Skocz do zawartości

Nowy sprzęt i załamka


jabar

Recommended Posts

Podlaczylem wczoraj nowe Heco aurora 700 i Wiim amp. Podczas odsluchu w salonie gralo to pieknie, mialem ciarki, wbijalo mnie w fotel. Niestety w domu nie gra tak samo, a wina jest akustyka mojego salonu 4,5x4,5m w bloku z plyty. Wiedzialem, ze mam poglos, wiekszosc powierzchni jest raczej odkryta, ale nie myslalem, ze az tak zle bedzie. 

Poczytalem troche o akustyce i jak sobie teraz pomysle o adaptacji i wydaniu fortuny i o oszpeceniu salonu tymi wszystkimi ustrojami, to mam zalamke :/ Nie po to wydalem 5 tys na sprzet, zeby byl tak slaby efekt :/

Mam teraz mysli czy oddac sprzet, choc nie wiem czy go przyjma juz tak rozpakowany, czy brnac w poprawe akustyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Akustyka to podstawa. Chcesz słuchać w dobrej jakości muzyczkę to trzeba zainwestować. Pogłos można ogarnąć prostymi ustrojami. Są dekoracyjne też jeżeli ma ładnie się komponować w salonie z wystrojem. Z rezonansami pomieszczenia to już trzeba więcej wysiłku włożyć. Pomiar - analiza - opcje poprawy to kilka ścieżek ale każda jest dość karkołomna i z kompromisami. Można przygotować na podstwie pomiarów  filtry i zaaplikować do WIIMa bo chyba ma DSP.  

Pozdrawiam. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, jabar napisał:

Podlaczylem wczoraj nowe Heco aurora 700 i Wiim amp. Podczas odsluchu w salonie gralo to pieknie, mialem ciarki, wbijalo mnie w fotel. Niestety w domu nie gra tak samo, a wina jest akustyka mojego salonu 4,5x4,5m w bloku z plyty. Wiedzialem, ze mam poglos, wiekszosc powierzchni jest raczej odkryta, ale nie myslalem, ze az tak zle bedzie. 

Poczytalem troche o akustyce i jak sobie teraz pomysle o adaptacji i wydaniu fortuny i o oszpeceniu salonu tymi wszystkimi ustrojami, to mam zalamke :/ Nie po to wydalem 5 tys na sprzet, zeby byl tak slaby efekt :/

Mam teraz mysli czy oddac sprzet, choc nie wiem czy go przyjma juz tak rozpakowany, czy brnac w poprawe akustyki. 

Twój przyklad jest książkowym przykładem tego, jak nie kupować sprzętu na podstawie tylko odsłuchów w salonach audio.

Poza tym pokój w kwadracie, to jedno z gorszych pomieszczeń do audio, remedium na to jest ustawienie zestawu po przekątnej jednego z narożników. 

Czyli tak jak na pierwszym rysunku w poniższym linku.

https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-rodzaje.php

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się jeszcze pobawić samym ustawieniem kolumn jeśli masz taką możliwość w pomieszczeniu, miałem te Aurory, one są dosyć wybredne jeśli chodzi o ustawienie, z resztą które kolumny nie są. Akustyka to rzeczywiście ból, a przystosowanie pomieszczenia to spore wyzwanie, ale tak jak pisze @MariuszZ można to zrobić funkcjonalnie i bardzo estetycznie. Ja bym się tak szybko nie poddawał, to fajne kolumny. Powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, taki pokój to dobre 20m.

Czesto wystarczy uspokoić pogłos, a dzisiaj panele i ustroje akustyczne są na tyle przyjazne wizualnie, że mogą zdobić puste ściany.

Przecież nie chodzi o to, żeby z salonu robić studio nagraniowe, czy typowy pokój tylkomi wyłącznie do audio.

