Skocz do zawartości

Wymiana subwoofera na coś lepszego do kina.


modelarz01

Recommended Posts

1 godzinę temu, modelarz01 napisał:

Ale mała. Ja nie słyszę wszystkich dźwięków.

W przypadku niskich tonów możesz ich nie słyszeć bo pomieszczenie Ci je dodatkowo wycina. Trzeba mieć dużo praktyki, żeby to zrobić na ucho. Dlatego warto wspomóc się mikrofonem i REWem.

 

1 godzinę temu, modelarz01 napisał:

Na rogach pomieszczenia mam wełnę 10cm rockton od podłogi po sufit.

Poczytaj o akustyce niskich tonów. Żeby pułapki basowe były skuteczne to powinny mieć kilkadziesiąt centymetrów a nie dziesięć. A i wtedy często nie działają od 20 Hz tylko od np. 50 Hz. 

 

1 godzinę temu, modelarz01 napisał:

Z tyłu na scianie mam 3szt absorbery akustyczne. Robione z wełny na zamówienie. Całość dla mnie jest za bardzo wygłuszona.

No to wywal te absorbery i zobacz czy nie będzie lepiej.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PanKlor napisał:

No to wywal te absorbery i zobacz czy nie będzie lepiej.  

wywaliłem już.

Wrażenie ,że jest lepiej. Ale sam nie wiem. Jeszcze temat muszę zbadać dogłębniej.

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Zgadzam się że możesz ich nie słyszec.

To co finalnie Klipsch idzie do zwrotu?

Zostają JBL?

żebym to ja wiedział. Codziennie testuje i już sam nie wiem. Odkrywam coś nowego. np. podczas słuchania muzyki w stereo usłyszałem ,że w Klipsch jak zmienię HZ z 50-80 na max coś 120HZ i jeszcze na LFE słyszę stopniowo więcej dźwięków. Jest lepiej na LFE. Z kolei na JBL jak zmieniam to nie słyszę żadnej różnicy. No i oczywiście znowu wszystko od nowa. Klipsch na LFE i testy na nowo. W filmach albo tak samo albo ciut lepiej. Mam wrażenie ,że trzeba dostroić z kolumnami tylko nie wiem na ile HZ. JBL to wiadomo co bym nie zmienił to grają fajnie tak samo ale z nich już raczej nic więcej nie wydobędę. Klipsch ma potencjał tylko trzeba go znaleźć. Ja szukam ciągle. To na ile HZ ustawić Klipsch?

Specyfikacja kolumn Mission m34i

System: 2 drożny

Pasmo przenoszenia: 44Hz - 20 kHz

Skuteczność: 92 dB

Impedancja: 8 ohm

Rekomendowany wzmacniacz: 25 - 150W

test labolatorium mission-m34 :

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/115-mission-m34

cyt "Charakterystyka opada już od 100Hz, ale początkowo łagodnie, dzięki czemu spadek -6dB (względem poziomu średniego) pojawia się poniżej 40Hz."

Czyli powyżej 100HZ dać w subwooferze ? dobrze rozumiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek taki z odsłuchu Klipsch:

Nie będę się rozpisywał w jaki sposób testowałem. Ponieważ w opcjach ,Dirac i w zmianie położenia subwoofera w pomieszczeniu nie wiele pomogło więc ogólnie wrażenia takie:

KLipsch vs JBL 1szt i 2szt:

Klipsch jest szybszy. Lepszy w stereo. Czasami wrażenie ,że w filmach cały dzwięk jest czystszy ale to tylko wrażenie. Ogólnie to przy niektórych wybuchach w filmach Klipsch ma inny dzwięk od JBL. Ale bym nie powiedział ,że lepszy. Tylko się różni się od JBL. Większa moc Klipsch. To czuć. To są tak małe odczucia ,że musiałem je wychwycić włączając krótkie sceny filmów z efektami i w ciągu kilkunastu sekund przełączałem miedzy subwoferami.

Najbardziej odczułem jak wstałem z miejsca odsłuchowego to Klipsch słyszałem ,że gra tak samo albo podobnie w całym pokoju. JBL to grał dobrze w miejscu odsłuchu. Jak wstałem to w innych miejscach pomieszczenia grał słabo. Ale to może kwestia dokładnego ustawienia Dirac. Nie wiem.Czasami robiłem 3-5 punkty z mikrofonem kalibracji Dirac zamiast wszystkie 7.  Ale wiem ,że przy 7 cudów nie było.  Klipsch też jest duży niewygodny w ustawianiu. Czasami musiałem przednią kolumnę przesunąć bo taki duży kloc. Robiłem naprawdę dużo i różne cudawianki żeby Klipsch nie zwracać ale uwierzcie ,że nie przekonał mnie do siebie w pełni Klipsch. Pierwszego dnia jak przyszedł Klipsch włączyłem muzykę stereo. Włączyłem listę ,którą słuchałem z 100 razy. To powiem wam ,że słyszałem różnicę dużą różnicę na plus. Później dzięki Klips udało mi się lepiej dostroić JBL i wówczas już Klipsch nie miał tak łatwo :)

Wniosek Końcowy taki ,że jeśli ja czuję tylko większą moc oraz wielkość w calach(12) to może wystarczy mi subwoofer niedrogi 12 calowy i też będzie dobrze? co o tym sądzicie?. np SVS SB-1000. A z czasem dokupić kolejny (12) i wówczas powiem ,że teraz jestem zadowolony. Może tym razem z obudową zamkniętą ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2024 o 17:58, modelarz01 napisał:

Aktualnie pomieszczenie 25m2. Planuję kiedyś przenieść się do pomieszczenia około 40-50m2

No to na pewno nie SVS SB-1000 czy SB-1000 Pro moim zdaniem.

