Skocz do zawartości

Dobry zestaw stereo na lata - prośba o pomoc


Pablo78

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

Jestem nowym użytkownikiem na forum i kompletnym laikiem w dziedzinie sprzętu audio, ale muzyki słucham od zawsze. Uwielbiam. Tyle tylko, ze nigdy nie miałem solidnego sprzętu, aby w pełni móc się nią cieszyć i móc docenić niuanse i jakość utworów. Od lat muzyki slucham na głośniku bluetooth (obecnie Marshall Woburn)... W końcu nadszedł czas żeby to zmienić i chciałbym się Was poradzić odnośnie zestawu stereo.

Muzyki słucham głównie ze Spotify/Youtube poprzez telefon. Liczę na to, ze Spotify w końcu wprowadzi opcję z muzyka w jakości premium, niemniej jest to moja główna baza do słuchania. Rozważam tez abo w którymś z serwisów oferujących muzykę w jakości HiFi. Słucham wszystkiego, dosłownie: od rocka progresywnego, przez rock klasyczny, pop, hip hop, jazz, manouche, muzykę elektroniczną w każdej postaci, muzykę filmową, czasem (rzadko) muzykę klasyczną, kończąc na rubasznej muzyce biesiadnej w stanie upojenia alko... no dobrze, tu już przesadzam. Generalnie słucham niemal wszystkiego.

Chciałbym kupić dobry zestaw stereo (amplituner + kolumny), który posłuży mi przez długie lata. Jak napisałem na początku - jestem laikiem, ale nie ignorantem, i jestem gotowy "dojrzeć" do nowego sprzętu. Sprzęt chciałbym nowy, w rozsądnym budżecie (max 10k jeśli dałoby rade). Z uwagi na słuchanie głównie ze streamingów dobrze by było gdyby od razu obsługiwał BT i WIFI.

Jak wspominałem muzykę odtwarzam głównie z telefonu, wiem ze to nie jest najlepsze (mówiąc delikatnie) rozwiązanie. Czy powinienem przewidzieć jakis dodatkowy sprzęt, który zniwelowałoby utrate jakosci muzyki odtwarzanej streamingowo w ten sposob? A moze po prostu powinienem zupełnie zapomnieć o odtwarzaniu przez BT i zmienić przyzwyczajenia?

Podsumowując:

  •  szukam nowego zestawu amp + kolumny
  •  cena do 10k (drobny margines w górę do przełknięcia)
  •  słucham ze streamingu (Spotify/Youtube, potencjalnie któryś z serwisów z ofertą hires/HiFi) każdego rodzaju muzyki,
  •  pomieszczenie w którym będzie grał sprzęt jest prostokątne i ma 40 m2
  •  chciałbym kupić możliwie uniwersalny i dobry zestaw który posłuży mi przez lata
  •  do tej pory głównym źródłem muzyki w moim domu był telefon. Czy powinienem pomyśleć o zmianie/modyfikacji/tuningu źródła muzyki aby zmaksymalizować jakość muzyki?

Tak na koniec - wczoraj w pobliskim sklepie elektro/rtv „testowałem” amplituner Magnat MA900 (akurat taki mieli na ekspozycji). Urzekła mnie jego prostota, moc, wygląd. Z tego co zdążyłem się zorientować jest on chwalony na forach. Czy byłby to dobry wybór, żeby kupić taki sprzęt raz i nie myśleć o zmianach przez co najmniej 20 lat, tylko cieszyć się muzyka? I jakie kolumny do niego dobrać, żeby nie popłynąć totalnie finansowo ale żeby móc docenić to wszystko co oferuje to urządzenie? 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi, informacje i wyrozumiałość :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Pablo78 napisał:

posłuży mi przez długie lata

 

38 minut temu, Pablo78 napisał:

chciałbym kupić możliwie uniwersalny i dobry zestaw który posłuży mi przez lata

 

38 minut temu, Pablo78 napisał:

nie myśleć o zmianach przez co najmniej 20 lat

Rozumiem Twoje potrzeby. 
Obawiam się, że doznasz rozczarowania. Chciałbym, żebyś był zadowolony. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Chmarski napisał:

Będziesz kupował w PL czy we Francji?

