Skocz do zawartości

Rega Brio - transformator


tomikin

Recommended Posts

W mojej Brio coś dziwnego dzieje się z pracą transformatora, raz działa głośniej tzn. wtedy wyraźnie brumi, raz ciszej a czasem zupełnie nic go nie słychać. 

Od początku podczas włączania czyli równocześnie z naciśnięciem włącznika pojawiał się chwilowy brum, który cichł jeszcze zanim pojawiało się charakterystyczne pyknięcie i Rega działała cichutko przez prawie 2 lata. 

Nie wiem czy ten chwilowy brum przy starcie ma być czy nie ale nie przeszkadza mi to ani nie przeszkadzało wcześniej.

Teraz jednak kiedy trafo zaczyna mi hałasować i w dodatku słychać to na kolumnach to zaczynam się niepokoić.

W trakcie brumienia odpinałem kolejno wszystkie kable zasilające jakie mam podpięte do listwy a także kable głośnikowe i interkonekty i nic nie pomagało. 

Miał ktoś podobne historie z tym grajkiem, czy trafo po około 2 latach może już sprawiać problemy ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Lekkie brumienie na starcie może się pojawiać. 

Samo trafo jednak nie powinno mieć już aż takiego wpływu. Jeśli sprzęt jest na gwarancji, to zachęcam do wysłania go do serwisu :) Jeśli nie, to i tak przydałoby się gdzieś oddać wzmacniacz na ekspertyzę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomikin napisał:

W mojej Brio coś dziwnego dzieje się z pracą transformatora, raz działa głośniej tzn. wtedy wyraźnie brumi, raz ciszej a czasem zupełnie nic go nie słychać. 

Od początku podczas włączania czyli równocześnie z naciśnięciem włącznika pojawiał się chwilowy brum, który cichł jeszcze zanim pojawiało się charakterystyczne pyknięcie i Rega działała cichutko przez prawie 2 lata. 

Nie wiem czy ten chwilowy brum przy starcie ma być czy nie ale nie przeszkadza mi to ani nie przeszkadzało wcześniej.

Teraz jednak kiedy trafo zaczyna mi hałasować i w dodatku słychać to na kolumnach to zaczynam się niepokoić.

W trakcie brumienia odpinałem kolejno wszystkie kable zasilające jakie mam podpięte do listwy a także kable głośnikowe i interkonekty i nic nie pomagało. 

Miał ktoś podobne historie z tym grajkiem, czy trafo po około 2 latach może już sprawiać problemy ?

Normalna przypadłość większości wzmacniaczy Regi. Na zagranicznych forach audio i Fejsie (w klubach Regi) to samo zjawisko opisywane jest w przypadku Elexa, Elicita i... bardzo często Aethos-a. Zostaje się z tym pogodzić albo wysłać na reklamację ale wątpię czy serwis dokładając jakieś podkładki pod trafo czy dokręcając śrubę coś tu poprawi. 

Co do tych przydźwięków słyszanych w głośnikach to Rega mówi, że może zmienić prąd spoczynkowy w reklamowanym wzmacniaczu, żeby zmniejszyć skalę zjawiska ale wtedy wzmacniacz nie będzie grał tak ładnie. Tak źle i tak niedobrze.

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć :) Lekkie brumienie na starcie może się pojawiać. 

Ok.

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Samo trafo jednak nie powinno mieć już aż takiego wpływu. Jeśli sprzęt jest na gwarancji, to zachęcam do wysłania go do serwisu :)

Napiszę do Was maila, gwarancja powinna jeszcze być przy założeniu, że obowiązuje 2 lata.

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

Normalna przypadłość większości wzmacniaczy Regi.

Chyba raczej anormalna 😉 

No to pięknie... miał być wzmacniacz na całe życie a tu brum 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

Za to gra bardzo przyjemnie. Coś z coś. :)

To fakt, gra wspaniale i ostatnie czego bym chciał to się z nią rozstawać.

Cały czas próbuje dojść co się mogło stać z tym trafem i tak sobie myślę, że może kabel zasilający mu zaszkodził 🤔

Jakiś czas temu zamiast fabrycznego kabelka podłączyłem Suprę Lorad 2.5mm, Rega zaczęła grać lepiej ale może po czasie transformator na tym ucierpiał ???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowany)

Po konsultacji z serwisem Regi okazuje się, że nietypowa praca transformatora, o której pisałem w pierwszym poście, jest wynikiem ogólnie nienajlepszej jakości prądu w instalacji elektrycznej czyli wahania, skoki napięcia, za wysokie napięcie (fotowoltaika) itd.

