Skocz do zawartości

Tani soundbar dla laika


Recommended Posts

7 minut temu, Janeo napisał:

Soundbary spełniają te warunki, szczególnie te z opcją AI czego nie mają kolumny. Nie mówiąc już o dźwięku przestrzennym i subwooferze. 

AI? Dekadę temu to się nazywało smart. A dwie dekady temu surround. Całe szczęście w normalnym audio nazewnictwo pozostało w zasadzie niezmienne.

Dźwięk wirtualizujacy to w zasadzie nie zasługa głośniczków w belce. To zwykły, najzwyklejszy cyfrowy procesor dźwięku. I może być także w stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Janeo napisał:

ludzkiego, a od rozumienia dialogów i od efektów dźwiękowych. Soundbary spełniają te warunki, szczególnie te z opcją AI

Sugerujesz, że głośnik centralny odtwarzający dźwięki (np z materiału zapisanego w Dolby Digital) z kanału centralnego emituje niezbyt niezrozumiałe dźwięki i  potrzeba do tego jakiegoś AI, żeby te dialogi wyraźnie rozumieć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Butler napisał:

AI? Dekadę temu to się nazywało smart.

Oto dwie z wielu charakterystyk AI dźwięku: 
"AI analizuje i optymalizuje parametry DSP dla każdej sceny filmu pięć razy na sekundę. Oznacza to natychmiastową analizę każdej sceny w czasie rzeczywistym, skupienie się na różnych elementach składowych ścieżki dźwiękowej (takich jak dialogi, muzyka w tle, dźwięki otoczenia czy inne efekty dźwiękowe), jak również automatyczną optymalizację ogólnego efektu przestrzennego uzyskiwanego z danego zestawu kina domowego." 
"Funkcja AI wykorzystuje adaptacyjną regulację dźwięku, aby automatycznie dostosowywać zakres częstotliwości i rozszerzenie pola dźwiękowego do gatunku oglądanych treści (wiadomości, muzyki lub filmów)."

Tak to się nazywało dekadę czy dwie dekady temu? 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Janeo napisał:

"AI analizuje i optymalizuje parametry DSP dla każdej sceny filmu pięć razy na sekundę. Oznacza to natychmiastową analizę każdej sceny w czasie rzeczywistym

To jest jakiś marketingowy bełkot, z którego nic nie wynika.

'Analizuje 5 razy na sekundę [...] co oznacza analizę w czasie rzeczywistym'

43 minuty temu, Janeo napisał:

skupienie się na różnych elementach składowych ścieżki dźwiękowej (takich jak dialogi

Powiedz mi co wynika z tego skupienia sie na np dialogach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marketing owszem, bo AI winno kojarzyć się z uczeniem maszynowym a tutaj niewątpliwie go nie potrzeba bo i po co jeśli warunki słuchania są w zasadzie niezmienne. Choć skomplikowane algorytmy obróbki dźwiękowej na pewno tak. Natomiast co do skupienia polecam literaturę. 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Janeo napisał:

"Funkcja AI wykorzystuje adaptacyjną regulację dźwięku, aby automatycznie dostosowywać zakres częstotliwości i rozszerzenie pola dźwiękowego do gatunku oglądanych treści (wiadomości, muzyki lub filmów)."

Czyli oryginalny zakres częstotliwości - który jest pod kontrolą np realizatora dźwięku lub producenta muzycznego - jest nieodpowiedni i trzeba go dostosować? 😉. Jeżeli trzeba 'podbić' głos w wiadomościach to oznacza to nic innego jak to, że sprzęt jest słaby i trzeba się jakoś ratować. Ok, już się więcej nie będę znęcał nad tym tekstem reklamowym

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Sugerujesz, że głośnik centralny odtwarzający dźwięki (np z materiału zapisanego w Dolby Digital) z kanału centralnego emituje niezbyt niezrozumiałe dźwięki i  potrzeba do tego jakiegoś AI, żeby te dialogi wyraźnie rozumieć?

Kolega raczej wyraża przewagę sounbara w kwestii dialogów i mowy, ale w stosunku do zestawów stereo. Troszkę muszę przyznać racji że pelnozakresowe pełnoprawne fronty niekoniecznie dobrze sprawdzają się w tej roli. Mastering filmów jest różny, a jak jest lektor to już tragedia, nienawidzę jak voice over Piotr Borowca rezonuje basem.

Dlatego zestaw kina domowego ma głośnik centralny, dialogi wówczas są bardzo czytelne i nie przeszkadzają. Belki czerpią z tego korzyści bo soundbar to taki lekko przerośnięty central.

Jeśli jednak mowa o wirtualiacji to stereo z DSP kładzie soundbar na łopatki. Fizycznego rozstawienia glośników nie zastąpi żadna elektronika.

1 godzinę temu, Janeo napisał:

AI analizuje i optymalizuje parametry DSP

Jakie AI... Jaka sztuczna inteligencja? Bzdura do kwadratu. Nic się od lat tej materii w zasadzie nie zmieniło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Butler napisał:

Kolega raczej wyraża przewagę sounbara w kwestii dialogów i mowy, ale w stosunku do zestawów stereo. Troszkę muszę przyznać racji że pelnozakresowe pełnoprawne fronty niekoniecznie dobrze sprawdzają się w tej roli. Mastering filmów jest różny, a jak jest lektor to już tragedia, nienawidzę jak voice over Piotr Borowca rezonuje basem.

