Skocz do zawartości

Programowalne DAC-i , z możliwą delikatną korekcją krzywej /EQ


Marek333

Recommended Posts

Tak się zastanawiam nad takim "wynalazkiem"  - Dobry jakościowo  DAC  w którym można by  zmieniać lekko krzywą korekcyjną dźwięku 

Czy słyszeliście o DAC-ach  programowalnych ?  W ten sposób że można by   programować zmienne krzywe korekcyjne , np podnosić lub opuszczać o kilka Decybeli   wybrane częstotliwości ?

Prawdopodobnie są takowe  DAC-ina rynku. Takie jakby połączenie DAC-a z  delikatnym Equalizerem.

Wyobraźmy sobie czy nie byłoby miło mieć DACa do którego mamy np 4 firmwary  i  wgrywamy taki firmware,  który najbardziej będzie nam pasował do toru audio (cieplejszy, zimniejszy, neutralny)

Np. ocieplał średnicą w pewnym stopniu, a sam dół leciutko podbijał. Albo otwrotnie, komuś komu brakuje  trochę góry , lekko ją uwypuklał...
Byłoby to o tyle wygodne, że zmieniając resztą toru np kolumny, można by  mieć jednego takiego uniwersalnego DAC-a który odpowiednio zmieniałby swoje działanie/krzywą tak abyśmy mogli sobie dopasować do upodobań
Wiem że Denafrips miał kilka firmwarów i można wgrywać -  o tym w sieci kilka osób pisało, informując że np najnowszy mniej im odpowiadał niż "poprzedni"  


Zapraszam do dyskusji w temacie :) 

PS. To niech będzie taką małą wskazówką, pomysłem  dla polskich producentów DAC-ów. 
Dołączcie  w komplecie do sprzętu np 4-5 firmwary,  z opisem  i wydrukowaną krzywą EQ .
Jestem przekony, że znalazłoby się na rynku światowym masę chętnych na takie DAC-i. To nie miałaby być dodtkowa sekcja EQ czy preamp ale programowalna podstawowa elektronika DAC-a przez wgrywany firmware. Tak aby jakość  audio została najwyższa.
Oczywiście  podstawowy firmware powinien być NEUTRALNY.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek333 changed the title to Programowalne DAC-i , z możliwą delikatną korekcją krzywej /EQ
Napisano (edytowany)

O kurczę..  czyli coś takeigo funkcjonuje.
No to obciach, że chciałem wyważać otwarte drzwi, sorry.. Intencja była dobra ale wiedzy mi zabrakło o tych sprzętach ;) 

Dzięki.

W tym Adi nie ma wejścia coaxialnego ? Czy mylę się ? Bo tych wejść obok na tylnym panelu nie rozpoznaję. Jak to łączyć cyfrowo gdy nie chcę przez USB?
Czyli teraz widzę że to musi być DAC z DSP. ,OK .
Pytanie  jak to gra w realu np w stosunku do Denafripsa PONTUSA II ,  na  którego się najbardziej na razie nastawiłem

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek333 napisał:

O kurczę..  czyli coś takeigo funkcjonuje.
No to obciach, że chciałem wyważać otwarte drzwi, sorry.. Intencja była dobra ale wiedzy mi zabrakło o tych sprzętach ;) 

Dzięki.

W tym Adi nie ma wejścia coaxialnego ? Czy mylę się ? Bo tych wejść obok na tylnym panelu nie rozpoznaję. Jak to łączyć cyfrowo gdy nie chcę przez USB?
Czyli teraz widzę że to musi być DAC z DSP. ,OK .
Pytanie  jak to gra w realu np w stosunku do Denafripsa PONTUSA II ,  na  którego się najbardziej na razie nastawiłem

Na zdjęciu jest wersja Pro ADI-2, z dodatkowymi interfejsami przez specjalny kabel. Wersja bez Pro ma zwykle gniazdo coaxial. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Obecnie bawię się  sprawdzając jak parametryczny EQ można  fajnie  ustawić w Wiim Pro Plus  (zniosłem ze strychu odłożonego na półkę  :) )  / odłączyłem  "na chwilę" Lumina D3 i testuję i przyznam że jestem w szoku i dylemacie... 
Na pewno mogę założyć że jednak  DAC zewnętrzny będzie dużo wyższej  jakości  oferował QS , niż takie korekty w EQ na Wiim P+  chociaż przyznam że nie wiem czemu nie słyszę jakiejś spadku jakości (może mam  za stare uszy , testowałem 20 Hz-17500 Hz słyszę mimo 57 lat ) , to mnie przekonuje do zakupu i dobrania czegoś jednak .
Czas pożczyć  i sprawdzić nausznie   w moim torze. audio  Proces tego rozpoczęty... zresztą, mail wysłany do jednego salonu na razie,.

