Skocz do zawartości

Subwoofer czy wzmacniacz


huuubert

Recommended Posts

Dzień dobry, szukam pomocy przy zestawie stereo . Posiadam obecnie amplituner Onkyo TX8050 i kolumny Energy RC-50B-1. Nie jest źle, ale chciałbym żeby było lepiej. Według specyfikacji głośniki potrzebują 225W RMS ( http://www.audioreview.com/product/speakers/floorstanding-speakers/energy-speaker-systems/rc-50.html ) do czego amplitunerowi daleko. Czy lepiej dołożyć wzmacniacz, czy dokupić subwoofer. 80 procent użytkowania to muzyka. Może ktoś ma coś pasującego do sprzedania, budżet koło 2 tyś. , sprzęt może być używany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, huuubert napisał:

Dzień dobry, szukam pomocy przy zestawie stereo . Posiadam obecnie amplituner Onkyo TX8050 i kolumny Energy RC-50B-1. Nie jest źle, ale chciałbym żeby było lepiej. Według specyfikacji głośniki potrzebują 225W RMS ( http://www.audioreview.com/product/speakers/floorstanding-speakers/energy-speaker-systems/rc-50.html ) do czego amplitunerowi daleko. Czy lepiej dołożyć wzmacniacz, czy dokupić subwoofer. 80 procent użytkowania to muzyka. Może ktoś ma coś pasującego do sprzedania, budżet koło 2 tyś. , sprzęt może być używany.

karbonowa pozłacana łopata, czy koparka :) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.12.2023 o 20:55, huuubert napisał:

Dzień dobry, szukam pomocy przy zestawie stereo . Posiadam obecnie amplituner Onkyo TX8050 i kolumny Energy RC-50B-1. Nie jest źle, ale chciałbym żeby było lepiej. Według specyfikacji głośniki potrzebują 225W RMS ( http://www.audioreview.com/product/speakers/floorstanding-speakers/energy-speaker-systems/rc-50.html ) do czego amplitunerowi daleko. Czy lepiej dołożyć wzmacniacz, czy dokupić subwoofer. 80 procent użytkowania to muzyka. Może ktoś ma coś pasującego do sprzedania, budżet koło 2 tyś. , sprzęt może być używany.

Cześć,

Sądzę, że najlepszą opcją, będzie wypożyczenie subwoofera i przetestowanie go w Twoich warunkach. Może się okazać bardzo różnie. Dla niektórych dołożenie suba nawet w muzyce zmienia całkowicie swoje dotychczasowe odczucia. Do 2 tysięcy zł możesz śmiało przetestować, Indianę Line Basso 880 https://www.tophifi.pl/glosniki/subwoofery/indiana-line-basso-880.html

Kawał urządzenia, duży woofer, niskie zejście. Warto sprawdzić :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam możliwości zmiany miejsca ustawienia głośników, pokój jest tak urządzony, że ich nie przestawię. Kolumny stoją przy ścianie, odsunięcie ich od ściany troszkę poprawia, a powierzchnia to koło 20 m2.  domyślam się, że subwoofer braki basu zrekompensuje, ale może te kolumny pod tym amplitunerem nie działają tak jak mogą naprawdę i wzmacniacz to zmieni? Nad wypożyczeniem subwoofera się zastanowię, choć wolałbym Rel-a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, huuubert napisał:

domyślam się, że subwoofer braki basu zrekompensuje

Mam. 

Niczego nie kompensuje. Robi konkretną robotę w założonym przez konstruktora paśmie/Hz

A mnie już kolejny rok brzmienie z niego wprawia w ekstazę. 
 

A braki czy są, to obejrzysz sobie po pomiarach. 

Weź na odsłuch i opisz nam wrażenia. 
W doborze wzmaka to zachęcam na nowego posta. Dostaniesz deszcz propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, huuubert napisał:

nie mam możliwości zmiany miejsca ustawienia głośników, pokój jest tak urządzony, że ich nie przestawię. Kolumny stoją przy ścianie, odsunięcie ich od ściany troszkę poprawia, a powierzchnia to koło 20 m2.  domyślam się, że subwoofer braki basu zrekompensuje, ale może te kolumny pod tym amplitunerem nie działają tak jak mogą naprawdę i wzmacniacz to zmieni? Nad wypożyczeniem subwoofera się zastanowię, choć wolałbym Rel-a

Napisz jeszcze proszę, ile metrów Cię dzieli pomiędzy głośnikami a miejscem odsłuchowym? Mieliśmy już kiedyś podobny problem tutaj na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

How Much Bass is Enough Bass :) 

Onkyo TX-8050 to fajnie grający amplituner, miło wspominam. Dziwie się że przy tych kolumnach odczuwasz brak bass`u, myślę że subwoofer byłby dobrym rozwiązaniem, ale taki typowy do muzyki. Ja właśnie testuję REL T5x i to co on wprowadza do dźwięku to jest magia, subtelna, ale magia. Widzę że w Nautilus2 maja wcześniejszą wersje tego suba, jak się potargujesz i trochę dołożysz to możesz być zadowolony. Najważniejsze że jest nowy i będziesz mógł potestować i w razie czego zwrócić jak nie spełni Twoich oczekiwań. Nie widzę nigdzie używek, albo ludzie nie sprzedają, albo schodzą na pniu. Link do oferty suba...

https://www.olx.pl/d/oferta/rel-t5i-subwoofer-glosnik-basowy-raty-30x0-CID99-IDDRNdT.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HT to skrót od home theater, to do muzyki szukasz, czy do kina?

