Skocz do zawartości

Wasze sposoby przeprowadzania odsłuchów 2-pierwsze wnioski


Nowy75

Recommended Posts

Cześć

Wygląda na to ,że wsadzę kij w mrowisko ,ale zapewniam Was , że nie szukam forumowej sławy 😃 . Przypomnę : po wystawieniu moich Elaców na standy stare przewody Chord C-screen X okazały się przykrótkie by dokonywać większych korekt w ustawieniu standów . Postanowiłem je wymienić na dłuższe , a jednocześnie dyro z mojej firmy zaproponował mi wypożyczenie jakichś kablowych cudeniek, które kosztują tyle co mój cały zestaw . Wymyśliłem , że użyję wypożyczonych kabli w charakterze testera, by podjąć decyzję , czy kupić nowe w tej samej wersji modelowej, tylko dłuższe,czy podbić delikatnie o stopień wyżej. Otworzyłem temat z pytaniem o sposób przeprowadzenia porównań i wywiązała się dyskusja ,która skończyła się interwencją moderacji 😀 . Podpowiadano mi różne sposoby prowadzenia porównań ,sugerowano bym zostawił stary model kabli i pracował nad akustyką , każdy ,zakładam , wedle najlepszych intencji . Finalnie ,okazało się ,że kablowe cudeńka grają w dyrektorskim zestawie ,dostałbym je tylko na weekend, więc zrezygnowałem z wypożyczenia , i trafiły mi się z tego samego żródła konfekcjonowane kable Melodika Purple Rain na dowolny czas testu ,z opcją wykupu . Po forumowej dyskusji podchodziłem do testów z mieszanymi uczuciami-w planowanych porównaniach miały brać udział kable z różnych światów ,a tymczasem Melodika PR to ten sam poziom ,co mój stary Chord , różnica to przekrój przewodu: 4mm Melodika , 1,31 mm Chord .

Testy rozpocząłem w piątek po pracy od odsłuchu starych kabli /nie słuchałem nic w tygodniu i uznałem, że trzeba jakiejś solidnej podstawy ,by wyłapać ew. różnice /. Do odsłuchu poszły trzy płyty,których ostatnio najczęsciej słucham : Queen Greatest Hits ,Maanam składanka Pomatonu i najnowszy DM Memento Mori w tej właśnie kolejności . Tak jak zwykle,tony wyzerowane/taki mój pure direct 😀/. Zestaw zagrał jak zawsze: na pierwszym planie tęgi -w moim odbiorze-bas ,momentami na granicy dudnienia ,taki powiedziałbym krwisty ,cała reszta ,w tym wokale, schowane  za basem.

Sobota,wczesne popołudnie, przepinka kabli , ustawienie kolumn w tradycyjny trójkąt na słuchającego ,dodało mi się z 5 cm rozstawu i pewnie trochę kąt zmieniłem ustawienia kolumn ,bo mi nowe kable na to pozwoliły. Ruszamy, Queen ,głośność ta sama ,co w piątek, pierwsze co zauważam ,bas tak nie kopie ,Freddie jakby glośniej śpiewa ,ogólnie wysokie tony się ujawniły inne instrumenty bardziej zagrały, bas ciągle daje ognia,ale jakiś grzeczniejszy,taki mniej krwisty . Póżniej ,z  małymi interwałami poszły Maanam ,DM, a nawet  Billy Idol, wszędzie to samo wrażenie- bas odsłonił inne aspekty nagrań , zestaw nie gra już tak subwoooferowo , wokale mają więcej melodii, brzęknięcia bardziej brzęczą .

