Skocz do zawartości

Subwoofer w kinie jeden czy może dwa.


tomand987

Recommended Posts

37 minut temu, tomand987 napisał:

Pytanie czy można mieszać konstrukcję czy jest to niedobre dla basu i ogólnie dla dzwięku, tzn. chodzi mi o to że jak kupię najpierw sub zamknięty to za 4 miechy mogę kupić otwarty z bas reflexem, czy nie powinno się tak robić, i w drugą stronę jeżeli teraz kupił bym otwarty z bas reflexem np. PB3000 to za kilka miesięcy mogę kupić zamknięty SB czy muszę iść w otwarty z portem bas reflex.

Dziękuję.

W Twoim przypadku nie ma to zadnego znaczenia, bo z racji ze "Od razu zaznaczam że żadnych pomiarów nie będę robił, więc te wykresy górki i dołki mnie nie interesują." i tak nie bedziesz w stanie ich zgrac razem, czy beda otwarte czy zamkniete. Rozumiem ze wierzysz w Swoje mozliwosci, ale bez mikrofonu i pomiarow to nie wiem jakie musialbys miec szczescie aby je zgrac poprawnie. Rownie dobrze moze byc tak ze wstawisz dwa i bedzie jeszcze gorzej niz z jednym.

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem, że nie będę mierzył jak również zakupiłem SB 3000 i było fajnie . 

" Do czasu " słowo klucz 🙂 

Do autora , obejrzyj sobie filmik jak @tomwobjaśnia pierwsze kroki z REW i zobaczysz , że to nic strasznego. 

Strach .a wielkie oczy 🙂

Kup jeden sub jak planujesz  i mikrofon bo przyda się przez lata , zrób pomiary i zobaczymy jak to u Ciebie wygląda. 

To naprawdę słuszna droga choć może wydawać się inaczej.  Wydanie  kilkadziesiąt tysia na kino nie gwarantuje samo w sobie  uzyskania pełnego pasma niskich częstotliwości.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 77Mariusz77 napisał:

Też kiedyś myślałem, że nie będę mierzył jak również zakupiłem SB 3000 i było fajnie . 

Jak ktos jest na prawde dobrze osluchany, mial do czynienia z jakims na prawde dobrze zrobionym basem w kinie przez duza ilosc czasu, zna material czy tym bardziej ma generator tonow, to jakos w miare ogarnie bas na ucho 🙂 Ino po co, skoro z nawet najprostrzym mikrofonem zrobi to o wiele szybciej i do tego lepiej 🙂 Ale jak ktos jest laikiem, to nie ma zadnych szans zrobic tego dobrze, no bo jak ma wiedziec czego nie slyszy, skoro tego nie slyszy, do tego jeszcze nie znajac zasad akustyki niskich tonow ? 🙂

1 godzinę temu, 77Mariusz77 napisał:

To naprawdę słuszna droga choć może wydawać się inaczej.  Wydanie  kilkadziesiąt tysia na kino nie gwarantuje samo w sobie  uzyskania pełnego pasma niskich częstotliwości.  

Nie slyszalem jeszcze w PL na prawde dobrze zrobionego basu, niezaleznie od wydanych pieniedzy (jak ktos ma albo zna takowy, niech zaprosi czy sie podzieli, serio) 🙂 Wydanie nawet sporych pieniedzy nie gwarantuje kompletnie nic, szczegolnie jesli chodzi o bas 🙂 Co wiecej, na prawde dobry bas mozna ogarnac po na prawde ludzkich kosztach, moj kosztowal ponizej 10k i jak na razie nie slyszalem nic lepszego u nas w krainie 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomw napisał:

(jak ktos ma albo zna takowy, niech zaprosi czy sie podzieli, serio) 🙂

Żona wprowadzila mi kwarantannę na gości, ale myślę ze sprostał bym wyzwaniu bo SPL w sweetpoint nie spada poniżej 125dB od 15Hz do 120Hz😀 ,amplituda poniżej 10dB więc dość równo. Tak w ogóle to jest absurd na tym poziomie VOL, to są już takie fale ze demolka w sąsiednich pomieszczeniach się robi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

myślę ze sprostał bym wyzwaniu bo SPL w sweetpoint nie spada poniżej 125dB od 15Hz do 120Hz😀