Z uwagi na to, ze mieszkam we Francji, preferowałbym zakup tutaj, żeby nie głowic się z transportem. Z drugiej strony nie wykluczam kupna w PL, ale również w Niemczech 🫣Strasburg leży przy granicy, ja pracuje w niemieckim mieście przyległym do Strasburga i właśnie tutaj oglądałem tego Magnata, o którym wspominam w moim poście (w cenie 999 euro jakby ktoś pytał). Wszystko zależy od tego, gdzie uda mi się ustrzelić optymalna ofertę na wybrany sprzęt.

15 minut temu, AudioTube napisał:

 

 

Rozumiem Twoje potrzeby. 
Obawiam się, że doznasz rozczarowania. Chciałbym, żebyś był zadowolony. 
 

Mam się nastawić na to, ze nie uda mi się kupić niczego, co będzie funkcjonalne, jakościowe i będzie sprawiało mi radość przez długi czas? :) Nie wydaje mi się, żebym mógł być rozczarowany po przesiadce z obecnego sprzętu. I tak, również chciałbym być zadowolony :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrój muzyki rzeczywiście jest dość duży, więc zawsze jakieś kompromisy będą, ponieważ ciężko pogodzić np. muzykę elektroniczną, czy rock i klasykę, czy biesiadną w jednym systemie :) Ale nie demonizując i żebyś miał jakieś konkrety:

- Marantz PM7000N + Fyne Audio F502 - jedno z połączeń, które nie tylko sobie poradzi w takiej powierzchni, ale może też być fajną opcją próbującą trochę pogodzić jakość dźwięku w tych wszystkich gatunkach muzycznych. W tej wielkości pomieszczenia w jakiej planujesz je umieścić nie powinno być za dużo basu pomimo tego, że samo zestawienie jest normalnie po nieco cieplejszej stronie

- Yamaha R-N800A + Sonus Faber Lumina V - nieco droższe rozwiązanie, ale z fajną przestrzenią, detalem. Nie powinno braknąć niskich tonów, ale na pewno nie będzie ich też taka ilość jak w propozycji powyżej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
49 minut temu, azumaluk napisał:

Jeśli chcesz na lata to lata musisz budować taki zestaw. Za pierwszym razem chyba nikt nie złożył zestawu life time, w 3 lub  4 krokach. dziś kup pierwszy zestaw i w czasie go zmienisz lub rozbudujesz. 10 K to tak akurat na pierwszy zestaw nie który nie jest bardzo budżetowy
 

Rozumiem Twój punk widzenia. Doprecyzuje swoje podejście i oczekiwania. Mam 46 lat, słucham bardzo dużo rożnej muzyki, ale nigdy nie byłem i nie jestem zapaleńcem sprzętowym i osoba z zacięciem audiofilskim, który kupując dany set już ma w tyle głowy ewentualne mody i updaty (nie zmienia to oczywiście faktu, ze szanuje takie podejście). Jestem laikiem w temacie sprzętu i chciałbym po prostu kupić raz optymalny zestaw w moim budżecie, żeby moc się nim cieszyć najdłużej jak się da :) Na rynku jest tyle sprzętu, ze zadałem moje pytanie z nadzieja na złapanie mniej lub bardziej konkretnych sugestii w temacie poszukiwań i tego co mógłbym w moim budżecie próbować upolować.