 

PS. Panowie dajcie proszę jakieś linki (do tych modeli bo często mają kilka odmian ) bo przyznam że nie interesowałem się wcześniej  DAC-ami i same nazwy nic nie mówią . Czas nadrobić luki w wiedzy. :)  

 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

---edit

Należą się wyrazy szacunku dla autora oprogramowania JPLAY. Z przyjemnością wydałem  te parę złoty na ten program . Zasługuje na megapopularyzację na świecie -polska super firma. Po prostu jest dla mnie tak mega-wygodny że jak używam to  naprawdę ciągle zastanawiam się ..czemu producenci super-hardwaru  - Lumina zatrudnili takich łosi, którzy uparli się żeby  wykonać taką oplikację że można się załamać  :(  , tak nieprzyjazna jest apka Lumina dla mnie ..  (gra super ale  UI interface  aplikacji jest wg mnie   2/10 pkt ). Nawet nie można w niej  po ludzku odtwarzać po kolei utworów wchdząc w Albym czy Playlistę / trzeba cały album dodawać do lewej listwy echh.. 

Zmierzam do tego że w czasie takiego testowania w JPLAY megawygodnie jest wejść w Playlisty (zbiorcze) i można się przełączać ogromnie wygodnie i szybko między takimi samymi Playlistami w Tidalu i Qobuzie + np. między np 3-ema podłączonymi urządzeniami i porównywać / tak właśnie korzystam. Porównanie bardzo wiarygodne są gdy tak się przełącza w jednej aplikacji między tym samym utworem w 3 urządzeniach lub 2 streaming- źródłach.  Nie mam  nic współnego z prroducentemale piszę BO MUS SIĘ NALEŻĄ SŁOWA TE. Bez tego programu już nie wyobrażam sobie słuchania czy testowania. :)  No to zrobiłem reklamę JPLAY bezpłatnie komuś hi hi . Niech ma! 

16 minut temu, ProjectPi napisał:

Samych Fleksow jest kilka wersji i 3 warianty wersji pierwszej, więc zależy, na czym głównie Ci zależy. 

Zależy mie aby miał coaxial wejście , minimum  24/194 , Nie chcę USB - nie korzystam i nie będę,. żadnych plków z serwera NAS czy kompa. Wyjścia XLR ! - potrzebuję do pętlki DAC-Loop Hegla
Bardzo dobra dynamika, ocieplenie, vocal (słucham głównie wokalu), może być lekkie obniżenie góry bo moje AV Qr5+H390 są za szczegółowe czasem

więc  przydałoby się ocieplenie - to główny cel zakupu DACa zewnętrznego
PS. na razie mój wybór padł na PONTUSA II 12th-1 oraz Chorda lub ewentualnie HOLO SPring 3 lvl2 (ale tu muszę pomyśleć bo kupa pienidzy się robi dlatego najbardziej mi PONTUS podchodzi.. ) / cena + podobo ocieplenie i dynamik. dlatego cchę pożyczyć i kupić jak mi poprawi wtorze moim QS ładnie , na co liczę.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ProjectPi napisał:

Samych Fleksow jest kilka wersji i 3 warianty wersji pierwszej, więc zależy, na czym głównie Ci zależy. 

Ogólnie polecono mi tego Flexa:

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/flex

Oraz ewentualnie takie coś do kompletu:

https://syncronice-shop.com/all-products/syncronice-dx

@Marek333 Sorki, że Ci się nieładnie wepchnąłem w wątek, wybacz 😊

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Ja jestem wdzięczny bardzo za wszelkie  sugestie , nie wiem za co przepraszasz   @Adi777  Dzięki !

