Skocz do zawartości

Dylematy przy wyborze koloumn


Voycek

Recommended Posts

Czołgiem,

Mam prośbę o podrzucenie propozycji kolumn trójdrożnych do zestawu Yamaha AX-596 +Yamaha CDX-596. W grę wchodzą za równo nowe jak używane. Budżet max. 4000 zł.

Pokój 15 m2, muzyka - heavy metal, jazz, elektroniczna, blues, rap, funky.

Wymóg - przede wszystkim detaliczność i nisko schodzący bas. Nie chcę, żeby dudniły, ale chciałbym, żeby było ten bas słychać, czuć że on jest nawet przy 20% głośności.

 

Z góry thx za pomoc.

Edytowano przez Voycek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości, czy kolumny trójdrożne sprawdzą się w takim metrażu, chyba że mówimy o takich jak na przykład R3 Meta, a nie o pełnoprawnych podłogówkach, bo pewnie o to tu chodziło.

Coś tam wcześniej stało? Będzie dużo miejsca wokół kolumn? Są tam kąty pokoju? Bo mocno ubasowione kolumny w ciasnocie mają sporą szansę dudnić.

Jeśli bierzesz pod uwagę używane, to będziesz miał ogromny wybór i tu pewnie ludzie ci coś znajdą po aukcjach.

Jeśli jednak na leniucha i ze sklepowej półki to ja bym przesłuchał np:

https://www.ceneo.pl/106427175;pla#

https://www.ceneo.pl/105093366#tab=reviews_scroll

Moim zdaniem bezpieczniejsze do pokoju 15m przeciętnego Kowalskiego, który jednak tej przestrzeni wokół kolumn zazwyczaj zbyt dużo nie ma.

Plus raczej podstawki.

 

Edytowano przez Tadeus72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tadeus72 napisał:

Mam wątpliwości, czy kolumny trójdrożne sprawdzą się w takim metrażu, chyba że mówimy o takich jak na przykład R3 Meta, a nie o pełnoprawnych podłogówkach, bo pewnie o to tu chodziło.

Coś tam wcześniej stało? Będzie dużo miejsca wokół kolumn? Są tam kąty pokoju? Bo mocno ubasowione kolumny w ciasnocie mają sporą szansę dudnić.

Jeśli bierzesz pod uwagę używane, to będziesz miał ogromny wybór i tu pewnie ludzie ci coś znajdą po aukcjach.

Jeśli jednak na leniucha i ze sklepowej półki to ja bym przesłuchał np:

https://www.ceneo.pl/106427175;pla#

Moim zdaniem bezpieczniejsze do pokoju 15m przeciętnego Kowalskiego, który jednak tej przestrzeni wokół kolumn zazwyczaj zbyt dużo nie ma.

 

Na ścianie (dłuższej), gdzie jest sprzęt jest "regał", przed nim stoją KEF Q5, ale to nie czorta nie gra (chroniczny brak basu). Mogę przestawiać wg własnego widzimisię. Ciasnoty raczej nie ma. Przed kolumnami jest około 2 m wolnej przestrzeni do foteli. Pokój 4,5 x 3,2.

 

Myślałem nad Klipsch R26F albo R28F ze względu na bassreflex z przodu, ale mam obawy, że będzie za ostro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Tadeus72 napisał:

obraz.png.0dafdf36274f7a8b0e3b368f2d0ab5e1.png

 

Nie słuchałem, ale mam Googla :D

 

Ciekawe. 🤔 Wszędzie, gdzie zaglądałem, każdy pisze, że bas potężny. Chyba, że chodziło o R28F. Sprawdzę, thx.

Monitory Polk Audio też zerknę, choć szczerze mówiąc wydaje mi się, że tego efektu nie będzie. Ale popatrzę.

Edytowano przez Voycek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem jeszcze kilka recenzji tych R26, faktycznie ponoć potężnie atakują i górą i dołem, ale przez tę bardzo wyrazistą i wysuniętą górę ten zakres ponoć znacznie wpływa na charakterystykę. Cóż, dla mnie to może znaczyć wszystko, ciężko przewidzieć, czy atakują, akurat tak jak chcesz, czy nie :D

Szukałem jakichś pomiarów, by mieć coś bardziej obiektywnego, ale nie znalazłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tadeus72 napisał:

Przejrzałem jeszcze kilka recenzji tych R26, faktycznie ponoć potężnie atakują i górą i dołem, ale przez tę bardzo wyrazistą i wysuniętą górę ten zakres ponoć znacznie wpływa na charakterystykę. Cóż, dla mnie to może znaczyć wszystko, ciężko przewidzieć, czy atakują, akurat tak jak chcesz, czy nie :D

Szukałem jakichś pomiarów, by mieć coś bardziej obiektywnego, ale nie znalazłem.

Masz rację z tymi R26F. Recenzja tyczyła się R28F.