18 minut temu, S4Home napisał:

Przekrój muzyki rzeczywiście jest dość duży, więc zawsze jakieś kompromisy będą, ponieważ ciężko pogodzić np. muzykę elektroniczną, czy rock i klasykę, czy biesiadną w jednym systemie :) Ale nie demonizując i żebyś miał jakieś konkrety:

- Marantz PM7000N + Fyne Audio F502 - jedno z połączeń, które nie tylko sobie poradzi w takiej powierzchni, ale może też być fajną opcją próbującą trochę pogodzić jakość dźwięku w tych wszystkich gatunkach muzycznych. W tej wielkości pomieszczenia w jakiej planujesz je umieścić nie powinno być za dużo basu pomimo tego, że samo zestawienie jest normalnie po nieco cieplejszej stronie

- Yamaha R-N800A + Sonus Faber Lumina V - nieco droższe rozwiązanie, ale z fajną przestrzenią, detalem. Nie powinno braknąć niskich tonów, ale na pewno nie będzie ich też taka ilość jak w propozycji powyżej

Z tą muzyką biesiadną to żartowałem, ale fakt faktem oprócz niej słucham praktycznie wszystkiego :) Bardzo dziękuje za te dwie sugestie, dzisiaj wieczorem przestudiuję je w necie, starając się przy okazji znaleźć jakieś punkty w moim rejonie, w którym mógłbym je obejrzeć i posłuchać. 

Edytowano przez Pablo78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz dużo czytał to dojdziesz do wniosku że te same klocki i te same połączenia różne osoby odbierają i opisują inaczej. Najlepsze są własne doświadczenia, im więcej sam przesłuchasz, tym bardziej bogatą będziesz miał wiedzę, która to pomoże podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Jak w salonie audio zachwycisz się, wypożycz do siebie i sprawdź jak się zachowuje w innej akustyce. Posłuchaj 2-3 godziny ciągiem czy początkowa ekscytacja nie zamieni się w udrękę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pablo78 napisał:

Nie wydaje mi się, żebym mógł być rozczarowany po przesiadce z obecnego sprzętu.

Pełna zgoda. Dwie kolumny plus wzmacniacz i CD czy gramofon, czy streamer dadzą z dużym prawdopodobieństwem znaczną różnicę w brzmieniu. 
 

Tak jak zauważyłeś, na rynku jest mnóstwo produktów. Tak dużo, że przez drzewa lasu nie widać. 
 

Fajnie, że masz ustalony budżet. Trzymaj się tego. 
Myślę, że nie potrzebujesz pomocy. Myślę, że potrzebujesz odwagi. By wejść do sklepu/salonu lub kilku i wyłączyć myślenie, by zanurzyć się w brzmieniu/muzyce. 
 

Myślę, że potrzebujesz uważności, obecności w tej właśnie chwili. Jeśli lubisz odpoczywać przy muzyce, znajdziesz ten zestaw i opowiesz nam o nim. 

 

 


 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Przedstawię kilka opcji, ale od razu napiszę, że powinieneś je skonfrontować na jakimś lokalnym forum. Oferty we Francji mogą znacznie różnić się od tego, co znajdziesz w Polsce :) Przez 20 lat też sporo może się zmienić, coś uszkodzić. Oczywiście nie musi, ale tez nie miałbym oczekiwań, że na 100% będziesz używał tego samego sprzętu ;) 

Poszukując maksymalnej długowieczności, rozważyłbym podzielony zestaw, czyli oddzielnie wzmacniacz, oddzielnie DAC i streamer, bo to tu najszybciej czuć objawy starzenia się sprzętów. Przykładowo Musical Fidelity M2si, Atoll IN80, może Arcam Radia A5, Quad Vena II :) Jako streamer dobrze sprawdzi się WiiM Pro Plus

