Skocz do zawartości

Zmiana systemu na stereo - jaki wzmacniacz do kolumn Roth oli 40 (Melodika)


Doniu99

Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Zamierzam zmienić mój system 5.0 na poczciwe stereo które posiadałem dawno dawno temu.
Pokój nie duży 12m2. Akustyka średnia bo jest dość ciasno.

Obecny sprzęt:

Ampli Onkyo TX-NR609
Kolumny podłogowe Roth Oli 40 od ścian i mebli oddalone ok. 40-50 cm a pomiędzy nimi jest 2m.
Po drugiej stronie (skierowane do środka na wysokości 150cm powieszone na ścianach monitory magnat supreme 102 i po środku 252 magnat.
Wszystko podłączone przed HDMI arc do tv samsung.


Czego brak?
Brakuje mi podłączenia bezprzewodowego BT z urządzeniem. I obecnie dźwięk jest ok aczkolwiek brakuje takiego efektu wow. Kiedyś miałem stereo z radmorem i jak wkręciłem chociażby na połowę to chciało roznieść wszystko :) o głośnikach nie powiem bo to stare konstrukcje tonsila więc pomijam. 

Czego oczekuje i co do tej pory udało mi się ustalić na sucho:
Na pewno wzmacniacz. Dobrze aby posiadał DAC i BT i optyk do podłączenia tv.
Zastanawiam się co da energiczne mocne brzmienie z jednocześnie dość dobrą sceną i szczegółowością. Muzyka którą słucham to: rock/blues, dance, electro czasem reggae.

80 % muzyka 20 % film.

Budżet 2500zł +/- w grę wchodzą sprzęty używane. Chyba że jest coś wystarczające nowe w okolicach tej ceny. To wtedy też ok.
Dobrze aby była możliwość konfiguracji barwy żeby wieczorem przy filmie nie drżały szklanki (lektor itp). :)

Przeszukałem sporo i na placu boju pozostaje kilka modeli:

Cambridge Audio CXA61
Cambridge Audio CXA80 (ale bez BT musiałbym dokupić)
Yamaha A-S701 (także bez BT do dokupienia)
NAD C368

W wersji drastycznej wymiana kolumn... ale nie wiem czy jest sens. Te myślę chyba nie pokazały jeszcze wszystkiego.
Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko wtrącę że CXA61 nie ma korekcji tonów, i między CXA61 i CXA80 zdecydowanie poszedłbym w stronę starszego CXA80. Nie wiem jak grają twoje kolumny, ale przy Cambridge trzeba uważać na wysokie tony, seria CX dosyć mocno je podkreśla. Tyle ode mnie :) Powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Cambridge i Yamaha to jaśniejsze wzmacniacze, więc nie wiem, czy wpasowują się w Twoje oczekiwania co do energiczności brzmienia, ale posłuchać na pewno warto. Z lekko cieplejszych wzmacniaczy warto sprawdzić Audiolaba 6000A, ma dobry detal, przyjemną barwę, ale scena nie jest tak szeroka, jak w CXA61

Jednak idealnie moim zdaniem wpasowuje się tu też Cyrus One. Szeroko grający, dynamicznie, detalicznie. Bluetooth możesz załatwić iFi Zen Air Blue :) W razie czego zapraszam ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Luk Pl napisał:

Ja tylko wtrącę że CXA61 nie ma korekcji tonów, i między CXA61 i CXA80 zdecydowanie poszedłbym w stronę starszego CXA80. Nie wiem jak grają twoje kolumny, ale przy Cambridge trzeba uważać na wysokie tony, seria CX dosyć mocno je podkreśla. Tyle ode mnie :) Powodzenia!

Słuszna uwaga, CXA61 nie ma korekcji...
Obecnie trochę brakuje im wysokich więc lekko podkręcam na Ampli. Pytanie jak będzie w przypadku serii Cambridge aby móc dłużej słuchać :P 
Dzięki, będę miał to na uwadze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Doniu99Byłem kiedyś użytkownikiem tych kolumn tylko pod nazwą melodika i z tego co kojarzę bardzo fajnie one grały z nadami tylko nie pamiętam modeli chyba to był c375, ale na pewno w salonie słuchałem jakiś , który miał na pokładzie bt -  u siebie miałem je z denonem

Edytowano przez S!N!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Q21 napisał:

