Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Cytat

A ta lampa, ze zdjęcia, której i Ty używasz, to po naszemu ma końcówkę EW (EB) a nie EV. Prawda?


EB to rosyjskie oznaczenie, EW i EV to oznaczenia w krajach innych niż Rosja i są jedynie umowne (spotykałem EV na eBay'u)
Skoro już rozmawiamy o EL84 to warto wspomnieć o polskich Polam/Telam. Ja odbierałem je jako takie, które eksponują średnicę. Gitarzyści bardzo ją cenią.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Roman, Autobias przedłuża żywotność lamp? Przyznam, że nie byłem tego świadomy. Myślałem, że tylko układ miękkiego startu się do tego przyczynia.
No, chyba, że chodziło Ci o to, iż lampy wymagające ustawienia odpowiedniego prądu a zaniedbane poprzez nie ustawienie go (we wzmacniaczach z ręczną kalibracją), mogą się szybciej zużywać. Bo na przykład będą dostawały zbyt dużo prądu.


Jarek,
prawidłowo się domyśliłeś - bo właśnie dostosowywanie prądu do bieżącego stanu lamp (które powoli się zużywają) miałem na myśli, a to robi nam AutoBias.

Pozdrawiam
PS. Kiedyś padło pytanie dot. Marka i Jego mniejszej aktywności na Forum: z uwagi na oczy wskazane jest by na razie jak najmniej siedział przy komputerze - niestety jako człowiek odpowiedzialny i bardzo zaangażowany w nasze Forum za dużo czasu poświęca moderacji, więc trochę mniej się udziela w wątkach. Na dobrą sprawę to przez miesiąc powinien w ogóle unikać pracy przy komputerze i ewentualnie max. 10 minut dziennie poświęcić na odebranie maili i tp.
Więc jak ktoś się dziwi - to niech przestanie się dziwić icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

.... Kiedyś padło pytanie dot. Marka i Jego mniejszej aktywności na Forum: z uwagi na oczy wskazane jest by na razie jak najmniej siedział przy komputerze - niestety jako człowiek odpowiedzialny i bardzo zaangażowany w nasze Forum za dużo czasu poświęca moderacji...


Zakazuję Markowi naszemu, zwanemu również Belfrem, zasiadania do komputera zanim się nie wyleczy całkowicie! Pozdrawiam Ciebie Belfrze drogi!

..."nie wyleczy"? Przecież tu logiki brak! A więc jeszcze raz-
Zakazuję Markowi naszemu, zwanemu również Belfrem, zasiadania do komputera zanim się wyleczy całkowicie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Panowie,

też zostałem jakiś czas temu „zlampizowany” (hybrydowa Jolida, a także 5 wattowy DIY) i proszę o pomoc w złagodzeniu dźwięku Jolidy, która jest moim głównym wzmakiem.
Na przełomie średnicy i wysokich jest trochę ostro i metalicznie niestety.
Lampy (12ax7) są stare, podobno jeszcze oryginalne producenta.
Mam dwie opcje – ponieważ nie wiem na ile jestem w stanie zmniejszyć ten efekt za pomocą lampek w pre (podobno tutaj wpływ jest większy niż w lampach mocy), to mógłbym kupić na spróbowanie jak najtańsze byle by były takie naprawdę ciepłe i łagodne na górze, typu 100 zł. Tylko jakie?
Druga opcja lampy na dłużej typu 300 złotych (więcej na razie na ten cel niestety nie mam).
Są takie lampki Mullard reissue, co o nich sądzicie jeśli znacie?
Jak stwierdzę, że pożądany skutek wystąpi, to wtedy będę zbierał na lampy docelowe, NOSy oczywiście najchętniej.
Dlatego skłaniam się ku pierwszej, tańszej opcji, także dlatego, że podobno te nowe lampy są oprócz niższej trwałości, bardzo awaryjne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

.
Na przełomie średnicy i wysokich jest trochę ostro i metalicznie niestety....
....Są takie lampki Mullard reissue, co o nich sądzicie jeśli znacie?
Jak stwierdzę, że pożądany skutek wystąpi, to wtedy będę zbierał na lampy docelowe, NOSy oczywiście najchętniej.
Dlatego skłaniam się ku pierwszej, tańszej opcji, także dlatego, że podobno te nowe lampy są oprócz niższej trwałości, bardzo awaryjne.


Passo, skupiłeś się na lampach, a może przyczyna "leży" w innym miejscu? Na czym ten wzmacniacz posadowiłeś? Na czym stoi odtwarzacz? Jakie kable są przez Ciebie używane? Przydałoby się zdjęcie... Może ono nam podpowie?

