Skocz do zawartości

Kolumny z mocnym basem


Recommended Posts

12 minut temu, pavello napisał:

Dlaczego z takim budżecie nie chcesz kupić kolumn + suba ?

15k to już sporo kasy. Za to można spokojnie kupić np. coś takiego:

- Parę Opticonów https://www.q21.pl/dali-opticon-6-mk2-czarny-outlet.html

- Sub'a https://www.q21.pl/rel-t-9x-czarny-polysk.html

Taki zestaw w kwestii basu ma mnóstwo zalet w porównaniu do samych kolumn.

Mialem rela t5,ht, il basso 850 ,klipsch rp112.Jakos wkurza mnie taka proteza.Powiem tak jesli juz ma byc sub to kupilbym podstawki.A chce ograniczyc ilosc gratow i miec tak poprostu 2 kolumny.Nie wymagam duzo przeciez musza byc jakies paki co zagraja pelne pasmo do tych 30hz chociaz ale zeby bylo to czuc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S!N! napisał:

i tak wiem Twoje kolumny, wzmacniacz grają najlepiej bla bla bla.

Z tych, które miałem okazję posłuchać, były w moim zasięgu, i przede wszystkim dla mnie  - masz rację. Nie szukałem sprzętu używanego, a tu mogłyby się też trochę fajnego sprzętu znaleźć, który mógłby grać jeszcze lepiej.

Jak kolega, który ma kolumny Quadral Platinum+ Nine i myślał nad wzięciem do nich Aurum A9, to mu to starałem się z głowy wybić, bo on tylko ciężkiego metalu słucha, a ten wzmak nie pomoże mu w tym brzmieniu. Tobie też bym odradzał.

 @Tomasz Kluczynski zaryzykował i kupił go w ciemno po moim opisie, i z tego co wiem to nie żałuje, bo też ma przeskok jakościowy. Zanim jednak go u siebie podłączył i sprawdził to w stresie byłem dość długo, bo sadystycznie odwlekał ten moment koszmarnie :) 

 

Nie mam ochoty się z Tobą kłócić. Po prostu wolałbym, żebyś nie określał sprzętów, które Ci nie podeszły tak autorytarnie jako "śmietnik" itp. Zamiast tego opisz dźwięk, który usłyszałeś. Jakie miał dla Ciebie plusy, a jakie minusy, na tyle by inni mieli szansę to sobie wyobrazić. Monitor Audio i KEF mają różne kolumny w ofercie i na 100% nie wszystkie z nich można opisać jako "śmietnik".

Ja forum traktuję jako źródło wymiany naszych doświadczeń i pomocy innym. Kłótnie mnie nie kręcą, więc dalszej części "moralizowania"  z mojej strony nie będzie. 

 

13 minut temu, ufo27 napisał:

Nie wymagam duzo przeciez musza byc jakies paki co zagraja pelne pasmo do tych 30hz chociaz ale zeby bylo to czuc.

@Marek333 jak te Twoje AudioVectory QR5? 

Jeśli chodzi o inne kolumny, które przynajmniej według specyfikacji mają takie możliwości zejścia z basem to Heco Celan Revolution 9, Heco In Vita 9, Quadral Chromium Style 85, Quadral Platinum+ Nine... kwestia odsłuchania czy Ci podejdą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chmarski Fajny post wyżej - szacun :)

Ja dodam ze swojej strony że też specyfikacja specyfikacji nie równa i nie da się tego przenieść. Ona coś sygnalizuje ale ujednoliconych metod pomiarowych nie ma. Drugi ważny aspekt to jakość "elektrowni". Nie mając suba wzmacniacz musi mieć większe zasoby prądowe, więc aby uzyskać dobry, kontrolowany bas byle jaki piec nie wystarczy.

Jako przykład podrzuce markę którą poznałem na Audio Show - https://www.q21.pl/amphion-argon3ls-walnut-outlet.html i których własnie słucham.

Zamknięta kolumna z zaledwie dwoma przetwornikami (+ membrana) a niby wg specyfikacji schodzi do 30Hz, ale skuteczność ma 85dB więc wymaga sporo energii. Ale kiedy to już gra i włączę Massive Attack albo Leftfield'a to czuć "w kanapie". Bas jest wyrazisty, dokładny i szybki. Trochę może brakuje mu wagi, ale dzięki że jest precyzyjny kolumny mogą stać relatywnie blisko ściany co dla mnie było ważne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i "waga" to słowo klucz., myślę ze dla tych poszukukujacych w tym temacie .  A co do krytyki sprzętów , no coz a wystarczy napisac ze nie moje granie i ewentualnie  wyliczyc na co zwrocic uwagę .

Dla potomnych , bo wiadomo ze czesc opinii zawsze jest zbiezne z jakąś tam grupą odbiirców.