To sa juz takie poziomy basu, ze gdy ten "wchodzi" w utworze, to ucho nie jest fizycznie "rejestrować" innych dźwięków np. Sopranu. Oczywiscie wraz z odległoścą,np. z innego pokoju, można zauważyć że obecne sa wysokie i tylko doszło do silnego maskowania ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Żona wprowadzila mi kwarantannę na gości, ale myślę ze sprostał bym wyzwaniu bo SPL w sweetpoint nie spada poniżej 125dB od 15Hz do 120Hz😀 ,amplituda poniżej 10dB więc dość równo. Tak w ogóle to jest absurd na tym poziomie VOL, to są już takie fale ze demolka w sąsiednich pomieszczeniach się robi.

Nie opowiadaj tylko zaprezentuj, w koncu bym chcial uslyszec cos porzadnego :D Sprzet trza uslyszec, z opowiesci ciezko cokowiek odczytac 🙂 Tym bardziej ze jak na razie wszystkie ktore odwiedzalem, nie zachwycily 🙂 Tak sobie dochodze do wniosku ze ino dobrze zrobiony Welti w 4 rogach na jakichs poteznych subach bedzie mnie w stanie zachwycic 🙂 W sensie na jakichs 16 Ultra czy ten poziom :D PB4000 mialem u siebie w konfiguracji Weltiego, wiec nie bedzie latwo sie czyms zachwycic :D

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

To sa juz takie poziomy basu, ze gdy ten "wchodzi" w utworze, to ucho nie jest fizycznie "rejestrować" innych dźwięków np. Sopranu. Oczywiscie wraz z odległoścą,np. z innego pokoju, można zauważyć że obecne sa wysokie i tylko doszło do silnego maskowania ;) 

 

Znaczy przy prawidlowo skalibrowanym systemie nie moze byc tak ze cos zaglusza inne rzeczy 🙂 Dirac tak ustawia wszystko, zeby bylo dobrze, chyba ze jest bardzo duza roznica miedzy subami a reszta glosnikow, wtedy marudzi ze suby sa za mocne 🙂 U mnie suby sa przykrecone na polowie mocy, a przy kalibracji i tak jest roznica 19dB miedzy kanalami a subami 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomw napisał:

Nie opowiadaj tylko zaprezentuj, w koncu bym chcial uslyszec cos porzadnego :D Sprzet trza uslyszec, z opowiesci ciezko cokowiek odczytac 🙂 Tym bardziej ze jak na razie wszystkie ktore odwiedzalem, nie zachwycily 🙂 Tak sobie dochodze do wniosku ze ino dobrze zrobiony Welti w 4 rogach na jakichs poteznych subach bedzie mnie w stanie zachwycic 🙂 W sensie na jakichs 16 Ultra czy ten poziom :D PB4000 mialem u siebie w konfiguracji Weltiego, wiec nie bedzie latwo sie czyms zachwycic :D

No nie da rady, obiecałem żonie że obcych nie będę sprowadzał i aktualnych zdjęć w sieć posyłał. Zwykłe kwestie bezpieczeństwa. Sorry chłopaki, nie mam pojęcia kim jesteście z drugiej strony a cwaniaków chcących oblukać chałupę przed włamem pełno. Kilku z Was bym pewnie zaprosił, ale moja druga połówka nie jest tak otwarta, nie i ch.. a ja muszę baby słuchać bo to był warunek na ostatni zakup.

Ale set wygląda tak że dwa SVS SB-3000 są na przodzie, a plecy masuje JL Audio f212 v2. Sercem systemu jest obecnie JBL Synthesis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Butler napisał:

Ale set wygląda tak że dwa SVS SB-3000 są na przodzie, a plecy masuje JL Audio f212 v2. Sercem systemu jest obecnie JBL Synthesis.

Bravo Ty 👍

7 minut temu, Butler napisał:

No nie da rady, obiecałem żonie że obcych nie będę sprowadzał i aktualnych zdjęć w sieć posyłał. Zwykłe kwestie bezpieczeństwa.

