Skocz do zawartości

Jakie głośniki stereo o uniwersalnym brzmieniu do kwoty 15 tyś. złotych oraz wzmacniacz stereo w kwocie do 7 tyś. złotych?


Patryk Piechocki

Recommended Posts

Szanowne, Szanowni,

w wątku dotyczącym KD podjąłem temat wymiany składowych mojego systemu KD/Stereo. Za sugestią Piotra Sonido powinenem zapoczątkować wymianę od kolumn, w dalszej kolejności wzmacniacz stereo oraz streamer (planowałem rozpocząć wymianę od wzmacniacza ale Wasze/Piotra zdanie jako bardziej doświadczonych jest dla mnie cenną sugestią).

Aktualnie posiadam zestaw 5.0 Zensor 7, wzmacniacz stereo Marantz PM7003 oraz amplituner Onkyo TX-RZ50. Kolumny chciałbym wypożyczać i odsłuchiwać w moich domowo/mieszkaniowych warunkach. Niestety kolumn najróżniejszych jest od groma i chciałbym z Waszą pomocą zawęzić obszar poszukiwań. Poniżej zatem punkt po punkcie przedstawię co dla mnie w tychże kolumnach byłoby najważniejsze. Dodam, że salon to ~25m2, połączony z aneksem oraz małym korytarzem co daje łącznie ~35m2. Może przy okazji 

Jeśli to nie będzie za wiele poproszę Was także o polecenie wzmacniacza stereo do polecanych kolumn.

Kolumny:

1. Ze względu na mnogość gatunków muzycznych (od klasyki, przez jazz, elektronikę, po rocka), których słuchamy wraz z Żoną, kolumny powinny być uniwersalne brzmieniowo

2. Preferowany bass reflex z przodu lub na dole, ze względu na bardzo bliskie ustawienie kolumn pod ścianą

3. Kolumny powinny dobrze zgrywać się z Onkyo RZ-50

4. Ze względu na brak możliwości zainstalowania subwoofera (zależy mi na przyzwoitych relacjach z sąsiadami) fajnie gdyby kolumny potrafiły zejść dość nisko z dzwiękiem

5. Preferowałbym kolumny, które dałyby możliwość rozbudowania o głośnik centralny oraz surroundy

 

Wzmacniacz stereo:

1. Brzmienie raczej ocieplone a może lepiej to ujmująć w kierunku analogowego ale jednocześnie z przyzwoitą rozdzielczością - nie wiem czy da się to pożenić. Podobnie jak kolumny powinno być uniwersalne.

2. Koniecznie możliwość spięcia z amplitunerem jako końcówka mocy.

3. Fajnie gdyby była możliwość przełączania trybu wzmacniacz stereo/końcówka mocy za pomocą pilota.

4. Fajnie gdyby wzmacniacz miał możliwość regulacji tonów oraz balansu (w aktualnym ustawieniu głośników muszę leciutko balans przenosić na lewą kolumnę, gdyż prawa kolumna stoi w narożniku i ma mniej powietrza przez co bardzo delikatnie stereofonia kuleje - dałoby się bez ale skoro można to skorygować to czemu by nie)

 

Kwoty, które wymieniłem w temacie to kwoty już po ewentualnych rabatach ;) Choć nie mam pojęcia jak w tej chwili kształtują się upusty na wymieniony sprzęt.

 

Edytowano przez Patryk Piechocki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie przejmowałbym się zbytnio umiejscowieniem bas refleksu. Znajdzie się jednak i tak kilka opcji wartych rozważenia w tym budżecie, jak i niższym. Do kolumn bardzo uniwersalnych na pewno zaliczyłbym Monitor Audio Silver 500. Szybki, ale mocny bas, przyjemna barwa, zwłaszcza ze wzmacniaczem jak np. Fezz Audio Silver Luna EVO. Wiele osób też docenia bardzo Focal Theva N4. Też bardzo przyjemna opcja, o stosunkowo podobnym brzmieniu, ale z inną barwą. 