Ja na 14m2 mam SB-1000 Pro od kilku lat i myślę nad drugim subem i może mocniejszym.

Jeśli już to od razu celuj w coś w stylu SB-3000. Rozmiarowo nie jest dużo większy od SB-1000 a kopie ponoć nieźle jak na zamkniętą konstrukcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Znalazłem sklep gdzie mieli po testach używany "REL HT1205"

Zamówiłem i mam na razie do testowania na dwa tygodnie.

Różnicę czuć większą miedzy REL ,a Klipsch w porównaniu z bezpośrednim z JBL e150.

Lub tak mi się wydaje. Bo czasami w zależności od dnia ten słuch jest inny. Jak był dzień ,że byłem zmęczony wieczorem to wszystko mi się zlewało. Oczywiście to moja opinia. Każdy jest inny. Pomieszczenie jest każde inne , sprzęt jakim dysponuje itp. Nie sugerujcie się moją opinią przy wyborze dla siebie subwoofera. Głównie piszę dlatego żebyście mi pomogli dobrać coś dla moich uszu.

Więc tak:

Rel vs JBL

Rel - szybki, mocniejszy. Czasami dźwięk jest przyjemniejszy (ale to mała różnica)

Z wad to bas jest neutralny bez barwy. W JBL podoba mi się ,że jest mięciutki. W JBL bas się ciągnie i czuć go dłużej w filmach.

Np film Ready.Player.One.2018 około 15min. gdzie goryl skacze po budynkach w REL bas szybko pojawia się i znika. Tam gdzie goryl niszczy budynki to czuć uderzenie po nogach. Kiedyś mi to przeszkadzało te wiatry pod nogami. Teraz to chyba tak ma być i już mi się podoba. W JBL basu więcej czuć jak się rozprzestrzenia i ciągnie się. Nie ma tego trzesienia po nogach. Zamiast tego gdy podkręcę subwoofer w JBL słuchać jak okno/sciany drgają. Tego w REL i Klipsch nie było. Dużym plusem JBL jest jego miekkość. W tym filmie Klipsch byłby wygranym.

The Great Wall 2016 w 17minucie gdzie walą o wielkie bębny. Rel - bas taki bez emocji. Gdzieś tam wrażenie ,że zamknięty i nie może wyjść. JBL - miekki bas najlepszy dla uszu. Tylko trzeba ściszyć bo trzęsą się ściany. Klipsch - naturalny. Czuć moc. Bas ma dużo swobody tz. z lekkością się wydostaje nic go nie trzyma. 

To są takie drobnostki żeby je usłyszeć naprawdę trzeba się wsłuchać. Rel dobry mocny bas. Szybszy od Klipsch czasami może za szybki. Bardziej różnorodne dźwięki można usłyszeć i przyjemniejsze dla uszu od reszty subwooferów. Klipsch najmocniejszy. Nic w sobie nie dusi. Bas naturalny bez bajerów. Z wad duży, ciężki. Wysyłka paletowa. JBL miekki bas. Bardzo przyjemny dla uszu. Nie czuć tej mocy jak u reszty i jak za mocno podkręcony to trzęsie ściany. W muzyce stereo to JBL wyłączam. Klips super. A REL  nie sprawdzałem ale pewnie jak w sieci piszą ,że lepszy w stereo od Klipsch.

Rel raczej mnie nie przekonał tak samo jak Klipsch. Skupiam się na szukaniu subwoofera: Miekki bas i 12"cali. Żadnych bajerów itp.

Myślałem żeby coś z JBL używane/nowe

JBL Stage Sub A120p

stary ale jary :JBL E250P

Co o tym sądzicie?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś słuchałem muzykę stereo na RELa HT1205 MKII. Rozczarował mnie totalnie. Dudni momentami. I najlepiej gra w miejscu odsłuchu. Klipsch pamiętam ,że fajnie grał w stereo i nawet mi się podobało. Klipsch grał dobrze w całym pokoju. Rel tylko w miejscu odsłuchu. W filmach też raczej wygranym byłby Klipsch.

JBL E250 zamówiłem ale przyszedł uszkodzony i zwracam do sprzedawcy.