Polecono mi zakup dc blockera, którego jak na złość niedawno sprzedałem bo ponoć zamula brzmienie (Tomanek) ale faktycznie z trafem był spokój. 

Pomyślałem, że zamiast dc blockera może kupić stabilizator napięcia, które u mnie czasami dobija do 250V jak nie wyżej.

https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/avr-pro-500-1000va-stabilizator-napiecia-sieciowego.html

Co wybrać, czy dc blocker czy stabilizator napięcia ?

Edytowano przez tomikin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilizator napięcia będzie bardziej uniwersalny-ale niekoniecznie może być lepszy pod względem jakości dźwięku. W każdym razie przy skokach napięcia u Ciebie dochodzących do 250V to chyba będzie lepsze wyjście.

Jeżeli na niego się zdecydujesz (dobierając odpowiednią moc- z zapasem 1000VA czy 500VA) to wg mnie zakup przez Internet, byś mógł na spokojnie sprawdzić jego działanie u siebie (I czy nie jest głośny) i w razie czego mógł go odesłać sprzedawcy. 

Pozdraeiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie dasz rady z tym brumieniem żyć to musisz sprawdzać osobiście czy te środki zaradcze coś zmienią czy nie. Może się okazać, że nie będzie żadnej poprawy lub marginalna i nie warto za to płacić. Może też sprawdź kawałek płyty korkowej tj. podłóż pod piecyk, może coś pochłonie brumienia "idącego" najmocniej od spodu obudowy Regi i z miejsca odsłuchu już nie będziesz  brumienia  słyszał. 

Zrzucanie przez serwis wszystkiego na instalację elektryczną, gdy jak się domyślam, nawet nie wysłałeś sprzętu do ekspertyzy to też takie trochę pierdzielenie, żeby pozbyć się kosztów wymiany trafa. Miałem u siebie 5 piecyków Regi i każdy w innym stopniu brumił, tylko w przypadku Elicit mk5 trzeba było się mocno nagimnastykować, żeby usłyszeć trafo. Jednocześnie mam u siebie Hegla, który słynie z "grających" transformatorów i co, i zupełna cisza, nic, nie ma trafa w piecu. Najlepsze, że Rega i Hegel korzysta z chińskich traf, jedyna różnica jest taka, że Rega tylko  składa piece u siebie z tego co przyjedzie już zrobione w Chinach a u Hegla przyjeżdża cały skręcony w Chinach piec. Ostatnio miałem u siebie takie potworki jak Leema Tucana 2 Anniversary, Exposure 3510,  Rotel RA 6000 i Rotel brumił donośnie a dwa pozostałe zupełnie nic. Ta sama sieć, ten sam prąd tylko jakość transformatorów  inna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję, że stabilizator nie zamula dźwięku podobnie jak dc blocker ale spróbuję go, może nie będzie tak źle.

Serwis napisał, że trafo musi brumić cały czas aby mogło być uznane za uszkodzone wtedy mieliby podstawę do wymiany.

W jednym z testów Regi Brio było napisane, że transformatory dla nich robi pobliska manufaktura... może i kiedyś tak było a teraz to klient skazany jest na to co mu wybierze maszyna losująca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich informacji od branży, która doskonale zna Rege (i o dziwo, jak tylko Rega powróciła do nas do kraju przewidziała, że Q21 szybko pozbędzie się jej dystrybucji) jasno wynika, że Rega do swoich wzmacniaczy nie produkuje NIC w Anglii. Jedynie montaż. Nawet płytki przyjeżdżają już gotowe z Chin. 

9 minut temu, tomikin napisał:

Serwis napisał, że trafo musi brumić cały czas

A to ciekawa informacja, dzięki. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomikin

Na pocieszenie. Kolejny nowy wpis w klubie Regi na fejsie i to samo. Tym razem Aethos. W komentarzach - jedni wymieniają wzmacniacz po kilka razy, inni odsyłają do producenta i ten jednak potrafi te przypadłości wyeliminować (brumienie trafa i przydźwięk w jednym kanale). Do tego twierdzi, że jak ich wzmacniacze nie są całkowicie ciche (trafa) to trzeba reklamować bo takie powinny być. 

