisał:

nie, nie będę miał sufitu podwieszanego, więc ciężko by było.

Nie musi być podwieszany, głośniki można montować typu onwall... No ale jak nie planujesz to ok. Zresztą z budżetem 5000zł to musiałbyś celować w używany sprzęt by złożyć 5.1.2 z Atmosem

Pamiętaj że jeśli chodzi o 5.1 to wszystkie głośniki są na wysokości odsłuchu.

19 minut temu, PiotrBudowniczy napisał:

Jeśli chodzi o 5.1 z soundbarem no to chyba coś takiego:

Nie jestem fanem belek, ale z głośnikami surround to zawsze jakiś krok do przodu w tych zabawkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, PiotrBudowniczy napisał:

edit: nie, nie będę miał sufitu podwieszanego, więc ciężko by było.

Można powiesić głośniki na suficie lub wykorzystać głośniki odbijające dźwięk od sufitu. 

1 godzinę temu, PiotrBudowniczy napisał:

W jaki budżet powinienem celować (1000 - 5000 zł)?

Jeżeli 5000 PLN to maks to raczej należy odpuścić Atmos i skupić się na przyzwoitym 5.1 byle nie soundbar. 

Tu masz przykład takiego bardzo podstawowego zestawu. 

https://s4home.pl/kolumny-do-kina-domowego/magnat-cinema-star-51.html

https://s4home.pl/amplitunery-kina-domowego/denon-avr-x1700h-dab.html

 

 

 

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wtedy jednak warto pójść w system 5.1.2 (z 2 głośnikami na suficie). Amplituner z posta wyżej może zostać (opcja budżetowa). 

Z przodu - 2 x https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-100.html + https://www.q21.pl/monitor-audio-monitor-c150.html 

NA tylnej ścianie 2 x https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-fx-6g.html na wysokości odsłuchu. 

Subwoofer - https://www.q21.pl/klipsch-spl-120.html 

Głośniki do zamontowania na suficie - np. https://www.q21.pl/argon-audio-alto-4wall-bialy.html tutaj kierowałbym się bardziej sposobem montażu i estetyką całości. 

W przypadku zestawu powinieneś jeszcze sporo ponegocjować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, przy takim zestawie można u nas fajnie zejść i nieszczególnie wiem, co jeszcze mógłbym dodać :)

Ewentualnie warto rozważyć Klipscha - np. RP-600M II, RP-500C II, a na surround RP-502S II lub po prostu mniejsze RP-500M II. Bardzo fajne opcje w swoim budżecie. Do tego Onkyo TX-NR6100 i Klipsch SPL-120 i masz zestaw na długie lata. W razie czego zapraszamy do kontaktu, przygotujemy fajną wycenę na komplet sprzętów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważę te propozycję :) Dzięki!

Ale najpierw będę robił instalację kablową, więc prosiłbym o polecenie jakichś kabelków do podłączenia tylnych satelitek. Czyli 6-7 metrów będzie od amplitunera dla każdego głośnika z tyłu.

Jak będę prowadził te kable przy kablach elektrycznych to mogą wystąpić zakłócenia?

Taki kabel wystarczy? https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-glosnikowy-rca-84007-2-x-1-5-mm-20-m-10136092809

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OleOle albo Euro mają Oehlbacha https://www.oleole.pl/kable-glosnikowe/oehlbach-kabel-oe195-2x1-5-mm-20-m-bialy.bhtml 

Niestety zakłócenia mogą wystąpić w tej sytuacji. Oczywiście nikt tego nie przewidzi.

Gdybyś zdecydował się na glosniki sufitowe to powinny znaleźć się ok metra od tylnej ściany, na wysokości kolan. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, STELVIO napisał:

No głośników co odbijają dźwięk od sufitu mieliśmy nie polecać. Bo to chyba najbardziej słabe jest. 

