Skocz do zawartości

Pełen zestaw stereo do mieszkania za 8-10k


Anton

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

Noszę się z zamiarem zakupu systemu audio do mieszkania w kwocie 8-10k za cały zestaw (łącznie z kablami, ewentualnym streamerem itd.). Jako, że nie mam doświadczenia w świecie stereo (do tej pory muzyki słuchałem na słuchawkach, a filmy czy gry leciały na głośnikach wbudowanych w TV) przed odsłuchem w salonie chciałem się poradzić w którym kierunku iść np. kolumny podłogowe czy podstawkowe oraz jakie sprzęty wybrać "na pierwszy ogień". Nie ukrywam, że ze względów estetycznych (tak wiem może wydawać się głupie), bardziej kuszą mnie podłogówki :) 

Zestaw będzie wykorzystywany do słuchania muzyki, ale też oglądania filmów oraz grania - będzie stale podłączony do TV, z okazjonalnym puszczaniem muzyki z telefonu.

 

Wymagania co do dźwięku :

  • sprzęt musi dawać radę przy stosunkowo niskiej głośności odsłuchu, tak aby nazbyt nie przeszkadzać współdomowniczce oraz sąsiadom 
  • interesuje mnie raczej energiczne brzmienie z fajnym zejściem na basie oraz dynamiką i nie przesadzoną ale na ile to możliwe detaliczną górą, na którą jestem wyczulony - na pewno nie chcę efektu "kocyka" lub sytuacji, w której bas zalewa inne pasma
  • muzyka, której głównie słucham to rap / różna elektronika / rock / pop / lżejszy metal

 

Z wymagań niezwiązanych z dźwiękiem :

  • sprzęty muszą być czarne, więc z tego co widziałem odpadają wzmacniacze firmy CA
  • podłączone będą głównie do TV oraz czasem poprzez telefon, zatem mile widziana jeśli nie obowiązkowa funkcjonalność sieciowa i złącze arc. Tutaj pytanie, czy warto "przepłacać" za wyjście hdmi-arc? Włączanie sprzętu razem z TV oraz możliwość sterowania z jednego pilota w moim przypadku wydaje się bardzo kusząca z punktu widzenia codziennego użytkowania. Czy jest może opcja dokupienia jakiegoś osobnego sprzętu lub przejściówki żeby uzyskać te udogodnienia? 
  • ze względu na na to, że lewą kolumnę będę miał bliżej strefy odsłuchu, fajnie jakby sprzęt miał możliwość regulacji głośności pojedynczej kolumny

 

Część akustyczna :

Poniżej wrzucam zdjęcie miejsca odsłuchowego. Na wstępie, zdaję sobie sprawę, że poprawić można by było wiele, ale pamiętajcie proszę, że w pierwszej kolejności jest to salon, który aranżacją nie tylko mi musi pasować a dopiero w dalszej kolejności miejsce odsłuchowe :) Salon połączony jest z aneksem kuchennym i częścią biurową, a całość wychodzi na główny korytarz. Miejsca na głośniki będzie dość mało - odległość między bokiem kanapy a ścianą to ~53cm, zatem w przypadku głębokości kolumny ~30cm, maksymalna odległość od ściany wyniesie te ~23cm. Drugi problem to kanapa wraz z oparciem ma wysokość ~58cm, zatem przy sporej liczbie kolumn podłogowych będzie mniej lub bardziej zasłaniać najniżej umiejscowiony przetwornik - pytanie jak wpłynie to na brzmienie? 

 

Z kolumn, które wstępnie wybrałem to :

  • Hueco Aurora 700
  • JBL 190
  • Dali Oberon 7
  • Monitor Audio Bronze 500 

Co do wzmacniaczy / amplitunerów szczerze nie mam pojęcia :) Myślę, że wybór nastąpi po odsłuchaniu i wstępnej weryfikacji kolumn - tak aby wzmacniacz / amp poprawił ewentualne mankamenty wybranych kolumn.