 

Znalazłem jeszcze takie kolumny Focal Chora 816, ciut ponad budżet, ale chyba warte uwagi.

https://www.hfc.com.pl/test/4244,focal-chora-816.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Karol64208 napisał:

@Voycek warte uwagi, jeżeli mają oryginalne przetworniki, też je posiadam w swoim zestawie od 30 lat.

https://www.olx.pl/d/oferta/glosniki-stratos-t-a-p22-kolumny-CID99-ID10toXX.html

Grają liniowo w paśmie i dobrą dynamikę.

Thx, poczytam, poszukam.

40 minut temu, Q21 napisał:

Cześć :) Nie szedłbym w Klipsche pod Yamahę mówiąc szczerze ;) Są fani takiego grania, ale mocno uaktywnia się góra. Podobnie sytuacja wygląda z Focalem. 

Sprawdziłbym na pewno Polki R500 z modeli podłogowych, a z podstawkowych Buchardt S300, może Wharfedale Evo 4.2, a także Dynaudio Emit 20

Hej,

Klipsche były moim pierwszym wyborem, obejrzalem kilka filmików na YT z Focalami Chora 816 i aż mnie ciary przeszły. Dokładnie to jest to, czego szukam... ale muszę tego posłuchać na żywo. Wtedy zdecyduję. Problem w tym, że najbliższy salon z salą odsłuchową mam w Białymstoku ino nie wiem, czy mają Focale. Podzwonię, popytam.

Myślę jeszcze nad KEF Q750.

Podstawkowe jakoś mnie nie kręcą. Niby ten bas w nich jest, ale jakiś taki jakby ktoś tłukł w pokrywkę od patelni. No nie słyszę tej przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Voycek napisał:

obejrzalem kilka filmików na YT z Focalami Chora 816 i aż mnie ciary przeszły. Dokładnie to jest to, czego szukam... ale muszę tego posłuchać na żywo.

Jak dla mnie to będzie za ostre, wręcz nieprzyjemne granie z Yamahą. Basu w Chora raczej tam nie ma. Nie słuchałem 816, ale 826 już tak i tu powinno być więcej basu. Powinno, ale dla mnie nie było. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomasz Kluczynski napisał:

W 15m2 nie zaadoptowane akustycznie to takie podłogowe Klipsche czy Focal Chora to będzie krew z uszu, ale może autorowi o to chodzi.

Właśnie nie o to chodzi. Akustyka to dla mnie całkiem nowy temat, jeżeli chodzi o podejście do adaptacji pomieszczeń, ale staram sie dowiadywać jak najwięcej.

Jest jeszcze taki pomysł - KEF Q750.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Voycek napisał:

Właśnie nie o to chodzi. Akustyka to dla mnie całkiem nowy temat, jeżeli chodzi o podejście do adaptacji pomieszczeń, ale staram sie dowiadywać jak najwięcej.

Nie zależy to od wielkości pomieszczenia, wszystko zależy od używanych kolumn. Przy dobrej jakości kolumn ( pasmo, liniowość i dynamika) wymagania adaptacyjne pomieszczenia nie stanowi to problemu, sugerowane są tylko podstawowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Voycek napisał:

Klipsche były moim pierwszym wyborem, obejrzalem kilka filmików na YT z Focalami Chora 816 i aż mnie ciary przeszły. Dokładnie to jest to, czego szukam... ale muszę tego posłuchać na żywo. Wtedy zdecyduję. Problem w tym, że najbliższy salon z salą odsłuchową mam w Białymstoku ino nie wiem, czy mają Focale. Podzwonię, popytam.

Myślę jeszcze nad KEF Q750.

Podstawkowe jakoś mnie nie kręcą. Niby ten bas w nich jest, ale jakiś taki jakby ktoś tłukł w pokrywkę od patelni. No nie słyszę tej przestrzeni.

Mamy wszystkie te modele na miejscu, zapraszam :) 

KEF Q750 to całkiem inne granie niż Focal i Klipsch, znacznie łagodniejsze w górze, z inaczej zarysowanym basem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
11 minut temu, Q21 napisał:

Mamy wszystkie te modele na miejscu, zapraszam :) 

KEF Q750 to całkiem inne granie niż Focal i Klipsch, znacznie łagodniejsze w górze, z inaczej zarysowanym basem. 

Tak, zauważyłem. Ale powiem szczerze, że jak posłuchałem (wprawdzie na YT) KEF Q750, to zrobiły na mnie wrażenie. Wiem, że YT to nie jest coś, co powinno decydować o wyborze, ale nie mniej jednak jakiś pogląd wnosi. Chcę ich posłuchać na żywo w salonie.

Powoli robi mi się fasola z mózgu. 🤣 Za dużo opcji wyboru.

