Skocz do zawartości

Unitra ZGB-401 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

45 minut temu, kaczadupa napisał:

Myślisz, że to nie sam producent wysłał te paczki na testy do Jarka? A co do opłaconego najemnika to krajowy  magazyn AV Test nie był tymi monitorami oczarowany. Jak dobrze pamiętam były tam trzy różne monitory w teście zbiorowym i ... Kto chce to sam poczyta. 

Pewnie producent ,ale produkt nie został przedstawiony w postaci pudru łamanego przez lukier 😀 . A ,że granie się spodobało koledze KRAFTOWI a komuś innemu nie , całe forum jest dowodem różnych gustów na tym świecie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pełnej jasności dodam ,że nie jestem forumowym klakierem kolegi KRAFTA 😀 . Kiedyś nawet zdarzyło mu się jedną celną uwagą obnażyć moją niewiedzę ,co-gdybym był jeszcze głupszy niż faktycznie jestem-mogłoby wywołać moją niechęć do niego . Zwyczajnie spodobała mi się rzeczowość recenzji . Agentem Unitry też nie jestem😀 . Koniec OT

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2024 o 11:26, Kraft napisał:

Czas na podsumowanie testu małych Unitr.

Unitra12.png.4baaac25af31268ec9304591f866e995.png

 

Wsad technologiczny - 5/10

Bardzo porządne przetworniki ze średniej półki, woofer więcej niż ciekawy. Jednak w stosunku do ceny kolumn niezbyt drogie, więc trudno w tym przypadku nad wkładem głośnikowym piać z zachwytu. Plus za dwuwarstwowe ścianki, minus, że banalny port BR i całkiem zwyczajne terminale (takie rzeczy to nie w tej cenie). 

Wzornictwo/wykonanie/detale - 6/10

Kolumny w sumie ładne, ale znowu - w tej cenie (i od nowej marki) chciałoby się czegoś bardziej wyszukanego i oryginalnego. Wykonanie przyzwoite, ale nie perfekcyjne (np. maskownice). Za 12 000 zł inni potrafią dać z siebie znacznie więcej. Przynajmniej niektórzy.

Balans tonalny - 10/10

Balans idealny (jak na nieduży monitor*). Wszystko na swoim miejscu i we właściwych proporcjach. Zszyte, homogeniczne, realistyczne. Nic bym nie zmieniał. 

*10/10 pod warunkiem, że nie oczekujemy od tej wielkości monitorów w 100% realistycznych doznań basowych.

Stereo - 7/10

Z oceną stereo, jak już wspominałem, mam pewien problem. Ogólnie jest OK. Kolumny poprawnie odtwarzają zaszyte w nagraniu efekty stereofoniczne (wyjście z dźwiękiem poza bazę, przed kolumny, czy za uszy). Jest satysfakcjonująco, jednak nie spektakularnie. Niektórzy konkurenci (choć nieliczni) potrafią bardziej otoczyć słuchacza dźwiękiem, wciągnąć go w przedstawienie. Niektórzy (choć niekoniecznie ci sami, co w poprzednim zdaniu) potrafią też lepiej odseparować od siebie instrumenty, dać im więcej aury. 

Bas - 8/10

Na plus. Z tej wielkości monitorów bardzo dobry. Czytelny, fakturowany, raczej szybki. Potrafi pokazać trochę więcej informacji niż inni. Ma też punch i przyzwoite uderzenie. Nie przymula, nie ma skłonności do dudnienia, trzyma proporcje względem reszty pasma. Jednak to bas do dostarczanie wrażeń psychicznych, a nie fizycznych. Bardzo dobry do śledzenia basowych nut, jednak nienadający się do masażu ciała czy wprawiania trzewi w wibracje.    

Wokale/średnica – 10/10

Bez zastrzeżeń. Wszystko brzmi tak naturalnie, że nie czułem potrzeby dokonywania szczegółowej analizy. Moim skromnym zdaniem w średnicy te kolumny szczególnie wybijają się ponad przeciętność. Dają większy wgląd, podpowiadają, na co jeszcze możemy zwrócić uwagę w dobrze znanych nagraniach. 

Wysokie/detaliczność - 8/10

Dobra średnia (ale średnia wśród dobrych kolumn). Szczegółów nie brakuje, nie jest ani za ciemno, ani za krzykliwie. Jest tak, jak powinno być. Daję jednak minus za czarne tło i wrażenie absolutnej czystości dźwięku. W tych aspektach można jeszcze lepiej (choć mało kto potrafi).

Muzykalność/komfort odsłuchu - 10/10

Bardzo, bardzo dobre. Kupuje się to brzmienie od samego początku. Nie trzeba się przyzwyczajać, doszukiwać, docenić. Jest żywo, szczegółowo, dynamicznie, ale też komfortowo i przyjemnie. Jest też naturalnie, namacalnie, realistycznie. Ma się wrażenie, że tak właśnie powinna brzmieć muzyka. I to wrażenie przyćmiewa inne. Daje poczucie zaspokojenia i płynące  z niego przyjemne odprężenie.

 

Wygląda, że akurat tam, na co zwracam uwagę, to nie są mocne. 

@KraftCo u Ciebie grało z dobrą sceną, "czarnym tłem"  i niemęcząca górą?

Czarne tło w Unitrach jak u Pylonów?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jeszcze ciekawostka dla ambitnych. SB Acoustics oferuje kit do samodzielnej budowy kolumn bardzo podobnych do ZGB-401. Chodzi o model Bromo. Możemy w nim wykorzystać taki sam woofer i podobną twardą kopułkę (w miejsce SEAS-a, aluminiowo-ceramiczną SBA).

SBA-Bromo-scaled.jpg.7c98d3bea3781f4d9c7165b188e3bede.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KraftChyba byłeś lub jesteś użytkownikiem Diamondów 25 jak byś porównał granie unitry do pylonowskiego produktu, niestety nie udało mi się bezpośrednio posłuchać ich z tym modelem , ciekawi mnie w co byś prywatnie wcelował mając te dwie konstrukcje obok siebie pomijając oczywiście fakt, iż zgb to droższy model :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...