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

mieszkanie.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolumn z podbity skrajami pasma, ale z wyważonym basem, który nie dominuje całego grania polecę kolumny Melodika BL40mk3, Polk RTi A5. Bardziej liniowe granie średnich tonów z basem znowu znajdziesz w kolumnach Triangle Borea BR07, natomiast góra pasma jest już trochę mocniej podbita. Wszystkie te modele grają dosyć dynamicznie i z górą pasma o wysokiej rozdzielczości i przestrzenie jak na tą półkę cenową. Dobrze łączą się z neutralnie grającym amplitunerem Onkyo TX-8270, czy też trochę cieplej grającym Magnat MR 750. Ze wzmacniaczy możesz sprawdzić Magnat MA-900, czy grające bardzie dynamicznie Exposure 2010, czy też Cambridge Audio CXA61 lub 81, które wyszły w limitowanej ilości w kolorze czarnym, ale jeszcze nie których salonach pojedyncze sztuki są. U nas zachował się jeszcze jeden CXA81 Black Limited Edition.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie Pan zadowolony https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/zestaw-stereo-bluesound-powernode-elac-carina-fs-247-4.html

Zestaw moim zdaniem idealny na Twoje warunki lokalowe, wymagania i słuchany repertuar. Carina to wyjątkowo smukła i nie głęboka kolumna a przy tym wysoka ok. 108 cm. Moim zdaniem oparcie nie zasłoni dolnego głośnika, ale jak się ogarnę to w ciagu dnia coś Ci jeszcze podeślę na ten temat. Bez obaw, nie zabraknie odpowiedniego wolumenu. Powernode wysteruje je bez problemu, ma HDMI earc, regulację balansu i świetną apkę.

Myślę, że uda Ci się urwać tą końcówkę, żeby wyszło równe 10K😉

OK zostają jeszcze kable głośnikowe i ewentualnie HDMI do TV, ale to nie majątek. W 11K zmieścisz się z całością a klamoty, uwierz mi, będą cieszyć również oko, rodzina zapewne też będzie zadowolona.

Podane przez Ciebie propozycje to już gabarytowe paczki. Zagracisz sobie tą wnękę i kolumny nie będą mogły rozwinąć skrzydeł.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za szczegółową pomoc, łącznie z rozrysowaniem wysokości :)

Cariny wydają się bardzo kuszącą opcją, na pewno je przesłucham. Martwi mnie natomiast to, że w sieci jest o nich stosunkowo mało informacji, zwłaszcza na polskich portalach. Czy w kwocie przekraczającej większość moich propozycji, jakością brzmienia naprawdę nie odstają od takich Bronze 500 czy Oberonów 7? 

Odnośnie Powernode, czy nie odstaje on znacznie od "większych" klocków z podobnego przedziału cenowego? Przykładowo takiego Magnata MR 750, który ma wejście hdmi-arc a funkcje sieciowe zawsze mogę dołożyć streamerem za stosunkowo niewielkie pieniądze. Dodatkową zaletą osobnego streamera byłoby to, że mam pełen wybór odnośnie funkcjonalności i w przyszłości chcąc wymienić tor funkcje sieciowe miałbym "z głowy".

Rozumiem, że przy moich ograniczeniach lokalowych powinienem iść w płytsze / smuklejsze podłogówki lub monitory? 

Jak do Carin będą się miały Fyne Audio F501 lub Triangle Borea BR07? Z tego co patrzyłem gabarytowo powinny się zmieścić a są jednak znacznie tańsze, dzięki czemu więcej mógłbym przeznaczyć na piecyk, który będzie w stanie je lepiej wysterować niż taki Powernode.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, fajnie, że podałeś tak dużo informacji na starcie :) 

Cariny to inne granie od Bronzów, a Bronzy to inne granie od Dali ;) Każda z tych opcji może być fajna, ale musisz na nie rzucić uchem na pewno. Fyne F501 są ciekawą opcją, to bardzo uniwersalne kolumny z fajną sceną i niezłym zejściem, ale nieco bym się obawiał, że nie wypełnią tej przestrzeni basem. Spróbować nie zaszkodzi na pewno :) W fajnych cenach mamy też Focale Chora 816, więc warto je sprawdzić. Dużą zaletą Monitor Audio Bronze 500 jest fakt, że mamy je w promocji z przewodem głośnikowym ;) Ze wzmacniaczy z HDMI spojrzałbym na Audiolaba 7000A z oferty B-stock, bardzo fajnie wyceniony i świetnie grający sprzęt :) Obecnie niestety tylko srebrny jest dostępny. Z innych opcji, już bez ARC, sprawdziłbym Fezz Audio Torus 5040, Musical Fidelity M3si, taniej jest Quad Vena II Play :) 

Zapraszamy na odsłuchy i do kontaktu, przygotujemy fajną wycenę na wybrany przez Ciebie zestaw ;) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne propozycje :)