Kiedyś było prościej, Altusy i abo gra abo nie gra. A teraz? Bądź mądry i wybierz. 😵

Edytowano przez Voycek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voycek napisał:

Tak, zauważyłem. Ale powiem szczerze, że jak posłuchałem (wprawdzie na YT) KEF Q750, to zrobiły na mnie wrażenie. Wiem, że YT to nie jest coś, co powinno decydować o wyborze, ale nie mniej jednak jakiś pogląd wnosi. Chcę ich posłuchać na żywo w salonie.

Powoli robi mi się fasola z mózgu. 🤣 Za dużo opcji wyboru.

Kiedyś było prościej, Altusy i abo gra abo nie gra. A teraz? Bądź mądry i wybierz. 😵

Odsłuch w salonie ok, ale koniecznie odsłuch w swoim pomieszczeniu.Bo te kolumny , które wymieniłeś zupełnie inaczej zagrają w większym zaadoptowanym pomieszczeniu niż w twoich 15m2.

W salonie może być super, a w domu tragedia, bo bas czy wysokie będę się wzbudzać i odsłuch zamiast przyjemnością może być katorgą.

Ja na twoim miejscu szedł bym jednak w kolumny podstawkowe(a nie które mają sporo basu) i ewentualnie do nich dokupił bym suba.

Zobacz tu panowie porównywali (fakt kolumny z wyższej półki cenowej) kolumnę Kef R7Meta z Kef R3 Meta + subwofer.

Z tego co mówili jeśli ktoś kto preferuje metal i podobne gatunki to dla niego lepiej iść w podstawkowe R3 i suba, bo na tych gatunkach brzmi to ciut lepiej.

Filmik lepiej oglądać na kompie , bo można sobie włączyć napisy i w ustawieniach tłumaczenie na język polski.

Słuchać też lepiej na słuchawkach plus jakiś wzmacniaczyk słuchawkowy, bo brzmi to wtedy zdecydowanie lepiej.

 

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Q21 napisał:

Odsłuch na YT nie jest też ani trochę miarodajny, bo za każdym razem są inne odległości, poziomy głośności, mikrofony, pomieszczenia i tak dalej. 

Żaden odsłuch nie będzie miarodajny. Tylko i wyłącznie odsłuch w swoim pomieszczeniu. W salonie to możemy z grubsza się zorientować jak to może zagrać.W domu może być zupełnie co innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.06.2024 o 07:12, Piotr Sonido napisał:

Klipsch ta, ale nie R26 F tylko starsze RP260 , RF82 / 62 albo nawet F3

Coś z Quadrala wyzszych serii znajdziesz w tej cenie

Monitor Audio Silver 8 albo 10

Focal Aria 926

Chora kłuje i ma słaby bas.

Aria 926 to dwukrotne przekroczenie mojego budżetu.

Z Klipscha zreyzgnowałem.

Monitor Audio Silver 8 - nie słuchalem nigdy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze inaczej.

 

Syn był dziś na odsłuchu KEF Q750, mówi, że to nie to. Bas dziwny, do elektroniki, metalu, rapu nie pasuje, do jazzu i spokojnego grania jak najbardziej. Czyli szelestu kołnierzyka gitarzysty się na nich nie usłyszy, i mocno schodzącego basu również. A ja bym chciał i ten szelest kołnierzyka i bas nisko shcodzący i niestety jazz i rap i elektronikę. Ręce mi opadły. Zaczynam się kręcić, jak 💩 w przerębli.

W związku z tym pytanie (mimo, że pierwotnie zrezygnowałem) o Klipsch R-600F i znów Focale, tym razem modele Chora 826 i Chorus 826.?

Edytowano przez Voycek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Voycek napisał:

Aria 926 to dwukrotne przekroczenie mojego budżetu.

Z Klipscha zreyzgnowałem.

Monitor Audio Silver 8 - nie słuchalem nigdy.

Aria bys nowe kupił w tej cenie. We francji i Niemczech i UK po tyle chodziły. Rodacy na handel sprowadzali.

No to jak sięuda to posłuchaj 8mek.

15 godzin temu, Voycek napisał:

To jeszcze inaczej.

 

Syn był dziś na odsłuchu KEF Q750, mówi, że to nie to. Bas dziwny, do elektroniki, metalu, rapu nie pasuje, do jazzu i spokojnego grania jak najbardziej. Czyli szelestu kołnierzyka gitarzysty się na nich nie usłyszy, i mocno schodzącego basu również. A ja bym chciał i ten szelest kołnierzyka i bas nisko shcodzący i niestety jazz i rap i elektronikę. Ręce mi opadły. Zaczynam się kręcić, jak 💩 w przerębli.

W związku z tym pytanie (mimo, że pierwotnie zrezygnowałem) o Klipsch R-600F i znów Focale, tym razem modele Chora 826 i Chorus 826.?

No KEF gra łagodniej gorą.

Ani Klipsch seria R ani Chorusy. to słabe paczki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...