Przecież są tacy na tym forum, którzy faktycznie powinni przejść na słuchawki, słuchają w 10m pokoikach kolumn, bywa że nawet podłogowych.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie poddawaj się , sam mam pokój 3,20x5m czyli długa kiszka (patodewelopera z lat 2000) i jakoś to trochę okiełznałem, a to fotelik, a to duży kwiat w rogu, bogata zasłona w oknie , duży dywan ( ten dał najwięcej) i jakoś zaczęło to grać, a kilka obrazków na pustą ścianę i będzie git.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Luk Pl napisał:

Jeśli człowiek kupił sprzęt w salonie, po odsłuchu to skąd pewność że przyjmą zwrot? Nie wiem czy się nie mylę, ale w takim wypadku sprzedawca chyba nie ma obowiązku, może, ale chyba nie musi?

Nie kupilem od razu po odsluchu 🙂 Po paru dniach przez neta. Mam jeszcze 12 dni na zwrot. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt zaslon nie mam, moglbym zalozyc, ale tez nie takie na cala szerokosc tylko, ze by wisialy po obu bokach sciany. Dywanik mam maly, moglbym zamienic na wiekszy, ale z tego co wiem to nie naprawi problemu z basem. Z tym jest najwiekszy problem. Musialbym koniecznie dac bas pulapki we wszystkie narozniki, a i tak nie wiadomo jaki bedzie efekt :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jabar napisał:

Podlaczylem wczoraj nowe Heco aurora 700 i Wiim amp. Podczas odsluchu w salonie gralo to pieknie, mialem ciarki, wbijalo mnie w fotel

Szczerze mówiąc jakoś mi te klocki nie pasują... 

Akustyka jedno, ale w salonie nie grało to przypadkiem z CD? Jakie źródło u Ciebie vs salon? Roli kabli bym nie przeceniał tu ale też potrafią zamulić mocno, co kupiłeś vs salon?  Grasz pewnie ze spotifaja?

 

Akustykę można mocno poprawić domowymi klamorami. Jak wymieniałem kanapę i bylo pusto,  to w międzyczasie było echo trzepoczace. Masakra, nie dało się słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Akustyka jedno, ale w salonie nie grało to przypadkiem z CD? Jakie źródło u Ciebie vs salon? Roli kabli bym nie przeceniał tu ale też potrafią zamulić mocno, co kupiłeś vs salon?  Grasz pewnie ze spotifaja?

W obu przypadkach takie same zmienne. Wiim amp + Heco. Muzyka z pen drive-a, pliki flac, te same utwory. Nie chodzi o zamulenie, tylko o dudniący bas. W jednym miejscu go w ogóle nie ma, a w miejscu odsłuchowym jest go tyle, że nawet słuchając cicho zaczynają mnie lekko boleć uszy. Jak dam głośniej to robi się już źle. W niektórych momentach utworu, gdy momentami bas schodzi bardzo nisko, cały pokój jakby wibruje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam zdjęcia pokoju i wyniki kalkulatora akustycznego ze stronki hunecke.de. Kalkulator na polskiej stronie nie działa. Zdj. robione zoomem 0,6, żeby był szeroki kąt, więc odległości na oko mogą być zaburzone. 

Odległość między środkami głośników to 1,9m, do słuchacza 3,7m. Odległość głowy od tylnej ściany to 40cm.

Odległość prawego głośnika od ściany to 60cm. Odległość obu głośników od tylnej ściany to 19cm. 

Wiem, że nie jest to trójkąt równoramienny i z węższą sceną i lekko innym dźwiękiem się pogodzę. Jak już wcześniej napisałem w miejscu odsłuchowym jest dudniący niski bas, że aż mnie uszy bolą, nawet jak jest cicho. Kiedy przejdę trochę bliżej kolumn, tak praktycznie na środku pokoju, w trójkącie równoramiennym, to wtedy już nie dudni, ale tutaj też ten bas nie jest taki jaki powinien być. No i przecież nie przemebluję pokoju tak, żeby siedzieć po środku pokoju :) 

Próbowałem przesuwać głośniki w prawo, lewo, do tyłu, pod innym kątem, ale za bardzo nie słyszę różnicy. 

IMG_20240411_070933.jpg

IMG_20240411_070947.jpg

IMG_20240411_071001.jpg

IMG_20240411_071019.jpg

IMG_20240411_085828.jpg

IMG_20240411_085837.jpg

IMG_20240411_085846.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...