Cześć :) Cambridge i Yamaha to jaśniejsze wzmacniacze, więc nie wiem, czy wpasowują się w Twoje oczekiwania co do energiczności brzmienia, ale posłuchać na pewno warto. Z lekko cieplejszych wzmacniaczy warto sprawdzić Audiolaba 6000A, ma dobry detal, przyjemną barwę, ale scena nie jest tak szeroka, jak w CXA61

Jednak idealnie moim zdaniem wpasowuje się tu też Cyrus One. Szeroko grający, dynamicznie, detalicznie. Bluetooth możesz załatwić iFi Zen Air Blue :) W razie czego zapraszam ;) 

Teraz to mi namieszałeś w głowie :) Jestem gotów iść w takie nowe jeśli to ma sens i warte zachodu (inwestycji na lata - nawet w przyszłości przy wymianie kolumn na 'inne').
W sumie ten który wymieniłem model CXA61 jak i Audiolab 6000A i Cyrus One nie mają korekcji tonów, pytanie na ile będzie to szkodliwe. Co do IFi Zen Air Blue świetne rozwiązanie i myślę że się odezwę po takie rozwiązanie :) Jest możliwość wypożyczenia i odsłuchu w domowych warunkach?

 

 

7 minut temu, S!N! napisał:

@Doniu99Byłem kiedyś użytkownikiem tych kolumn tylko pod nazwą melodika i z tego co pamiętam bardzo fajnie one grały z nadami tylko nie pamiętam modeli, ale na pewno miał w sobie streamer u siebie miałem je z denonem

Właśnie słyszałem wiele opinii na ten temat ale nie mam obecnie jak tego sprawdzić na własne 'uszy', mam na oku ten c368 z BT za 2500zł używany. Trochę boje się w ciemno brać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Doniu99No to już indywidualny odbiór - ja bym nie kupił nic od Cxa bo mnie takie jasne granie męczy i jak lubisz mocny wykop to żaden z wyżej polecanych wzmaków Ci tego nie da, na pewno nie będzie tak jak z radmorem.  jakbym miał ponownie te kolumny to chyba bym je połączył z czymś vintage typu tosca 303, która rozrywa takie głośniki. Bez odsłuchu w ciemno nie kupuj bo później będziesz się tułał ze sprzedażą, ewentualnie wypożycz lub jak ktoś ma w okolicy jakieś używki to podjedź - synergię dobrze wspominam właśnie z Nadami, ale tymi starszymi modeli, a ich chyba już nie ma w oficjalnej sprzedaży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, S!N! napisał:

@Doniu99No to już indywidualny odbiór - ja bym nie kupił nic od Cxa bo mnie takie jasne granie męczy i jak lubisz mocny wykop to żaden z wyżej polecanych wzmaków Ci tego nie da, na pewno nie będzie tak jak z radmorem.  jakbym miał ponownie te kolumny to chyba bym je połączył z czymś vintage typu tosca 303, która rozrywa takie głośniki. Bez odsłuchu w ciemno nie kupuj bo później będziesz się tułał ze sprzedażą, ewentualnie wypożycz lub jak ktoś ma w okolicy jakieś używki to podjedź - synergię dobrze wspominam właśnie z Nadami, ale tymi starszymi modeli, a ich chyba już nie ma w oficjalnej sprzedaży.

Masz sporo racji. Miałem też tosce 303 połączona z zgc40 (nie wiem czy dobrze zapamiętałem model) co to robiło a było takie nie duże... ale to chyba już inna szkoła :) Najlepiej chyba wypożyczyć i sprawdzić jak to gra z tymi kolumnami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Doniu99 napisał:

połączona z zgc40

Również miałem któryś z modeli zg i grało to po prostu wyśmienicie i przyjemnie, takie małe niepozorne monitorki plus właśnie tosca, pełna synegria, niestety głośniki rozpadły się ze starości dlatego doskonale wiem, że te wzmacniacze polecane przez branżę tak nie zagrają, wręcz przeciwnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Doniu99 napisał:

CXA61 jak i Audiolab 6000A i Cyrus One nie mają korekcji tonów, pytanie na ile będzie to szkodliwe

Z mojego skromnego doświadczenia... Zawsze uważałem, że korekcja tonów jest we wzmacniaczu obowiązkowa, że zawsze trzeba trochę dopasować zakresy pod swoje upodobania. Dlatego jak przez dłuższy czas używałem CXA60, to strasznie męczył mnie brak obsługi tonów przez pilota, często coś zmieniałem, do tego te małe, nieprecyzyjne pokrętła. Teraz udało mi się tak dobrać system, że mimo posiadania kontroli tonów, słucham na DIRECT i nic nie zmieniam i chyba o to chodzi, żeby tak dobrać komponenty, żeby bez regulacji grało to super, czego właśnie wszystkim życzę.