Może bardziej rozwinę się jeśli chodzi o moje preferencje co do brzmienia. Do muzyki, której słucham na pewno potrzebuję wyraźnego, głębokiego i mięsistego basu, ale chcę uniknąć sytuacji, gdzie kolumny będą grały głównie tym pasmem. Odnośnie góry, jestem na nią dość wyczulony (przynajmniej jeśli chodzi o słuchawki) - lubię gdy jest detaliczna i przekazuje trochę tych smaczków, ale na pewno nie może być w żaden sposób wyeksponowana. Może ktoś siedzi też w strefie słuchawek, także porównać to mogę do Audioquest Nightowl / Nighthawk - słuchawki ciepłe, dla niektórych nawet ciemne, ale o dziwo z bardzo detaliczną górą, która jest okryta tym ciepełkiem, więc mimo sporej detaliczności nie ma mowy o kuciu w uszy. Osobną kwestią jest to, że jednak ich pogłosowość / lekki efekt koca na dłuższą metę mnie zmęczył. 

Im dłużej się zastanawiam tym bardziej HDMI-ARC wydaje się być opcją must have ze względu na wygodę - kolumny mają u mnie całkowicie zastąpić głośnik telewizora, więc wykorzystywane będą do wszystkich codziennych "zadań" jak filmy, gry, YT. Natomiast funkcje sieciowe mogę sobie załatwić jakimś dodatkowym streamerem, więc na to aż tak nie patrzę. 

Ten audiolab wydaje się kuszący. Czy jest ktoś w stanie po krótce nakreślić różnice między Powernode, Audiolabaem a Magnatem MA700 / MR 750? Chodzi mi o moc, dynamikę, zejście basu? 95% czasu będą to ciche odsłuchy, tak aby zbytnio nie naprzykrzać się współdomownikom oraz sąsiadom, więc system musi dawać radę na każdym polu przy skręconym poziomie głośności :) 

Widzę, że podajecie też kolumny głębsze i niższe - tutaj chyba największa moja zagwozdka. Czy np. takim Bronze 500 czy Aurora 700 nie będzie przeszkadzać odległość od ściany tylko ~20cm oraz to, że niższy przetwornik lewej kolumny w jakiejś części będzie zasłonięty przez oparcie kanapy? 

Dopytuję tak o wszystko, bo mam wrażenie, że przez moje specyficzne warunki mieszkaniowe (kanapa, mała odległość od ściany, lewa kolumna bliżej niż prawa, brak wygłuszenia) odsłuch w salonie może się trochę mijać z celem - zupełnie inaczej zagra to niż u mnie. Dlatego czeka mnie pewnie wypożyczenie kilku par kolumn oraz wzmacniaczy i odsłuchy u mnie w mieszkaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Anton napisał:

Dzięki wielkie za szczegółową pomoc, łącznie z rozrysowaniem wysokości :)

Cariny wydają się bardzo kuszącą opcją, na pewno je przesłucham. Martwi mnie natomiast to, że w sieci jest o nich stosunkowo mało informacji, zwłaszcza na polskich portalach. Czy w kwocie przekraczającej większość moich propozycji, jakością brzmienia naprawdę nie odstają od takich Bronze 500 czy Oberonów 7? 

Odnośnie Powernode, czy nie odstaje on znacznie od "większych" klocków z podobnego przedziału cenowego? Przykładowo takiego Magnata MR 750, który ma wejście hdmi-arc a funkcje sieciowe zawsze mogę dołożyć streamerem za stosunkowo niewielkie pieniądze. Dodatkową zaletą osobnego streamera byłoby to, że mam pełen wybór odnośnie funkcjonalności i w przyszłości chcąc wymienić tor funkcje sieciowe miałbym "z głowy".

Rozumiem, że przy moich ograniczeniach lokalowych powinienem iść w płytsze / smuklejsze podłogówki lub monitory? 

Jak do Carin będą się miały Fyne Audio F501 lub Triangle Borea BR07? Z tego co patrzyłem gabarytowo powinny się zmieścić a są jednak znacznie tańsze, dzięki czemu więcej mógłbym przeznaczyć na piecyk, który będzie w stanie je lepiej wysterować niż taki Powernode.