Pzdr🖐

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Chmarski napisał:

. Po prostu wolałbym, żebyś nie określał sprzętów, które Ci nie podeszły tak autorytarnie jako "śmietnik" itp. Zamiast tego opisz dźwięk, który usłyszałeś. Jakie miał dla Ciebie plusy, a jakie minusy, na tyle by inni mieli szansę to sobie wyobrazić

Rzeczywiście "śmietnik" jest tutaj zbyt pobłażliwym określeniem, w końcu ten produkt spełnia swoje oczekiwania w 100%. czego nie można napisać o męczących silverach -  dla mnie brak plusów tego pudła, ale nie mam z tym problemu, ze komuś może się podobać, pamiętaj, że zawsze podkreślam, iż jest to tylko i wyłącznie moje zdanie. Skoro Cię rażą tak moje wpisy to po prostu nie czytaj, nie ma co się tutaj silić na wymyślne metafory opisu dźwięku lub używać karuzeli parafrazowej, gdzie i tak przeinaczysz to na swój sposób, przykładowo ja się totalnie nie zgadzam z niektórymi opisami kolumn za Twoim pośrednictwem. Niejednokrotnie "portretowałem"  pasmo basowe, a i tak uważasz, że w moim przypadku musi być wszystko nim zgniecione, więc się w tej kwestii nie dogadamy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ufo27 napisał:

Ktos zna lub sluchal dynaudio emit 50 ? -6db przy 26hz

Tak,

18 godzin temu, ufo27 napisał:

Co to znaczy ze dynaudio nie nadaja sie do glosnego sluchania ? Takie opinie znalazlem.Co sie dzieje z dzwiekiem? 

Musisz zapytac tego od opinii

18 godzin temu, ufo27 napisał:

Gdzies juz ktos o nich pisal ze sa calkiem dobre tylko kurde ta tuba mnie odstrasza no i ogromna dziura na srednicy w miejscu podzialu jak każdy klipsch.Pewnie czekala by mnie ingernecja w zwrotnice jak basowo by podeszly nie wiem czy nie lepiej juz rf7 mk2

Taka sama jest w RF7 za 2 krótnie albo i 3 wieksza cene i ludzie mowia ze jest ok.

Taki styl. No Klipsch znajduje takich odbiorców.

14 godzin temu, ufo27 napisał:

Ciekawe jak wypadly te kolumny w teście....ktos slyszal takie zestawienie ?

Screenshot_20240619-161025_(1).png

Wielkosc membran i zawieszen w tych polkach budzi nadzieje....

Tak.

 

@Chmarski dobrze że naprawiasz watek. Serio!

@ufo27 sa kolumny z mocnym basem w podłogowych. Subwoofer to proteza? Niestety nie ogarniam takiego pdoejscia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

 

@ufo27 sa kolumny z mocnym basem w podłogowych. Subwoofer to proteza? Niestety nie ogarniam takiego pdoejscia.

Tak jak pisałem gdybym planowal miec suba to ok wtedy kupuje odpowiednie kolumny i do tego suba.Ale majac duze kolumny ktore kupiłem z myśla pelnego grania maja niedostatki tego niskiego pasma to dokupujac potem subwoofer dla mnie to juz pudrowanie syfa.

 

A ja caly czas podkreślam ze mi chodzi o duze kolumny z pelnym pasmem.Duze odnosi sie głownie do dzwieku.Ma byc duzy dzwiek.

Bo majac ma silver 500 kolumny dosc duze ale dzwiek malutki i plastikowy.....dla mnie powtarzam dla mnie kibel totalny.20230704_173530.jpg.9ed806d6b312d260458d3cdeee783bd6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ufo27 napisał:

majac duze kolumny ktore kupiłem z myśla pelnego grania maja niedostatki tego niskiego pasma to dokupujac potem subwoofer dla mnie to juz pudrowanie syfa.

Nie podchodź do tego w ten sposób. To nie jest proteza czy pudrowanie tylko dopełnienie brzmienia. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze poprostu niektorzy maja bardzo wysokie wymagania, co do kolumn, wręcz nie realne?

Coś jak bagażnik wypełniony głośnikiem i dźwięk który może do uszkodzenia słuchu doprowadzić 😏

Z drugiej strony, bylem na odsluchu w salonie raz, wśród odsluchiwanych kolumn byly Sonus Faber Sonetto chyba 3. Kilka sekund I wolalem pana by je zabral. Zero wypełnienia, jakiś taki chudy ten dźwięk był. O dziwo wcześniej słuchałem Sonetto podstawkowych i ten dźwięk był przyjemniejszy. Dziwne to było .

Te same utwory, ten sam wzmacniacz, to samo miejsce i kable.