Szperając i czytając opinie natknąłem się jeszcze na Klipsch SPL-150. Podobno jest wolniejszy od Klipsch RP-1200SW. Ale za to z dużą dawką mocy. Myślę ,że byłby odpowiedni dla mnie. Przypominam ,że szukam do kina subwofera. A do muzyki nie musi być.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czytam tutaj już nie pierwszy wątek o kinie. Następny z wielu. Gdzie właściciel nie radzi sobie z ustawieniem i kalibracją. Może nie tyle co nie radzi sobie co, mu nie wychodzi lub wiecznie coś jest nie tak. Stracony czas, nie potrzebne nerwy i niezadowolenie. Wiadomo. Każdy chce na początku próbować sam, żeby coś tam poznać/zrozumieć. Ale dalej nie jest w stanie wycisnąć ostatnich soków ze swojego systemu. Za pewne nawet nie wie co można wycisnąć. Ten opis dotyczy także mojej historii. Dużo przez wiele lat z kinem przeszedłem. Sprzętu trochę przetestowałem. I na koniec i tak uważam, że warto skorzystać z profesjonalisty, kalibratora. Polecam poszukać. Ja korzystałem w  systemie audio pare razy i w tv i w projektorze (oczywiście video to co innego). I przy nowym sprzęcie też skorzystam.  Nie reklamuję i nie polecam nikogo jakby ktoś chciał się przyczepić.😉 

No chyba, że naszego Toma od subów. 😉

Pozdrowionka 🖐️

Edytowano przez STELVIO
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, modelarz01 napisał:

Dudni momentami. I najlepiej gra w miejscu odsłuchu. Klipsch pamiętam ,że fajnie grał w stereo i nawet mi się podobało. Klipsch grał dobrze w całym pokoju.

To jest kwestia kalibracji lub pomieszczenia a nie modelu subwoofera. Jak nie masz doświadczenia albo narzędzi to rada @STELVIO jest jak najbardziej na miejscu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, modelarz01 napisał:

Dziś słuchałem muzykę stereo na RELa HT1205 MKII. Rozczarował mnie totalnie. Dudni momentami.

Hmm ciekawe. Ja miałem jedynkę i nie robił tego. Dudnienie to kwestia akustyki. Kalibracji.

12 godzin temu, modelarz01 napisał:

zperając i czytając opinie natknąłem się jeszcze na Klipsch SPL-150. Podobno jest wolniejszy od Klipsch RP-1200SW. Ale za to z dużą dawką mocy. Myślę ,że byłby odpowiedni dla mnie. Przypominam ,że szukam do kina subwofera. A do muzyki nie musi być.

Tak, nowe wersję są znacznie poprawione.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Kolejna walka z testowaniem RELa HT1205 MKII

Odkryłem coś ciekawego. Czytajcie.

Dziś skalibrowałem jeszcze raz starannie Rela Diractem. 7 prób mikrofonu (full). Subwoofer ustawiłem miedzy przednią kolumną ,a centralną. Ustawiłem odpowiednią głośność na subie i do dzieła. Dudnienia już nie było w całym pomieszczeniu.

Dirac ustawił wszystkie głośniki jak zawsze na 80HZ (THX) LPF of LFE -120HZ

Włączyłem muzykę stereo 2.1 (kolumny+subwoofer) Ok fajnie się słuchało. Postanowiłem przełączyć FRONT na FULL BAND. Muzyka leciała w tle. I co woow. Usłyszałem jakby inne dźwięki i więcej. Przestrzenniej. Coś jakby ktoś zdjął z kolumn koc. Wstałem dotknąłem subwoofer czy działa i zdziwienie bo był wyłączony.  Dźwięk super ,a subwoofer nie działa hehe. Odciąłem tym sposobem subwoofer. Ok wiedziałem ,że jest taka opcja ale wcześniej nie wgłębiałem się w szczegóły. No i nadszedł czas na kolejne testy. Przełączałem miedzy  FULL BAND  Czyli kolumny przyjmowały rolę basu (niskie częstotliwości). ,a raz 80HZ subwoofer włączony.

Było już późno i byłem zmęczony to już mi się wszystko zlewało. Ale ogólnie to różnica mała albo nie mogłem jej wychwycić. Więc stwierdziłem ,że na amplitunerze "BASS" ustawie na maxymalnie +10. Czasami było lepiej jak grała muzyka z subwoferem Rel ,a czasami bez. Rel momentami ciągnął się jakby ktoś gumę rozciągał (wkurzające). A jak bez Rela to kolumny dudniły. Więc można powiedzieć ,że remis Kolumny vs Rel. Na "bass 0" to ciężko wychwycić. Kolumny bez subwoofera grały lepiej tz. słyszałem górę i jakby boki też lepiej nie wiem czemu. Następnie ustawiłem "bass double na ON" czyli bas na kolumny i na subwofer. Też szału nie było. Wstępnie wniosek nasuwa się taki ,że mam za dobre kolumny do tych wszystkich subwooferów. Dlatego nie słyszę różnicy lub jest ona mała. Jedynie to podczas explozji, wybuchów w filmach czuć trzęsienie, moc. Dlatego wcześniej wspomniałem o Klipsch SPL 150. Jest to subwofer 15 calowy o dużej mocy. I chyba on byłby dobrym zawodnikiem dla moich kolumn. Chyba ,że coś pomieszałem to mnie poprawcie.

Dla przypomnienia kolumny to Mission m34i

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...