`oglądam linki @Adi777  pamiętajmy, że ja potrzebuję koniecznie wyjścia XLR do pętli. DAC-loop.Hegla
Zresztą   mając na uwadze że XLR-y grają zawsze bardziej dynamicznie niż RCA pokupowane mam dobre kable XLR a nie RCA  ... wolałbym by to na nich jechało.
PS. Coś około do  10-12.000  PLN  budżet założyłem ,  nie muszą być w tak niskich przedziałach cen.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Adi777 napisał:

Ogólnie polecono mi tego Flexa:

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/flex

Oraz ewentualnie takie coś do kompletu:

https://syncronice-shop.com/all-products/syncronice-dx

@Marek333 Sorki, że Ci się nieładnie wepchnąłem w wątek, wybacz 😊

Z tym drugim to chyba DAC zbedny, tak? Moze zatem cyfrowa edycja Fleksa, bez wyjsc analogowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jaka różnica w praktyce będzie między tym wymienionym przez Ciebie procesorem dźwięku  -  https://blackdotaudio.eu/minidsp-shd-studio-all-digital-dirac-live-2x4-processor-(digital--streamer),357,10791.html

a powiedzmy DAC-iem PONTUS II ?

@Kraft  i innie
Bardzo Wam dziękuję , zaproponwaliście jakieś kosmicznie fajne alternatyw dla mnie
Przyznam że nie znam tych sprzętów, muszę poczytać. bo w takim razie czy są to lepsze rozwiązania niż DACi ?
Proszę doedukujcie mnie ciemniaka.....  bo nie mam pojęcia czy to może  mi zastąpić PONTUSA II a na to wygląda. Po prostu nie wiam czy np takie procesory nie obniżają dynamiki i szcegółowości . Jesli nie , to w czym są gorsze od DACów, skoro są tańsze 2-3 krotnie ?

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Ten jest fajniejszy, i prostszy w obsłudze wydaje mi się niż zaawansowane procesor do korekcji dżwieku pomieszczenia , wymagający oprogramowaniai komputera + znajamości..  chyba nie dla mnie....


Fajny ten jest bardzo ładnie wygląda -  RME ADI-2 DAC FS  - https://supersound.pl/60996-rme-adi-2-dac   to chyba @Kraft podobny zasugerowałeś  natomiast ten model ma to co potrzebuję 
coaxialne wejście oraz 2 wyjścia XLR

Zapytam wprost: czy wg Was to lepszy wybór uwzględniając moje oczekiwania opisane wyżej niż PONTUS II ?
Bo tak  mi się spodobał że chyba zapomnę o wszystkich DAC-ach które mi codziły po głowie ....
Jeśli ktoś ma RME ADI-2 DAC FS   , bardzo proszę o info z praktycznego użytkowania. Komuś musze postawić niezłe piwo za tą podpowiedź , a czuję że się sprawdzi niesamowicie jak czytam opinie  maniaków audio,  takich jak jak my ....  I ocieplenie, i dynamika...i wejścia takie jakie mi potrzeba do Hegla DAC-Loop.
To powinno po prostu  fruwać , jak teraz czytam opisy :)  
I po co mi DAC-i za 10-15 tysięcy..... jak to mi załatwi wszystko chyba że czegoś  nie wiem... lub nie zrozumiałem.. 

 

 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Naprawdę jestem wdzięczny bardzo za tą sugestię. Dodatkowo ma wyjście słuchawkowe , które jak opisują ma też świertną jakość. Tak naprawdę będę mógł sprzedać w tym momencie bo sądzę (że ustępuje jakością choć jest niezły) nabyty ostatnio  - iFi Audio ZEN CAN Signature  

Takim przetwornikiem skoryguję sobie wszystko co mam w głowie i uszch do korekty .. 
Czy wg Ciebie nie redukuje takie urządzenie dynamiki i szczegółowości ?  I czy jest podobne jakieś żeby sobie jeszcze przejrzeć , innny możze model czy innej firmy tak fajny io dobry czy raczej trzymać się tego warto ? / i tak ja zdecyduję, wiem... ale bardzo cenię sobie zdanie Przedmówców  w tym wątku , nie wpadłbym po prostu na to sam...