 

Nie wiem z kim sie umawiałeś ale raczej nie ze mną. Tłumaczyłem wiele razy - tak są lepsze rozwiązania. Oglądanie filmów na yt gdzie stosują to w domach z kartonu i wyciągają na tej podstawie wnioski jest niemiarodajne. Najlepiej się samemu przekonać w odpowiednich warunkach. Może się dla wielu okazać wystarczająco dobre. Ja mam do czynienia na codzień z obydwoma rozwiązaniami, a Ty? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak słyszałem to wiele razy. I jest to słabiutkie. Głośniki leżące na przednich podłogówkach. Najgorszy atmos jaki słyszałem. Lub chyba prawie słyszałem. Bo inaczej to nie brzmi. Było to na tym forum pisane już wielokrotnie więc po co to proponować ludziom. Którzy często nawet nie mają gdzie tego sprawdzić. I kupują w ciemno. I potem są zawiedzeni. Ale to twoja sprawa. Po prostu myślałem że się pomyliłeś. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, STELVIO napisał:

Głośniki leżące na przednich podłogówkach

Jam wbudowane, kolumny Focala. Może te nadstawki są różnej jakości. 

28 minut temu, STELVIO napisał:

Najgorszy atmos jaki słyszałem. Lub chyba prawie słyszałem

No to coś było zwalone. Demo helicopter Atmos słychać bardzo dobrze zarówno przednie jak i tylne (pod sufitem). Różnica to niestety barwa dźwięku ale w filmach tego nie czuć. 

 

29 minut temu, STELVIO napisał:

Było to na tym forum pisane już wielokrotnie więc po co to proponować ludziom.

I co z tego, że było pisane? Ja mam bezpośrendnie porównanie obu rozwiązań przód/tył. Przód też słychać. Testowane wiele razy na znajomych i rodzinie. 

30 minut temu, STELVIO napisał:

Po prostu myślałem że się pomyliłeś. 

Nie, nie pomyliłem się. Trzeba tylko przeczytać ze zrozumieniem od początku do końca to co tutaj wiele razy napisałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłego. Ale mam nadzieję że oprócz tego helikoptera oglądasz i słuchasz na kinie coś normalnego. Jak filmy czy koncerty. A odpowiedź dostałeś tylko zapewne nie przeczytałeś ze zrozumieniem. Pozdrawiam 

Tak ogólnie to napisałem tutaj tylko po to, żeby nowi lub laicy w temacie kina nie liczyli na kokosy dźwiękowe typu odbijany dźwięk czy większej maści  soundbary. 

Edytowano przez STELVIO
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej chciałbym jeszcze napisać coś bardzo kontrowersyjnego...

 

Jak jestem w delegacji to podpinam sobie głośnik mono JBL clip 4 do laptopa i wydaje mi się że poziom odsłuchu między laptopem, a głośnikiem jest porażająco dobry. Tak dobrego odsłuchu na takim głośniczku dokonuje przez kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy i niczego mi w nim nie brakuje.

Wracając po długiej delegacji do domu, gdzie mam głośniki Edifier1280 2.0 za 400 złotych, poraża mnie na początku przeskok w jakości dźwięku. Kontrast wywołany tą zmianą jest tak duży, że odblokowują mi się jakieś obszary w mózgu których dawno nie używałem. Jest to przyjemne uczucie.

Używając poleconego tu zestawu za 7,5 k zł, myślę że dużo ciężej przezwyczaić się w drugą stronę, aby potem dokonywać odsłuchu na głośniczku JBL, albo co gorsze na laptopie. Mogłoby się to negatywnie odbić na moim zdrowiu psychicznym. xD =D

 

W telewizorze za 10k uważam że audio też jest całkiem niezłe... (nie banujcie mnie za tę wypowiedź pls.)

