Skocz do zawartości

Elac Carina- problem ze wzmacniaczami


Ketrab78

Recommended Posts

Niedawno zakupiłem kolumny jak w temacie i jestem z nich bardzo zadowolony. Mam jednak pewien problem. Przy podłączeniu do lepszego z moich dwóch wzmacniaczy czyli Advance Paris A10 dźwięk jest dynamiczny rozdzielczy z piękną podstawą basową, ale gdy próbuję posłuchać głośniej to pomimo, że odkręcam do prawię 75% potencjometr czyli do momentu gdy głośniki średnio- niskotonowe zaczynają się przesterowywac to kolumny wcale nie grają przy tym jakoś głośno. Gdy te same kolumny podłącze do poczciwego technicsa su-v620 to dźwięk jest dużo głośniejszy pomimo,  że to słabszy wzmacniacz nie ma szans aby odkręcić do 50%, bo robi się już zbyt głośno. O co tu chodzi? Docelowo chciałbym je zestawić z A-10, ale z tym wzmakiem jakby nie potrafiły zagrać głośno  :( połączone aktualnie bi-wiring,  ale przy zwykłym połączeniu było to samo. Co może być nie tak??

Edytowano przez Ketrab78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Ketrab78 napisał:

Niedawno zakupiłem kolumny jak w temacie i jestem z nich bardzo zadowolony. Mam jednak pewien problem. Przy podłączeniu do lepszego z moich dwóch wzmacniaczy czyli Advance Paris A10 dźwięk jest dynamiczny rozdzielczy z piękną podstawą basową, ale gdy próbuję posłuchać głośniej to pomimo, że odkręcam do prawię 75% potencjometr czyli do momentu gdy głośniki średnio- niskotonowe zaczynają się przesterowywac,  ale kolumny wcale nie grają przy tym jakoś głośno. Gdy te same kolumny podłącze do poczciwego technicsa su-v620 to dźwięk jest dużo głośniejszy pomimo,  że to słabszy wzmacniacz nie ma szans aby odkręcić do 50%, bo robi się już zbyt głośno. O co tu chodzi? Docelowo chciałbym je zestawić z A-10, ale z tym wzmakiem jakby nie potrafiły zagrać głośno  :( połączone aktualnie bi-wiring,  ale przy zwykłym połączeniu było to samo. Co może być nie tak??

Witaj,

Głośniki które zakupiłeś, mają niską impendacje oraz niską skuteczność. Wiążę się to, z zapotrzebowaniem na wydajniejsze prądowo wzmanciacze.

Twój Technics akurat ma spore braki w tym zakresie, dlatego wymiana byłaby konieczna dla uzyskania dużo lepszego efektu.

Kolejna sprawa, potencjometr w tym wzmacniaczu, swoją maksymalną czułość osiąga około godziny 11.Dlatego o godzinie 9 czujesz już, że jest głośno.

W innych wzmacniaczach jest skala logarytmiczna, więc patrząc na skalę, tam wyższe poziomy osiągane są pod koniec powiedzmy na "80%"

Jaki budżet planujesz na urządzenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale właśnie problem z tym że technics daje radę, a ja chciałbym pozostać przy swoim lepszym i mocniejszym wzmacniaczu, który gra bardzo dynamicznie, szczegółowo i posiada "na papierze " dużą moc, większą od ww. Technicsa a nie napędza tak dobrze tych kolumn. W zasadzie przesterowuje je zanim zaczną grać głośno. Ten A-10 mam od pół roku, więc nie planuję zakupu nowego, gdyż ten jest mega funkcjonalny i ładnie gra.

Edytowano przez Ketrab78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Ketrab78 napisał:

Przy podłączeniu do lepszego z moich dwóch wzmacniaczy czyli Advance Paris A10 dźwięk jest dynamiczny rozdzielczy z piękną podstawą basową, ale gdy próbuję posłuchać głośniej to pomimo, że odkręcam do prawię 75% potencjometr czyli do momentu gdy głośniki średnio- niskotonowe zaczynają się przesterowywac to kolumny wcale nie grają przy tym jakoś głośno.