Mullardy są znakomite, jak i inne lampy NOS... Warto kupić, bo trwalsze niż współczesnej produkcji (jak przypuszczałeś). Jednak lampy, które są jednej rodziny, jak np. EL84, nie różnią się aż tak bardzo, by jedne wyostrzały a inne łagodziły.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz próbować lampami sterującymi ale Wojtek dobrze prawi. Opisz pozostałe części toru. Z czym gara Jola?

A ktora to Jola 1501?

A jeśli ciepłe, gładko brzmiące lampy to polecam nosy RCA. Zaraz sprawdzę jak dokładnie się nazywały.
Long black plate.
Obfity bas ale nie gubiące się na górze. Ciepło grają.
Ale najpierw powiedz z czym Jola gra bo być może nie jest to wina wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Gra cały system i u mnie ten charakter dźwięku pochodzi także z kolumn - ProAc Studio 100.
Właśnie dlatego uważa się powszechnie, że konieczna jest do nich lampa.

Kable IC QED Reference Evo (DAC TDA 1543 - raczej ciepły) i Van Damme Classic Pro (CD Yamaha 396 raczej ostrawa).
Głośnikowe Alphard Da Vinci lub Chord Rumour.
Wmak, CD i DAC stoją na stoilku bezpośrednio na swoich nóżkach.

Ja dotychczas przerzuciłem sporo wzmaków tranzystorowych i zawsze poza jednym udawało mi się dobrać je tak, żeby tą manierę kolumn utemperować.
Jolida (1501 RC) ma jednak wyraźnie skłonność do "wtórowania" ProAcom w tej części pasma.
Po jej wpięciu oprócz ogólnego zachwytu, szybko to odczułem.

Mam teraz też jak pisałem mały 5 watowy wzmak lampowy (zresztą na lampach El 84 Telam) i oczywiście z nim brak jest tej ostrości.

Dopóki nie przejdę na pełną lampę (w tym kierunku mi się jak widać rozwija choroba...) chcę spróbować złagodzić Jolidę.
Tyle, że wydawanie 1000 zł na lampy NOS na tym etapie mija się z celem według mnie, bo dokładając tyle kaski mogę kupić np jakiegoś Cayina na EL 34.
Miałem taki plan, że kupię maksymalnie ścięte na górze lampy i spróbuję z tańszymi kablami VDH.
Jak pisałem chciałbym kupić albo super tanie żeby w ogóle sprawdzić na ile mogę zmienić brzmienie i mieć jako zapas "gorszego sortu."
Albo takie do 300 około złotych już nie takie złe, a potem dopiero jeśli byłby efekt zbierać na NOSy.
I stąd pytanie jakie byście polecili łagodne z aktualnej produkcji.

Trochę mnie zmartwiło, że Waszym zdaniem typ lampy bardziej determinuje brzmienie niż to jaka to konkretnie lampa...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wyjaśniłeś... Niestety moja pomoc może okazać się chybiona, bo nie słyszałem Jolidy. Znam ProAc'a Studio 100. Wspaniałe głośniki! Raczej neutralne. Często jest tak, że gdy wzmacniacz nie wysterowuje prawidłowo głośników to objawia się to brakami w zakresie niskotonowym. Może zachwiane proporcje wywołują wrażenie ostrości?

Wolałbym jednak poczytać rady tych forumowiczów, którzy znają Joldę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieraz trudno na odległość wyczuć skąd się może brać takie wyostrzenie.
Jeśli chodzi o lampy, to jednak chyba Mullard wchodzi w grę. Ale niestety żaden reissue, ale stara seria. Tańsze? Podobno RTF. Taniocha. Lecz mają niestety nieco zgranulowaną górę. Możesz spróbować.

Na pewno trzeba by się przyjrzeć pomieszczeniu i ustawieniu kolumn. Pokój masz dość dobrze wytłumiony? Może to dałoby złagodzenie tych przykrych efektów?
A próbowałeś skręcać kolumny w osi pionowej do środka sceny stereo?
Na czym stoją kolumny? Wiem, że pewnie na standach. Ale coś pośredniczy. Może daj tam Blu-Tack, korek albo miękką gumę (np. jakieś uszczelki do gazu, czy oringi)?

Posadowienie samego wzmacniacza i źródła, też ważne. Na twardym może twardziej grać.