6 godzin temu, S!N! napisał:

ja bym nie kupił nic od Cxa bo mnie takie jasne granie męczy

No... CXA trzeba słuchać w okularach przeciwsłonecznych ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Luk Pl napisał:

Teraz udało mi się tak dobrać system, że mimo posiadania kontroli tonów, słucham na DIRECT i nic nie zmieniam i chyba o to chodzi, żeby tak dobrać komponenty, żeby bez regulacji grało to super, czego właśnie wszystkim życzę.

👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Doniu99 napisał:

Teraz to mi namieszałeś w głowie :) Jestem gotów iść w takie nowe jeśli to ma sens i warte zachodu (inwestycji na lata - nawet w przyszłości przy wymianie kolumn na 'inne').
W sumie ten który wymieniłem model CXA61 jak i Audiolab 6000A i Cyrus One nie mają korekcji tonów, pytanie na ile będzie to szkodliwe. Co do IFi Zen Air Blue świetne rozwiązanie i myślę że się odezwę po takie rozwiązanie :) Jest możliwość wypożyczenia i odsłuchu w domowych warunkach?

Osobiście nigdy nie używam korekcji tonów, więc jak dla mnie nie jest to żadna przeszkoda. 

Jest oczywiście opcja odsłuchu :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jakby tak te kolumny wymienić na jakieś porządne monitory na standach i dobry wzmacniacz.

Kusi też model heco aurora 700 chociaz to male pomieszczenie i pytanie czy nie bedzie powtorki z rozrywki 🤔🤔

Bo to dudnienie basu jest czasem na dłuższą metę męczące..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Aurora 700 i w moim pomieszczeniu i warunkach akustycznych były to dudniące kolumny, basu jest sporo i jest on średnio kontrolowany. Nie są to złe kolumny, ale mi bardziej przypasowały Indiana Tesi 561, które nabyłem później. Oba zestawy były wtedy podłączone do CXA60. Mamy praktycznie ten sam metraż i problem może być podobny. Ja zawsze stawiałem na duże kolumny, takie jak wspomniane Aurory czy Klipsh RP-280f i już wiem że nie był to dobry kierunek w moich warunkach. Na Twoim miejscu poważnie zastanowiłbym się właśnie nad jakimiś podstawkami, a jeśli podłogowe to coś w rozmiarach przykładowo tych Tesi 561.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Luk Pl napisał:

Miałem Aurora 700 i w moim pomieszczeniu i warunkach akustycznych były to dudniące kolumny, basu jest sporo i jest on średnio kontrolowany. Nie są to złe kolumny, ale mi bardziej przypasowały Indiana Tesi 561, które nabyłem później. Oba zestawy były wtedy podłączone do CXA60. Mamy praktycznie ten sam metraż i problem może być podobny. Ja zawsze stawiałem na duże kolumny, takie jak wspomniane Aurory czy Klipsh RP-280f i już wiem że nie był to dobry kierunek w moich warunkach. Na Twoim miejscu poważnie zastanowiłbym się właśnie nad jakimiś podstawkami, a jeśli podłogowe to coś w rozmiarach przykładowo tych Tesi 561.

Muszę też je dopisać do listy do przesłuchania. Dzięki! A z czym u Cb grają? 

Zatem jeszcze może sprawdzę Monitor Audio Silver 100...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Luk Pl napisał:

Tesi 561? Miałem je już jakiś czas temu. Grały wtedy z CXA60, fajne połączenie, ale jeśli MA Silver 100 są w Twoim budżecie to na prawdę dobry kierunek.

Ok, dzięki :) zatem mam już jakiś trop. MA Silver 100 ale 6g nie 7g bo są zbyt drogie dla mnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Mam to w planach właśnie bo na ten moment słuchałem na jakichś testach na YT gdy były porównywane np z Definitive Technology d11 to faktycznie MA wydają się mega jasne ze aż musiałem słuchawki wyciszyć 😬. Natomiast te drugie o których wspomniałem bardzo ładny dźwięk nie taki nachalny ale ciężko dostępne u nas. 

Focal Aria 906 - myślę jeszcze o tym modelu...

Zbieram listę i zacznę odsłuchy na żywo na tyle na ile pozwolą zasoby magazynowe tych miejsc :)

Edytowano przez Doniu99
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

A więc tak, pierwszy odsłuch za mną :)
Testowałem kilka rozwiązań.