Cześć

Cariny to interesujące kolumny. Mają wiele zalet, bardzo dobry głośnik wysokotonowy (wstęga), zwinność, i te gabaryty  :)

Czy nie chciałbyś ich posłuchać w jednym z naszych punktów :) ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Anton napisał:

Ten audiolab wydaje się kuszący. Czy jest ktoś w stanie po krótce nakreślić różnice między Powernode, Audiolabaem a Magnatem MA700 / MR 750? Chodzi mi o moc, dynamikę, zejście basu? 95% czasu będą to ciche odsłuchy, tak aby zbytnio nie naprzykrzać się współdomownikom oraz sąsiadom, więc system musi dawać radę na każdym polu przy skręconym poziomie głośności :) 

Widzę, że podajecie też kolumny głębsze i niższe - tutaj chyba największa moja zagwozdka. Czy np. takim Bronze 500 czy Aurora 700 nie będzie przeszkadzać odległość od ściany tylko ~20cm oraz to, że niższy przetwornik lewej kolumny w jakiejś części będzie zasłonięty przez oparcie kanapy? 

Powernode jest cieplejszy, Audiolab bardziej otwarty i z tego grona moim zdaniem najbardziej detaliczny, a Magnat to też znacznie tańszy sprzęt, cieplejszy i łagodniejszy w górze. 

Może przeszkadzać, ale nie musi. Tu jest zbyt wiele zmiennych i bez odsłuchu połączonego z zabawą ustawieniem kolumn nic się nie wyczaruje bez magicznej kuli ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Anton napisał:

Chodzi mi o moc, dynamikę, zejście basu? 95% czasu będą to ciche odsłuchy

W każdym z tym aspektów Powernode poradzi sobie co najmniej dobrze, oczywiście w stosunku do swojej ceny. 

 

2 godziny temu, Anton napisał:

Im dłużej się zastanawiam tym bardziej HDMI-ARC wydaje się być opcją must have ze względu na wygodę

W Powernodzie to masz.

 

2 godziny temu, Anton napisał:

Ten audiolab wydaje się kuszący. Czy jest ktoś w stanie po krótce nakreślić różnice między Powernode, Audiolabaem a Magnatem MA700 / MR 750?

Nie znam Audiolaba 7000, ale 8200A "gotował" mi się z Dali 450, włączały się zabezpieczenia temperaturowe i odcinały wzmacniacz. Przy graniu z potencjometrem na godz. 11:00 (było dość głośno w pokoju ok. 25m2, ale też nie jakieś szaleństwo), i to po 15-20 minutach. Magnat nie moja bajka, nie znam tych modeli i mogą być bardzo dobre, ale mam po prostu złe skojarzenia z tą marką (nalani sterydowcy w "prawie" nowych BMW E36 z basem z Magnata i po specyficznym tuningu nadwozia u wujka Wieśka w garażu, przepraszam, musiałem;)

 

2 godziny temu, Anton napisał:

Widzę, że podajecie też kolumny głębsze i niższe - tutaj chyba największa moja zagwozdka. Czy np. takim Bronze 500 czy Aurora 700 nie będzie przeszkadzać odległość od ściany tylko ~20cm oraz to, że niższy przetwornik lewej kolumny w jakiejś części będzie zasłonięty przez oparcie kanapy? 

Przepraszam za szczerość, ale niektóre kolumny są podawane przez branżę trochę na pałę, osobiście nie chciałbym, aby sofa zasłaniała mi dolny woofer, choćby trochę. Abstrahując od walorów akustycznych, wizualnie słabo by to wyglądało. No ale łatwiej coś zarzucić na szybko i wkleić gotowy film z grafiką na cały ekran... Ja rozumiem, każdy dba o swój biznes, ale czasami mniej znaczy więcej;)

 

5 godzin temu, Anton napisał:

Martwi mnie natomiast to, że w sieci jest o nich stosunkowo mało informacji, zwłaszcza na polskich portalach. Czy w kwocie przekraczającej większość moich propozycji, jakością brzmienia naprawdę nie odstają od takich Bronze 500 czy Oberonów 7? 

Jak chcesz iść w gabaryt za wszelką cenę, Twoja sprawa. Nie masz wcale aż tak dużej powierzchni, a Bronze 500 będą wyglądały w tej wnęce przyciężko moim zdaniem. Moim zdaniem, Carina to, z całym szacunkiem dla Bronze i Oberonów, jednak ciut wyższa klasa. Poza tym sofa zasłoni część dolnego woofera w Dali i prawie cały w MA, ale komu by to się chciało sprawdzić...

 

5 godzin temu, Anton napisał:

Odnośnie Powernode, czy nie odstaje on znacznie od "większych" klocków z podobnego przedziału cenowego?

Bo jest mniejszy? To klasa D, więc nie ma to nic do rzeczy, za te pieniądze ile teraz kosztuje to jest bardzo dobra oferta. Pamiętaj też, że apka Bluesound to klasa sama w sobie.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Wybór jest na prawde spory. Musisz udac się na jakiś odsłuch aby porównać.