I kable. W ciemno nie ma co kupować. Ale jakby była możliwość pożyczyć i posłuchać interkonektów Van den Hul The First albo The Second.
Ewentualnie jakieś Cable Talk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Passo wziąłbym pod uwagę to, o czym pisze Jarek.
Do kabli dorzuciłbym głośnikowego - niezmiennie - MIT-a. Spróbuj bo warto

Nie mam doświadczenia jeśli chodzi o 1501RC wiem natomiast jak grają "czyste" lampy tej firmy.
Natomiast po części sam sobie odpowiadasz na zadane pytanie. Otóż obecność w systemie CD Yamaha i specyfika ProAc-ów swoje robi. Miałem ProAc Tablette, słuchałem też tych kolumn w wersjach podłogowych i potwierdzam to co napisałeś - obecność lampy im dobrze robi. icon_smile.gif
Do dziś żałuję, że pozbyłem się Tablettek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, chyba na razie spróbuje zacząć od tanich ciepłych lampek.
Źródła mam dwa i jedno jest trochę łagodniejsze.

Kolumny są oddzielone od standów gumowymi podkładkami, pokój jest dosyć mocno " zagracony".
W ten weekend będę miał w domu kondycjoner. Raczej nie złagodzi ale poza wszystkim ciekawe jak wpłynie na dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wspaniałych kolumn. Dla mnie są rewelacyjne. Mam kolegę, który ma taką jolę jak Ty, a jest zdecydowanym zwolennikiem ciepłego i miękkiego brzmienia.
Ma ją zestawioną z gramofonem Ad fontes, kolumnami Vandersteen1c, a okablowanie Tara Labs. Słyszałem jego zestaw i dla mnie jest nieco za przyjemny icon_smile.gif. Podpytam go o lampy ale obawiam się, że on ma Elektroharmonixy, a ładne granie jest wynikiem V1c i gramofonu. Dziś jeszcze dam Ci znać.


I szybka odpowiedz bo już jestem po rozmowie.
Jeśli masz jeszcze tam fabryczne lampy to są to słabiutkie chińczyki, które szybciutko trzeba z tamtąd usunąć. Kolega Tomek próbował bardzo różnych lamp. Aktualnie gra na Mullardach nos. Niestety one są nie do kupienia. Lampy są pożyczone i będzie je chciał za wszelką cenę kupić. Ale mówił, że już na prostych, ruskich EH będziesz miał poprawę. 50zl za sztukę.
Mówił też to co koledzy. Ostry dzwięk nie jest sprawką ProAc bo one zagrają taki dzwięk jaki im podasz tylko cd yamahy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak Yamaha.
Natomiast co do tych chińskich lamp, to Witek ma rację. Niestety produkcja Jolidy przeniesiona została do Chin. Ja nie miałem do czynienia z chińskimi wyrobami. Moje kontakty z Jolidą datują się na okres, gdy produkowano wzmacniacze jeszcze w USA.
Co do Mullardów ze starej produkcji, to są faktycznie trudno dostępne i cholernie drogie - niestety. Sam szukam do swojego Lebena, bo mi jedna lampa z kwadry padła.

P.S. A dlaczego nie powinienem przebywać? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie.
Tak, zgadzam się ze one tak grają w dużym stopniu, co dostana to z siebie bez większych zmian wyemitują.
I Yamaha na pewno nie pomaga ale jednak problem pojawił sie wraz z Jolidą.
Polecono mi w sklepie amptone lampki grające trochę w stylu Mullarda ale tańsze oczywiście.
Poza tym moje sie chyba kończą, z głośników idzie spory szum i brum jak się przyłoży ucho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam powiedzieć. Chyba wszystko co tam włożysz będzie lepsze. Lampek o których mówisz nie znam. Pewnie możesz je pożyczyć skoro je sprzedają i sprawdzić. To byłoby najlepsze rozwiązanie.
Jak miałem jeszcze nieskonfigurowany system i mały problem ze zbyt natarczywymi sybilantami to kupiłem sobie ic belden 2401 i po problemie. Kabel bardzo neutralny i przejżysty np w stosunku do 2402, a takie czary robił. Niestety w Polsce jest nie do dostania ale jest tani. Ty możesz się pokusić o 2402. Ten kabel jest już bardziej organiczny.

Ja na Twoim miejscu wymieniłbym po prostu cd. Ale wiadomo kasa icon_smile.gif


Tymczasem już dobiega do końca moje testowanie kabli głośnikowych z Lorą. Jeszcze w pon, wtorek dojadą do mnie MBaudio. No cóż wygrała waga ciężka. MIT. Teraz to już tylko jakieś objawienie w kablach Marka Brożka może zmienić werdykt.
Mit'y to kable do ktorych nie za bardzo jest się jak przyczepić. Jeszcze tak po 3h słuchania wskazywalem na VDH ale po 2 dniach to już Mit został w systemie, a ja zapomniałem, że próbuję kable icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, kupiłem NOSy RFT, rzeczywiście były bardzo tanie.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Aleście się uczepili tej Yamahy, przecież pisałem, że po wpięciu Jolidy się zaczęło icon_smile.gif
Tzn. kiedyś jak miałem inny ostrzejszy wzmak było podobnie, ale z pozostałymi ok.
Wiem, że ona łagodna nie jest ale aż tak bardzo jak wzmak nie wpływa u mnie.
Na pewno pójdzie do wymiany na coś lepszego, ale to w dalszej kolejności, z ciepłym DAC na TDA1543 nie jest dużo lepiej.

