Skocz do zawartości

Jaki gramofon


Recommended Posts

Dzień dobry.

Noszę się z zamiarem kupienia mojemu tacie prezentu na urodziny. Potrzebuję jednak porady, bo nie jestem w tym bardzo biegły.

Zestaw Kolumny Q Acoustics 3050i połączone z Yamaha R-N803D. Do tego chciałbym abyście pomogli mi dobrać gramofon.

Patrzyłem na gramofon od Yamahy ale nie wiem czy jest sens bo on powiela wiele funkcji które amplituner sieciowy już ma.

 

Będzie wdzięczny z podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ile chciałbyś wydać na pierwszy gramofon? Jednymi z ciekawiej brzmiących opcji w niskiej półce są Rega Planar 1 i Pro-Ject Debut Carbon III DC. Z tej dwójki Rega oferuje granie gęstsze, bardziej analogowe, cieplejsze, a Pro-Ject jest neutralniejszy, bardziej techniczny. Oba bardzo dobre, po prostu wpasowują się w inne gusta :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AT-LP140XP - z regulacją VTA i napędem bezpośrednim. Brak możliwości regulacji wysokości ramienia był pierwszym murem z jakim się zderzyłem, gdy chciałem zmienić wkładkę o innej wysokości niż oryginalna. Tak naprawdę gramofon "brzmi" wkładką i jej charakter ma zasadniczy wpływ na odtwarzanie muzyki. W ogóle bym nie przywiązywał wagi do wkładki jaka jest firmowo w gramofonie. Z zasady są to tanie wkładki, których jedyną zaletą jest to, że po prostu grają. Są z reguły do wymiany na coś zdecydowanie lepszego, przede wszystkim z innym szlifem.

Wadą, dla mnie, wymienionego gramofonu są jego didżejskie dodatki, całkowicie zbędne przy korzystaniu w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, k4wtan napisał:

Myślałem o max 3000 ale jak będzie coś naprawdę godnego polecenia to może być więcej.

W takim razie w tym budżecie już uświadczysz Rega Planara 2 oraz Pro-Ject Carbon Debut Evo. To podobne granie względem stylu, ale znacznie lepsze technicznie porównując go do niższych, wcześniej wymienionych, modeli. Zachęcam też do obejrzenia naszego filmu, gdzie porównujemy Planara 1, 2 i 3 :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.11.2023 o 17:14, k4wtan napisał:

Dostałem kilka odpowiedzi z zapytań emailowych które złożyłem. Poczytałem też w kilku miejscach i zerknąłem na EISA.

Propozycje które najczęściej się pojawiają to:

 

Thorens TD 402 DD

Thorens TD 204

Pro-Ject Debut PRO

Pro-Ject Debut Carbon EVO

 

Co myślicie o wyżej wymienionych?

Czy już coś wybrałeś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BALBINKA1969, a dlaczego akurat Te?

AT-LP140XP gramofon Audiotechnika, który zaproponował @Highlander_now

jest ciekawszą propozycją moim zdaniem z ww. 

To tak pomiędzy tymi kwotowo co wymieniłeś. Audiotechnika z Twojej propozycji, dla mnie nie akceptowalny.

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu dla Ciebie czy dla taty drapak?

Adam wygląda spoko. Nie wiem czy ma regulację wysokości ramienia VTA. Coś mu dolega?

Może wystarczy, konserwacja ogólny przegląd wymiana smarow. Oraz kupno nowej wkładki z igłą?

@Fandiscopolo, @Audio Autonomy, @Highlander_now, @tomek4446.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BALBINKA1969 bierzesz pod uwagę zakup używanego gramofonu? Czy tylko nowe wchodzą w grę?

Za 3000 zł można już kupić całkiem fajny gramofon "z epoki", który będzie o niebo lepszy od naszego skromnego Adasia :) 

Z tego co piszesz, to istotny jest dla Ciebie aspekt wizualny. Napisz jak miałby wyglądać nowy gramofon - obudowa lakierowana w czarnym połysku, drewniany fornir?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon nie tworzy dźwięku, (jedynie go zakłóca w mniejszym lub większym stopniu), dźwięk tworzy wkładka.

W używanych gramofonach spotkasz jedynie takie, których ktoś chce się pozbyć z różnych względów. Trwałość wkładki to nie tylko trwałość igły lecz całego układu mechanicznego we wkładce. To też się zużywa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

@k4wtanprzychylam się do opinii🙂, używam od 46 lat.

To najważniejszy element, który ma wpływ na jakość dźwięku.

Pozdr.

Teraz @BALBINKA1969  ma zagwostkę.

Karol to do niego pisałem.

 

@Highlander_now, trwałość starych wkładek jest bardzo duża. Je można "reanimować" przewinąć cewkę. W starych nie produkowanych, kolekcjonerskich wkładkach zabieg jak najbardziej opłacalny moim zdaniem. Martwiłbym się bardziej stanem igły. Bo dobra igła też nie tania. Np. HE lub SAS.

Pozdrawiam 

😁👍

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, 1Ender napisał:

Karol to do niego pisałem.

😀 fakt , wpisałem z czołówki.

 

51 minut temu, 1Ender napisał:

Bo dobra igła też nie tania.

ale warto wydać kasę dla zaoszczędzenia vinyli.

Kupić dobrą wkładkę z igłą która wymaga  do 1g-1,5g nacisku i pasmo ma liniowe to poważny problem a do tego dodać zbalansowane kanały max do1db to już prawie nie możliwe w nowej produkcji.  Pod tym względem Shure ma do dziś przewagę nad współczesnymi. Podobnie jest z igłami.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...