Coś w tym musi być, chociaż to raczej nie problem kolumn stereo - nierzadko słyszę, że ludzie oglądają polskie filmy z włączonymi napisami bo nie słyszą wyraźnie dialogów. Takie opinie słyszałem od osób odtwarzających filmy na telefonach komórkowych i na wbudowanych głośnikach w TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Butler napisał:

Belki czerpią z tego korzyści bo soundbar to taki lekko przerośnięty central.

Chudy i długi  zazwyczaj ale żeby od razu przeorośnięty... ;) Chociaż fakt, są belki które mocno "przytyly".

 Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem film z lektorem. Lubię głos Knapika albo Czubównej ale są pewne granice ;)

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemeklbn napisał:

Coś w tym musi być, chociaż to raczej nie problem kolumn stereo

Bo to nie jest problem stereo. Mastering czasem bywa irytujący, on jest problemem. Belki swoimi mikrymi głośniczkami nie są w stanie zejść w te irytujące tony i tylko tak potrafię sobie wytłumaczyć argument ich "przewagi" w dialogach.

Spróbuj dać central w kinie na fullband, ło rety... Jak mocny zawodnik to skutecznie może powkurzać. Stąd cut 80hz się sprawdza. Jak mam kino to nie mogę sobie przypomnieć bym oglądał film z podobnymi problemami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Jeśli jednak mowa o wirtualiacji to stereo z DSP kładzie soundbar na łopatki. Fizycznego rozstawienia glośników nie zastąpi żadna elektronika.

Jakie AI... Jaka sztuczna inteligencja? Bzdura do kwadratu. Nic się od lat tej materii w zasadzie nie zmieniło.

Dokładnie. Fizycznego nie da się, w sounbarach są 2 tylne głośniki a często i boczne 😉

Oczywiście prawdziwej AI tam nie ma, ale jakaś "optymalizacja DSP", jakaś aktywna wybiórczość jest, bo jak słucham rozmów ze studia TV to dźwięk brzmi wyraźnie nawet jak cicho, choć uderzająco garnkowato. Jak przychodzi inna scena (np. na 10 sek.) to ku zaskoczeniu soundbar potrafi nagle zalać pomieszczenie pełnym dźwiękiem w szczególności jak dołącza subwoofer.  
Oczywiści entuzjaści pełniejszych dźwięków na te 10 sekund mogą sobie przełączyć na kolumny głośnikowe stereo 😉

Odnośnie tej tzw. "AI", to jedna nie równa się drugiej. W moim TV 65" 8K czyli jak na górną półkę winna być idealna, to dźwięk jest falujący, dudniący nieraz aż ucho boli, nie mówiąc o przerysowywania wysokich tonów - i to wszystko dodatkowo, być może, w oparciu o mikrofon z pilocie. Do tego mój TV nie radzi sobie z wyrównywaniem głośności z reklam gdzie mój soundbar radzi sobie wprost fantastycznie, poziomy nie do zauważenia. Jak już jesteśmy przy tym temacie to wątpię, żeby kolumny stereo radziłyby sobie z problemem wyrównywania głośności 😉

Edytowano przez Janeo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Janeo napisał:

Jak już jesteśmy przy tym temacie to wątpię, żeby kolumny stereo radziłyby sobie z problemem wyrównywania głośności 😉

Amplitunery kina mają te opcje. Mało tego, często można je konfigurować jak bardzo mają być agresywne w działaniu.

A kolumny to tylko element wykonawczy. DSP - procesor tu ma na wszystko wpływ. I wcale nie jest problem zaangażować w zwykłe 2.0 taki procesor.

Jak Skynet się zbuntuje wyrzucisz belkę na śmietnik? 😀

12 minut temu, Janeo napisał:

TV 65" 8K

8K? Serio? Jaki model? Napisz coś więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, dzieciaki, to LG 65NANO993 NanoCell 8K AI już niedostępny, a innych 8K już nie będzie bo UE zakazała gdyż są nieekologiczne, bo jak na ekologię żrą za dużo prądu. Pierwsza cena 12.900 zł. 

Matryca 8K, a każdy dobrej jakości film np. w 1080p (o ile wiem można to nazwać 2K -takie są wszystkie z tv naziemnej czy satelity) skaluje sam do 8K przy użyciu - a jakże - sztucznej inteligencji AI. Obraz taki, że padasz na ziemię. 

Edytowano przez Janeo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Janeo napisał:

Matryca 8K, a każdy dobrej jakości film np. w 1080p (o ile wiem można to nazwać 2K -takie są wszystkie z tv naziemnej czy satelity) skaluje sam do 8K przy użyciu - a jakże - sztucznej inteligencji AI. Obraz taki, że padasz na ziemię.

I znowu marketing wygrał z fizyką! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku jesteś wobec mnie tutaj bezczelny dzieciaku, naprawdę trochę skromności a na pewno nauki by Ci się przydało. 

Na tym kończę.

15 minut temu, Butler napisał:

Dzieciaku, Twoje cztery TV nie zakryją mojego jednego haha. No ja nie wiem co większe wrażenie zrobi, moje 4K czy Twoje 8k. Spytaj może AI.

O tym dzieciaku nie było do Ciebie. Raczej to tego co w następnym poście wątpił w używanie 8K w Polsce. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest sens 8K w takim maleństwie oglądać? W TV są o wiele ważniejsze parametry obrazu niż rozdzielczość. Nie twierdzę że Twój TV słabo wygląda, podważam tylko istotę 8K samą w sobie. Siedząc około 3m od ekranu mam problem z odróżnieniem FHD od UHD, a ekran ma ponad 250cm szerokości. Jak się zbliżam ok, ale przy dwóch metrach czuje się jak widz na korcie tenisowym.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...