Na papierze Twój wzmacniacz wygląda dobrze, szczególnie podoba mi się moc podana dla 2.66 oma. Czy jesteś pewien, że dochodzi do przesterowania i faktycznie słyszysz gorszy dźwięk, czy tylko chodzi o dyskomfort związany z pozycją gałki? Jak duże pomieszczenie? Rozumiem, że nie próbujesz nagłośnić całej hali? Czy dotyczy to obu pozycji przełącznika High Bias z tyłu wzmacniacza? Sprawdzałeś ten sam piec z innymi kolumnami (u kolegi lub w salonie audio) - czy też występuje problem z osiągnięciem większej głośności? Elaki mają małą skuteczność, ale bez przesady - to wciąż łatwizna dla pieca o takich parametrach, jak Twój. U mnie grały wystarczająco głośno ze znacznie słabszym CXA 81.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rafał S napisał:

Na papierze Twój wzmacniacz wygląda dobrze, szczególnie podoba mi się moc podana dla 2.66 oma. Czy jesteś pewien, że dochodzi do przesterowania i faktycznie słyszysz gorszy dźwięk, czy tylko chodzi o dyskomfort związany z pozycją gałki? Jak duże pomieszczenie? Rozumiem, że nie próbujesz nagłośnić całej hali? Czy dotyczy to obu pozycji przełącznika High Bias z tyłu wzmacniacza? Sprawdzałeś ten sam piec z innymi kolumnami (u kolegi lub w salonie audio) - czy też występuje problem z osiągnięciem większej głośności? Elaki mają małą skuteczność, ale bez przesady - to wciąż łatwizna dla pieca o takich parametrach, jak Twój. U mnie grały wystarczająco głośno ze znacznie słabszym CXA 81.

Mały pokój 17m2. Dochodzi do przesterowania dokładnie głośników srednioniskotonowych, bo wstęgi grają normalnie.  Potencjometr ma skalę zaczynającą się od -60db i dąży do 0. Przesterowanie pojawia się przy -27db okolo . W pokoju gra ładnie do tego momentu, ale wcale nie głośno. Jak zdejmę bas to mogę  jeszcze do -25db dojść, ale dalej nie jest głośno.  W porównaniu z technicsem dużo ciszej i technics pomimo że z nimi gra głośniej to ich nie przesterowuje. Z innymi kolumnami próbowałem, ale mam za słabe 40W 4ohm to tu się nie dziwię, że łatwo je można przesterowac. Czy hi biasem czy bez zjawisko występuje tak samo  :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Ketrab78 napisał:

Mały pokój 17m2. Dochodzi do przesterowania dokładnie głośników srednioniskotonowych, bo wstęgi grają normalnie.  Potencjometr ma skalę zaczynającą się od -60db i dąży do 0. Przesterowanie pojawia się przy -27db okolo . W pokoju gra ładnie do tego momentu, ale wcale nie głośno. Jak zdejmę bas to mogę  jeszcze do -25db dojść, ale dalej nie jest głośno.  W porównaniu z technicsem dużo ciszej i technics pomimo że z nimi gra głośniej to ich nie przesterowuje. Z innymi kolumnami próbowałem, ale mam za słabe 40W 4ohm to tu się nie dziwię, że łatwo je można przesterowac. Czy hi biasem czy bez zjawisko występuje tak samo 

Rozumiem, że masz monitory a nie podłogówki? W każdym razie i dla monitorów 17m2 to pestka.

Czy masz podbity bas? Pytam, bo napisałeś "Jak zdejmę bas to mogę  jeszcze do -25db dojść, ale dalej nie jest głośno." 

Co znaczy dla Ciebie "głośno"? Zmierz dB z miejsca odsłuchowego jak jest najgłośniej, ale jeszcze bez zniekształceń. Choćby jakąś apką na telefon.

Coś tu jest chyba nie tak, przesterowanie przy -27dB?

Nie patrz też na to, na ile można odkręcić gwizdek w jednym czy drugim wzmacniaczu. Potencjometry mają różną budowę, skalowanie, itd. Liczy się jak głośno i czy czysto gra. W jednym wzmacniaczu to będzie na godz. 11, w innym ten sam efekt będzie na 15.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak monitory. Jak ściągnę bas to nieco głośniej, ale też bez rewelacji. Nie patrzę na gwizdek jak to ująłeś,  ale serio grają cicho i nie powinny być przesterowywane przy tym poziomie natężenia dźwięku. Jutro postaram się ściągnąć tą apke i pomierzyć, ale już widzę że coś jest nie tak bo stary technics gra dużo głośniej z nimi i nie przesterowuje w ogóle nawet przy ustawieniu na typowe V i przy loudness. Jestem już trochę załamany tą dziwną sytuacją :/

Edytowano przez Ketrab78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś pomiary zwykłą apka w smartfonie i wyniki są następujące:

Technics- 90.4 dB i kolumny grają czysto bez przesterowania, mógłbym nawet jeszcze dołożyć, ale szkoda mi już było sąsiadów. 