Bravo po raz drugi. Tzn Bravo dla partnerki ;)

7 minut temu, Butler napisał:

obiecałem żonie że obcych nie będę sprowadzał i aktualnych zdjęć w sieć posyłał

Wiesz... ja raptem wrzuciłem może z 2 zdjecia systemu, a i tak czasami myślałem ze za duzo 😜

7 minut temu, Butler napisał:

Sorry chłopaki, nie mam pojęcia kim jesteście z drugiej strony a cwaniaków chcących oblukać chałupę przed włamem pełno.

Zgadzam sie w 100% dlatego tez nie wrzucam zdjec, nie wrzucam zdjęć "dylizansów" z podjazdu ani nie pisze nawet za dużo, no raczej jesli juz, to tylko tyle, ile chce by forum publiczne wiedziało :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zgadzam sie w 100% dlatego tez nie wrzucam zdjec, nie wrzucam zdjęć "dylizansów" z podjazdu

Zdjęcie dyliżansu wrzuciłem ale fakt, że nie pod domem... chociaż byłem na przeglądzie ostatnio i mam już pomysł na kolejny... ;)

Poza tym Panowie... jak to w dowcipje było. 

 

"Do banku w Szwajcarii wchodzi klient z walizką i ściszonym głosem mówi do bankiera:

- Chciałbym wpłacić pieniądze, w tej walizce jest całe cztery miliony euro.

Na to bankier uśmiechnięty:

- Proszę nie ściszać głosu, bieda to żaden wstyd" ;)

5 godzin temu, Butler napisał:

amplituda poniżej 10dB więc dość równo.

Ponizej 10 dB miałem u siebie przy najlepszych pomiarach. Fakt, że przy ok 100 dB. W bloku to i tak już granicą dobrych relacji z sąsiadami. Lubię jak czuć akcje ale powyżej pewnego poziomu robi się już mało komfortowo na długa metę a ostatnio oglądam długie filmy ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

No nie da rady, obiecałem żonie że obcych nie będę sprowadzał i aktualnych zdjęć w sieć posyłał. Zwykłe kwestie bezpieczeństwa. Sorry chłopaki, nie mam pojęcia kim jesteście z drugiej strony a cwaniaków chcących oblukać chałupę przed włamem pełno. Kilku z Was bym pewnie zaprosił, ale moja druga połówka nie jest tak otwarta, nie i ch.. a ja muszę baby słuchać bo to był warunek na ostatni zakup.

Ale set wygląda tak że dwa SVS SB-3000 są na przodzie, a plecy masuje JL Audio f212 v2. Sercem systemu jest obecnie JBL Synthesis.

Hehe, spoko, nie ma problemu :D W sumie to nawet juz sie przyzwyczailem do wszelakich wymowek, na forum audiostereo to nawet byly calkiem kreatywne 🙂 Co prawda potencjalnym zlodziejem nie bylem, ale jeden gosc nawet pisal ze kino owszem ma zacne, ale w Niemczech, wiec ze za daleko :D

1 godzinę temu, Butler napisał:

Ale set wygląda tak że dwa SVS SB-3000 są na przodzie, a plecy masuje JL Audio f212 v2. Sercem systemu jest obecnie JBL Synthesis.

Pokaz jak to wyglada na pomiarach, w sensie nie kalibrowanych ? W sensie co niweluje wplyw pomieszczenia tych dwoch SB3000, jak masz 3 sub za kanapa na srodku ? Ostatnio widzialem taka konfiguracje u znajomego, tez na 3 w podobnym ustawieniu i nie bylo zle, ale i nie bardzo dobrze 🙂

 

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
2 godziny temu, Butler napisał:

No nie da rady, obiecałem żonie że obcych nie będę sprowadzał i aktualnych zdjęć w sieć posyłał. Zwykłe kwestie bezpieczeństwa. Sorry chłopaki, nie mam pojęcia kim jesteście z drugiej strony a cwaniaków chcących oblukać chałupę przed włamem pełno. Kilku z Was bym pewnie zaprosił, ale moja druga połówka nie jest tak otwarta, nie i ch.. a ja muszę baby słuchać bo to był warunek na ostatni zakup.

Ale set wygląda tak że dwa SVS SB-3000 są na przodzie, a plecy masuje JL Audio f212 v2. Sercem systemu jest obecnie JBL Synthesis.