Próba 1
Monitor Audio Silver 100 + NAD C368 - Fajny głęboki i dość mocny bas ale coś mi brakowało detaliczności, góra tez nieco wyciszona. Ten dźwięk trochę taki suchy po środku....

Próba 2
Monitor Audio Silver 100 + Cyrus One - Tutaj bas niestety troszkę 'kartonowy' słabszy za to więcej detaliczności jakby średnia wyszła bardziej na prostą.. ale nadal to nie to.

Próba 3
Focal Aria 906 K2 + NAD C368
- Niby fajnie ale czegoś brakowało mi tutaj, tak jakby ten dźwięk za czymś był ukryty...

Próba 4
Focal Aria 906 K2 + Cyrus One - Tutaj nieco lepiej niż MA Silver 100 z Cyrus One ale nadal to nie to. Ciężko mi określić czemu. Tak jakbym oczekiwał aby dźwięk był bardziej otwarty aby było więcej detali..

Próba 5
Focal Aria 906 K2 - Quad Vena II Play - I ten zestaw jakby zagrał najlepiej w kilku kawałkach i utworze live. Fajnie słychać uderzenia perkusji, dźwięk nieco bardziej otwarty. 
Duży plus za wbudowane funkcje sieciowe - dobry DAC.

Próba 6
Focal Aria 906 K2 - Audiolab 6000A - Tutaj góra dość wyrazista, bas jakby na podobnym poziomie co w przypadku Próby nr 5. Pewnie ten zestaw na dłuższą metę byłby męczący przy głośniejszym odsłuchu.

Natomiast (i teraz tu pytanie) szukałbym czegoś właśnie pomiędzy Quad Vena II Play a Audiolab 6000A - czy coś takiego istnieje? Czy może coś mocniejszego jeśli chodzi o wzmacniacz?
Miałem wrażenie że z Quadem jeśli poziom głośności obniżyłem to już ten dźwięk nie robił takiego efektu... i stąd moje pytanie czy może coś mocniejszego?


Np.
- Rotel A12 MK2
- Hegel H70
- Atoll IN100SE

Używane są w cenie nowego Quad Vena II Play.
Co o tym myślicie?

PS: Dziękuje ekipie z @Q21 za cierpliwość dla mojej osoby i za fachowe doradztwo w kwestii Quada bo to jest dobry trop! :)
Faktycznie Quad jest (prawie) dowodem na to że korekcji tonów możemy uniknąć na dłuższą metę i może ona być nam zbędna..

Edytowano przez Doniu99
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że może nie powinienem pisać dwóch postów jeden za drugim ale wymaga tego sytuacja :)

Dziś słuchałem zestawu Cambridge CXA81 + KEF Q350. Wiem ze może głośniki nie należą do najlepszych klasowo ale mi się to podobało. Grały równie ladnie cicho jak i głośno. Nienachalna góra. Soczysty bas, sporo średnicy. Czasem może lekko bas za duży ale można słuchać po cichu i to sie podoba :) wracam i mam banana na twarzy 😁 a przecież focale to raczej klasa wyżej od kef? 🫣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Doniu99 napisał:

Wiem że może nie powinienem pisać dwóch postów jeden za drugim ale wymaga tego sytuacja :)

Pisz śmiało, nie martw nic. Ja przynajmniej chętnie poczytam, dobrze jak autor wątku nie olewa tematu i opisuje dalsze doświadczenia.

 

7 godzin temu, Doniu99 napisał:

Dziś słuchałem zestawu Cambridge CXA81 + KEF Q350. Wiem ze może głośniki nie należą do najlepszych klasowo ale mi się to podobało. Grały równie ladnie cicho jak i głośno. Nienachalna góra. Soczysty bas, sporo średnicy. Czasem może lekko bas za duży ale można słuchać po cichu i to sie podoba :) wracam i mam banana na twarzy 😁 a przecież focale to raczej klasa wyżej od kef? 🫣

Ja miałem CXA60 najdłużej wśród posiadanych wzmacniaczy do tej pory i uważam, że mimo kilku wad, to bardzo dobre wzmaki. Może CXA81 + KEF to dobrana para, pamiętam że kiedyś @Piotr Sonido polecał mi takie połączenie kiedy szukałem do niego odpowiednich kolumn, bo jedną z największych wad tych wzmacniaczy jest to, że są wybredne co do zestawów głośnikowych, ale jak już się dobierze dla nich odpowiednią parę, to odwdzięczą się na prawdę fajnym dźwiękiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...