Z kolumn posłuchałbym na pewno Monitor Audio Bronze 500, KEF Q750, Dali Oberon 7, ciut drożej są Polk R600 :) Gdybyś decydował się na zakup w Polsce, to zapraszam do kontaktu :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, udało mi się w weekend posłuchać kilka zestawów i na 98% jestem przekonany do Yamahy RN800a z uwagi na jej wszechstronność, uniwersalność, moc, wykonanie i to jak grał ten sprzęt. Chciałbym jeszcze zapytać czy moglibyście polecić do tego jakieś sensowne kolumny w cenie do 5-6k za parę? Sprzętu słuchałem na głośnikach grubo powyżej mojego budżetu (Triangle Australe EZ i Focal Vestia 3) i póki co nijak nie uciułam na tej klasy kolumny. S4Home polecał Sonus Faber Lumina V ale one też są poza moim zasięgiem finansowym (cena tutaj to jakieś 2800-2900 euro za parę) 😕 

Pozdrawiam i dobrego dnia życzę :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Francji masz fajne promocje na Focal Arie. 
np. https://www.homecinesolutions.fr/p/17032-focal-aria-936-dark-ebony

Jak posłuchałeś fajnych kolumn to ciężki teraz będzie Ci zejść niżej ale póki jesteś w tym miejscu co jesteś to wszystko będzie fajne :)

 
Posłuchaj/przetestuj po prostu tyle ile możesz. Jeśli słuchałeś tylko na głośnikach przenośnych to będziesz dopiero się  z dźwiękiem oswajał i po czasie stwierdzisz czego byś chciał :) Tego nie przeskoczysz.

Chwilę posłuchasz to albo góry będzie za mało, albo nie taki bas, albo jeszcze inne tematy. Na teraz nie znajdziesz zestawu na lata. Kup coś (co Tobie się fajnie słucha) solidnego z myślą odsprzedaży. Tak wszyscy mają. 


Zapytaj na forum kto nie planuje zmiany swojego zestawu :).

Jeśli słuchasz streamingu to weź jeszcze pod uwagę obsługę aplikacji. To istotny temat.

All in One ma zalety ale i wady. Co do wszystkiego to do niczego :) Ale na początek jest fajny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marqs napisał:

Zapytaj na forum kto nie planuje zmiany swojego zestawu :).

Ja nie planuję.

Kupując nowy zestaw, raczej nikt nie zakłada od razu jego zmiany, chodź często bywa że prędzej czy później przychodzi ochota na porostu zmianę.

Wszystko zależy jak dużą wagę przywiązujemy do słuchania muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, rajdek napisał:

Ja nie planuję.

 

Trochę uprościłem pewno temat.

A jak kupiłeś pierwszy zestaw to od razu był docelowy ?

Odbiór się zmienia bo słyszysz więcej i przy kontakcie z innym zestawem wiesz, że gra inaczej, czasem lepiej czasem gorzej a czasem po prostu inaczej. 

Ale fajnie ująłeś clu: "Wszystko zależy jak dużą wagę przywiązujemy do słuchania muzyki." Zakładam, że jeśli autor tu trafił to jednak muza jest lub będzie istotną częścią dnia.

Jak chcesz mieć coś by brzęczało to będzie brzęczeć. Ma być głośno? Kupujesz by było głośno. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pablo78 napisał:

Cześć wszystkim, udało mi się w weekend posłuchać kilka zestawów i na 98% jestem przekonany do Yamahy RN800a z uwagi na jej wszechstronność, uniwersalność, moc, wykonanie i to jak grał ten sprzęt. Chciałbym jeszcze zapytać czy moglibyście polecić do tego jakieś sensowne kolumny w cenie do 5-6k za parę? Sprzętu słuchałem na głośnikach grubo powyżej mojego budżetu (Triangle Australe EZ i Focal Vestia 3) i póki co nijak nie uciułam na tej klasy kolumny. S4Home polecał Sonus Faber Lumina V ale one też są poza moim zasięgiem finansowym (cena tutaj to jakieś 2800-2900 euro za parę) 😕 

Pozdrawiam i dobrego dnia życzę :)

 

 