Zgadzam się z @Chmarskitotalnie, jeśli chodzi o krytykę sprzętu i używane przy okazji okreslenia. Mozna to w inny sposób opisac. 

 

 

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Artur Brol napisał:

Z drugiej strony, bylem na odsluchu w salonie raz, wśród odsluchiwanych kolumn byly Sonus Faber Sonetto chyba 3. Kilka sekund I wolalem pana by je zabral. Zero wypełnienia, jakiś taki chudy ten dźwięk był. O dziwo wcześniej słuchałem Sonetto podstawkowych i ten dźwięk był przyjemniejszy. Dziwne to było .

Kwestia dostosowania do wielkości pomieszczenia - wg mnie klucz w dobieraniu kolumn. Muzyka i dźwięk to wciąż tylko i aż ciśnienie akustyczne, które odbija się po ścianach, przedmiotach, jest tłumione etc. I dodatkowo odbite fale "walczą" z tym które wychodzą z kolumn i są różne efekty.

 

34 minuty temu, ufo27 napisał:

Bo majac ma silver 500 kolumny dosc duze ale dzwiek malutki i plastikowy.....dla mnie powtarzam dla mnie kibel totalny.

A czym napędzasz te Silvery ?

 

22 minuty temu, Chmarski napisał:

Nie podchodź do tego w ten sposób. To nie jest proteza czy pudrowanie tylko dopełnienie brzmienia. 

 

Oj nie jest protezą :) Sub ma własny drive, ma dużo większe magnesy, można go do wyregolować do pomieszczenia, muzyki etc. Jest to wręcz przeciwieństwo protezy ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć w domu bas jak w aucie, to dostosuj ilość głośników. Porównaj prostą rzecz, mając załóżmy tubę fi 30cm przy objętości auta z bagażnikiem bujasz basem około 4,5 metrów sześciennych. Typowy pokój o powierzchni 20 metrów kwadratowych i wysokości 2,40 m, daje 48 metrów sześciennych, więc trzeba by wstawić 10 głośników fi 30 cm z odpowiednio mocnymi wzmacniaczami, by to wyrównać. Żadne domowe kolumny tak nie zagrają, więc bez subów się nie obejdzie. Jest temat w kinie domowym o robiących konkretną robotę czterech subach, bo pozwalają po panować mody pomieszczenia i wypełniają je konkretnym basem. To może być rozwiązanie problemu, tylko trzeba sobie uświadomić, że mając wysokie oczekiwania co do ciśnienia basu, trzeba wielu głośników, czyli dużej powierzchni drgającej by go dostać. Kolumny z dwiema dwudziestkami na basie w przykładowych 20 metrach kwadratowych, to jak głośniki fi 10 centymetrów w aucie, nie mają prawa zagrać konkretnym basem. Fizyka jest prosta i konkretna, im większa objętość pomieszczenia, tym potrzebna jest większa powierzchnia drgająca głośników. Więc bez większej ilości basowców się nie obejdzie, fizyki nie oszukasz.

I w tej sytuacji obrażanie się na zbyt małe w stosunku do potrzeb konsumenckie  kolumny, o to że nie trzęsą wszystkim jest delikatnie rzecz ujmując niepoważne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pavello napisał:

Kwestia dostosowania do wielkości pomieszczenia - wg mnie klucz w dobieraniu kolumn. Muzyka i dźwięk to wciąż tylko i aż ciśnienie akustyczne, które odbija się po ścianach, przedmiotach, jest tłumione etc. I dodatkowo odbite fale "walczą" z tym które wychodzą z kolumn i są różne efekty.

Dodam ze w tym czasie rowniez sluchalem innych podlogowek i to nie malych. Chyba MA Gold 5g, Emit 50 i cos tam jeszcze, ale nie pamietam co. Tylko z Sonetto tak i dziwny efekt byl. 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, michaudio napisał:

Jeśli chcesz mieć w domu bas jak w aucie, to dostosuj ilość głośników. Porównaj prostą rzecz, mając załóżmy tubę fi 30cm przy objętości auta z bagażnikiem bujasz basem około 4,5 metrów sześciennych. Typowy pokój o powierzchni 20 metrów kwadratowych i wysokości 2,40 m, daje 48 metrów sześciennych, więc trzeba by wstawić 10 głośników fi 30 cm z odpowiednio mocnymi wzmacniaczami, by to wyrównać. 

To chyba nie do końca tak działa, tzn. nie tylko kubatura pomieszczenia odgrywa rolę. Gdyby tak było jak mówisz to na koncercie na Narodowym trzeba by wstawić ze 100 razy więcej głośników żeby uzyskać stosunek powierzchnia membran/kubatura podobny do tego w aucie.