Belfer54, przebywać koło komputera chyba możesz tylko bez włączonego monitora icon_smile.gif
Z tego co zrozumiałem to trwa rekonwalescencja.

Dzięki raz jeszcze wszystkim.
Jak lampy przyjdą to zdam relację, ale trochę muszą się wygrzać na pewno.

Pozdrawiam,

Przemek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że nie ręczę za te RTFy. Ale będziesz wiedział po ich wpięcu gdzie leży przyczyna. Czy rzeczywiście lampy pomogą.
I jeszcze jedno. Jeśli to są NOS NIB, czyli zupełnie nie używane, to mogą się wygrzewać nawet ze 100 godzin.
A to znaczy, że na początku mogą grać sporo gorzej i nie tak gładko jak później.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak miałem jeszcze nieskonfigurowany system i mały problem ze zbyt natarczywymi sybilantami to kupiłem sobie ic belden 2401 i po problemie. Kabel bardzo neutralny i przejżysty np w stosunku do 2402, a takie czary robił. Niestety w Polsce jest nie do dostania ale jest tani. Ty możesz się pokusić o 2402. Ten kabel jest już bardziej organiczny.



Audiowit, co to za jedne te IC Beldena i skąd je wytrzasnąłeś w ogóle? Nazwa producenta jest mi znana ze słyszenia, ale widzę że Ty operujesz konkretnymi modelami. Napisz proszę coś więcej, wklej foto dla ciekawskich...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz Milesie, że wyręczę trochę Witka.
Kable firmy Belden znane są od jakiegoś czasu w światku audiofilskim. Na ich bazie wiele osób prywatnych (DIY), firm produkuje kable zasilające, IC do urządzeń audio.

Z Beldenami jest trochę tak jak swego czasu z produktami koncernu Lapp Kabel.
Te ostanie zdobyły sobie popularność w świecie audio jako całkiem przyzwoite kable na bazie, których wykonywano kable zasilające do sprzętu audio.

Mam nadzieję, że Witek podzieli się Swoimi spostrzeżeniami, jako użytkownik IC, które zbudowane zostały na bazie kabli Belden.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, belden to firma amerykańska produkująca wszelakie kable. Przez długi czas belden współpracował z Mark Levinson.
W Polsce znany jest model 2402 wśrod audiofili i jest to kabel o brzmieniu analogowym. Przez mojego Pana od kabelków raczej krytykowany jako zbyt analogowy. Po prostu zamulacz:). Ale dobrze sprawujący się w zbyt jasnych systemach.

W Polsce chyba nie ma dystrybucji. Co najwyżej można kupić kable ze szpuli tzn bardziej chyba szpulami...

Prezentuje bardzo dobry stosunek jakość-cena. W porównaniu do Lapta jest dużo ''lepszy''. Mam też sieciówkę Lapt i w/g mnie żeczywiście zasilający belden podłączony do streamera gra lepiej.

Ic 2401 jest bardziej przejżysty od 2402. Raczej nie nadaje żadnego charakteru. Jak widać łagodzi wysokie:)
Mam jeszcze jeden ic beldena ale nie pamiętam numerka. Jest szybki, dynamiczny, jasny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W Polsce znany jest model 2402 wśrod audiofili i jest to kabel o brzmieniu analogowym. Przez mojego Pana od kabelków raczej krytykowany jako zbyt analogowy. Po prostu zamulacz:). Ale dobrze sprawujący się w zbyt jasnych systemach....
Prezentuje bardzo dobry stosunek jakość-cena.


Szwedzi lubili powtarzać- nie stać nas na coś gorszego niż Volvo.
Audiowit, piszesz- że to kabel ceniony bo sprawdza się w jasnych systemach... Można oczywiście kablami korygować jakieś niedociągnięcia systemu, ale chyba nie tymi kablami (jeśli w ogóle kablami należy to robić). Miałem okazję słuchać jak wpływają na dźwięk. Ja je odebrałem tak- wycofują skraje pasma przy czym to co zostaje- średnica jest uboga. To nudne, bezbarwne granie było. W efekcie na tle innych interkonektów (zdecydowanie droższych, to przyznaję) dźwiękowo ograniczał potencjał wzmacniacza (to chyba zawsze nie jest dobre).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...