Zwróć uwagę na fakt, że słuchając Yamahy na tym systemie nie jesteś w stanie tak na prawdę ocenić co w nim podobało Ci się bardziej - kolumny czy elektronika. Rozumiem zauroczenie Yamahą bo to fajny sprzęt aczkolwiek może się okazać, że próbując dobrać do niej kolumny będziesz ciągle borykał się z niedosytem. Wynika to również po części z tego co pisali moi przedmówcy. Testowałeś droższy zestaw i teraz będziesz celował w tańsze. Z drugiej strony w tych systemach to kolumny w pierwszej kolejności decydują o brzmieniu więc de facto podobały Ci się Focale i Triangle a nie Yamaha (oczywiście uproszczając na potrzebę tezy, ale wiadomo o co chodzi ;) ). W związku z powyższym, biorąc pod uwagę fakt, że podobają Ci się konstrukcje o bardziej technicznym graniu, skierowanym w stronę środkowych i wyższych rejestrów, ja sugerowałbym rozejrzeć się za Focalami Vestia, ale nie No3 tylko No2. Mieszkasz we Francji, stamtąd ludzie do Polski ciągle sprowadzają Arię za pół ceny a nawet i taniej. Wydaje mi się, że jak się dobrze potargujesz lub poszukasz jakichś promocji to te kolumny będą dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marqs zgadzam się z twoim podejściem do tematu. Najważniejsze są własne doświadczenia, im więcej się odslucha tym lepiej.

Nie licząc mini wieży itp. to mój 4 zestaw stereo. Czuję że jest to "mój zestaw". Czas pokaże zazwyczaj zmieniałem po roku. Nie jest to proste zadanie był moment że miałam 3 pary kolumn i 3 wzmacniacze w domu i porównywałem bezpośrednio tak długo aż trafiłem na "mój dźwięk"

Myślę że trzeba w pewien sposób dojrzeć do tego jaki chcemy dźwięk. Trafienie za pierwszym razem to jak wygranie w totka. Pierwszy mój zestaw mnie zachwycił, lecz po pewnym czasie nie mogłem go słuchać pół godziny. Polecany jako świetnie się zagrywający Marantz z Tannoy okazał się dla mnie za jasny.

Kiedyś było dla mnie zabawne pojęcie wygrzewania sprzętu. Teraz jestem bardziej wrażliwy, potrafię się skupić i wyłapywać subtelne zmiany, gdzie inni patrzą na mnie ze zdziwieniem bo różnic nie słyszą.

43 minuty temu, Marqs napisał:

Zakładam, że jeśli autor tu trafił to jednak muza jest lub będzie istotną częścią dnia.

Bardzo słuszne założenie, tego się trzymajmy.

@Pablo78skup się też mocno na akustyce pomieszczenia tu jest połowa sukcesu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam wiercenie d...y i zmieniałem co 1-1.5 roku choć każdy zestaw mi się podobał na swój sposób a teraz zostałem tylko z fosi audio v3 i dac-iem i pc i szukam też monitorów po sprzedaży ls 50 bo sę znudziły cygańskim wyglądem ale dobrze grały,na biórko oczywiście za 3500 zeta😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie zmieniam, tylko będę dopieszczał, powymieniam może jeszcze kabelki połączeniowe i jakieś ładne ze dwa panele dam za kolumny.

Jedyne co mógł bym zmienić to kolumny, ale na to by kupić takie by był progres już mnie nie będzie stać. Dzwięk coraz bardziej mi się podoba.

Dzisiaj ponagrywałem parę filmików na swojego Youtuba i porównałem z tymi które robilem wcześniej i słyszę spory progres nawet na samych filmikach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kn1234 napisał:

Pokażesz linka to posłuchamy?

Znalazłem,nie da się słuchać,strasznie płasko i nijako,nie wiem czym to nagrywasz

A jak słuchałeś, to znaczy na czym dokładnie bo jak puszczasz tylko z fona czy normalnie z kompa to wszystko z Youtuba tak brzmi jak napisałeś.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...