W aucie ma znaczenie tez bliskość powierzchni odbijających, odległość od głośników, relatywnie dobra „akustyka” (nieregularny kształt „pomieszczenia podsłuchowego”, sporo tłumienia).

Zauwaz ze jak masz kabrioleta z rozłożonym dachem to natężenie dźwięku nie spada drastycznie pomimo tego, ze kubatura jest teoretycznie nieskończona ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki, kto zainteresowany Wiedzą z zakresu kolumny z mocnym basem/akustyka może najwyższy czas na naukę?

Na priv proszę, ponieważ reklama tu nie potrzebna . Udostępnię numer telefonu. Wykładowca to życzliwy gość. Nie zaszkodzi, a pomoże.

Ufam, że życie wtedy stanie się prostsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Artur Brol napisał:

Tak z ciekawości Panowie, narzekający na brak basu, może jeden lub 2 utworki byście wymienili, których używacie do testu.

Chętnie sprawdzę to u siebie. Jestem bardzo ciekaw wyniku.

Jeśli to nie problem oczywiście. 

A posłuchaj np Dogs Pink Floyd , 7 min, tam jest fajne ciśnienie niskiego basu (jak kolumny są w stanie odtworzyć).

Ew włącz kawałek Avratz zespołu Infected Mushroom. Tu jest takie fajne stopniowanie niskich tonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ufo27 napisał:

dla mnie powtarzam dla mnie kibel totalny.

Nie tylko dla Ciebie, doskonale to opisałeś badziewnie plastikowy dźwięk, muzyka jest jakby wyprana.

 

20 minut temu, Artur Charicki napisał:

pomyśleć że mi basu nie brakuje

A jaki model? Może słyszałem.

 

Panowie tutaj nie chodzi o zgniecenie basem w samochodzie tylko, iż w tej kubaturze dźwięk jest niesamowicie przyjemny, wokal się nie narzuca, wysokie również nie piłują uszu, mają barwę, która nie męczy, a stopa nie jest wyprana. Niech sobie ktoś puści szum fal na silverach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pavello napisał:

 

A czym napędzasz te Silvery ?

 

 

Napedzałem juz ich nie mam.A wiec tak yamaha as1000,2000,2100,701,rn602,onkyo 9070,9000r,atoll 100,nad356,cambridge cxa, pioneer a50 jakies sonaiaki es to gralo z silverami.

Na dzien dzisiejszy mam Onkyo m5000r, p3000r i rz840. System byl 5.2 tera. Jest 4.0

Panowie odrazu odnosze sie do wpisow z gory o tym ze nie należe do osob ktore szukaja basu jak nie raz slyszy sie na ulicy to przesada zas w druga strone.I sorry za uzycie slowa kible w stosunku do silverow ale czlowiek wydaje nie male ciezko zarobione pieniadze a potem takie cos to mnie wkur... bierze 😡

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te Sonetto nie były wygrzane?

3 minuty temu, majkel74 napisał:

Dogs Pink Floyd

Obstawiam, że masz na myśli wersję z "Animals (2018 Remix)". Z tej samej płyty podrzucam "Pigs (Three Different Ones)" od 6:23 wchodzi czołgający się po podłodze burzący bas.

Albo się go nie słyszy, albo słyszy po cichu, albo ma się wrażenie, że zaraz podłoga i ściany popękają. W zależności od wrażenia można określić czy bas schodzi nisko ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, majkel74 napisał:

A posłuchaj np Dogs Pink Floyd , 7 min, tam jest fajne ciśnienie niskiego basu (jak kolumny są w stanie odtworzyć).

Ew włącz kawałek Avratz zespołu Infected Mushroom. Tu jest takie fajne stopniowanie niskich tonów.

Avraz u mnie brzmi powiedziałbym,  naturalnie. Może tych niskich by się trochę więcej przydało,  ale jest dobrze.

Dogs, Pink Floyd, no nie znam się na instrumentach, ale tam nie słyszałem żadnych z których by niskie tony miały się wydobyć. W tej 7 minucie. 

Ogólnie te kolumny które mam, to nie są jakieś duże skrzynki,  ale na ich gabaryty niskie są całkiem przyjemne.

Oczywiście, słuchając Dali Korę, utworu z Różowej pantery, to chyba temat przewodni był, stwierdziłem że ten basik u mnie jest, w porownaniu z tymi Dali ubogi. Patrząc jednak na wielkość, łatwo to zrozumieć.

Coś mi się wydaje że koledzy poszukujący Tego Jedynego Basu będą go musieli długo szukać, jeśli on jest wogole w kolumnach o normalnych gabarytach obecny, w oczekiwanej przez nich ilości. 

Inaczej albo sub, albo większe kolumny. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...