Z cieplejszych kolumn sprawdziłbym na pewno Pylon Audio Diamond 30 mk II, mają więcej barwy niż poprzednicy, ale łagodniej prezentują detale. Kolumną mocno zależną od wzmacniacza, ale też wartą rozważenia są System Audio Legend 40.2 :) 

W kwestii wzmacniaczy sprawdziłbym podanego Fezza, Audiolaba 7000A, Regę Elex MK4, Atolla IN100, a także nieco droższego, ale na pewno wartego rozważenia, Musicala Fidelity M5si :) 

 

W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuchy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, jesli chodzi o tylny bass reflex to wszędzie pisze się o tym, że taka kolumna potrzebuje powietrza za plecami.

A co jeśli chodzi o Audovecor QR5? Czytałem kilka recenzji na ich temat ale czasami jesli chodzi o ich barwę były to informacje sprzeczne - raz, że to uniwersalne brzmienie z fajnie schodzącym basem, innym razem, że grają na planie V.

 

Jeśli zaś chodzi o wzmacniacze to oglądam sobie plecki pleconych przez @Q21 i wychodzi mi, że Rega chyba nie ma możliwości pracy w trybie końcówki mocy. Czegoś nie widzę?

Edytowano przez Patryk Piechocki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kraft napisał:

Chłopaki, zdecydujcie się;). We wstawionym dzisiaj filmiku "Nowa Seria - Focal Vestia | Q21" w 2:45 mówicie coś odwrotnego.

Nie mamy jednej prawdy, ja uważam, że nie ma to aż takiego znaczenia, a dla części chłopaków to ważny aspekt :) Każdy z nas ma inne preferencje i opinie. 

27 minut temu, Patryk Piechocki napisał:

Kurczę, jesli chodzi o tylny bass reflex to wszędzie pisze się o tym, że taka kolumna potrzebuje powietrza za plecami.

A co jeśli chodzi o Audovecor QR5? Czytałem kilka recenzji na ich temat ale czasami jesli chodzi o ich barwę były to informacje sprzeczne - raz, że to uniwersalne brzmienie z fajnie schodzącym basem, innym razem, że grają na planie V.

 

Jeśli zaś chodzi o wzmacniacze to oglądam sobie plecki pleconych przez @Q21 i wychodzi mi, że Rega chyba nie ma możliwości pracy w trybie końcówki mocy. Czegoś nie widzę?

Audiovectory grają V-ką, ale nie aż tak mocną, dalej są uniwersalna. 

Fakt, Elex nie ma wejścia pomijającego pre, mój błąd, wyższy model, Elicit ma :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk, witaj.

9 godzin temu, Patryk Piechocki napisał:

Preferowany bass reflex z przodu lub na dole, ze względu na bardzo bliskie ustawienie kolumn pod ścianą

U mnie salon to także „dedykowany” pokój tzw odsłuchowy. Pod standami mam takie malutkie kółeczka, które umożliwiają przesuwanie monitorów jak daleko mnie się chce. 
Ale w pomiarach i sonicznie najlepiej brzmi, gdy kolumny stoją w takiej odległości jak na zdjęciu. Około 33cm do „ściany”. 
 

 

5 godzin temu, Patryk Piechocki napisał:

jesli chodzi o tylny bass reflex to wszędzie pisze się o tym, że taka kolumna potrzebuje powietrza za plecami

W pewnych aspektach być może, na pewno nie, gdy chodzi o „bas”. Przednia ścianka kolumny max 80cm od tylnej ściany i będzie git.  Chyba, że pokój masz długi to powyżej 2 metry od ściany będzie także git.

9 godzin temu, Patryk Piechocki napisał:

fajnie gdyby kolumny potrafiły zejść dość nisko z dzwiękiem

I ta właśnie Twoja potrzeba zostanie w ten sposób spełniona.

 

”Grzebanie” w basie = strojenie dobrze jest doszlifować odpowiednim miejscem odsłuchowym. Odpowiedni = w odpowiedniej odległości od ściany za Twoimi plecami.

AAFB0560-F29D-4D2C-85C5-972CE590CD0D.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...