Advance paris a10- 77.4 dB  I zaczyna być słyszalne przesterowanie kolumn  :(

Czy to może być wina przedwzmacniacza, który skonstruowany jest w oparciu o dwie lampy?  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do Salonu Audio- Video "RTV-MAX", gdzie kupiłem wzmacniacz. Gdy zacząłem opisywać problem, pan który odebrał telefon stał się mega niesympatyczny, przerywał mi w pół zdania, sugerował że taki problem jak przesterowywanie głośników serwis może nie uznać itp. Na koniec powiedział, żebym wysłał sprzęt na swój koszt kurierem,  pomimo,  że z informacji na stronie wynika, że to sklep zapewnia kuriera. Moze ja czegos nie rozumiem? Sam już nie wiem co robić, sprzęt za kupę kasy ma wadę, a oni będą mi wmawiać,  że tak ma być. 

Screenshot_20231124-101124_Chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak, no nic trzeba będzie wybulić na kuriera i czekać na ich decyzję. Wzmacniacz jako nowy kupiłem w kwietniu. Poza tą dramatyczną wadą zaczął być bardzo słyszalny transformator zaraz po włączeniu, bez żadnego obciążenia, więc I to wpiszę w formularz. Trochę pewnie poczekam. Dobrze, że ten prawie 30 letni Technics daje radę i działa bez zarzutu, bo nie miałbym na czym słuchać muzy w domu.  Eech... póki co odradzam wzmacniacz Advance Paris A10, gdyż nie jest on w stanie prawidłowo napędzić żadnych z moich 4 kompletów kolumn,  które 10x tańsze wzmaki napędzają bez problemu. Gdybym cofnął się w czasie kupiłbym Regę lub Audiolaba i pewnie cieszyłbym się graniem bez takich dyskwalifikujących wad jak te g$%no :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być coś nie tak z nim.

W jednym z salonow niedaleko mnie, właściciel sprzedał Accuphase i kupił AP i to , z tego co widzę, chyba nawet ten sam był. I jest zdziwiony jak mała różnica pomiędzy nimi jest. W dzwieku a w cenie potężna.

Pewnie jakiś wadliwa sztuka się trafiła. Szkoda, tym bardziej, że jak mówi @Ketrab78 dźwięk mu się podoba.

Sklep powinien zrobić tak by było ok.

Inaczej stracą klienta.

Chyba ze sie tym nie przejmują 😔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ketrab78 napisał:

Wzmacniacz jako nowy kupiłem w kwietniu.

To jest ten problem z RTV MAX - mają atrakcyjne ceny, bo omijają polskich dystrybutorów. I w razie czego człowiek zostaje z gwarancją producenta i rękojmią.

Od strony dźwiękowej sprzęt Advance Paris jest podobno bardzo dobry w swojej cenie.  @sonique chwali sobie ich wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.11.2023 o 08:54, Ketrab78 napisał:

Przy tym teście cd,  ale to samo dzieje przy mini disc i TV.  

Bo czułość na tych wejsciach jest zapewne taka sama :)

Dnia 24.11.2023 o 10:28, Ketrab78 napisał:

Dzwoniłem do Salonu Audio- Video "RTV-MAX", gdzie kupiłem wzmacniacz. Gdy zacząłem opisywać problem, pan który odebrał telefon stał się mega niesympatyczny, przerywał mi w pół zdania, sugerował że taki problem jak przesterowywanie głośników serwis może nie uznać itp. Na koniec powiedział, żebym wysłał sprzęt na swój koszt kurierem,  pomimo,  że z informacji na stronie wynika, że to sklep zapewnia kuriera. Moze ja czegos nie rozumiem? Sam już nie wiem co robić, sprzęt za kupę kasy ma wadę, a oni będą mi wmawiać,  że tak ma być. 