 

https://www.facebook.com/share/p/ZAXmafnX5sYhJrr1/

 

 

 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kaczadupa napisał:

@tomikin

Na pocieszenie. Kolejny nowy wpis w klubie Regi na fejsie i to samo. Tym razem Aethos. W komentarzach - jedni wymieniają wzmacniacz po kilka razy, inni odsyłają do producenta i ten jednak potrafi te przypadłości wyeliminować (brumienie trafa i przydźwięk w jednym kanale). Do tego twierdzi, że jak ich wzmacniacze nie są całkowicie ciche (trafa) to trzeba reklamować bo takie powinny być. 

 

https://www.facebook.com/share/p/ZAXmafnX5sYhJrr1/

 

 

 

 

O w mordę... nie wyobrażam sobie tak drogiego wzmacniacza jak Aethos i buczącego w nim transformatora, to musi boleć.

Z drugiej strony może wtedy serwis podchodzi do klienta inaczej i staje na wysokości zadania wymieniając lub naprawiając co trzeba i jak trzeba.

Pierwsze pytanie jakie dostałem ze strony serwisu to: "Jaki to model ?" 🙂 

Gdybym miał Elicit czy chociaż Elex to może prędzej by go wzięli na sprawdzenie.


Dzięki Adam za podrzucenie linka do fejsa, niestety nie mam konta na fb to nie poczytam ale dałeś mi dużo innych cennych informacji, dzięki którym mam nieco szerszy obraz całej sytuacji z transformatorami Regi i nie tylko.

Przynajmniej wiem już, że nie ma czego przeżywać skoro inni mają te same problemy z dużo droższymi piecami.



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Widzisz, ja miałem Brio 3 dni i zwróciłem. Brum z głośników był nie do zaakceptowania. Wieczorami jak już było w domu cicho po prostu nie dało się słuchać muzyki. Tragedia. Świeża sprawa bo było to z tydzień temu a wzmacniacz był outletowy od branzy. Z trafem było jednak w porządku. Nie było go słychać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, KrólKiczu napisał:

Od roku mam rege brio. Kupiona na olx. Żadnych problemów opisywanych w internecie z nią nie mam. Szczęście czy rewelacyjny prąd z gniazdka 😉?

Dobre pytanie 😄 

Moja Brio się ostatnio uspokoiła, czasami sobie trafo brumi ale na tyle cicho, że nie słychać buczenia w głośnikach. Przez pewien czas jednak myślałem, że szału dostanę i Rega wyleci za okno... 
U mnie może to być wina starej instalacji i okresowego wysokiego napięcia bliskiego 250V (fotowoltaika) ale z drugiej strony jest tyle różnych przypadków w necie, że nie wiadomo co o tym myśleć.

 

1 godzinę temu, Artur Charicki napisał:

Widzisz, ja miałem Brio 3 dni i zwróciłem. Brum z głośników był nie do zaakceptowania. Wieczorami jak już było w domu cicho po prostu nie dało się słuchać muzyki. Tragedia. Świeża sprawa bo było to z tydzień temu a wzmacniacz był outletowy od branzy. Z trafem było jednak w porządku. Nie było go słychać.

Będzie kolejne podejście do Brio czy odpuszczasz ?

Edytowano przez tomikin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomikin Ogólnie barwa, średnica i wokale jak na tą cenę super. Raczej bym ją zostawił. Przerobiłem sporo wzmacniaczy ale raczej z pułapu do 2500zl jako uzywki i powiem że z tranzystorow chyba najfajniej jak dla mnie grała. Ostatnio miałem Yaqina mc13s na Brimarach w przedwzmacniaczu i było lepiej. On czarował średnicą ale niestety był niebezpieczny dla mojego najmłodszego domownika który z reszta uszkodził mi lampe. Wątpię że znajdę tranzystor w cenie do np 4tys który zagra tak namacalnie jak ten Janek. Pewnie wrócę do lampy tylko obowiązkowo z klatka ochronna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na wzmacniacz, za który zapłaciłem 1500 PLN gra...przyjemnie. Generalnie jestem z tych, którzy wielkich różnic nie słyszą, ale żeby nie iść pod prąd forumowym trendom to i ja kupiłem "anglika". A że,  jak już wspomniałem, nie wydałem na niego majątku, to sobie stoi i gra na przemian z leciwym marantzem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.08.2024 o 09:48, tomikin napisał:

Po konsultacji z serwisem Regi okazuje się, że nietypowa praca transformatora

Z tego co czytałem to w Redze typowa.

Dnia 12.08.2024 o 10:53, kaczadupa napisał:

że Rega tylko  składa piece u siebie z tego co przyjedzie już zrobione w Chinach a u Hegla przyjeżdża cały skręcony w Chinach piec

Lepiej już by Chińczyk składal

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...