Kable już zarezerwowałem. Dziś slucham dalej,kurak się piecze 😃 . W ramach sprawdzenia, czy się nie przesłyszałem ,za dwa tygodnie ,jak chata znów będzie wolna na odsłuchy wepnę stare Chordy i zobaczymy . Na ewentualne uwagi kolegów odpowiem wieczorem ,bo wkrótce karmię rodzinę 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie kolumn jest BARDZO WAŻNE o tym nie musisz mi mówić. Chodzi o to, że kolega gdyby o tym nie napisał to znalazł by się inny powód (powody) żeby podważyć to, że usłyszał zmianę. Ktoś coś usłyszy to zaraz zlecą się tacy, którzy nie słyszą podobnych zmian i negują słuch innych. Może przez zazdrość, że sami tego nie mogą usłyszeć ?  Cieszmy się muzyką, tym co mamy i tym że ktoś ma coś więcej ( nawet lepszy słuch). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu się dziwić, że usłyszał zmianę, zwłaszcza na basie, kiedy to właśnie ustawienie kolumn ma ogromny wpływ na sam bas?
Test absolutnie nie jest miarodajny, bo zmienił ustawienie kolumn.
Nazywanie tego testem kabli jest niepoważne. To nie jest czepialstwo, tylko takie są fakty. Zmiana ustawień kolumn bardzo mocno i istotnie wpływa na dźwięk.
 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

Rozumiem, że zmianie kabli towarzyszyła zmiana ustawienia kolumn. tak?

 

4 godziny temu, Kraft napisał:

Rozumiem, że zmianie kabli towarzyszyła zmiana ustawienia kolumn. tak?

Dokladnie tak ,zmieniłem nieznacznie kąt i rozstaw o parę centymetrów .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ! Zgadzam się z wami ,że tymi ustawieniami mogłem namieszać . I absolutnie nie twierdzę, że doświadczenie przeprowadziłem miarodajnie i naukowo . To było bardziej  tak na zasadzie-zmienię okablowanie , zobaczymy ,co będzie . Jeszcze sobie nie zaplanowałem harmonogramu i typu doświadczeń . Na chwilę obecną wymyśliłem tyle : kiedy znowu zmienię okablowanie na stare ,postaram się zachować obecny kąt ustawienia standów ,odsłucham ,zrobię na podłodze tymczasowe znaczniki , i po zmianie okablowania na nowsze ustawię standy dokładnie w tym samym miejscu . Jak do tej pory pewnie przy każdym rozpięciu coś zmieniałem ,bo aby się dostać do terminali w Tadze muszę odsuwać szafki itd. . A potem ustawiam standy na oko ,mniej więcej jak były, domierzam sobie odległości podstaw standów od ściany i do szafek rtv ,aby obie kolumny stały równo względem siebie i tyle . Przy starym okablowaniu miałem małe pole manewru jeśli chodzi o odległości i kąty,ale na pewno zmiany były.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, misiekx napisał:

Ktoś coś usłyszy to zaraz zlecą się tacy, którzy nie słyszą podobnych zmian i negują słuch innych. Może przez zazdrość, że sami tego nie mogą usłyszeć ?  Cieszmy się muzyką, tym co mamy i tym że ktoś ma coś więcej ( nawet lepszy słuch). 

Przez zazdrość? Przecież kazdy może "ruszyć" kolumnami zmieniajac dźwięk. Bo o tym głownie mowa - zmianie kąta dogiecia kolumn itp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie kilkucentymetrowe przesunięcia to więcej zmian narobią w średnicy, czy wysokich, ale w zakresie basu niekoniecznie, może mocne skręcenie na słuchacza...

@Nowy75zrób dokładnie taj jak piszesz zaznacz sobie miejsca i po przepięciu kabli zachowaj ten sam kąt i ustawienie kolumn, koledzy będą spokojniejsi, a Ty będziesz miał też święty spokój, że zachowałeś takie same ustawienie kolumn.

Chyba, że komuś bedzie przeszkadzać wysuniecie szafki i powie, że to szafka, a nie kable zabrały basu,  czy zmieniły brzmienie...🤭

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Koledzy jakoś bardzo mi nie dopiekli, w sumie zgłosili słuszne z punktu widzenia prawidłowego przeprowadzania eksperymentu uwagi 😃 . Co do moich osobistych intencji-nie pragnę tu nikomu niczego udowadniać ,bo nie mam do tego żadnych podstaw w postaci wiedzy , czy doświadczenia . Tak naprawdę chciałem zmienić okablowanie na dłuższe ,a reszta "wyszła w praniu"😀 . Jednak skoro już zacząłem , postaram się przeprowadzić uczciwe i proste doświadczenia,gwoli zaspokojenia własnej ciekawości . W świecie audio widzę się jak małe dziecko-ciekawe wszystkiego ,i dalekie od autorytarnych stwierdzeń czy sądów -patrz , mój nick 😃
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...