Sprawdzić i dopiero wrócić z jakimiś wstępnymi wnioskami.

I tak chyba zrobię. Na pierwszy strzał pójdzie salon Top Hi-Fi jako, że do jednego z ich punktów w Warszawie mam może 10min samochodem. Postaram się tam sprawdzić Cariny z paroma innymi kolumnami w przedziale cenowym ~5k w połączeniu z Powernode i może którymiś NADami, w zależności co będzie dostępne. Następnie porozglądam się za innymi salonami z inną ofertą sprzętów. 

Ostatecznie pewnie wybiorę parę zestawów, które najbardziej będą mi pasowały i postaram się je wypożyczyć żeby sprawdzić u siebie.

Dzięki wszystkim za nakreślenie dalszej ścieżki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomasz1w napisał:

Jak chcesz iść w gabaryt za wszelką cenę, Twoja sprawa. Nie masz wcale aż tak dużej powierzchni, a Bronze 500 będą wyglądały w tej wnęce przyciężko moim zdaniem. Moim zdaniem, Carina to, z całym szacunkiem dla Bronze i Oberonów, jednak ciut wyższa klasa.

Dokładnie to samo pomyślałem. MA z serii 500 to potwory. Nie znam brzmienia podłogówek, ale monitory Carina to wyższa półka - raczej odpowiednik MA Silver. 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.12.2023 o 13:18, Anton napisał:

Jak do Carin będą się miały Fyne Audio F501 lub Triangle Borea BR07? Z tego co patrzyłem gabarytowo powinny się zmieścić a są jednak znacznie tańsze, dzięki czemu więcej mógłbym przeznaczyć na piecyk, który będzie w stanie je lepiej wysterować niż taki Powernode.

BR07 w stosunku do Carin, mają inny styl grania, niskie tony w Triangle bardzie zwarte i kontrolowane, natomiast Carina ma bardziej poluzowane i schodzące niżej, średnica podobnie wypada, natomiast góra w Trianglach jest trochę bardziej podbita i energetyczna, w Carinach przechodzi ze średnicy bardziej liniowo, przez co ich odbiór jest spokojniejszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym tu szedł w monitory na Standach ( standami trochę dopasujesz sobie idealną wysokość przetworników. Inna sprawa, wydaje mi się ( to moje prywatne zdanie), że podłogówki wepchnięte za kanapę wizualnie nie będą zbyt fajnie wyglądać :) Wg mnie trochę zagracisz tym sprzętem tą przestrzeń 

może zaproponuje coś zupełnie innego niż koledzy ale wg mnie to może być fajna opcja, warta odsłuchu i posiadająca wszystko co potrzebujesz 


 Monitor Audio Silver 100 i Nad C700 ?
NAd c 700 ma pełen zestaw złączy
HDMI eARC

optyczny

coaxialny

dwa analogowe

ma też wyjście na końcówkę mocy jakbyś chciał i na suba :)

 

Monitor Audio Silver 100

Jest solidnym monitorem, basu Ci nie braknie, góry raczej też nie powinno brakować no i wg mnie bardzo fajnie odnajdzie się w muzyce, którą słuchasz :)
Jakbyś miał możliwość to polecam sprawdzić :)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2023 o 13:41, Anton napisał:

I tak chyba zrobię. Na pierwszy strzał pójdzie salon Top Hi-Fi jako, że do jednego z ich punktów w Warszawie mam może 10min samochodem. Postaram się tam sprawdzić Cariny z paroma innymi kolumnami w przedziale cenowym ~5k w połączeniu z Powernode i może którymiś NADami, w zależności co będzie dostępne. Następnie porozglądam się za innymi salonami z inną ofertą sprzętów. 

Ostatecznie pewnie wybiorę parę zestawów, które najbardziej będą mi pasowały i postaram się je wypożyczyć żeby sprawdzić u siebie.

Dzięki wszystkim za nakreślenie dalszej ścieżki.

Tak, To dobry pomysł. W salonach słiuchaj sprzetu nie sprzedających.

Rotel, Powernode, NAD + Indiana Diva, Bowersy

A w pozostałych salonach no to resztę.

22 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

Monitor Audio Silver 100

Jest solidnym monitorem, basu Ci nie braknie, góry raczej też nie powinno brakować no i wg mnie bardzo fajnie odnajdzie się w muzyce, którą słuchasz :)
Jakbyś miał możliwość to polecam sprawdzić :)
 

Ja też. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...