 

//edit: Pisząc to doszedłem do wniosku że pracując wiele lat na budowie moje uszy przezwyczaiły się do filtrowania szumów i hałasu, dlatego na jakość dźwięku zwracam uwagę jedynie przez pierwszych kilka minut. Trafny wniosek, a nigdy się nad tym nie zastanawiałem :D 

Edytowano przez PiotrBudowniczy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem dźwięku bezpośredniego, może i te odbijane się jakoś sprawdzają, ale z pewnością to nie to samo co głośnik. U mnie na przykład jest nieregularny sufit (celowo)  z elementami rozpraszającymi żeby uzyskać lepszą akustykę i mniejszy pogłos, więc takie rozwiązanie odpada. Uważam, że "Upfiring" tylko w ostateczności, gdy nie ma możliwości montażu głośników w / na suficie, jak jest możliwość to montować głośniki, na pewno będzie lepszy efekt.

53 minuty temu, PanKlor napisał:

I co z tego, że było pisane? Ja mam bezpośrendnie porównanie obu rozwiązań przód/tył. Przód też słychać. Testowane wiele razy na znajomych i rodzinie.

tak, tylko w tym samym czasie "tył gra" co innego niż przód, trzeba by mieć bezpośrednie i odbijające na tych samych punktach (powiedzmy kanałach) i przełączać między nimi, wtedy będzie to porównywalne. W przypadku Atmos - dźwięku obiektowego być może to, że masz z tyłu głośniki górne "robi dodatkową robotę" dokładniej umieszczając obiekt w przestrzeni między frontem L i R a tylnymi górnymi + te odbicia i tworzy wrażenie przestrzenności. Porównywać by trzeba w identycznych warunkach i punktach zamieniając sposób odtwarzania z bezpośredniego na odbity, nie w różnych "lokalizacjach - punktach" na różnych rozwiązaniach. Ja mam 5.1.2 i też wspomniany helikopter dobrze słychać jak się przemieszcza i powiem, że na mnie już tak nie, ale jak ktoś mnie odwiedzi i nawinie się temat i okazja do prezentacji też robi ciekawe wrażenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek72 z pierwszą częścią się zgadzam. Drugiej prawie nie zrozumiałem ;) 

4 minuty temu, tomek72 napisał:

Ja mam 5.1.2 i też wspomniany helikopter dobrze słychać jak się przemieszcza i powiem, że na mnie już tak nie, ale jak ktoś mnie odwiedzi i nawinie się temat i okazja do prezentacji też robi ciekawe wrażenie.

I co słyszysz jak się przemieszcza do przodu i do tyłu?! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, PanKlor napisał:
35 minut temu, tomek72 napisał:

Ja mam 5.1.2 i też wspomniany helikopter dobrze słychać jak się przemieszcza i powiem, że na mnie już tak nie, ale jak ktoś mnie odwiedzi i nawinie się temat i okazja do prezentacji też robi ciekawe wrażenie.

I co słyszysz jak się przemieszcza do przodu i do tyłu?! 

a dlaczego miałbym nie słyszeć? ja nie twierdzę że jest tak samo jak w 5.x.4 czy 7.x.4 bo wówczas efekt z pewnością jest jeszcze lepszy i bardziej słyszalny "z tyłu" słuchacza, ja mam na myśli ruch przód - tył w obszarze działania głośników, nie "x" metrów z tyłu. Ale kiedyś w systemach 5.1 celowo lokowało się głośniki surround ok. 0,9m nad głową słuchacza i lekko z tyłu (110-120 stopni), dziś Dolby dla poprawnego działania Atmos "przelokowało" surround na wysokość uszu, w układzie 5.x.2 również lepiej jest gdy są lekko z tyłu (ja tak mam) więc skoro górne głośniki "budują" obiekty w przestrzeni między nimi i frontami to dlaczego nie mają budować lekko z tyłu z surround?

image.png.ce7183ff366ea3adcb9a49706de60552.png

Dopiero układ 7.x.x wskazuje kanały SL i SR umieścić 90 stopni (dopuszcza 110) od linii słuchacza. Aczkolwiek można spotkać się z opiniami żeby w 5.1.2 również zmniejszyć ten kąt i zbliżać się do 90 stopni. Jestem za tym gdy idziemy np. w 5.x.4.

