Skocz do zawartości

Recommended Posts

W listwie Taga Harmony PF600 2022 świeci się dioda sygnalizująca nieprawidłową fazę.

Listwę podłączoną mam oryginalnym kablem Supra Lorad 2.5, w gniazdku faza jest z lewej strony więc teoretycznie powinno być ok.

W instalacji elektrycznej nie ma przewodu uziemiającego więc uziemienie zrobiłem sobie podłączając kabel (zwykły miedziany) do kaloryfera i teraz kiedy ten kabelek odłączę to dioda w listwie się nie świeci, kiedy kabel jest podłączony, tak żeby było uziemienie, wtedy zapala się dioda od fazy w listwie. 

Co jest przyczyną świecącej się diody, ten kabel od uziemienia czy może z listwą coś nie tak ?

Proszę o jakieś sugestie. 

Napisano (edytowany)

Problem udało się rozwiązać. W instalacji elektrycznej dwużyłowej TNC należy zmostkować bolec uziemiający z przewodem PEN (N) w gniazdku.

Nie wolno podłączać uziemienia do grzejników czy innych rur itp. !!!

Jeśli ktoś ma przewód zasilający Supra Lorad z wtyczką kątową to trzeba sprawdzić jak jest z podłączeniem kabelków wewnątrz.

Musiałem fabrykę poprawić, żeby dojść do ładu i mieć fazę z lewej strony.

20240701_184052.jpg

20240701_184341.jpg

Edytowano przez tomikin

Dnia 3.07.2024 o 09:10, tomikin napisał:

Problem udało się rozwiązać. W instalacji elektrycznej dwużyłowej TNC należy zmostkować bolec uziemiający z przewodem PEN (N) w gniazdku.

Otóż nie do końca, tak się robiło kiedyś, jeśli dziś jesteśmy skazani na instalacje TNC to do bolca uziemiajacego doprowadzany żyłę Neutralną, a mostek robimy do zacisku gniazda z prawej strony.

Patrz rys.1

20240709_181611.jpg

Dnia 3.07.2024 o 09:10, tomikin napisał:

Jeśli ktoś ma przewód zasilający Supra Lorad z wtyczką kątową to trzeba sprawdzić jak jest z podłączeniem kabelków wewnątrz.

Musiałem fabrykę poprawić, żeby dojść do ładu i mieć fazę z lewej strony.

Tak się składa, że nie poprawiłeś żadnej fabryki, jest to tylko jedna z metod podłączania kabla do wtyczki wg jej oznaczenia, a Ty teraz odwróciłeś tę "polaryzację", każdy kto chwyciłby ptzewód od Supry zaprawiony "fabrycznie" nie musiałby przemierzać kabla, tylko spojrzeć na oznaczenia wtyczek, a Ty to teraz zepsułeś zamieniając żyły w gotowym kablu. Do "fabryki" jedynie można się przyczepić o to, że nie zrobiła spływu z ekranu do żyły PE, chyba że go jakiś kabelek bez ekranu.

Zasilające kable z Japonii też są w ten sposób zapinane do wtyczek jak ten Supry, co zresztą na ich gniazdach jest oznaczane spójrz na gniazda Furutecha na ten przykład. 

Czas zamienić gniazda z bolcem, a zwłaszcza takie paskudne bez bolca jak z Twojego zdjęcia na gniazda schuko.

Poniżej obie metody są prawidłowe, chociaż faza w schuko z innej strony.

post-10924-0-12006200-1495788051.jpg

post-15939-100002255 1256525531.jpg

Edytowano przez DiBatonio

4 godziny temu, DiBatonio napisał:

Otóż nie do końca, tak się robiło kiedyś, jeśli dziś jesteśmy skazani na instalacje TNC to do bolca uziemiajacego doprowadzany żyłę Neutralną, a mostek robimy do zacisku gniazda z prawej strony.

W takim razie dlaczego nie może być odwrotnie ? 

Przecież chodzi o to, żeby połączyć bolec uziemiający z prawą dziurką w gniazdku więc co za różnica czy będzie jak na Rys. 1 czy Rys. 2. 

Co do wtyczki Supry to fabryka fabryką ale póki co inaczej nie zrobię, żeby mieć fazę z lewej strony w gniazdku bo dioda w listwie sygnalizująca nieprawidłową fazę będzie świecić.

4 godziny temu, DiBatonio napisał:

Czas zamienić gniazda z bolcem, a zwłaszcza takie paskudne bez bolca jak z Twojego zdjęcia na gniazda schuko.

Czyli wychodzi na to, że przewód Supry jest zrobiony pod gniazda schuko z fazą po prawej stronie tak ?

Bo tego nie mogłem zrozumieć mając schemat Solid Core Audio z wyraźnie zaznaczoną fazą z lewej strony a po zaglądnięciu do wtyczki Supry pojawił się mały dysonans.

Gniazdko paskudne przyznaję ale nie ja wybierałem jak się dom stawiał a za zasłonką mi nie przeszkadzało.

Jeśli znasz jakieś dobre a niedrogie gniazdka podwójne to możesz podrzucić, będę wdzięczny. 

2 godziny temu, tomikin napisał:

W takim razie dlaczego nie może być odwrotnie ? 

Przecież chodzi o to, żeby połączyć bolec uziemiający z prawą dziurką w gniazdku więc co za różnica czy będzie jak na Rys. 1 czy Rys. 2. 

Różnica jest ogromna. 

Czyli wychodzi na to, że przewód Supry jest zrobiony pod gniazda schuko z fazą po prawej stronie tak ?

I tak i nie, jak masz gniazdo schuko, to poprostu obracasz wtyczkę, a nie grzebiesz w niej i zamieniasz "polaryzacje". 

Jeśli znasz jakieś dobre a niedrogie gniazdka podwójne to możesz podrzucić, będę wdzięczny. 

Rozumiem, że chodzi bardziej o ogólnie dostępne w sklepie elektrycznym, a nie te audiofilne ?

😉

Bdb są Berkera, Legranda, Gira, tutaj tylko odpowiednią serię do własnego gustu i wyglądu dobrać. 

Tu znajdziesz jedne i drugie.

https://www.dobregniazdka.pl/

Edytowano przez DiBatonio

7 godzin temu, DiBatonio napisał:

I tak i nie, jak masz gniazdo schuko, to poprostu obracasz wtyczkę, a nie grzebiesz w niej i zamieniasz "polaryzacje

To ja chyba gniazdko obrócę albo wtyczkę zmienię na prostą bo nie chcę, żeby mi tak kabel w górę sterczał 🙃

Rozumiem, że chodzi bardziej o ogólnie dostępne w sklepie elektrycznym, a nie te audiofilne ?

😉

Audiofajne gniazdka w fajnych cenach też mogą być ale jak zerknąłem na Furutechy to mi się słabo zrobiło.

Bdb są Berkera, Legranda, Gira, tutaj tylko odpowiednią serię do własnego gustu i wyglądu dobrać. 

Dzięki 🙂

Audiofajne gniazdka w fajnych cenach też mogą być ale jak zerknąłem na Furutechy to mi się słabo zrobiło.

Tak, czasem robi się słabo, a na pewno szczuplej w portfelu.

Viborga są wiele tańsze 😉

https://avcorp.pl/product-pol-5119-Viborg-VE02R-gniazdo-scienne-schuko.html?curr=PLN&country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw4ri0BhAvEiwA8oo6F_tf4OAdngUhIJ4OO5AESKLrRIEBf8msdbNDLrTXldLw_0ZPQQmCVhoCp-QQAvD_BwE