"Podczas gdy każda poprzednia generacja subów REL była tworzona z myślą o udoskonaleniu brzmienia z dowolnego systemu, przy konstruowaniu HT zawężono specjalizację do właśnie kina domowego"

Kawał suba, ale czy w muzyce się sprawdzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że akustyka pomieszczenia płata figla z basem, tej wielkości kolumny zazwyczaj wystarczają do tej powierzchni, aby niskich tonów nie brakowało. Jak już wspominano warto spróbować przysunięcia lub oddalenia miejsca z którego słuchasz. Kolejną sprawą jest też, że ilość odpowiednia ilość niskich tonów dla każdego może być inna. Jeżeli chcesz uzupełnić niski zakres basu subwooferem, to pod tą powierzchnię polecę sprawdzenie z Rela modelów z serii T: 5x lub 7x. Obecnie w ofercie mam także subwoofery z Morela, tutaj by pasował USUB 803 lub USUB 1003, które potrafią bardzo nisko zejść, przy tym zachowując bardzo dobrą kontrolę basu.

Natomiast jeżeli brak niskich nie jest jakiś wielki, można spróbować wzmacniacza z bardziej dociążonym dołem pasma. Czy próbowałeś, zmieniać ustawienia equalizera w Onkyo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie jestem z tych , dla których basu jest ciągle za mało 🙂 . Czytałem dużo opinii, że to bardzo dobry sub do muzyki, a niestety aspekt wizualny jest też dla mnie ważny, dlatego chciałbym Rel HT1205, bo pasuje do  głośników. Nowy widziałem za  ok. 3390, więc jak nie znajdę używanego to pewnie kupię ten nowy. ewentualnie jeszcze odpowiednik z serii T, czyli T9 bo  jak kupować, to raz, a dobrze, niż później wymieniać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, huuubert napisał:

widocznie jestem z tych , dla których basu jest ciągle za mało 🙂 . Czytałem dużo opinii, że to bardzo dobry sub do muzyki, a niestety aspekt wizualny jest też dla mnie ważny, dlatego chciałbym Rel HT1205, bo pasuje do  głośników. Nowy widziałem za  ok. 3390, więc jak nie znajdę używanego to pewnie kupię ten nowy. ewentualnie jeszcze odpowiednik z serii T, czyli T9 bo  jak kupować, to raz, a dobrze, niż później wymieniać

Rozważ HT1205 MKII. Teraz jest za ~3500 do dostania. Ja ostatnio kupiłem i sobie chwalę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REL TH1205 z tego co widzę to konstrukcja zamknięta, może by się nadawał, ale ja bym zaufał specjalistą z REL i kupił jednak suba zgodnie z przeznaczeniem, ale ostatecznie to oczywiście Twoja decyzja.

Tak na marginesie, REL T9x? To byłby ciekawy system... wzmak za kilka stówek, kolumny za jakieś 2k i sub za 7k :) Jeśli mieszkasz w bloku to sąsiedzi nie ucieszą się jak kupisz tego potwora :)

Edytowano przez Luk Pl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Luk Pl napisał:

REL TH1205 z tego co widzę to konstrukcja zamknięta, może by się nadawał, ale ja bym zaufał specjalistą z REL i kupił jednak suba zgodnie z przeznaczeniem, ale ostatecznie to oczywiście Twoja decyzja.

Tak na marginesie, REL T9x? To byłby ciekawy system... wzmak za kilka stówek, kolumny za jakieś 2k i sub za 7k :) Jeśli mieszkasz w bloku to sąsiedzi nie ucieszą się jak kupisz tego potwora :)

jeśli patrzysz na ceny używanych sprzętów, to T9 jest na olx za 3,9tys. wiec nie tak dużo, a wystarczy chyba na zawsze. Natomiast w cenie HT1205 (nowy 3099) mogę kupić jedynie T5, którego mocy nawet nie ma co przyrównywać .

McKarmi, i jak się spisuje w muzyce?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, huuubert napisał:

jeśli patrzysz na ceny używanych sprzętów, to T9 jest na olx za 3,9tys. wiec nie tak dużo, a wystarczy chyba na zawsze. Natomiast w cenie HT1205 (nowy 3099) mogę kupić jedynie T5, którego mocy nawet nie ma co przyrównywać .

No tak, tylko suba policzyłem jak nowego, ale jeśli mogę być kompletnie szczery, gdybym był na Twoim miejscu i mógł przeznaczyć 3-4tys to bym sprzedał to co mam i całkowicie zmodernizował system. Nowy wzmak i inne kolumny. Chociaż Twoich nie słyszałem, może lepiej zagrały by bass`em z innym piecem, z drugiej strony miałem kiedyś TX-8050 i to fajny amplituner, dobrze to grało, ale ja słucham w mniejszym pomieszczeniu.

Wydaje mi się że suba powinno dobierać się do powierzchni pomieszczenia. Ja kiedyś kupiłem do swojej sypialni, jakieś 10m2, suba Klipsch r-120 czy jakoś tak. 12 calowa membrana, wystarczyło że lekko głośniej chciałem posłuchać i meble wibrowały, pożałowałem tego zakupu i zaraz sprzedałem. Teraz T5x gra bardzo fajnie, wydaje mi się, że ma jeszcze spory zapas mocy bo gain level mam gdzieś na 11, ale to jednak dwa razy mniejsze pomieszczenie od Twojego.

Cokolwiek postanowisz daj znać jakie efekty, powodzonka!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T9x do 20m2? By było słuchać tylko buczenie. Owszem. Jest to solidny i szybki subwoofer do stereo. Ale do znacznie większych pomieszczeń. Miałem w 29m2 i niestety nie mogłem go ustawić bo był za duży na moje pomieszczenie. A nosił się po całym bloku. 

W 20m2 aż nadto by był t7x. 

T5 powinien wystarczyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...