Screenshot_20231124-101124_Chrome.jpg

A to standard. U nich problemy z reklamacją to porządek dzienny.

Dnia 24.11.2023 o 16:32, Rafał S napisał:

To jest ten problem z RTV MAX - mają atrakcyjne ceny, bo omijają polskich dystrybutorów. I w razie czego człowiek zostaje z gwarancją producenta i rękojmią.

Od strony dźwiękowej sprzęt Advance Paris jest podobno bardzo dobry w swojej cenie.  @sonique chwali sobie ich wzmacniacz.

Prawda. Komentarzy na google czy innych źródeł masa. Wszystkie raczej mało przychylne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.11.2023 o 16:32, Rafał S napisał:

To jest ten problem z RTV MAX - mają atrakcyjne ceny, bo omijają polskich dystrybutorów. I w razie czego człowiek zostaje z gwarancją producenta i rękojmią.

Kupiłem u nich obecne kolumny. Nie było najmniejszych problemów z zakupem, transportem czy kontaktem ze sprzedawcą. Chciałem wysyłkę na palecie. Nie było problemu. Dopłaciłem 100 zł i na palecie mi towar wysłali.

Także doświadczenia mam pozytywne.

A co to znaczy ,że człowiek zostaje z gwarancją producenta ? To chyba nic niezwykłego. Zawsze tak jest. To producent daje gwarancję, a nie sklep. Sklep tylko poświadcza sprzedaż. 

Kolumny rejestrowałem na stronie Dali i to Dali, a nie sklep wydłużyło mi gwarancję do 5-ciu lat.

Dokładnie tak samo zresztą było z Yamaszką 1200. Niby po rejestracji w Audioklanie, 3 lata, ale po rejestracji na stronie Yamahy już 5 lat. I Audioklan w razie potrzeby przez te 5 lat za ewentualne naprawy obciążą nie mnie a Yamahę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, terracan1929 napisał:

A co to znaczy ,że człowiek zostaje z gwarancją producenta ? To chyba nic niezwykłego. Zawsze tak jest. To producent daje gwarancję, a nie sklep. Sklep tylko poświadcza sprzedaż.

Tak, ale jeśli nie masz gwarancji polskiego dystrybutora, to w przypadku awarii sprzętu pozostaje odesłanie go (często na własny koszt) do producenta. Co jest problemem, jeśli producent jest w Chinach. W RTV MAX kupujesz taniej, ale w razie czego możesz zostać sam z problemem. Kwestia wyboru. :)

28 minut temu, terracan1929 napisał:

Dokładnie tak samo zresztą było z Yamaszką 1200. Niby po rejestracji w Audioklanie, 3 lata, ale po rejestracji na stronie Yamahy już 5 lat. I Audioklan w razie potrzeby przez te 5 lat za ewentualne naprawy obciążą nie mnie a Yamahę.

To zupełnie inna sytuacja. Masz tę Yamahę od polskiego dystrybutora - Audioklanu, który najwidoczniej zawarł taką umowę z producentem. Wcześniej mówiliśmy o sytuacji nabycia sprzętu z ominięciem dystrybutora.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Rafał S napisał:

ale jeśli nie masz gwarancji polskiego dystrybutora, to w przypadku awarii sprzętu pozostaje odesłanie go (często na własny koszt) do producenta.

Myślę, że nie do końca tak jest.

Podobnie sprawa ma się z autami. Ja kupiłem z polskiego salonu płacąc więcej niż proponują w sieci niezależni importerzy. Byłem ciekawy jak to jest na okoliczność gwarancji, więc zadzwoniłem do serwisu.

Serwis musi ! musi w ramach gwarancji obsłużyć takie auto, naprawić, a po zapłatę wystąpić do producenta. Klient nic nie płaci. 

 

 

Także następne auto to już nie z salonu, a od niezależnego importera. Różnica 10 %. Czyli kilkanaście tysięcy zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież można skorzystać z rękojmi, na niezgodność towaru z umową. Rękojmia sprzedawcy jest obowiązkowa, natomiast gwarancja producenta dobrowolna. Korzystając z rękojmi dostarczasz sprzęt do sprzedawcy i niech on się dalej martwi co z nim począć.

https://konsument.gov.pl/reklamacja-rekojmia-a-gwarancja/

Edytowano przez MMarek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...