Szacunek .  Stąd te dopytania zanim kupię.

9 minut temu, lpomis napisał:

Nie wiem. Ale z ałdiofilami to jest często tak, że jak któryś wywali ponad 10k na jakiś gadżet, to z automatu gra mu lepiej i wychwala pod niebiosa (oczywiście do czasu kolejnej zmiany). Jakby ktoś takiemu przepiął nową zabawkę pod jego nieobecność i zamienił na inną, to w życiu by się nie zorientował.

To fakt, jestem o tym  głęboko przekonany. Ja staram się patrzeć jak co funkcjonuje a nie ile kosztuje i czy spełnia moje potrzeby. Ale z drugiej strony muszę przyznać że najczęściej jakość idzie w parze z ceną , niestety.. Jednak w tym wypadku uważam że cena jest bardzo dobra ! za takie możliwości jak czytam i właśnie zagłębiam się w bebechy tego urządzenia i możliwości na YouTubie coby o tym wynalazku wiedzieć trochę wiecej.

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marek333 napisał:

Nawet nie można w niej  po ludzku odtwarzać po kolei utworów wchdząc w Albym czy Playlistę / trzeba cały album dodawać do lewej listwy echh.. 

Marek333 nie jest to  prawdą. W ustawieniach systemu są opcje do wyboru jak ma być odtwarzane, i jest możliwość automatycznego odtwarzana po naciśnięciu folderu płyty czy też utworu na płycie.

 

43 minuty temu, Marek333 napisał:

Fajny ten jest bardzo ładnie wygląda -  RME ADI-2 DAC FS  - https://supersound.pl/60996-rme-adi-2-dac   to chyba @Kraft podobny zasugerowałeś  natomiast ten model ma to co potrzebuję 
coaxialne wejście oraz 2 wyjścia XLR

Zapytam wprost: czy wg Was to lepszy wybór uwzględniając moje oczekiwania opisane wyżej niż PONTUS II ?

Zdecydowanie nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Znam NA WYLOT każdą opcję w oprogramowaniu Lumina swojego D3 . Można odtwarzać album i playlistę przytrzymując myszką na nim i wrzucając "Zamień Kolejkę " tą na lewo, 
Ale NIE ma możliwości wchodząc w folder gdzie jest lista utworów ,  kliknąć  w prwej części ekranu z listą utworów  i żeby ta lista sobie szła i była odtwarzana. 
Chyba zgodzisz się z tym ?  A o to mi chodzi.

Co do Twojego NIE na drugą część postu , napisz czemu  piszesz NIE jest to lepsze rozwiązanie od PONTUSA II ., bo to niewiele daje informacji samo krótkie: "Zdecydowanie NIE".
 

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instrukcjaLumin.JPG.d5ffa870cef180898e00fca0ad0976d0.JPG

Miałem różne zabawki, dokładałem co raz kolejny klocek. To były tylko kolejne zabawki, nic lepszego mi nie wniosły a generowały niepotrzebne wydatki. Na pewno już nigdy nie będę bawić się w DSP. Lepiej zainwestować w akustykę i kupić konkrety DAC, lub streamer niż stosować półśrodki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Aż nie wierzę że to zafunkcjonuje!  Zaraz sprawdzę , aż nie wierzę że to będzie tak jak oczekuje.
Jeśli tak wielki szacun!  
Zaraz przełączę bo  odłączyłem dziś Lumina do testów czegoś tam..

---edit

Przykro mi ale nie masz racji. Każdą z 3 opcji FULL/Auto/Off próbowałem i inne zmieniałem ustawienia, rstartowałem soft i samego Lumina i d...pa blada..
Ten soft jest bardzo nieprzyjazny ! 

Zawsze tak samo, nieprzyjemnie, czyli jeden utwór dodaje się do lewej kolumy.  Soft mam najnowszy, załączam zrzuty moich ustawień z L umina  D3

 

Zrzutekranu2024-02-25o21_57_19.png.0c47cd4decfe4754b61b74f880ec8f0d.pngZrzutekranu2024-02-25o21_56_46.png.1a6854b86b127d02bd6a8c4f4278105d.png

Edytowano przez Marek333
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...