Fajny sprzęt napisz cos więcej suby i procesor już znamy a reszta głośników jakiej marki czy masz Atmosa, w jakiej konfiguracji 5.1.4 , używasz TV czy Projektora. Jakiej marki TV lub projektor.

Edytowano przez tomand987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomand987 napisał:

Fajny sprzęt napisz cos więcej suby i procesor już znamy a reszta głośników jakiej marki czy masz Atmosa, w jakiej konfiguracji 5.1.4 , używasz TV czy Projektora. Jakiej marki TV lub projektor.

Byś się odrobinę wysilił ;) Akurat system Butlera to forumowy wzorzec kina, jeszcze trochę i plany będą w Sevres pod Paryżem ;). W skrócie 7.3.4 (było 7.2.4) Klipsche RP i pomieszczenie przygotowane pod to wszystko. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki, czy istnieje coś takiego jak maksymalna możliwa glosnosc amplitunera, na jakim maksymalnym poziomie można słuchać kina aby nie uszkodzić wysokotonowcow w głośnikach czy mozna grać na full czy wtedy Denon się wylaczy i uruchomi jakieś zabezpieczenie, jak objawi się przester i do jakiego poziomu vol można podglasniac.

4 minuty temu, PanKlor napisał:

Byś się odrobinę wysilił ;) Akurat system Butlera to forumowy wzorzec kina, jeszcze trochę i plany będą w Sevres pod Paryżem ;). W skrócie 7.3.4 (było 7.2.4) Klipsche RP i pomieszczenie przygotowane pod to wszystko. 

Jak duzy pokój, mam rozumieć pomieszczenie piwniczne, dalej nic nie wiem o obrazie kino to również obraz TV czy Projektor

Na Denonie mam skalę 0-98, czy słuchanie na 80-90 jest bezpieczne 

Jaki wzmacniacz Butler masz pod te Klipsche

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomand987 napisał:

Pytanie z innej beczki, czy istnieje coś takiego jak maksymalna możliwa glosnosc amplitunera, na jakim maksymalnym poziomie można słuchać kina aby nie uszkodzić wysokotonowcow w głośnikach czy mozna grać na full czy wtedy Denon się wylaczy i uruchomi jakieś zabezpieczenie, jak objawi się przester i do jakiego poziomu vol można podglasniac.

Przecież to zależy od użytych głośników oraz tego jak zostały skalibrowane...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomand987 napisał:

Pytanie z innej beczki, czy istnieje coś takiego jak maksymalna możliwa glosnosc amplitunera, na jakim maksymalnym poziomie można słuchać kina aby nie uszkodzić wysokotonowcow w głośnikach czy mozna grać na full czy wtedy Denon się wylaczy i uruchomi jakieś zabezpieczenie, jak objawi się przester i do jakiego poziomu vol można podglasniac.

Nie ma czegoś takiego. Głośność definiuje skuteczność kolumn. Możesz mieć i nawet 500W na kanał, ale jak w komplecie mało skuteczne kolumny to będzie zaskakująco cicho. W druga stronę to samo, mógłbyś się zdziwić jak 20-30W "słabe" wzmacniacze potrafią napędzić skuteczne kolumny.

9 minut temu, tomand987 napisał:

Jak duzy pokój, mam rozumieć pomieszczenie piwniczne, dalej nic nie wiem o obrazie kino to również obraz TV czy Projektor

Nie piwnica. Kiedyś salon w przedwojennym budownictwie. Brutto 20m2, po akustyce około 18m2. Jest TV Sony 75" oraz ekran rozwijany 107" 21:9. Projektor to tej chwili Epson EH-LS12000B, ale te już tak często zmieniałem że mógłby elaborat napisać.

39 minut temu, tomw napisał:

Pokaz jak to wyglada na pomiarach, w sensie nie kalibrowanych

Jak mój kuzyn się w końcu odezwie to pokażę pomiary. Kalibrację robił na swoim pro sprzęcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomand987 napisał:

No mam Oberony, no nie są tak skuteczne jak Klipsche, ale na Oberonach też da się zrobić kino tylko chyba tylko po cichu będę oglądał, aby nie popalić kopułek. Ale chyba X6800 to wystarczający wzmak pod Oberony.