 

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o oczekiwania, jeżeli Ty masz tylne górne, i masz układ nie wiem 5.x.4, a może 7.x.4 to u Ciebie ten tył musi być nie wiem "dalszy", lepiej słyszalny, o może sprawiający wrażenie większej odległości. Ja tylko piszę że u mnie tył słychać, natomiast jego pozorna odległość / wysokość na pewno nie robi takiego wrażenia. To fajnie "widać" i słychać na demo DTS-X Object emulator, możesz je sobie pobrać stąd, ja w tym demo tył słyszę, ale jest on nieproporcjonalnie mniejszy (płytszy) do ruchu "piłeczki" przy większej liczbie kanałów.

3 godziny temu, PanKlor napisał:

Spróbuję może kiedyś dla testu odpiać tył i zobaczyć jak zachowa sie to samo demo. 

Jeżeli pisząc tył masz na myśli tylne sufitowe (TOP), a SL i SR masz w linii słuchacza (90 stopni) to tył możesz w tym układzie słabo słyszeć, chyba że masz 7.x.4 i są jeszcze SBL i SBR to też zmienia postać rzeczy. Do tego z takim testem to jest trochę zabawy, bo przy każdym przełączeniu głośników należałoby zrobić zmianę przypisania kanałów amplitunera i kalibrację systemu. Ja obecnie mam +/- 115 stopni na SL i SR, a sufitowe niemal nad głową (układ 5.1.2). Ty upfire masz ustawione 45 stopni przed, a tylne górne 45 stopni za słuchaczem, a to jest różnica. Ja obecnie jestem na etapie "przeprojektowania" rozmieszczenia, co niestety będzie mogło mieć miejsce dopiero przy remoncie, pod warunkiem, że "dociułam" wreszcie na nowy ampli i pozostałe głośniki w wizji jest 7.2.4 🤫 (bo 👰‍♀️ usłyszy).

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że mozna się czepić metodologi. Ale ten upfiring radził sobie w 5.1.2 i radzi sobie w 5.1.4. Pewnie wynika to z tego, że z powodu odbicia dźwięk jest mniej punktowy. Surround mam z tego co pamiętam jakoś 135 stopni, z boku się nie dało. Dlatego może spróbuję takiego szybkiego testu, tylko z wyłączeniem Top Rear. Nie trzeba robić korekcji bo nie zmieniam położenia żadnego głośnika. Do prostego testu spokojnie moim zdaniem wystarczy. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PiotrBudowniczy napisał:

Mogłoby się to negatywnie odbić na moim zdrowiu psychicznym. xD =D

To jak będziesz w delegacji polecam kupić w miarę dobre słuchawki 😃. A tak w temacie będzie 5.1 czy jednak kierunek Atmos? Jeżeli jesteś na etapie układania kabli warto podjąć decyzję. Trochę Ci tu mieszamy z kolegą w temacie takim delikatnym OT, ale mam nadzieję że się nie gniewasz.

21 minut temu, PanKlor napisał:

Nie trzeba robić korekcji bo nie zmieniam położenia żadnego głośnika. Do prostego testu spokojnie moim zdaniem wystarczy.

tak, ale ampli będzie "myślał" że są wszystkie więc może być różnie. Jeżeli odepniesz Top Rear, to na pewno będzie różnica, zresztą jak miałeś 5.1.2 a SL i SR 135 stopni wychylone w tył to musiało być słychać dźwięk z tyłu, na pewno mniej niż z górnymi tylnymi, ale jednak coś musiało tam być słychać (może nie z tyłu z góry). Jak pisałem nawet w 5.1 efekty z tyłu były słyszalne (jednak pierwotnie ta konfiguracja miała w założeniu SL i SR ~90 cm nad głową słuchacza i wychylone 110-120 stopni do tyłu, a to też jest różnica), ale z pewnością nie tak dobrze jak w 7.1 czy Atmos. Dlatego ja myślę nad 7.2.4, wtedy powinno hulać jak należy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...