Spokojnie. Raczej nic nie popalisz. Trzeba poważnie dać do pieca albo mieć mocno źle dobrany sprzęt. Nie kręć na maksa w prawo, jak będziesz słyszał zniekształcenia to ścisz i tyle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc dzisiaj jadę po jedną sztukę SB3000, zobaczymy jak będzie jak mi spasuje to nie kupię drugiego, jak będę czuł że to nie to to dokupię druga ale pewnie nie prędko.  Pytanie odnośnie kalibracji mam Audyssey w Denonie jak ustawić odcięcia wszystko na 80Hz a głośniki na małe czy fronty podłogowe na duże, sub LFE 120Hz + Main czy bez tego Main? Dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.06.2024 o 08:37, JoeBlack napisał:

Witam

Wtrącę się w ten watek, aby nie tworzyć nowego.

Czy różnica z przejścia z zestawu 5.1 na 5.2 (te same sub-y) jest równie odczuwalna jak z zestawu 5.0 na 5.1?

Nie, ale prawie.

Dnia 14.06.2024 o 13:44, tomand987 napisał:

No i tak właśnie mam zamiar zrobić teraz kupię SB3000 a za kilka msc. wypożyczę najpierw drugi i pogram na nim i stwierdzę czy kupuję i jest wyraźna poprawa albo jest tylko mała poprawa która nie rekompensuje wydanych pieniędzy na drugi sub. TO WTEDY NIE KUPUJĘ DRUGIEGO i zostaje przy jednym.

Od razu zaznaczam że żadnych pomiarów nie będę robił, więc te wykresy górki i dołki mnie nie interesują.

Pytanie czy jeżeli nie będę miał finansów to ten kupiony za kilka msc. to też musi być SB3000 czy może być SB2000 lub PB2000, czy można mieszać otwartą konstrukcję z zamkniętą czy nie powinno się tego robić, czy jak mam zamknięty to tylko z zamkniętą.

Pytanie jaki poziom głośności ustawiacie w swoich SVS w instrukcji SB3000 skala volume jest od 0db najwyższej do -60db najniższej, tryb filmowy jest na -10db czy właśnie na takim poziomie powinienem słuchać czy może innym np. 0db czy to przesada, jaki poziom volume na subie ustawić przed kalibracją amplitunera?

A jaki to sklep był?

Co do subwooferów to informacje są rozne. PB gra jednak innym dzwiekiem.

Ma też inna barwe. Na pomiarach to nie wyjdzie przy odsłuchu tak, ale pytanie czy to źle czy dobrze. SB2000 mimo że inny, wpasował by siępłynniej.

 

2 godziny temu, tomand987 napisał:

Wielkie dzięki za pomoc dzisiaj jadę po jedną sztukę SB3000, zobaczymy jak będzie jak mi spasuje to nie kupię drugiego, jak będę czuł że to nie to to dokupię druga ale pewnie nie prędko.  Pytanie odnośnie kalibracji mam Audyssey w Denonie jak ustawić odcięcia wszystko na 80Hz a głośniki na małe czy fronty podłogowe na duże, sub LFE 120Hz + Main czy bez tego Main? Dziękuję.

W Denonie musisz ustawić na small bo inaczej z tego co pamiętam nie puści Ci odciecia na 80hZ.

Jakie masz fronty?

Czasem warto dac na 60, ale generalnie 80 też jest dobrze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.06.2024 o 19:23, tomand987 napisał:

Na Denonie mam skalę 0-98, czy słuchanie na 80-90 jest bezpieczne 

 

Jeżeli masz skalibrowany system przez Audyssey i ustawioną skalę głośności na decybele, to 0db to będzie poziom dźwięku referencyjny tj taki z jakim powinien być odtwarzany materiał filmowy wg twórców tych produkcji. I to jest dosyć głośno.

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ma też inna barwe. Na pomiarach to nie wyjdzie przy odsłuchu tak, ale pytanie czy to źle czy dobrze. SB2000 mimo że inny, wpasował by siępłynniej.

 

Jak to nie wyjdzie? Wszystko można zmierzyć. Chyba, że mówisz tylko o pomiarach SPL to faktycznie jest jakiś wycinek informacji o graniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...